Home Events GIP-იმ შავი ზღვის საზაფხულო უნივერსიტეტს უმასპინძლა
19-25 ივლისს შავი ზღვის საზაფხულო უნივერსიტეტის – „შავი ზღვის რეგიონის გეოპოლიტიკა“ – ფარგლებში, ქართველი და უცხოელი სტუდენტები თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტს ეწვივნენ.
შავი ზღვის საზაფხულო უნივერსიტეტი ერთი კვირის მანძილზე მაღალი დონის სასწავლო კურსს სთავაზობდა პოლიტიკის მეცნიერებების, საერთაშორისო ურთიერთობებისა და სხვა მონათესავე სფეროების სტუდენტებს. კურსი მოიცავდა ლექციებს, დისკუსიებს, საგანმანათლებლო ვიზიტს საინფორმაციო ცენტრში ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ და კულტურულ პროგრამას.
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი, ევროპის საერთაშორისო სასწავლო ცენტრთან (Centre international de formation européenne (CIFE)) თანამშრომლობით, შავი ზღვის საზაფხულო სკოლას 2015 წლიდან მასპინძლობს. პროგრამის ფარგლებში, ქართველ და საერთაშორისო სტუდენტებს ევროკავშირისა და შავი ზღვის რეგიონის შესახებ ლექციებს უკითხავენ ექსპერტები სხვადასხვა უნივერსიტეტებიდან. საზაფხულო უნივერსიტეტის წლევანდელი პროგრამა ძირითადად რეგიონში მოქმედ აქტორებსა და მათ ინტერესებზე ფოკუსირდებოდა, როგორებიცაა მაგ. თურქეთი და რუსეთი და ამასთან, ჩინეთი, მზარდი გავლენით.  პროგრამა მოიცავდა ისეთ თემებს, როგორებიცაა – აღმოსავლეთ პარტნიორობისა და ევროინტეგრაციის გამოწვევები,  ევროპული სამეზობლო პოლიტიკა და აღმოსავლეთ პარტნიორობა, კონფლიქტების დინამიკა და უსაფრთხოების საკითხები.
პროგრამა ორგანიზებულია ევროპის საერთაშორისო სასწავლო ცენტრის (Centre international de formation européenne (CIFE)) მიერ, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტთან (GIP) თანამშრომლობით, საქართველოში ლიეტუვის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერითა და ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის (NATO) თანადაფინანსებით.

On 19-25 July, 2018 the Black Sea Summer University – “Geopolitics of The Black Sea Region” – gathered Georgian and international students for an academic exchange in Tbilisi at Tbilisi State University.
The Black Sea Summer University offered a high-profile study course for students of graduate programs in political science, international relations and other relevant fields. The course included lectures, discussions, a study visit to the Information Center on NATO and EU, and a cultural program for Georgian and international students.
The Georgian Institute of Politics, in cooperation with the Centre International de Formation Européenne (CIFE), has hosted Black Sea Summer University since 2015.
The programme provides an opportunity for students to attend lectures conducted by renowned experts on the EU and the Black Sea region from a number of universities. The  Summer University aims to broaden  people-to-people  dialogue  on  relevant  policy  issues in the Black Sea region and  its  effects  on Georgia. This year’s program focused on interactions of different actors in the region: the implications of EU and NATO integration, European Neighbourhood Policy and EaP, the dynamics of conflicts and security issues, the interests of big regional players, such as Turkey and Russia, as well as increasing presence of China.
Summer  school aims  to expand  the hands-on  experience  on  different  perceptions  of  Georgia-EU  relations  by  bringing  together  young people  from  different  cultural  backgrounds. Apart from the academic exchange, students had an opportunity to learn more about Georgia and take part in the cultural program outside of classes.
The programme was organized by the Centre International de Formation Européenne (CIFE) in partnership with the Georgian Institute of Politics (GIP), with support of the Embassy of the Republic of Lithuania to Georgia, co-funded by the North Atlantic Treaty Organization (NATO).