საქართველო ევროპულ დისკურსში: ავსტრიული ხედვა
11 აპრილს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა მრგვალი მაგიდის ფორმატის დისკუსია – “საქართველო ევროპულ დისკურსში: ავსტრიული ხედვა” – გამართა. ღონისძიება მოეწყო საქართველოში ავსტრიის რესპუბლიკის საელჩოსა და ფონდ „ღია საზოგადოება – საქართველოს” მხარდაჭერით.
მომხსენებლებმა ისაუბრეს ავსტრიის საგარეო პოლიტიკის დისკურსებსა და პრიორიტეტებზე და ასევე იმაზე, თუ როგორ უკავშირდება ეს ყოველივე საქართველოსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის მონაწილე სხვა ქვეყნებს. მომხსენებლებელთა შორის იყვნენ:
- იოჰან ვოლფშვენგერ – Gem-Stones-ის დოქტორანტი საერთაშორისო ურთიერთობებსა და ევროკავშირის კვლევებში.
- არად ბენკო – საქართველოში ავსტრიის ელჩი.
- პაატა გაფრინდაშვილი – საქართველოს ელჩი ავსტრიის რესპუბლიკაში 2009-2013 წლებში, საქართველოს რეფორმების ასოციაციის (GRASS) დირექტორი
- დოქტ. კორნელი კაკაჩია – საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორი
ღონისძიება ჩატარდა საჯარო დისკუსიათა ციკლის – “საქართველო ევროპის პოლიტიკაში” – ფარგლებში, რომლის მიზანი, საქართველოსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის მონაწილე სხვა ქვეყნების მიმართ ევროკავშირის წევრი ქვეყნების საგარეო პოლიტაში უკეთ გარკვევაა. საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა უკვე უმასპინძლა საჯარო დისკუსიებს ამ ციკლიდან, როგორებიც იყო: ფრანგული ხედვა და იტალიური ხედვა.

Georgia in European Discourses: Swedish Perspective
On 10 October the Georgian Institute of Politics hosted the public discussion: “Georgia in European Discourses: Swedish Perspective” at Open Society Georgia Foundation (OSGF). The event was made possible with the support of the Embassy of Sweden in Tbilisi and in partnership with the Open Society Georgia Foundation (OSGF).
Guest speakers include:
- H.E. Ulrik Tideström – Ambassador of Sweden to Georgia and Armenia (designate);
- Dr. Martin Kragh – Head of Russia and Eurasia Programme Swedish Institute of International Affairs;
- Archil Karaulashvili – Director of General Directorate of European Integration, Ministry of Foreign Affairs.
- Dr. Kornely Kakachia – Director, Georgian Institute of Politics (GIP)
The speakers addressed Swedish foreign policy discourses and priorities and how they relate to Georgia and other Eastern Partnership countries.
The event is part of a series of public discussions called “Georgia in European Politics”(Previous events from this series: Austrian Perspective; French Perspective; Italian Perspective). While the country is actively engaged in the EU integration process, Georgia is part of Europe in rhetoric, but in reality, there is quite limited knowledge about the actual EU realities and perceptions towards Georgia, and implications of international developments to Georgia. Through “Georgia in European Politics” discussions we aim to better understand the issues that drive foreign policy in the EU member states, especially when it comes to EaP and Georgia’s integration.