“საქართველოს ინტეგრაცია ნატო-ში: წარმატების გზა” – GIP-იმ სოციალური ვიდეორგოლების პრეზენტაცია გამართა
21 ნოემბერს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) ნატო-ს სამეკავშირეო ოფისთან პარტნიორობით, სოციალური ვიდეორგოლების პრეზენტაცია გამართა, რომლებიც ბოლო 10 წლის განმავლობაში საქართველოს ნატო-ში ინტეგრაციის გზაზე მიღწეული წინსვლის შესახებ მოსახლეობის ინფორმირებულობის ზრდას ისახავენ მიზნად.
ღონისძიებაზე მისასალმებელი სიტყვა ნატო-ს სამეკავშირეო ოფისის ხელმძღვანელმა საქართველოში, როსარია პუგლისმა და საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა, პროფ. კორნელი კაკაჩიამ, წარმოთქვეს. როსარია პუგლისმა ისაუბრა ნატო-საქართველოს თანამშრომლობასა და იმ მიღწევებზე, რომლებიც ამ თანამშრომლობის შედეგია. ამასთან, პუგლისმა, ხაზი გაუსვა თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ისეთი პროექტები, რომელთა წყალობითაც უფრო მეტი ადამიანი შეიტყობს ნატო-ს ხელშეწყობით განხორციელებული პროექტებისა თუ პროგრამების შესახებ. პროფ. კორნელი კაკაჩიამ განსაკუთრებული ყურადღება სწორი კომუნიკაციის აუცილებლობაზე გაამახვილა, რათა ნატო-საქართველოს თანამშრომლობის მნიშვნელოვანი ასპექტები საზოგადოებამდე მივიდეს. კაკაჩიამ ასევე აღნიშნა, რომ ხშირად ექსპერტთა წრეებშიც კი ამ თანამშრომლობის მხოლოდ ზოგადპოლიტიკურ მნიშვნელობაზე მახვილდება ყურადღება და სათანადო ყურადღება არ ეთმობა კონკრეტულ პროგრამებს.
პროექტისა და უშუალოდ სოციალური ვიდეორგოლების პრეზენტაციის ნაწილში, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ანალიტიკოსმა, მარიამ გრიგალაშვილმა და კომუნიკაციების კოორდინატორმა, მარიამ ახალკაცმა პროექტის შინაარსობრივი და ტექნიკური მხარეები მიმოიხილეს. მარიამ გრიგალაშვილმა დამსწრე საზოგადოებას პროექტის ფარგლებში ჩატარებული კვლევის პროცესი გააცნო და კონკრეტულ ეტაპებზე ისაუბრა, როგორებიც იყო – ე.წ. სამაგიდო კვლევა, საჯარო ინფორმაციების გამოთხოვა სამინისტროებიდან, სიღრმისეული ინტერვიუების ჩატარება ექსპერტებთან, დაბოლოს, ოფიციალური ინტერვიუების ჩაწერა საქართველოს თავდაცვის მინისტრთან, ლევან იზორიასთან და შინაგან საქმეთა მინისტრთან, გიორგი გახარიასთან. მარიამ ახალკაცი ვიდეორგოლების მომზადების შინაარსობრივ და ტექნიკურ ასპექტებს შეეხო. მისი თქმით, მთავარი გამოწვევა კვლევის შედეგად მოპოვებული ვრცელი ინფორმაციის სცენარად გარდაქმნა იყო, რათა ის, პირველ რიგში, ფართო აუდიტორიისთვის მარტივად აღსაქმელი ყოფილიყო და ამასთან, ლაკონიურიც, რადგან ვიდეორგოლების ქრონომეტრაჟი, მათი სოციალური რეკლამის სტატუსიდან გამომდინარე, 30 წამზე იყო გათვლილი.
ვიდეორგოლების პრეზენტაციის შემდეგ, გამოცდილების გაზიარების მიზნით, გაიმართა დისკუსია თუ როგორ უნდა ხდებოდეს ნატო-საქართველოს თანამშრომლობის მიღწევების საზოგადოებასთან კომუნიკაცია. მომხსენებელთა შორის იყვნენ: საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სტრატეგიული კომუნიკაციების პოლიტიკის და დაგეგმვის განყოფილების უფროსი – მაკა კევლიშვილი, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის სამმართველოს უფროსი – ვეკა მოდებაძე, ნატო-ს სამეკავშირეო ოფისის ხელმძღვანელი საქართველოში, როსარია პუგლისი და მედიის განვითარების ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი – თამარ კინწურაშვილი. დისკუსიას უძღვებოდა GIP-ის დირექტორი – კორნელი კაკაჩია.
მაკა კევლიშვილმა ისაუბრა, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია სამინისტროებს შორის სწორი კომუნიკაცია – ინფორმაციის გაცვლა იმისი შესახებ, თუ რა ღონისძიებები ტარდება კონკრეტული პროექტების ფარგლებში სხვადასხვა უწყებებში, რაც უფრო გაამარტივებს ამ ინფორმაციის საზოგადოებამდე მიტანის პროცესს. ვეკა მოდებაძემ ყურადღება გაამახვილა შავი ზღვის უსაფრთხოების საკითხზე, მის მნიშვნელობაზე და შინაგან საქმეთა სამინისტროს ჩართულობით, ნატოსთან თანამშრომლობის ფარგლებში, განხორციელებულ პროექტებზე. თამარ კინწურაშვილი რუსულ პროპაგანდასთან ბრძოლის საკითხს შეეხო და აღნიშნა, რომ აუცილებელია, საზოგადოების ინფორმირებულობის დონე გაიზარდოს ნატოს მნიშვნელობაზე საქართველოსთვის და მის როლზე ქვეყნის უსაფრთხოებაში.
ნატო-ს სამეკავშირეო ოფისის სახალხო დიპლომატიის ოფიცერმა – უნა სიგვატსდოტირმა, საკითხზე მსჯელობისას, ყურადღებაა გაამახვილა მთავარი გზავნილების სწორად შერჩევის მნიშვნელობაზე, განსაკუთრებით კი, ამ გზავნილების საზოგადოებამდე მისატანად კომუნიკაციის გზების განსაზღვრაზე, რადგან “წინააღმდეგ შემთხვევაში, ადამიანები მას უყურადღებოდ დატოვებენ, ამ გზავნილს არ მიიღებენ და არც გაავრცელებენ, ამიტომ აუცილებელია, რომ კონტენტი კარგი იყოს და ეს ვიდეოები სწორედ ასეთია” – აღნიშნა მან.
პროექტის – “საქართველოს ინტეგრაცია ნატო-ში: 10 წელი ბუქარესტის სამიტის შემდეგ” – ფარგლებში მომზადებული ვიდეორგოლები ვრცელდება სოციალური რეკლამის სახით ქართული ტელეარხების (მათ შორის, რეგიონული ტელეარხების), ონლაინ მედია გამოცემებისა და სოციალური ქსელების მეშვეობით. იმისთვის, რომ ვიდეორგოლები საქართველოს ყველა მოქალაქისთვის (და არამარტო მათთვის) გასაგები იყოს, ისინი ითარგმნა სომხურ, აზერბაიჯანულ და ინგლისურ ენებზე.
პროექტი ხორციელდება საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) მიერ ნატო-ს სახალხო დიპლომატიის დეპარტამენტის (PDD) ფინანსური მხარდაჭერით.

On 21 November the Georgian Institute of Politics (GIP) in partnership with the NATO Liaison Office in Georgia, organized the presentation of social advertisements, produced to raise awareness about the achievements of Georgia’s integration process with the NATO during the past 10 years.
Welcoming remarks were delivered by Rosaria Puglisi, Head of the NATO Liaison Office (NLO) and Prof. Kornely Kakachia, Director of Georgian Institute of Politics (GIP). Rosaria Puglisi addressed NATO-Georgia relations in general, as well as, achievements made within the cooperation. In her speech, Puglisi discussed the importance of efforts to raise awareness on projects and programmes implemented in Georgia with NATO’s financial support. Prof. Kornely Kakachia mostly focused on the value of effective strategy while communicating various aspects of NATO-Georgia cooperation to the public. GIP director also mentioned, that very often even among experts, NATO-Georgia relation is discussed as an issue of a general political importance and not enough time is spent on talking about specific programmes.
The project and social advertisements were presented by Mariam Grigalashvili, GIP Policy Analyst and Mariam Akhalkatsi, GIP Communication Coordinator. Grigalashvili discussed the process and results of the research that was conducted within the framework of this project and specific steps that were taken, such as – desk research, requesting official information from the ministries, conducting interviews with experts and recording official interviews with the Minister of Defence of Georgia, Levan Izoria and the Minister of Internal Affairs of Georgia, Giorgi Gakharia. In her speech, Mariam Akhalkatsi discussed the technical aspects of creating the content for the videos and their production process in general. She pointed out, that main challenge was to transform research output into main messages for video scripts, in order to make it concise and easily understandable for the wide audience, since time frame for social advertisements is 30 seconds.
“How to communicate achievements of NATO-Georgian cooperation with the public?” was the main topic of the panel discussion, that was held after presenting social advertisements. Experience sharing session was moderated by the GIP director, Kornely Kakachia. Panelists included: Maka Kevlishvili, Head of Strategic Communications Policy and Planning Section of the Ministry of Defence of Georgia (MOD), Veka Modebadze, Head of Euro-Atlantic Integration Division of the Ministry of Internal Affairs of Georgia (MIA), Rosaria Puglisi, Head of the NATO Liaison Office in Georgia and Tamar Kintsurashvili, Executive Director of the Media Development Foundation (MDF).
Maka Kevlishvili pointed out the importance of communication between ministries – exchanging information about activities within the framework of certain projects funded by NATO – emphasizing, that this will simplify later process of delivering this information to public. Veka Modebadze addressed the topic of the Black Sea Security, its importance, NATO’s role in it and partnership with the MIA. Tamar Kintsurashvili discussed the ways to combat Russian propaganda and the importance of raising awareness on NATO’s role in strengthening Georgia’s defence capabilities.
While engaging in a discussion, in her speech Una Sighvatsdóttir, Public Diplomacy Officer of NATO Liaison Office in Georgia, underlined the role of content and the importance of choosing the right format for it to reach the audience. “The content is King, but it has to be good, because otherwise, people aren’t going to pay attention to it, they aren’t going to take in the message and they aren’t going to spread the message. So the content has to be good and we believe that these videos, that we’ve just watched here are exactly that.” – emphasised Una Sighvatsdóttir.
4 videos produced in the framework of the project – “Georgia’s Integration to NATO: 10 Years Since Bucharest Summit” – are broadcast in a format of a social advertisement on Georgian TV channels (including regional TV stations) as well as, are promoted through online media agencies and social media. Content of each video is translated in 3 languages – Armenian, Azerbaijani and English – to reach a not only all Georgian citizens but also international audience.
The project is implemented by the Georgian Institute of Politics, with the financial support of the NATO’s Public Diplomacy Division (PDD).