GIP-იმ შავი ზღვის საზაფხულო უნივერსიტეტს უმასპინძლა
2019 წლის 8-13 ივლისს შავი ზღვის საზაფხულო უნივერსიტეტის ფარგლებში, ქართველი და უცხოელი სტუდენტები ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტს ეწვივნენ. “საქართველო შავი ზღვის გაფართოებულ რეგიონში” – ასეთი იყო აკადემიური პროგრამის მთავარი თემა, რომლის ირგვლივაც სხვადასხვა მნიშვნელოვანი საკითხი განიხილებოდა, მაგალითად: საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობები, შავი ზღვის რეგიონის გაყინული კონფლიქტები, ევროკავშირის შავის ზღვის პოლიტიკა, ეთნო-, გეო- და ბიოპოლიტიკური ასპექტები სამხრეთ კავკასიის რეგიონის უსაფრთხოებაში და სხვ.
Photo © Georgian Institute of Politics
მეხუთე ყოველწლიური შავი ზღვის საზაფხულო უნივერსიტეტი ორგანიზატორებმა – კორნელი კაკაჩიამ (დირექტორი, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი GIP) და მარი-ფრანს პერდიოგენემ (დირექტორი, საზაფხულო უნივერსიტეტის პროგრამა, ევროპის საერთაშორისო სასწავლო ცენტრი CIFE) გახსნეს. მათ პროგრამის შესახებ ისაუბრეს და საზაფხულო უნივერსიტეტის პარტნიორები წარადგინეს. სესიას თან ახლდა დისკუსია საქართველოს ევროატლანტიკურ პერსპექტივებზე, რომლის ირგვლივაც ქართული და ფრანგული ხედვები წარმოადგინეს საპატიო სტუმრებმა – საფრანგეთის ელჩმა საქართველოში, პასკალ მენიემ და საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარემ, თამარ ხულორდავამ.
შავი ზღვის საზაფხულო უნივერსიტეტი ერთი კვირის მანძილზე მაღალი დონის სასწავლო კურსს სთავაზობდა პოლიტიკის მეცნიერებების, საერთაშორისო ურთიერთობებისა და სხვა მონათესავე სფეროების სტუდენტებს. კურსი მოიცავდა ლექციებს, დისკუსიებსა და კულტურულ პროგრამას.
პროგრამის ფარგლებში, ქართველ და საერთაშორისო სტუდენტებს ევროკავშირისა და შავი ზღვის რეგიონის შესახებ ლექციებს უკითხავენ ექსპერტები სხვადასხვა უნივერსიტეტებიდან. კურსი მოიცავდა ლექციებს და ინტერაქციულ სემინარებს საქართველოს ევროატლანტიკურ პერსპექტივასა და იმაზე თუ როგორ არის ეს პერსპექტივა დანახული ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მხრიდან.
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი, ევროპის საერთაშორისო სასწავლო ცენტრთან (Centre international de formation européenne (CIFE)) თანამშრომლობით, შავი ზღვის საზაფხულო სკოლას 2015 წლიდან მასპინძლობს. 2019 წლის შავი ზღვის საზაფხულო უნივერსიტეტის ფინანსური მხარდამჭერი იყო ლიეტუვის რესპუბლიკის საელჩო საქართველოში.

On 8-13 July, 2019 the Black Sea Summer University gathered Georgian and international students for an academic exchange in Tbilisi at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. “Georgia in the Wider Black Sea Region” was the main topic of the academic program, around which various important subjects were discussed, such as: cross-border and cross-regional cooperation in the Black Sea region, EU-Georgia relations, diverse conflicts in the South Caucasus, ethno-, geo- and biopolitical facets of security in the South Caucasus region, EU’s Black Sea policies, etc.
Welcoming remarks at the 5th annual Black Sea Summer University were delivered by the organizers – Dr. Kornely Kakachia (Director, Georgian Institute of Politics) and Marie-France Perdigon (Director, Summer University Programme, CIFE Nice), as they presented the programme and its partners and supporters. Opening session was followed by a discussion about Georgian-French perspectives on Georgia’s Euro-Atlantic aspirations, featuring honorable guests H.E. Pascal Meunier, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the French Republic to Georgia and Tamar Khulordava, Chairperson of the Committee on European Integration of the Parliament of Georgia.
The Black Sea Summer University offered a high-profile study course for students of graduate programs in political science, international relations and other relevant fields. The course included lectures, discussions, a study visit and a cultural program for Georgian and international students.
The programme provides an opportunity for students to attend lectures conducted by renowned experts on the EU and the Black Sea region from a number of universities. The  Summer University aims to broaden  people-to-people  dialogue on relevant  policy  issues in the Black Sea region and  its effects on Georgia..
Summer school aims to expand the hands-on experience on different  perceptions of Georgia-EU relations  by  bringing  together young people  from different cultural  backgrounds. Apart from the academic exchange, students had an opportunity to learn more about Georgia and take part in the cultural program outside of classes.
The Georgian Institute of Politics, in cooperation with the Centre International de Formation Européenne (CIFE), has hosted Black Sea Summer University since 2015. The Black Sea Summer University 2019 was supported by the Embassy of the Republic of Lithuania to Georgia.