საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა უმასპინძლა ყოველწლიურ კონფერენციას – “პოლარიზაციის ხაფანგი: საქართველოს დემოკრატია ნდობის კრიზისისა და პოპულიზმის ზრდის ზღვარზე” GEODEM2019
მზარდი პოპულიზმი და პოლიტიკური პარტიებისა და მედიის პოლარიზაცია საქართველოს დემოკრატიზაციის გზაზე არსებული ორი ყველაზე პრობლემური საკითხია. აქტუალურობის მიუხედავად, შეიმჩნევა ამ საკითხის ირგვლივ საკმარისი ცოდნისა და აკადემიური დისკუსიების ნაკლებობა.
2019 წლის 3 აპრილს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP), ნაციონალური ფონდი დემოკრატიისთვის (NED) ფინანსური მხარდაჭერით, გამართა რიგით მეოთხე ყოველწლიური კონფერენცია “პოლარიზაციის ხაფანგი: საქართველოს დემოკრატია ნდობის კრიზისისა და პოპულიზმის ზრდის ზღვარზე” #GEOMED2019. კონფერენცია სამი სესიისგან შედგებოდა და პასუხობდა შემდეგ კითხვებს: 1) როგორ შეიძლება დადებითი პოლიტიკური დღის წესრიგის შექმნა ქართულ პარტიულ პოლიტიკაში? როგორ უნდა შეიქმნას და შენარჩუნდეს საზოგადოების ნდობა პოლიტიკური პარტიების მიმართ? 2) როგორ შეიძლება მედიაპოლარიზაციის პლურალიზმად გარდაქმნა? 3) როგორ ვუპასუხოთ რადიკალური პოპულიზმის გამოწვევებს და როგორ თავსდება საქართველოში მიმდინარე პროცესები საერთაშორისო კონტექსტში?
ფოტო © საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი
კარლ ჰარცელმა, ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორმა დავით აფრასიძემ კონფერენცია საქართველოში პოლიტიკური სივრცის პოლარიზაციაზე ხაზგასმით გახსნეს. კარლ ჰარცელმა აღნიშნა, რომ დემოკრატიულ რეფორმებს დრო სჭირდება. “რასაკვირველია, ჩვენ შეგვიძლია ვისაუბროთ სისწრაფეზე, მაგრამ ყველაზე მნიშვნელოვანი არის ის, რომ საქართველო დადებით ტრაექტორიაზეა. თუმცა, ჩვენ შეშფოთებულები ვართ ბოლო საპრეზიდენტო არჩევნებით და 2020 წლის არჩევნები იქნება გამოცდა”, აღნიშნა ჰარცელმა. მისივე თქმით, დემოკრატია მხოლოდ არჩევნები არ არის, თუმცა არჩევნები მნიშვნელოვანი ხდება მაშინ, როდესაც დემოკრატიის ტრაექტორია იცვლება. ჰარცელმა ასევე ისაუბრა მედიის პოლარიზაციის პრობლემაზე და აღნიშნა, რომ ევროკავშირის დელეგაცია მომავალ თვეში გეგმავს წამყვან მედიაპლატფორმებთან შეხვედრას ჟურნალისტურ ეთიკასა და მედიის, როგორც საზოგადოებისთვის ჟურნალისტიკური გამოძიებისა და ანალიზის მიმწოდებლის როლზე სასაუბროდ.
პირველ სესიაში მონაწილეობდნენ დოქტ. ალესანდრო ნაი (ამსტერდამის უნივერსიტეტი), არჩილ თალაკვაძე (პარტია „ქართული ოცნება“), გიორგი ბარამიძე (პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“), ხათუნა სამნიძე (რესპუბლიკური პარტია), პროფ. იაგო კაჭკაჭიშვილი (თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი). სესიას უძღვებოდა ლორა თორნტონი – ეროვნული დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელი. სესიის მონაწილეები ძირითადად განიხილავდნენ პოლიტიკური პარტიების მიერ პოზიტიური დღის წესრიგის შექმნის მნიშვნელობასა და საარჩევნო პროცესებზე პოლიტიკური პარტიების უარყოფითი დისკურსის გავლენებს.
ლორა თორნტონმა აღნიშნა, რომ NDI-ის ბოლო გამოკითხვის შედეგების მიხედვით, ქართული საზოგადოების დიდი უმრავლესობა ამბობს, რომ მათ ინტერესებთან ახლოს არც ერთი პარტია არ დგას და მხოლოდ 38%-ს მიაჩნია, რომ პარლამენტის წევრები კვალიფიციურები არიან.
დოქტ. ალესანდრო ნაიმ ისაუბრა, უარყოფითი გადმოცემის სხვადასხვა ფორმებსა და მიმდინარე პროცესებზე, საქართველოს 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე გამოვლენილი ნეგატიური დისკურსის გავლენაზე.
არჩილ თალაკვაძემ ხაზი გაუსვა ქართული ოცნების მმართველი პარტიის პოზიტიურ დღის წესრიგს – ევროკავშირთან ასოცირების შესახებ შეთანხმებასა და საქართველოს ნატოსთან და აშშ-სთან გაღრმავებულ პარტნიორობას. მან ქართული ოცნების სამი პრიორიტეტულ ციკლზე ისაუბრა: ადამიანის უფლებების დაცვასა და სოციალური პოლიტიკის განვითარებაზე 2012 წელს; ადამიანის უფლებების სტანდარტის შენარჩუნებასა და ეკონომიკის გაუმჯობესებაზე; დაბოლოს, განათლებისა და ეკონომიკის განვითარებისთვის მიმდინარე რეფორმებზე.
გიორგი ბარამიძემ ხაზი გაუსვა ერთმანეთის მოსმენის მნიშვნელობას, იმის მიუხედავად თუ რამდენად პოლარიზებული შეიძლება იყოს ქართული პოლიტიკური სისტემა. მან ასევე აღნიშნა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ოპოზიცია შეიძლება ჩაერთოს პოზიტიური დღის წესრიგის შემუშავების შესახებ დისკუსიაში, მისი პრაქტიკაში დანერგვა მმართველი პარტიის პასუხისმგებლობაა.
ხათუნა სამნიძემ ყურადღება გაამახვილა პოლიტიკურ ცხოვრებაში ღრმად ფესვგამჯდარ მცდარ წარმოდგენებზე, რომელიც კომუნისტური მენტალიტეტიდან მომდინარეობს. მაგალითად, ადამიანები პოლიტიკურ პარტიებში წევრიანდებიან დასაქმების მოლოდინის გამო და არა იდეოლოგიური შეხედულებებიდან გამომდინარე. მან ასევე აღნიშნა, რომ დამსაქმებლები, პროფესიონალიზმის მიუხედავად, სამსახურში არ იყვანენ ადამიანებს მათი პოლიტიკური კუთვნილების გამო. ხათუნა სამნიძემ ასევე ისაუბრა პოლიტიკურ სივრციდან ქალების გამორიცხვასა და მათ დისკრედიტაციაზე.
პროფ. იაგო კაჭკაჭიშვილმა გაანალიზა პოლარიზაციის საფუძვლები და მისი შედეგები და აღნიშნა, რომ 2012 წელს, პოლარიზაცია გამოყენებული იყო, როგორც ინსტრუმენტი – ტაქტიკური ნაბიჯი მთავრობის შესაცვლელად, რაც წარმატებული აღმოჩნდა. მან განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა პოლიტიკურ კლასსა და აკადემიას შორის არსებულ ნაპრალზე, რომელიც მისი აზრით პრობლემურია, რადგან პოლიტიკის კეთება კვლევისა და მონაცემებზე დაფუძნებული ანალიზის გარეშე პრაქტიკულად შეუძლებელია. პოლარიზაციის შესამცირებლად, პროფესორი ყურადღებას ამახვილებს პოლიტიკურ ცხოვრებაში პლურალიზმის აღდგენის მნიშვნელობაზე.
მეორე სესიაში მონაწილეობდნენ დოქტ. მარინა ვაშაყმაძე (საზოგადოებრივი მაუწყებელის აჭარის ტელევიზია), ლაშა ქავთარაძე (ჟურნალისტი, Media Checker), ანა ნაცვლიშვილი (საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი), დოქტ. ფერნანდო კასალ ბერტოა (ნოტინგემის უნივერსიტეტი) და ნინო რობაქიძე (IREX SAFE ინიციატივის ევრაზიის ცენტრის მენეჯერი). სესიას უძღვებოდა BBC News-ის კორესპონდენტი რაიჰან დემიტრი.
სესია გაიხსნა დოქტ. ფერნანდო კასალ ბერტოას პრეზენტაციით, რომელმაც სხვადასხვა ქვეყნებში პოლარიზაციის მიზეზებსა და შედეგებზე ისაუბრა. პროფესორმა ბერტოამ აღნიშნა, რომ აღმოსავლეთ ევროპაში, მათ შორის საქართველოში, პოლარიზაციის დონე გაზრდილია. მისი თქმით, მიუხედავად იმისა, რომ პოლარიზაცია დემოკრატიის გაქრობას პირდაპირ არ იწვევს, მას მნიშვნელოვანი უარყოფითი გავლენა აქვს დემოკრატიის ხარისხზე. საქართველოში არსებულ მდგომარეობასთან მიმართებით, პროფესორმა ბერტოამ პოლარიზაციის მაგალითად ბოლო საპრეზიდენტო არჩევნები დაასახელა. პოლარიზაციის პრობლემასთან გასამკლავებლად, მან ისაუბრა გაზრდილი ინსტიტუციონალიზაციისა და პარტიული პოლიტიკის დეპერსონალიზაციის მნიშვნელობაზე.
ლაშა ქავთარაძემ ყურადღება გაამახვილა საქართველოში მედიაპოლარიზაციის სხვადასხვა მიზეზებზე და საკითხი ისტორიულ კონტექსტში მიმოიხილა. მისი თქმით, თუკი 2012 წლის შემდგომ ახლანდელი მთავრობა უშვებდა მედიის პლურალიზმის არსებობას, 2014 წლისთვის ის უკვე ცდილობდა მედიის გაკონტროლებას. ქავთარაძის თქმით, დღეს ქართული მედია ორ ბანაკადაა გაყოფილი. მან ასევე აღნიშნა, რომ მცირე და რეგიონული მედიაპლატფორმები ხშირად განსხვავებული მოპყრობის ობიექტები არიან, რაც უფრო მეტად უშლის ხელს მედიის პლურალიზმის მიღწევას. ქავთარაძის განცხადებით, საზოგადოებრივი მაუწყებლის ნამდვილი რეფორმა – რაც სრულად გაათავისუფლებდა მას მთავრობის კონტროლისგან – შესაძლებელს გახდიდა პოლარიზაციის ნეგატიური გავლენის თავიდან აცილებას.
დოქტ. მარინა ვაშაყმაძემ ხაზი გაუსვა პროფესიული ჟურნალისტური სტანდარტების მნიშვნელობას და საქართველოში დამოუკიდებელი მედიაპლატფორმების შექმნის მხარდაჭერის აუცილებლობაზე ისაუბრა. მან პოლარიზაციის პრობლემა დაახასიათა, როგორც ციკლური ფენომენი: მედია ხშირად ექცევა საზოგადოებრივი წნეხის ქვეშ და ის ამ გამოწვევას საზოგადოებისთვის მისაღები და მოსალოდნელი პროდუქტის შეთავაზებით პასუხობს. თუმცა, მისი თქმით, მედიას უნდა ჰქონდეს მეთვალყურის და მონიტორის ფუნქცია.
ანა ნაცვლიშვილმა აღნიშნა, რომ საქართველოში პოლარიზაციის პრობლემა უფრო და უფრო თვალშისაცემი ხდება და მისი საფუძველი “ნახევრად მართალი და კონსესუსის არმქონე ფაქტების” გაშუქებაა. მისი თქმით, სუსტი ინსტიტუტები, მთავრობასა და ოპოზიციასა და სახელმწიფოსა და საზოგადოებას შორის დიალოგის ნაკლებობასთან ერთად, კიდევ მეტად ართულებს ამ პრობლემას.
ნინო რობაქიძემ ისაუბრა, პოლარიზაციის მიზეზებზე და აღნიშნა, მედიაპლატფორმებსა და პოლიტიკურ პარტიებს შორის კავშირების არსებობა. მან განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა მედიის, როგორც საჯარო ფორუმის ფუნქციაზე, რომელმაც საზოგადოების ყველა წარმომადგენლისათვის დისკუსიის სივრცე უნდა შექმნას.
მესამე სესიაში მონაწილეობდნენ დოქტ. დავით სიჭინავა (CRRC საქართველო), ლაშა ბაქრაძე (ლიტერატურის სახელმწიფო მუზეუმი), გრიგოლ გეგელია (ევროპის უნივერსიტეტის ინსტიტუტი), ეკა ჭითანავა (ტოლერანტობისა და მრავალფეროვნების ინსტიტუტი) და ზაზა ფირალიშვილი (ფილოსოფოსი). სესიას უძღვებოდა ფელიქს ჰეტი – ფრიდრიხ ებერტის ფონდის (FES) სამხრეთ კავკასიის წარმომადგენლობის დირექტორი.
დოქტ. დავით სიჭინავამ პოპულიზმის რამდენიმე მახასიათებელი დაასახელა, მათ შორის ეკონომიკური სიდუხჭირე, მორალური დაპირისპირება და კორუფციული ელიტები. მან ყურადღება გაამახვილა პოპულიზმის საფუძვლებზე, განსაკუთრებით ნაციონალისტურ მიდგომებზე, ისეთზე, როგორიცაა ქართული რადიკალური მემარჯვენე ჯგუფები, რომლებიც ყურადღებას ლგბტ საკითხებზე, ნარკოტიკების ლეგალიზაციაზე, არჩილ ტატუნაშვილის მკვლელობასა და ანტიმუსლიმურ/თურქულ სენტიმენტებზე ამახვილებენ.
დოქტ. ლაშა ბაქრაძემ აღნიშნა, რომ რადიკალი ულტრამემარჯვენე ჯგუფები ხაზს უსვამენ რელიგიურ სენტიმენტებს, რაც არ ახასიათებთ მემარცხენე ჯგუფებს, რომლებიც უფრო ინკლუზიურ მიდგომას იყენებენ. მან ასევე აღნიშნა, რომ პოპულისტური დისკურსის კუთხით, საქართველო უნიკალური არაა. ბაქრაძემ მსოფლიოს ამჟამინდელ მდგომარეობას “პოსტ-დემოკრატიული ერა” უწოდა.
გრიგოლ გეგელიამ პოპულიზმის ნებისმიერი განმარტების შემადგენელ ნაწილად “ხალხი ელიტის წინააღმდეგ” ფენომენი დაასახელა. მან ისაუბრა იმ საფრთხეებზე, რაც ხშირად პოპულისტის იარლიყის მიწებებასა და პოპულიზმის არსებითად უარყოფით ფენომენად დანახვას მოსდევს. გეგელიამ ასევე განასხვავა ერთმანეთისგან ექსკლუზიური (გამრიყავი) და ინკლუზიური პოპულიზმი. ექსკლუზიური პოპულიზმი მემარჯვენე პოპულიზმსა და ხალხის გარიყვას გულისხმობს, მაშინ როდესაც ინკლუზიური პოპულიზმი ჩართულობის/მიღების იდეაზე დგას. მისი თქმით, პოპულიზმი საქართველოში არსებობს იმიტომ, რომ “პოლიტიკური ელიტები საქართველოში ხალხს არ ესაუბრებიან”. გეგელიამ მიმოიხილა სხვადასხვა პოპულისტური ჯგუფები და პირები საქართველოში, რომლებიც პოპულიზმის სხვადასხვა კატეგორიაში ხვდებიან, მაგალითად ისტაბლიშმენტის პოპულისტები, ნაციონალისტები და ნეო-ნაცისტები. მან ასევე ისაუბრა, პოპულისტის იარლიყის გამოყენების საფრთხეებზე საზოგადოების ლეგიტიმური წუხილების დელეგიტიმაციის კუთხით.
ეკა ჭითანავამ მიმოიხილა ულტრანაციონალისტი აქტორები და მოძრაობები საქართველოში და ისაუბრა ამ ჯგუფების მიერ გამოყენებულ დისკურსებზე. მან ასევე ყურადღება გაამახვილა, საქართველოში პოპულისტური ჯგუფების საერთო ანტილიბერალურ იდენტობაზე და ხაზი გაუსვა, ამ ჯგუფების პრორუსულობასთან თუ ანტიდასავლურობასთან დაკავშირებით არსებული კითხვები. ჭითანავას თქმით, ულტრანაციონალისტები ხშირად იყენებენ ისტორიულ პირებს საკუთარი ნაციონალისტური და ქსენოფობიური დისკურსის გასამართლებლად.
ზაზა ფირალიშვილმა საქართველოში პოპულიზმის გამოწვევაზე ისაუბრა. მან გაიხსენა საქართველოს უახლესი ისტორია, როდესაც ნაციონალისტური დისკურსი, თუმცა დღევანდელისგან განსხვავებული, ასევე დომინირებდა პოლიტიკურ სფეროში. მისი თქმით, თანამშრომლობისა და დიალოგის არარსებობა – და სიმართლისა და საზრისის მონოპოლიზების მცდელობა – საქართველოში და მის ფარგლებს გარეთ არსებული პოპულისტური გამოწვევის საფუძველია.

Home Events GIP hosted its annual Democracy Conference “Polarization trap: Georgia’s democracy on the edge of trust crisis and the rise of populism” #GEODEM2019
GIP hosted its annual Democracy Conference “Polarization trap: Georgia’s democracy on the edge of trust crisis and the rise of populism” #GEODEM2019
The rise of populism and the polarization of political parties and the media are two of the most problematic issues that Georgia faces today along its path to democratization. In spite of the actuality of these topics, there is a lack of sufficient knowledge and academic discussion about these problems.
On 3 April 2019 Georgian Institute of Politics (GIP), with the financial support of the National Endowment for Democracy (NED), organized the 4th annual conference “Polarization trap: Georgia’s democracy on the edge of trust crisis and the rise of populism” #GEODEM2019. The conference was organized into three thematic panels, which sought to answer the following questions: 1) How to set a positive political agenda in Georgian party politics? How to build or maintain public trust in political parties? 2) How to transform the process of media polarization into pluralism? 3) How to meet the challenges of radical populism and how do the trends underway in Georgian fit into the international context?
H.E. Carl Hartzell, Ambassador of the European Union to Georgia, and Prof. David Aprasidze, Ilia State University, opened the conference with remarks that underscored the polarization of the political atmosphere in Georgia. H.E. Carl Hartzell noted that democratic reforms take time. “Of course, we can talk about the speed, but the most important is that Georgia is on a positive trajectory. However, we are concerned with the last presidential elections and 2020 election will be a test,” Ambassador Hartzell said. He stressed that democracy is not only about elections, but elections are when the democracy trajectory changes. Ambassador Hartzell also spoke about the problem of media polarization and mentioned that the EU delegation plans to meet mainstream media platforms next month to talk about journalistic ethics as well as the media’s role as providers of investigation and analysis to the public.
The first panel discussion included Dr. Alessandro Nai (University of Amsterdam), Archil Talakvadze (Georgian Dream), Giorgi Baramidze (United National Movement) Khatuna Samnidze (Republican Party), Prof. Iago Kachkachishvili (Tbilisi State University). Laura Thornton, the Georgia Resident Director of the National Democratic Institute (NDI), moderated the panel. The panelists mostly concentrated on the importance of setting a positive agenda for political parties and the impact of political parties’ negative discourse on electoral processes.
Ms. Laura Thornton noted that the vast majority of Georgian society say that no party is close to their interests and only 38% believe that MPs are qualified, according to NDI’s latest poll results.
Dr. Alessandro Nai spoke about different forms of negative expressions as well as the impact of the negative discourses observed during the 2016 Georgian elections.
Mr. Archil Talakvadze highlighted the ruling Georgian Dream’s positive agenda, i.e. the EU Association Agreement agenda and deepening the country’s partnership with NATO and US. He distinguished the three priority cycles of the Georgian Dream: human rights protection and social policies development in 2012; followed by sustaining the standards of human rights and improving the economy; and finally, the ongoing reforms to improve education and economic development.
Mr. Giorgi Baramidze said that it is essential to listen to each other, no matter how polarized the Georgian political system may be. He also mentioned that while the opposition can engage in discussions about developing a positive agenda, it is the ruling party’s responsibility to implement it.
Khatuna Samnidze drew the attention to the deep-rooted prejudice in the political life, which largely stems from lingering aspects of communist mentality. For example, people join political parties expecting it will lead to employment, rather than out of an ideological conviction. She also noted that today employers refuse to hire a person due to their political affiliations regardless of their professionalism. She also said a couple of words about the exclusion and discreditation of women in the political sphere.
Prof. Iago Kachkachishvili analyzed the causes of polarization and its results and claimed that in 2012, polarization was used as an instrument, a tactic step to change the government, which was successful. He drew particular attention to the existing gap between the political class and academia, which he finds problematic because doing politics without research and evidence-based analysis is practically impossible. To reduce polarization, the professor called for restoring pluralism in political life.
The second panel included Dr. Marina Vashakmadze (Ajara TV, Public Broadcaster), Lasha Kavtaradze (Media Checker), Ana Natsvlishvili (Georgian Institute of Public Affairs), Dr. Fernando Casal Bertoa (University of Nottingham) and Nino Robakidze (SAFE Initiative Eurasia Center Manager, IREX). The panel was chaired by Rayhan Demytrie, Foreign Correspondent, BBC News.
The panel started with a presentation by Dr. Fernando Casal Bertoa, who discussed the causes and consequences of polarization in different countries. Prof. Bertoa noted an increased level of polarization in Eastern Europe, including in Georgia. Although polarization does not lead to the collapse of democracy, it has significant negative consequences on the quality of democracy, he said. In terms of the trends in Georgia, Professor Bertoa cited the latest presidential elections as another example of polarization. He suggested increased institutionalization and the depersonalization of party politics as possible solutions to polarization.
Mr. Lasha Kavtaradze underlined various causes of media polarization in Georgia and offered a historical context. In his view, while the current government allowed space for media pluralism for a few years following 2012, by 2014, it was already trying to control the media. Mr. Kavtaradze argued that today Georgian media is divided into two major camps. He added that small and regional media platforms are often subject to differential treatment, which further hinders the prospects of achieving media pluralism. Mr. Kavtaradze stated that the genuine reform of the public broadcaster — completely freeing it from governmental control — would make it possible to mitigate the negative impacts of polarization.
Dr. Marina Vashakmadze underscored the importance of professional journalistic standards and spoke about the need for continued support for the establishment of independent media platforms in Georgia. She characterized the problem of polarization as a cyclic phenomenon: media often becomes the subject of public pressure and responds by offering products that the public likes and expects. Instead, she argued, the media should operate as a watchdog and a monitor.
Ms. Ana Natsvlishvili remarked that the problem of polarization in Georgia is becoming more visible and that at the core is the issue of reporting “a half- truth and the lack of consensus on basic facts”. She noted that weak institutions, coupled with the lack of dialogue between government and opposition, and between state and society, further aggravates the problem.
Ms. Nino Robakidze also delved into the causes of polarization and noted the links between media platforms and political parties. She particularly drew attention to the function of the media as a public forum, which should serve as the discussion space for all the members of the public.
Third and final panel featured Dr. David Sichinava (CRRC Georgia), Lasha Bakradze (Giorgi Leonidze State Museum of Literature), Grigol Gegelia (European University Institute), Eka Chitanava (Tolerance and Diversity Institute), and Zaza Piralishvili (Philosopher). The panel was moderated by Felix Hett, Director FES South Caucasus, Friedrich-Ebert-Stiftung (FES).
Dr. David Sichinava named some characteristic of populism such as economic anxiety, moral clashes and corrupt elites. He focused on the pillars of populism, especially nativist attitudes, such as radical Georgian rights wing groups that concentrate on LGBT issues, drug legalization, the murder of Archil Tatunashvili, and anti-Muslim/Turkish sentiments.
Dr. Lasha Bakradze explained that radical right-wing groups focus on religious sentiments, which is not the case in left wing groups, which use a more inclusive approach. He also stressed that, in terms of populist discourse, Georgia is not unique. Dr. Bakradze called the current state of the world the “post-democratic era”.
Mr. Grigol Gegelia identified ‘the people vs elite’ discourse as integral to any definition of populism. He warned about the consequences of labeling everyone as populist, and seeing populism as an inherently negative phenomenon. Mr. Gegelia also distinguished between exclusionary and inclusionary populisms. The former often includes far right populism and is based on the exclusion of people, while the latter centers on the idea of inclusion. He further argued that populism exists in Georgia because the “Georgian political elites have not spoken to the people”. He identified various populist groups and personalities in Georgia, who fall into different categories of populism, such as establishment populists, nationalists and neo-Nazis. Mr. Gegelia also spoke about the danger of using the populist label to delegitimize issues that legitimately concern members of the public.
Ms. Eka Chitanava provided an overview of the ultra-nationalist actors and movements in Georgia and offered insights into the discourses that these groups deploy. She also emphasized the shared anti-liberal identity of populist groups in Georgia and noted that a common question is if these groups are pro-Russian or anti-Western. Ultra-nationalists, Chitanava argued, often use historical figures to justify their nationalist and xenophobic discourses.
Mr. Zaza Piralishvili also touched upon the challenge of populism in Georgia. He recalled the period in modern Georgian history when a nationalist discourse, albeit different from the current one, was also prevalent on the political scene. He argued that the lack of cooperation and dialogue — and attempts to monopolize truth and meaning — are at the core of the current populist challenge in Georgia and elsewhere.