Home Events აღმოსავლეთ პარტნიორობის მომავალი – ხედვა საქართველოდან
2019 წლის ზაფხულში ევროკავშირმა აღმოსავლეთ პარტნიორობის მომავალთან დაკავშირებით საქართველოს საზოგადოებრივ ორგანიზაციებთან კონსულტაციები დაიწყო. ამ პროცესის საპასუხოდ ღია საზოგადოების ფონდის ინიციატივით საგარეო პოლიტიკაზე მომუშავე ხუთმა ანალიტიკურმა ორგანიზაციამ ერთობლივი დოკუმენტი მოამზადა, რომელიც აღწერს, თუ როგორ უნდა შეიცვალოს აღმოსავლეთის პარტნიორობა ისე, რომ მან მონაწილე ქვეყნების მოლოდინი გაამართლოს.
დოკუმენტი, განსაკუთრებული აქცენტებით საქართველოზე, პასუხობს საზოგადოებისთვის საინტერესო შეკითხვებს: როგორ უნდა შეუწყოს ხელი ევროკავშირმა საქართველოს და აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროგრამაში მონაწილე ქვეყნების ეკონომიკურ განვითარებას, ლეგალურად დასაქმებას ევროპაში, განათლების რეფორმას, კანონის უზენაესობას, ქვეყნის უსაფრთხოებას და მოსახლეობის ინფორმირებას პარტნიორ და ევროპის წევრ ქვეყნებში.
დოკუმენტი საზოგადოებას 16 დეკემბერს წარედგინა. შეხვედრაში მონაწილეობდნენ საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ვახტანგ მახარობლიშვილი, საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე დავით სონღულაშვილი, ევროკავშირის ელჩი საქართველოში კარლ ჰარცელი და გერმანიის ელჩი საქართველოში ჰუბერტ ქნირში.
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტთა ერთად, დოკუმენტზე მუშაოდნენ შემდეგი ანალიტიკური ორგანიზაციები- რონდელის ფონდი, ლევან მიქელაძის ფონდი, საქართველოს სტრატეგიისა და განვითარების ცენტრი და საქართველოს რეფორმების ასოციაცია.

Future of Eastern Partnership – Georgian Perspective
In the summer of 2019, the European Union launched consultations with Georgian CSOs on the future of the Eastern Partnership. In response to this process, on the initiative of the Open Society Georgia Foundation, five Georgian think tanks have produced a joint document describing the ways of transforming the Eastern Partnership in order to address the expectations of its member states.
The document addresses questions of public interest: how can the EU contribute to the economic development of Georgia and the EaP countries, legal employment in Europe, education reform, rule of law, national security and public awareness in the EaP and the EU member states.
The document was presented on December 16, 2019. Vakhtang Makharoblishvili, First Deputy Minister of Foreign Affairs, David Songulashvili, Chair of the EU Integration Committee, Parliament of Georgia, H.E. Carl Hartzell, Ambassador of EU to Georgia, and H.E. Hubert Knirsch, Ambassador of Germany to Georgia and representatives of media and civil society attended the meeting.
The document is prepared by: Georgian Center for Strategy and Development (GCSD), Georgian Foundation for Strategic and International Studies (Rondeli Foundation), Georgian Institute of Politics (GIP), Georgia’s Reforms Associates (GRASS), The Levan Mikeladze Foundation with support of Open Society Georgia Foundation.