GIP ჰააგაში: “აღმოსავლეთ პარტნიორობის პოლიტიკის მომავალი: რამდენად შორს მიდის ევროპული იდენტობა?”
25 ივნისს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილემ, რენატა სკარჯუტე-კერესელიძემ, მონაწილეობა მიიღო საჯარო დისკუსიაში -„აღმოსავლეთ პარტნიორობის [პოლიტიკის] მომავალი: რამდენად შორს მიდის ევროპული იდენტობა?“, რომელიც ჰააგაში, ნიდერლანდების პოლიტიკური პარტიის „დემოკრატები 66-ის” (D66), ორგანიზებით გაიმართა.
ღონისძიებაში, სხვა გამომსვლელებთან ერთად, მონაწილეობა მიიღეს ზაზა ბიბილაშვილმა (ჭავჭავაძის ცენტრი, საქართველო), დოქტ. ლადა როსლიცკიმ (NAKO, თავდაცვის დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული კომიტეტი, უკრაინა) და მუსტაფა ნაიემმა (უკრაინის პარლამენტის წევრი). დისკუსია, რომელსაც ხელმძღვანელობდა ტონი ვან დერ ტოტი, კლინგენდაილი ინსტიტუტის უფროსი მკვლევარი, სიტყვით გახსნა ლაიდენის უნივერსიტეტის ასისტენტ-პროფესორმა – ადრეს მეთიუ ფრიარმა.
განხილვისას ძირითადი აქცენტი გაკეთდა იმ შიდა გამოწვევებსა და გარე ზეწოლაზე, რომელთან გამკლავებაც უწევთ საქართველოს, მოლდოვასა და მთლიანად აღმოსავლეთ პარტნიორობის რეგიონს, ევროპული ინტეგრაციის გზაზე. აღმოსავლეთ პარტნიორობამ, როგორც ევროპის სამეზობლო პოლიტიკის ნაწილმა, სტარტი აიღო ათი წლის წინ და ძირითადად მოიცავს ისეთ სფეროებს, როგორებიცაა ეკონომიკურ ზრდა, დემოკრატიზაცია, კანონის უზენაესობის განვითარება, კორუფციასთან ბრძოლა და კარგი მმართველობის ხელშეწყობა, პოსტ-საბჭოთა ექვს ქვეყანაში – ბელარუსი, უკრაინა, მოლდოვა, საქართველო, სომხეთი და აზერბაიჯანი. მათგან მხოლოდ სამთან (უკრაინა, მოლდოვა, საქართველო) გააფორმა ევროკავშირმა ასოცირებისა და თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულებები. ასევე, ამ სამი სახელმწიფოს მოქალაქეებს შეუძლიათ ვიზის გარეშე იმოგზაურონ შენგენის ზონაში.
რამდენად წარმატებული იყო ეს პროგრამა? როგორ უნდა გააგრძელოს იგი ახალმა ევროკომისიამ? ისევ აქვთ აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს ნდობა ევროპული მომავლის მიმართ? და რას ნიშნავს მათთვის ევროპული იდენტობა?
ღონისძიებაზე სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელმა ოთხმა ექსპერტმა და დამსწრე საზოგადოებამ განიხილეს შემდეგი საკითხები:
- კარგი მმართველობა და კანონის უზენაესობა: როგორი მდგომარეობაა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში კორუფციასთან ბრძოლის, კანონის უზენაესობისა და პოლიტიკური სისტემის რეფორმირების კუთხით? რა ეფექტი მოახდინა აღმოსავლეთ პარტნიორობამ კარგ მმართველობაზე?
- იდენტობა: როგორ ხედავს ევროპულ იდენტობას ხალხი მეზობელი სახელმწიფოებიდან და რა კავშირი აქვს ამას ევროკავშირში მზარდ პოპულიზმსა და ნაციონალიზმთან? რითი იზიდავს ევროპა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს?
- ახალგაზრდა თაობა: თავის ქვეყანაში უფრო ხედავენ თავიანთ მომავალს ახალგაზრდები თუ მორიგი ემიგრაციის ტალღის ნაწილი გახდებიან? რა გავლენა მოახდინა ასოცირების ხელშეკრულებამ აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში უმცირესობებსა და ახალგაზრდებზე?
ღონისძიების მიზანი იყო, ნიდერლანდების საზოგადოების ინფორმირება იმის შესახებ თუ რა ხედვები აქვთ საქართველოსა და მოლდოვაში, როგორი მიმართულებით უნდა განავითაროს აღმოსავლეთ პარტნიორობა ევროკავშირმა და რას ნიშნავს ევროპა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებისთვის.

GIP in the Hague: “Future of the Eastern Partnership policy: How far does the European identity extend?”
GIP Deputy Director, Renata Skardziute-Kereselidze, took part in a roundtable discussion “Future of the Eastern Partnership policy: how far does the European identity extend?”, organized by the Dutch party D66 on June 25 in the Hague.
Among other panelists were Zaza Bibilashvili (Chavchavadze Center, Georgia), Dr. Lada Roslycky (NAKO, Independent Defence Anti-Corruption Committee, Ukraine) and Mustafa Nayyem (Member of Parliament, Ukraine). Introductory remarks were delivered by Address Matthew Frear, Assistant Professor at Leiden University. Tony van der Togt, Senior Fellow at Clingendael Institute, moderated the event.
The discussion focused on the internal challenges and external pressures that Georgia, Moldova and the EaP region face on the path of European integration. Ten years ago, the Eastern Partnership was launched as an eastern part of the European Neighborhood Policy, focusing on economic growth, democratization, rule of law development, fighting corruption and promoting good governance in six former Soviet countries, namely Belarus, Ukraine, Moldova, Georgia, Armenia and Azerbaijan. With three countries, the EU has closed an association and free trade agreement and its residents can travel freely to the EU Schengen zone.
But to what extent has the policy succeeded in its design? How should it be continued by a new European Commission? And do the Eastern partner countries themselves still have confidence in a European future? And what does the European identity mean to them?
During the event the following topics were discussed with four experts from civil society in the region and the audience:
• Good governance and the rule of law: Where are the various Eastern partners standing with the fight against corruption, the reform of the rule of law and the political system? What are the policy effects of the Eastern Partnership on good governance?
• Identity: How do people in the neighbouring countries view the European identity and how does this relate to the rising populism and nationalism in the EU? What is Europe’s attraction for Eastern partners?
• Young generation: Do young people see a future in their own country or will there be an emigration wave? What is the effect of association agreements in Eastern countries on young people and minorities?
The event aimed to inform the public in the Netherlands on the views from Georgia and Moldova, on where the EU should go with the Eastern Partnership and what Europe means for Eastern Partners.