On 22 ოქტომბერს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმაPolis180-სა და Argo-სთან პარტნიორობით, პროექტის – “ევროპული ღირებულებებისა და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის ქართული, გერმანული და ფრანგული პერსპექტივები” #GEOEUvalues – ფარგლებშიპარიზში საჯარო დისკუსია და პოლიტიკის დოკუმენტის პრეზენტაცია გამართა.
რას ვგულისხმობთ, როცა ევროპულ ღირებულებებზე ვსაუბრობთ? რა ძირითადი გამოწვევების წინაშე დგანან ევროპული ღირებულებები საქართველოსა და ევროკავშირში? როგორ შევუწყოთ ხელი ევროპული ღირებულებების უკეთ დანერგვას ევროკავშირში და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში? სწორედ ამ საკითხებზე მსჯელობს #GEOEUvalues –  ქართულ-გერმანულ-ფრანგული პროექტი.
ვორქშოფისა და კონფერენციის შემდეგ, რომელიც თბილისში სექტემბერში გაიმართა, პარიზში ევროპულ ღირებულებებზე დისკუსია შემდეგი მომხსენებლების ჩართულობით წარიმართა:
• კრისტიან ვაგნერი – პოლიტიკური დეპარტამნეტის პირველი მდივანი, გერმანიის ფედერალური რესუბლიკის საელჩო
• თეონა გიუაშვილი – საგანგებო და სრულუფლებიანი დესპანი, საქართველოს საელჩო საფრანგეთში
• რენატა სკარჯუტე-კერესელიძე – დირექტორის მოადგილე, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი.
• სონია შიფერსი – თანა-ხელმძღვანელი, Polis180
დისკუსიის შემდეგ, #GEOEUvalues-ის ფარგლებში დაწერილი პოლიტიკის დოკუმენტის პრეზენტაცია შედგა, რომელიც საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის, Polis180-სა და Argo-ს თანამშრომლობით მომზადდა.
#GEOEUvalues დაფინანსებულია გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ პროგრამის – “სამოქალაქო საზოგადოებასთან თანამშრომლობის გაფართოება აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებსა და რუსეთში ” –  ფარგლებში.

#GEOEUvalues panel discussion and policy paper presentation in Paris
On 22 October 2018 The Georgian Institute of Politics , Polis180 and Argo jointly organized the panel discussion and the policy paper presentation in Paris in the framework of the project – Between a Rock and a Hard Place? Georgian, German and French Perspectives on European Values and Euro-Atlantic Integration” #GEOEUvalues.
What are the main challenges to European values in Georgia and in the EU? What are European values in the first place? How can we foster European values in the EU and the Eastern Partnership countries? What is the relationship between European values and EU accession? In order to provide answers to these questions, French-German-Georgian project #GEOEUvalues takes a closer look at the EU and Georgia.
Following a workshop and conference in Tbilisi panel discussion in Paris hosted the following guest speakers to debate on European values and the normative power in the EU and Georgia:
- Christian Wagner, First Secretary Political Service, Embassy of the Federal Republic of Germany
- Teona Giuashvili, Charge d’ Affairs, Embassy of Georgia in France
- Renata Skardžiūtė-Kereselidze, Deputy Director, Georgian Institute of Politics
- Sonja Schiffers, Co-President Polis180 / Project Lead GEOEUvalues
After the discussion, #GEOEUvalues policy paper – “Normative Power vs. Democratic Backsliding, European Values in the EU and Georgia” – was presented, which is the result of a collaborative effort of the authors, Polis180, the Georgian Institute of Politics and Argo.
#GEOEUvalues is funded by the German Federal Foreign Office in the framework of the program “Expanding Cooperation with Civil Society in the Eastern Partnership Countries and Russia”.