საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა საერთაშორისო კონფერენციას – „დემოკრატიზაციის და ევროპეიზაციის დღის წესრიგი ცვალებად გარემოში: ფოკუსი საქართველოზე“ – უმასპინძლა
საქართველოს დემოკრატიზაციის და ევროპეიზაციის შესაძლებლობებსა და გამოწვევებზე სასაუბროდ, 2018 წლის 2 მაისს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა „ნაციონალური ფონდი დემოკრატიისთვის (NED)“ მხარდაჭერით, უმასპინძლა საერთაშორისო კონფერენციას – „დემოკრატიზაციის და ევროპეიზაციის დღის წესრიგი ცვალებად გარემოში: ფოკუსი საქართველოზე“. კონფერენცია სამი პანელისგან შედგებოდა: დემოკრატიზაციისა და ევროპეიზაციის მამოძრავებელი შიდაპოლიტიკური ფაქტორები; საქართველოს უშუალო სამეზობლო; დასავლური პირობითობის ზეგავლენა.
პირველი პანელის მომხსენებლებს შორის იყვნენ: ტუია ალტანგერელი (მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილე საქართველოში, გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP)), დოქტ. ბაკურ კვაშილავა (დეკანი, სამართლისა და პოლიტიკის სკოლა, საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი (GIPA)), თინათინ ხიდაშელი (საქართველოს თავდაცვის ყოფილი მინისტრი), დოქტ. ბარბარა კუნცი (მკვლევარი, საერთაშორისო ურთიერთობების ფრანგული ინსტიტუტი (IFRI)) და კობა თურმანიძე (დირექტორი, კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრი (CRRC) საქართველო). პანელისტებმა საქართველოში დემოკრატიული კონსოლიდაციის ნაკლებობაზე ისაუბრეს და ამ მხრივ ქვეყანაში არსებული სიტუაცია შეაფასეს. ტუია ალტანგერელმა ყურადღება გაამახვილა, დემოკრატიულ პროცესებში საზოგადოებრივი ჩართულობის ნაკლებობაზე და ისაუბრა, იმ გამოწვევებზე, რომლის წინაშეც საქართველო აღმოჩნდება საპარლამენტო სისტემაზე გადასვლისა და უკანასკნელ პერიოდში მიღებული საკონსტიტუციო ცვლილებების შედეგად. მან ხაზი გაუსვა საქართველოს პროგრესს იმ სფეროებში, რომლებიც გაეროს განვითარების პროგრამის მიერ არის მხარდაჭერილი: დეცენტრალიზაცია, სამოქალაქო სამსახურის რეფორმა და ღია პარლამენტის კონცეფცია. დოქტ. კვაშილავამ ისაუბრა პრობლემაზე, რომელიც დემოკრატიზაციის შიდა აქტორების მზაობის თვალსაზრისით არსებობს – აქტიურად ჩაერთონ პოლიტიკური პროცესებში და ასევე, ხაზი გაუსვა, რომ საქართველოს დემოკრატიის ხარისხი მნიშვნელოვანწილად საერთაშორისო არენაზე არსებული სიტუაციით განისაზღვრება. თინათინ ხიდაშელის თვალსაზრისით კი „პოლიტიკურმა ელიტამ, როგორც ის ევროპულ დემოკრატიებში არის განსაზღვრული და გაგებული, საქართველოში ფორმირება ვერ შეძლო“. დოქტ. კუნცმა საკუთარი კვლევითი დოკუმენტი წარადგინა,
რომელიც ევროკავშირის მომავალზე მიმდინარე დებატების კონტექსტში საქართველოს ევროპულ პერსპექტივას შეეხება. მისი ნაშრომი ხაზს უსვამს ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკისადმი საფრანგეთისა და გერმანიის დამოკიდებულებას. რომელიც მიუხედავად იმისა, რომ კოორდინირებულია, აუცილებლობით იდენტური არ არის. დაბოლოს, კობა თურმანიძემ საქართველოს ევროპეიზაციისა და დემოკრატიზაციის პროცესი ციფრებში წარმოადგინა. მან საქართველოს მთავრობის გაცხადებული მიზნისადმი – გაწევრიანდეს ევროკავშირში – მოსახლეობის დამოკიდებულებაზე ისაუბრა. CRRC/NDI-ის 2018 წლის საზოგადოებრივი კვლევის შედეგების მიხედვით, კითხვაზე „რამდენად დემოკრატიულია დღეს საქართველო?“ რესპონდენტების 45%-მა პასუხად აირჩია ვარიანტი –„დემოკრატიული მნიშვნელოვანი პრობლემებით“. ევროკავშირში საქართველოს გაწევრიანების საზოგადოებრივი მხარდაჭერა მაღალია და იგი 75%-ს შეადგენს, თუმცა, აღნიშნული მხარდაჭერა ბევრ შემთხვევაში სუსტი და მყიფეა.
მეორე პანელის მომხსენებლები იყვნენ: დოქტ. გია ნოდია (პროფესორი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი), ჯოსეფ ლარსენი (აფილირებული ანალიტიკოსი, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი (GIP)), დოქტ. ეკა აკობია (დეკანი, კავკასიის სახელმწიფო მართვის სკოლა, კავკასიის უნივერსიტეტი), დოქტ. ივანნა მაჩიტიძე (ასოცირებული პროფესორი, შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი) და დოქტ. ტრეისი ჯერმანი (ლონდონის კინგსის კოლეჯი). პანელისტებმა ისაუბრეს, საქართველოს დემოკრატიზაციის პროცესზე მისი უშუალო სამეზობლოს გავლენაზე. მოხსენებისას, გია ნოდიამ რეგიონული კონტექსტის როლს ხაზი გაუსვა და იმ დაბალ სტანდარტებზე მიუთითა, რომლის მიხედვითაც საქართველოს დემოკრატიზაციის პროცესის შეფასება ხდება. მისი თვალსაზრისით, “დემოკრატიის შუქურად ყოფნა გარკვეულწილად სახიფათოა, რადგან ის ნიშნული, რომელთანაც შენი შედარება ხდება ძალიან დაბალია და მხარდამჭერებში კმაყოფილების შენარჩუნებაც უფრო მარტივია”. ჯოსეფ ლარსენმა მისი ახალი პოლიტიკის დოკუმენტი წარადგინა სახელწოდებით “პრობლემური სამეზობლო: როგორ უნდა გაუმკლავდეს საქართველო ავტორიტარული რეჟიმებიდან მომდინარე ზეწოლას”. მოხსენებისას, მან აღნიშნა, რომ დემოკრატიულ ქვეყნებთან საქართველოს კავშირები შედარებით სუსტია, ხოლო ავტორიტარულ რეჟიმებთან მისი ურთიერთობები შედარებით ძლიერი, რაც საქართველოში დემოკრატიზაციის სტანდარტებს ზეწოლის ქვეშ აყენებს.
დოქტ. ეკა აკობიამ ყურადღება გაამახვილა ევროპეიზაციის პროცესის ქართული ინტერპრეტაციის მნიშვნელობაზე და აღნიშნა, რომ საქართველოს ევროპელობა უფრო მეტად იდენტობით განისაზღვრება, ვიდრე გეოგრაფიით. ივანნა მაჩიტიძემ კი მოხსენებისას საქართველოს ევროპეიზაციისა და დემოკრატიზაციის დღის წესრიგზე რუსეთის გავლენაზე ისაუბრა. კვლევის შედეგების წარდგენისას, ივანნა მაჩიტიძემ რუსეთთან ურთიერთობების პროცესში დასავლეთის ქვეყნების გამოცდილების გაზიარების საჭიროებას გაუსვა ხაზი. დოქტ. ტრეისი ჯერმანმაც, აგრეთვე საკუთარი კვლევითი დოკუმენტის მიგნებებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ საქართველო საგარეო პოლიტიკაში იდეალიზმისა და პრაგმატიზმის ბალანსის გამოწვევის წინაშე დგას.
მესამე, დასკვნითი პანელის მომხსენებლები იყვნენ: დოქტ. ბიძინა ლებანიძე (ბრემენის უნივერსიტეტი), დოქტ. დავით დარჩიაშვილი (პროფესორი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი), თამარ კეკენაძე (გენერალური მდივანი, თავისუფალი დემოკრატები), დოქტ. გიორგი მჭედლიშვილი (ასოცირებული პროფესორი, შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი) და ივანე ჩხიკვაძე (ევროინტეგრაციის პროგრამის მენეჯერი, ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო (OSGF)). პანელისტები შეთანხმდნენ, რომ ევროპეიზაციის პროცესი საქართველოს დემოკრატიზაციის დღის წესრიგის წარმართველია. საკუთარი კვლევის შედეგების წარდგენისას – “დემოკრატიის მშენებლობა საქართველოში: დასავლეთის პოლიტიკური სტანდარტები და მათი ზეგავლენა პოლიტიკური პარტიების დღის წესრიგზე”, ბიძინა ლებანიძემ საქართველოში დასავლეთის პირობითობის როგორც წარმატებული ასევე,
წარუმატებელი მაგალითები განიხილა. დოქტ. დარჩიაშვილმა კი კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენა საქართველოს უნარი – ევროპიზაციისა და დემოკრატიზაციის პროცესი გარედან მომდინარე წნეხის გარეშე წარმართოს. თამარ კეკენაძის თანახმად, ქართულ საზოგადოებას ჯერ არ გაუაზრებია, რომ დემოკრატიზაციის პროცესი შიგნიდან უნდა იმართებოდეს. დოქტ. მჭედლიშვილმა აღნიშნა, რომ როდესაც საქართველოს შემთხვევაზე ვსაუბრობთ, დასავლეთმა უფრო მკაცრი პირობითობა უნდა დააწესოს. რიგით ბოლო პანელისტმა – ივანე ჩხიკვაძემ საქართველოს მთავრობას მოუწოდა, 2017 წლის დეკემბერში ინიცირებული [ევროკავშირთან ინტეგრაციის] გზამკვლევი განავითაროს და რეკომენდაცია გასცა, რომ როცა საუბარი ევროკავშირის წევრობას ეხება, საქართველომ როგორც კანდიდატმა ქვეყანამ ისე უნდა იმოქმედოს.

While Georgia has made an impressive progress on Europeanization agenda, its capacity to consolidate democracy is still uncertain. To discuss the prospects and challenges of Georgia’s democratization and Europeanization, on 2 May, 2018, the Georgian Institute of Politics with support of the National Endowment for Democracy (NED) hosted the international conference, “Democratization and Europeanization Agenda During Uncertain Times: Georgia in Focus”. The conference included three panels: domestic drivers of democratization and Europeanization; Georgia’s immediate neighborhood; and influence of Western conditionality.
The first panel’s discussion included Tuya Altangerel (Deputy Resident Representative of UNDP in Georgia), Dr. Bakur Kvashilava (Dean of the School of Law and Politics at GIPA), Tinatin Khidasheli (former Minister of Defence of Georgia),Dr. Barbara Kunz (researcher at the Institut Français des Relations Internationales) and Koba Turmanidze (Director of the Caucasus Research Resources Center in Georgia). Panelists shared assessments regarding the lack of democratic consolidation in Georgia. Ms. Altangerel referred to lack of public engagement in democratic processes, and challenges arising in light of Georgia’s move towards Parliamentary system and the recent constitutional changes. She highlighted the progress in the areas that UNDP is supporting in Georgia: de-centralization, civil service reform and the concept of open parliament. Dr. Kvashilava addressed concerns regarding the readiness of domestic actors of democratization to actively engage in political processstressing that the degree of Georgia’s democracy is largely defined by international conjuncture. According to Khidasheli, “Political elite, as understood in European democracies, hasn’t been able to form in Georgia”. Dr. Kunz presented her paper on Georgia’s European perspectives within the context of current debates on the EU’s future, emphasizing that the attitudes of France and Germany towards the EU’s foreign policy, although coordinated, are not necessarily the same. Finally, Koba Turmanidze presented Europeanization and democratization process of Georgia in figures, speaking about the population’s attitudes towards Georgian government’s declared goal to join the European Union. According to the data of CRRC/NDI 2018, opinion poll, public Attitudes in Georgia, on the question, “How much of democracy is Georgia today?”, 45% of respondents answer – “A democracy with major problems”. While speaking about the support to Georgia’s EU membership is high amounting to 75%, this support, however, is in many cases delicate and fragile.
The second panel involved Dr. Ghia Nodia (Professor at Ilia State University), Joseph Larsen, (Affiliated Analyst at the Georgian Institute of Politics), Dr. Eka Akobia (Dean of Caucasus School of Governance at Caucasus University), Dr. Ivanna Machitidze (Assoc. Prof. at International Black Sea University) and Dr. Tracey German (King’s College London). Panelists addressed the issue of the impact of Georgia’s immediate neighborhood on the democratization process, stressing that neighbors have extensive influence over Georgia’s democratization. Ghia Nodia emphasized the role of regional context pointing to the lower standards by which Georgia’s democratization process is assessed. “Being a beacon of democracy is somewhat dangerous because the benchmark you are compared to is very low and it’s easier to keep supporters satisfied”. Joseph Larsen presented his new policy brief, “Good Fences Make Good Neighbors: How Georgia Can Resist Authoritarian Pressure”, noting that Georgia’s linkages with democratic countries are relatively weaker while its relations with authoritarian neighbors are much stronger, which adds to the pressure for democratization standards in Georgia. Dr. Akobia emphasized the importance of Georgian interpretation of the Europeanization process, stressing that Georgia’s Europeanness is defined less by geography and more by identity. Ivanna Machitidze focused on the influence of the Russian federation on Georgia’s Europeanization and democratization agenda. Presenting her research findings, Machitidze underlined the need for experience of Western countries while dealing with the Russian Federation. Dr. Tracey German presented her paper – “Between a Rock and a Hard Place? Georgia’s Regional Balancing Act”, noting Georgia faces the challenge of balancing idealism and pragmatism in foreign policy.
The third and final panel featured Dr. Bidzina Lebanidze (Universität Bremen), Dr. Davit Darchiashvili (Professor at Ilia State University), Tamar Kekenadze (Secretary General of Free Democrats),Dr. George Mchedlishvili (Assoc. Professor at International Black Sea University) and Ivane Chkhikvadze (EU Integration Program Manager at Open Society Georgia Foundation). Panelists agreed that Europeanization process leads Georgia’s democratization agenda. Presenting his research – “Making Georgia’s democracy work: Western political conditionality and domestic agendas of political parties”. Bidzina Lebanidze discussed both successful and unsuccessful cases of Western conditionality in Georgia. Dr. Darchiashvili put under question Georgia’s ability to lead Europeanization and democratization process without external pressure. Meanwhile, Tamar Kekenadze argued that Georgian society has not realized that democratization process shall be driven internally. Dr. Mchedlishvili noted that when speaking about Georgia’s case West shall imply stricter conditionality. Chkhikvadze called on the government to develop EU integration roadmap, initiated in December 2017, and recommended to act as a candidate country when speaking on Georgia’s membership to the EU.