GIP-ისა და FES-ის ორგანიზებით გაიმართა საჯარო დისკუსია პოპულიზმისა და პოლარიზაციის შესახებ
22 ივლისს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტისა და ფრიდრიხ ებერტის ფონდის ორგანიზებით გაიმართა საჯარო დისკუსია ისეთ საკითხებზე, როგორებიცაა პოპულიზმი, პოლარიზაცია და მათი გავლენა არჩევნებზე საქართველოსა და ევროპაში.
უკვე წლებია, პოპულიზმის მომძლავრება მიიჩნევა ერთ-ერთ უმთავრეს გამოწვევად დემოკრატიისთვის. მიგრანტთა კრიზისი, ბრექსიტი და ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპაში მომძლავრებული არალიბერალური დემოკრატიები წარმოადგენს მხოლოდ რამდენიმე შემთხვევას, რომელმაც მოიცვა პოლიტიკური დებატები და გარკვეული მოსაზრებით, ევროკავშირი თავის ზღვარზე მიიყვანა. პირველად მეორე მსოფლიო ომის დასრულების შემდეგ, ევროპაში თანამშრომლობის შესახებ საკვანძო გადაწყვეტილებებზე, როგორც ჩანს, გავლენას ახდენს სხვადასხვა პოპულისტური პარტიების გაძლიერება, რომლებიც ძირითადად, პოლიტიკური სპექტრის უკიდურეს მარჯვენა ფლანგს წარმოადგენენ. იმის ფონზე, რომ ტრადიციული პოლიტიკური პარტიების საარჩევნო მხარდაჭერა კლებულობს, მემარჯვენე პოპულისტების აღმასვლა თვალშისაცემია.
დებატები გახსნა ანდრეი კროუელმა (André Krouwel), ვრიჟეს უნივერსიტეტის (ამსტერდამი) შედარებითი პოლიტიკისა და კომუნიკაციების ასოცირებულმა პროფესორმა. თავის ვრცელ კვლევებზე დაყრდნობით, რომელიც შეეხება არჩევნებს ევროპაში, პროფესორმა კროუელმა განიხილა პოპულიზმი და პოლარიზაცია და ასევე, ისაუბრა იმაზე თუ რა შეიძლება იწვევდეს “ანტი-ისტებლიშმენტ” განწყობებს. კროუელის პრეზენტაციის შემდეგ, პანელზე განიხილეს ამგვარი ტენდენციებს გავლენა თანამედროვე საქართველოზე და თუ როგორ ზემოქმედებას იქონიებს ეს ყველაფერი 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე.
დისკუსიას მოდერატორობა გაუწია საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა კორნელი კაკაჩიამ. ასევე, მასში მონაწილეობა მიიღეს გია ნოდიამ (კავკასიის კვლევის საერთაშორისო სკოლის დირექტორი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი), მარინა მუსხელიშვილი (პოლიტიკური მეცნიერების პროფესორი, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი) და დავით უსუფაშვილი (შენების მოძრაობა).

Home Events GIP and FES hosted a public debate on populism and polarization
On July 22, 2019 the Georgian Institute of Politics (GIP) and the Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Georgia organized a public debate on populism and polarization and their effect on European & Georgian elections.
For a few years, the rise of populism has been identified as one of the main challenges to democracies worldwide. The migration crisis, the Brexit vote and the rise of “illiberal democracies” in Central and Eastern Europe are just a few incidents that dominate political debates and, for some, seem to bring the European Union to the brink. For the first time since the end of the Second World War, key decisions about cooperation in Europe seem determined by the rise of a variety of populist parties, mostly on the far right of the political spectrum. Whereas the electoral support for the traditional political parties is decreasing, the upswing of the right-wing populists is significant.
The debate opened by André Krouwel, Associate Professor of Comparative Politics and Communication at the Vrije Universiteit Amsterdam. Based on his extensive research on European elections, he discussed populism and polarization, and offered explanations for the rise of anti-establishment sentiments. Krouwel’s presentation was followed by a panel discussion on how these tendencies affect present-day Georgia, and how they will shape the upcoming 2020 parliamentary elections.
The discussion moderated by the GIP Director – Kornely Kakachia, featuredGia Nodia (Director of the International School of Caucasus Studies, Ilia Chavchavadze State University), Marina Muskhelishvili (Professor of Political Science at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University), Davit Usuapashvili (The Development Movement).