Home Events GIP-იმ მონაწილეობა მიიღო საჯარო დისკუსიაში – “საქართველო და ევროკავშირი – აღმოსავლეთის პარტნიორობის საერთო ხედვის ძიებაში“
GIP-იმ მონაწილეობა მიიღო საჯარო დისკუსიაში – “საქართველო და ევროკავშირი – აღმოსავლეთის პარტნიორობის საერთო ხედვის ძიებაში“
10 ოქტომბერს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა კორნელი კაკაჩიამ მონაწილეობა მიიღო ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის თბილისის ოფისის მიერ ორგანიზებულ საჯარო დისკუსიაში – საქართველო და ევროკავშირი – აღმოსავლეთის პარტნიორობის საერთო ხედვის ძიებაში”, რომელიც ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრში გაიმართა.
დისკუსიაში, რომელსაც უძღვებოდა ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის დირექტორი, შტეფან მაისტერი, ასევე მონაწილეობდნენ გერმანიის პარლამენტის წევრი, ალიანსი 90/მწვანეთა პარტია, – მანუელ სარაცინი და საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე – სოფიო ქაცარავა. გამომსვლელებმა მიმოიხილეს, აღმოსავლეთ პარტნიორობის განვლილი 10 წელი და ისაუბრეს, სამომავლო კონცეფციებსა და იდეებზე.
კორნელი კაკაჩიამ აღნიშნა, რომ საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვების მიხედვით, მოსახლეობა მხარს უჭერს საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანებას. თუმცა, მიუხედავად ამისა, ქვეყანაში არსებობს ერთგვარი “დემოკრატიით გადაღლა”. ამავდროულად, კაკაჩიამ ხაზი გაუსვა რეფორმების მნიშვნელობას და აღნიშნა, რომ საქართველოს სჭირდება პერსპექტივა იმისთვის, რომ საზოგადოებაში არ გაძლიერდეს ზემოთხსენებული „დემოკრატიით გადაღლა“.
აღნიშნული საჯარო დისკუსია ჩატარდა ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის ფორმატის „საუბრები ბიოლის ფონდში“ ფარგლებში, რომელიც მიზნად ისახავს, საჯარო დისკუსიების გამართვას საქართველოსთვის მნიშვნელოვან სხვადასხვა საკითხებზე სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან, ექსპერტებთან და გადაწყვეტილების მიმღებ პირებთან.

Home Events GIP participated in a public discussion – “Georgia and the EU–Looking for a Common Vision for the EaP”
GIP participated in a public discussion – “Georgia and the EU–Looking for a Common Vision for the EaP”
On October 10, Dr. Kornely Kakachia, director of the Georgian Institute of Politics, was invited to participate in a public discussion – “Georgia and the EU–Looking for a Common Vision for the Eastern Partnership (EaP)” – organized by the Heinrich Böll Foundation Tbilisi Office. The event took place at the Information Center on NATO and EU in Tbilisi.
The discussion, moderated by Dr. Stefan Meister (Director, South Caucasus Office, Böll Foundation) also featured, Manuel Sarrazin, Member of the German Parliament, Alliance 90/The Greens, and Sophie Katsarava, Chairperson of the Committee on Foreign Affairs of the Parliament of Georgia. Participants reviewed the past 10 years of the Eastern Partnership and discussed current concepts and ideas for the future of the Eastern Partnership.
During his presentation Dr. Kakachia mentioned, that even though public opinion supports Georgia’s EU integration, there is a “democracy fatigue” in the country. At the same time he underlined the importance of the reforms and proposed, that the country needs perspective that will help people not to move towards the aforementioned “democracy fatigue”.
The event took place in the framework of Heinrich Böll Foundation’s format Böll Talks, which aims to hold public discussions with civil society representatives, experts and decision-makers on the topics of relevance for Georgia.