GIP-იმ თბილისის კვლევითი ინსტიტუტების ფორუმს უმასპინძლა
2019 წლის 9 დეკემბერს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) თბილისის კვლევითი ინსტიტუტების ფორუმს უმასპინძლა. ფორუმის მიზანი იყო კვლევითი ინსტიტუტების როლის განხილვა ქართული დემოკრატიის მომავლის ფორმირებაში. აღნიშნულმა ფორუმმა საქართველოში რეგისტრირებულ და მომუშავე კვლევითი ინსტიტუტების წარმომადგენლებს, პოლიტიკის მკვლევრებსა და კვლევითი ინსტიტუტების დონორებს ერთმანეთისთვის გამოცდილების გაზიარების, საერთო პრობლემების გადაჭრის გზების განხილვისა და სამოქალაქო საზოგადოების აქტორებს შორის თანამშრომლობის გაძლიერების შესაძლებლობა მისცა.
მისასალმებელი სიტყვა წარმოთქვეს GIP-ის დირექტორმა, კორნელი კაკაჩიამ და ნაციონალური ფონდი დემოკრატიისთვის (NED) ევრაზიის პროგრამის უფროსმა ოფიცერმა, ელსბეთ საზერსმა, რის შემდეგაც ფორუმის მთავარმა გამომსვლელმა, Transparify-ის დირექტორმა, დოქტ. ჰანს გუტბორდმა, ისაუბრა კვლევითი ინსტიტუტების როლზე დემოკრატიის ხელშეწყობაში.
მთავარი გამომსვლელის სიტყვის დასრულების შემდეგ, GIP-ის დირექტორის მოადგილემ, რენატა სკარჯუტე-კერესელიძემ, ფორუმის მონაწილეები თემატური სამუშაო ჯგუფების სესიაში მონაწილეობის მისაღებად მიიწვია. პირველმა სამუშაო ჯგუფმა, რომელსაც ხელმძღვანელობდა შორენა ლორთქიფანიძე (CCDS), განიხილა კვლევითი ინსტიტუტებისა და ორგანიზაციების გავლენის გაზომვის საკითხი და საქართველოში პოლიტიკის შესახებ ინფორმირებისა და პოლიტიკის გაზომვის კუთხით არსებული გამოწვევები. მეორე სამუშაო ჯგუფმა კი, რომლის მოდერატორიც ჯონ დიპირო (IRI) იყო, განიხილა თუ როგორაა შესაძლებელი სანდოობის ჩამოყალიბება და რა ინსტრუმენტების გამოყენება იქნება ეფექტური კვლევითი ორგანიზაციების მიმართ ნდობის გასაზრდელად.
ორმა სამუშაო ჯგუფმა დისკუსიის ძირითადი პუნქტები პლენარულ სესიაზე წარადგინა, რომელსაც მოდერირებას ლევან ცუცქირიძე (EECMD) უწევდა. მოწვეულმა სტუმრებმა – კახა გოგოლაშვილი (GFSIS), არჩილ გეგეშიძე (ლევან მიქელაძის ფონდი), ზაზა ბიბილაშვილი (ჭავჭავაძის ცენტრი), ლაშა ტუღუში (EI-LAT) და კორნელი კაკაჩია (GIP) – ისაუბრეს იმის შესახებ, თუ როგორაა შესაძლებელი ნდობის ჩამოყალიბება და დაბალანსებული ანალიზის შექმნა; როგორ შეიძლება პოლიტიკის ნარატივების ჩამოყალიბებაზე გავლენის გაზრდა; და როგორი უნდა იყოს კვლევითი ინსტიტუტების პასუხი პოპულიზმის, პოლარიზაციისა და ნდობის შემცირების საკითხების მიმართ.

On December 9, 2019 the Georgian Institute of Politics (GIP) hosted the Tbilisi Think Tanks Forum to discuss the role of think tanks in shaping the future of Georgian Democracy. The Forum offered an opportunity for think tankers, policy entrepreneurs and think tanks funders, registered and operating in Georgia, to share experiences, discuss solutions to common challenges and strengthen partnerships among civil society actors.
Opening remarks were delivered by GIP Director, Kornely Kakachia, and Elspeth Suthers, Senior Program Officer for Eurasia at the National Endowment for Democracy, followed by a keynote speech on the role of think tanks in promoting democracy, by Dr. Hans Gutbrod, Transparify Director.
After the keynote speech, GIP Deputy Director, Renata Skardziute-Kereselidze invited attendees to participate in thematic working groups’ session. The 1st working group moderated by Shorena Lortkipanidze (CCDS), focused on measuring the impact of think tanks and research organizations and challenges to inform and impact policies in Georgia, while the 2nd working group, moderated by John DiPirro (IRI) brainstormed how to build credibility and what tools can be used to strengthen trust in research organizations.
The two working groups have reported the major points of their discussion on the plenum session moderated by Levan Tsutskiridze (EECMD). Invited speakers – Kakha Gogolashvili (GFSIS), Archil Gegeshidze (Levan Mikeladze Foundation), Zaza Bibilashvili (Chavchavadze Center), Lasha Tughushi (EI-LAT) and Kornely Kakachia (GIP) have further discussed how to build credibility and produce balanced analysis; how to increase impact on shaping policy narratives; and what should be the think tanks response to the issues of populism, polarization and diminishing trust.