დემოკრატიის კონფერენცია #GEODEM 2022
📣 საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი მოხარულია მოგიწვიოთ დემოკრატიის ყოველწლიურ კონფერენცია #GEODEM2022-ზე
ღონისძიება გაიმართება ორშაბათს, 30 მაისს, 10:00-დან 16:00 საათამდე, სასტუმრო ჰილტონ გარდენ ინნ თბილისი ჭავჭავაძეში (ჭავჭავაძის ქუჩა 64ა).
პანელი 1 – არიან თუ არა ქართული პოლიტიკური პარტიები მზად კოალიციისთვის?
მოდერატორი: პროფ. დავით აფრასიძე – ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი, კონრად ადენაუერის ფონდი, პროექტის მენეჯერი
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ საქართველო ღრმა და გახანგრძლივებულ კრიზისშია. კონსტიტუციურ ცვლილებებს და ევროკავშირის შუამავლობით მიღწეული შეთანხმებით შეთავაზებულ რეფორმებს ხელი უნდა შეეწყო კოალიციური მმართველობისთვის საქართველოში. თუმცა, პოლიტიკურ პარტიებს შორის არსებული ურთიერთობები ყველაფერია თანამშრომლობის გარდა. საქართველოში პოლიტიკა აღიქმება, როგორც ნულოვანი ჯამური თამაში, სადაც გამარჯვებული იღებს ყველაფერს და დამარცხებული პოლიტიკური დევნის მუდმივი საფრთხის წინაშე დგას. ზრდადი პოლარიზების პირობებში პოლიტიკასა და მედიაში, წარმოდგენილი პანელი აყენებს საკითხს, არის თუ არა საქართველო მზად კოალიციური მმართველობისთვის, და ორიენტირდება შემდეგ კითხვებზე:
• რატომ არის პარტიებისთვის მნიშვნელოვანი კოალიციური მმართველობის მნიშვნელობის გააზრება ქართული პოლიტიკური კულტურისთვის? შეაქვს თუ არა წვლილი ამ პროცესში პარტიების სტრატეგიებს?
• რა შიდა და პარტიათაშორისი ცვლილებებია საჭირო რეალური ცვლილებებისთვის?
• რამდენად შეძლებენ პარტიები შეასრულონ კოალიციური მმართველობის შესახებ საზოგადოების მოთხოვნა?
• როგორ შეიძლება, საერთაშორისო გამოცდილება და საერთაშორისო აქტორები დაეხმარონ პარტიებს კოალიციური პოლიტიკური კულტურის გაძლიერებაში საქართველოში?
• ფერნანდო კასალ ბერტოა – ნოტინგემის უნივერსიტეტი
• TBC – ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო
• სალომე სამადაშვილი – ლელო საქართველოსთვის
• გიორგი ვაშაძე – სტრატეგია აღმაშენებელი
• ნათია მეზვრიშვილი – გახარია საქართველოსთვის
პანელი 2 – შიდაპარტიული დემოკრატია. რატომ არ გვყავს ახალი ლიდერები?
მოდერატორი: ნინო გელაშვილი – რადიო თავისუფლება
ბოლო არჩევნების შედეგად, გამოიკვეთა, რომ საქართველოში გადაუწყვეტელი ამომრჩევლის დიდი რაოდენობა არსებობს. ეს ტენდენცია შეიძლება გამოწვეული იყოს საზოგადოების დაბალი ნდობით პოლიტიკური პარტიების მიმართ. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში განიცდიან კონკრეტული იდეოლოგიის და შიდადემოკრატიის ნაკლებობას. მიიჩნევა, რომ პოლიტიკური პარტიები ორიენტირებული არიან ლიდერებზე და პარტიების ლიდერები არ იყენებენ გამჭვირვალე და დემოკრატიულ პროცესებს გადაწყვეტილების მიღებისას. საზოგადოებრივი გამოკითხვები აჩვენებს, რომ ამომრჩევლები ელიან სრულად ახალ პოლიტიკურ პარტიას, ე.წ. მესამე ძალას. თუმცა, ახალდაარსებულ პოლიტიკურ პარტიებშიც კი ამომრჩეველი ხედავს ძველ პოლიტიკოსებს ახალ კონფიგურაციაში. ფაქტობრივად, ახალი პოლიტიკური პარტიების უმეტესობა გაერთიანების ან გაყოფის შედეგია. მიუხედავად იმისა, რომ, ბოლო ორი ათწლეულის განმავლობაში, იზრდება დასავლეთში განათლებამიღებული ახალგაზრდების რიცხვი, ძალიან ცოტას სურს, შეუერთდეს პოლიტიკურ პარტიებს ან დააფუძნოს ახალი.
• რატომ არ სურთ ახალგაზრდა/ახალ ლიდერებს მონაწილეობა მიიღონ ქართულ პოლიტიკაში?
• რა შესაძლებლობები აქვთ ახალ ლიდერებს პოლიტიკურ პარტიებში აქტივობისთვის?
• რა სტრატეგიები აქვს პოლიტიკურ პარტიებს ახალი ლიდერების მოსაზიდად?
• რა შეიძლება იყოს საერთაშორისო საზოგადოების როლი ახალგაზრდობის ჩასართავად ქართულ პოლიტიკაში?
• რა შეიძლება ვისწავლოთ საერთაშორისო პრაქტიკითა და ნორმებით?
• თეონა ზურაბაშვილი – საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი
• დავით შერვაშიძე – საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტი
• ზაზა ბიბილაშვილი – ჭავჭავაძის ცენტრი
• დავით ბერძენიშვილი – რესპუბლიკური პარტია
პანელი 3: საზოგადოებრივი მონაწილეობის განვითარება და მისი წახალისების გზები
მოდერატორი: ფელიქს ჰეტი, ფრიდრიხ ებერტის ფონდი სამხრეთ კავკასიის ოფისი
წლიდან წლამდე საქართველოში ჩატარებული საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვები აჩვენებს, რომ რესპონდენტების უმეტესობა არცერთ პოლიტიკურ პარტიას არ უჭერს მხარს. კავშირი პოლიტიკურ პარტიებსა და ამომრჩეველს შორის გამქრალია. გარდა ამისა, მიუხედავად რამდენიმე ახალი და ახალგაზრდა სახის პოლიტიკურ სცენაზე არსებობისა, ბოლო ორ ათწლეულზე მეტის განმავლობაში, ქართულ პოლიტიკაში დომინირებენ ერთი და იგივე პოლიტიკოსები. კომუნიკაციის ნაკლებობა ამომრჩეველსა და პარტიებს შორის არჩვენებიდან არჩევნებამდე, და თაობების ცვლის ნელი ტემპი პარტიების შიგნით, უარყოფით გავლენას ახდენს საზოგადოების მონაწილეობაზე ყოველდღიურ პოლიტიკაში. საზოგადოებრივი ჩართულობა პარტიებთან ერთად მნიშვნელოვანია, რადგან ის პოლიტიკოსების კონტროლს უზრუნველყოფს. პანელზე წარმოდგენილი იქნება ერთობლივი მანიფესტი, რომელიც შემუშავებულია ახალგაზრდა პოლიტიკოსების მიერ სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობით. პანელი ორიენტირდება შემდეგ კითხვებზე:
• რას ელიან მოქალაქეები პოლიტიკური პარტიებისგან? რა ნაბიჯები შეიძლება გადადგან პოლიტიკურმა პარტიებმა საზოგადოებრივი ჩართულობის მეტად წასახალისებლად?
• რა საკითხებში შეუძლიათ პარტიებს თანამშრომლობა თავისი იდეოლოგიური და პოლიტიკური განსხვავებულობების მიუხედავად?
• რა არის სამოქალაქო საზოგადოების როლი საზოგადოების ყოველდღიურ პოლიტიკაში ჩასართავად?
შესავალი: შოთა კაკაბაძე, ნინო სამხარაძე – საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი
• გოგა ჭკადუა – გირჩი-მეტი თავისუფლება
• ელისო ბრეგვაძე – სტრატეგია აღმაშენებელი
• მიხეილ წვერავა – გახარია საქართველოსთვის
• თამუნა მანველიშვილი – შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი
კომენტარი: პარტიების წარმომადგენლები
მომხსენებლების შესახებ
სამუშაო ენა: ქართული (სინქრონული თარგმანი ინგლისურ ენაზე)
ყოველწლიური დემოკრატიის კონფერენცია ორგანიზაბულია საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის მიერ შვეიცარიის კონფედერაციის საელჩოს საქართველოში და ფრიდრიხ ებერტის ფონდის სამხრეთ კავკასიის ოფისის მხარდაჭერით.

Home Events Democracy Conference #GEODEM 2022
📣 Georgian Institute of Politics is pleased to invite you to the GIP Annual Democracy Conference #GEODEM2022
The event will be held on Monday, May 30, 10:00 AM to 16:00 PM, at Hilton Garden Inn Tbilisi Chavchavadze.
The conference includes three panels:
Panel 1 – Are Georgian political parties ready for coalition partnership?
Moderator: Prof. David Aprasidze – Ilia State University, Konrad Adenauer Foundation.
Georgia has been in a deep and protracted political crisis since the 2020 parliamentary election. Amendments to the constitution, together with the reforms proposed by the agreement brokered by the EU, were supposed to shift Georgia towards a coalition government. However, the current relationship between the political parties is anything but cooperative. Many perceive politics as a zero-sum game where the winner takes it all and the losers face the constant threat of political persecutions. In a time of increased polarization in politics and the media, this panel asks whether Georgia is ready for a collation government, focusing on the following questions:
– Why is it important for parties to understand the need for a coalition government for Georgia’s political future? Do parties’ political strategies contribute to this process?
– What internal and interparty changes are needed to bring about real change?
– To what extend will parties be able to fulfill the public’s expectations for a coalition government?
– How can international experience and international actors help parties strengthen coalition political culture in Georgia?
Dr. Fernando Casal Bertoa – University of Nottingham
TBC – Georgian Dream – Democratic Georgia
Salome Samadashvili – Lelo for Georgia
Giorgi Vashadze – Strategy Aghmashenebeli
Natia Mezvrishvili – For Georgia
Panel 2 – Internal party democracy. Why don’t we have new leaders?
Moderator: Nino Gelashvili – Radio Free Europe / Radio Liberty.
Recent elections have highlighted the large number of undecided voters in Georgia. This trend may be caused by the public’s low level of trust in established political parties. Political parties in Georgia lack concrete ideologies and interparty democracy. It is widely perceived that political parties are leadership-oriented and party leaders do not use a transparent and democratic process to make decisions. Public polls also show that voters are ready for a completely new political party, a so-called third power, to emerge. However, even in newly established political parties, voters find “the old players in a new configuration.” In fact, most new political parties are really mergers or splinter parties. Despite the growing number of young Georgians educated in the West over the last two decades, only a few new leaders want to join political parties or independently establish new ones.
– Why do young/new leaders not want to participate in Georgian politics?
– What opportunities do new young leaders have to engage in political parties?
– What strategies do political parties have to attract new leaders?
– What could be the role of the international community to promote youth engagement in Georgia’s politics?
– What could we learn from international practices/norms?
Teona Zurabashvili – Georgian Institute of Politics
David Shervashidze – International Republican Institute
Zaza Bibilashvili – The Chavchavadze Center
David Berdzenishvili – Republican Party
Panel 3: Development of public participation and ways to encourage it
Moderator: Felix Hett, Friedrich Ebert Stiftung
Year after year, public opinion polls conducted in Georgia suggest that the majority of respondents do not favor any of the political parties. The important link between political parties and society appears to be broken. Furthermore, despite several new and young faces on the political scene, Georgian politics has been dominated by the same politicians for the last two decades or more. The lack of communication between voters and parties between election cycles—and the slow pace of generational change within the parties— affect the level of public participation in everyday politics. Public engagement with political parties is important as it keeps politicians in check. This panel will present a joint manifesto by young politicians and discuss public engagement with political parties, focusing on:
– What do citizens expect from political parties? What steps can political parties take to encourage more public engagement?
– In what areas could parties cooperate regardless of their ideological/political differences?
– What is the role of civil society actors to promote public in everyday politics?
Introduction: Shota Kakabadze, Nino Samkharadze – Georgian Institue of Politics
Goga Tchkadua – Girchi – More Freedom
Eliso Bregvadze – Strategy Aghmashenebeli
Mikheil Tsverava – Gakharia For Georgia
Tamuna Manvelishvili – International Black Sea University
Comments by party representatives
About the speakers
Working language: Georgian (interpretation in English)
Wait for confirmation after the registration, to attend the conference ✔
The annual Democracy Conference is organized by the Georgian Institute of Politics (GIP) with the support of the Embassy of Switzerland in Georgia and the Friedrich-Ebert-Stiftung, South Caucasus.