საჯარო ლექცია და მრგვალი მაგიდის ფორმატის დისკუსია – “შეზღუდულ სახელმწიფოებრიობასა და სადავო წესრიგს შორის: როგორ გავაძლიეროთ საზოგადოებრივი მედეგობა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში”
1 ოქტომბერს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP), ჰორიზონტ 2020-ის პროექტ EU-LISTCO-ს ფარგლებში, უმასპინძლა საჯარო ლექციასა და მრგვალი მაგიდის ფორმატის დისკუსიას – „შეზღუდულ სახელმწიფოებრიობასა და სადავო წესრიგს შორის: როგორ გავაძლიეროთ საზოგადოებრივი მედეგობა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში“.
ღონისძიების პირველი ნაწილი პროფ. ტანია ბერცელისა და პროფ. თომას რისეს საჯარო ლექციას – „ლიბერალური საერთაშორისო წესრიგის შიდა წინააღმდეგობები – აშშ-ისა და ევროპის შედარება“ – დაეთმო. დოქტ. ბერცელი არის პოლიტიკის მეცნიერების პროფესორი და ბერლინის თავისუფალი უნივერსიტეტის, ოტო-ზურის პოლიტიკის მეცნიერების ინსტიტუტის ევროპული ინტეგრაციის მიმართულების ხელმძღვანელი. პროფ. რისე არის ტრანსნაციონალური ურთიერთობების, საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის ცენტრის დირექტორი, ბერლინის თავისუფალი უნივერსიტეტის ოტო-ზურის პოლიტიკის მეცნიერების ინსტიტუტში.
ლექციის ფარგლებში პროფ. ბერცელმა და პროფ. რისემ მიმოიხილეს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების მთავარი გამოწვევები: შეზღუდული სახელმწიფოებრიობა და სადავო წესრიგი. მიუხედავად იმისა, რომ ლიბერალური წესრიგი საფრთხის ქვეშ ევროკავშირის შიგნითაც კი დგას, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში მნიშვნელოვანია გაძლიერდეს საზოგადოებრივი მედეგობა, რათა ევროკავშირის ინსტიტუტების მიმართ ნდობა შენარჩუნდეს. “იდეა, თითქოს ‘ერთი ზომა ყველას მოერგება’ განწირულია და ევროკავშირს ახალი მიდგომა სჭირდება აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების მიმართ.” – განაცხადა პროფ. ბერცელმა.
ღონისძიების მეორე ნაწილი მრგვალი მაგიდის ფორმატის დისკუსიას დაეთმო, პანელისტემა განიხილეს, თუ როგორ შეუძლია ევროკავშირს, მხარი დაუჭიროს აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამ ყველაზე წარმატებულ ქვეყანას მედეგი საზოგადოების ჩამოყალიბებაში. დისკუსიში, რომელსაც შტეფან მაისტერი (ბიოლის ფონდის სამხრეთ კავკასიის ოფისის დირექტორი) გაუძღვა, მონაწილეობდნენ – აგნეშკა ლეგუცკა (პოლონეთის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტი), მაქსიმ ბუგრი (უკრაინის საჯარო პოლიტიკის ინსტიტუტი), კორნელი კაკაჩია (საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი), ჰუბერტ ქნირში (გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში) და გიედრიუს პუოჯუნასი (ლიეტუვის ელჩი საქართველოსა და სომხეთში).
კვლევებზე ორიენტირებული ევროკავშირის პროგრამა, ხორციელდება საერთაშორისო კვლევითი კონსორციუმის მიერ, რომლის შემადგენლობაშიც 14 აკადემიური და კვლევითი ცენტრია, როგორც ევროკავშირის, ასევე მისი სამეზობლოდან. საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტს, სხვა პარტნიორებთან ერთად – ისრაელიდან, გერმანიიდან და ნორვეგიიდან, წამყვანი როლი აკისრია პროექტის ფარგლებში, რათა იკვლიოს ის გლობალური საფრთხეები, რომლებიც ევროკავშირის სამეზობლოში არსებობს და ასევე შეისწავლოს, რამდენად ეფექტურია ევროკავშირის სამეზობლო პოლიტიკა.

Home Events Public Lecture & Round Table Discussion – “Between Limited Statehood and Contested Orders: How to Foster Societal Resilience in the EaP Countries”.
Public Lecture & Round Table Discussion – “Between Limited Statehood and Contested Orders: How to Foster Societal Resilience in the EaP Countries”.
On October 1, 2019 the Georgian Institute of Politics (GIP), in the framework of the Horizon 2020 EU-LISTCO project, hosted a public lecture and a round table discussion to dissect the risks coming from contestations of the liberal international order, and discuss ways to foster social resilience in the Eastern Partnership countries. The event took place at the Ivane Javakhishvili Tbilisi State University.
The event kicked off with the public lecture, “Contestations of the Liberal International Order from Within – The US and Europe Compared”, held by Prof. Tanja Börzel & Prof. Thomas Risse. Prof. Dr. Tanja A. Börzel is professor of political science and holds the Chair for European Integration at the Otto-Suhr-Institute for Political Science, Freie Universität Berlin. Prof. Dr. Thomas Risse is director of the Center for Transnational Relations, Foreign and Security Policy at the Otto-Suhr- Institute of Political Science at the Freie Universität Berlin.
In their public lecture, Prof. Börzel and Prof. Risse dissected the main challenges for the Eastern Partnership countries: limited statehood and contested order. While these are broader phenomena, liberal order being contested even within the EU, to some extent, it is important to strengthen resilience in the EaP countries, and maintain their trust in the EU institutions. “An attitude that “one size fits all” has failed and the EU needs a new institutional design for EaP,” – spoke Prof. Börzel.
The following discussion focused on how the EU can best support the three frontline EaP states on a rocky road of building resilient societies in a fragmented and politically volatile region. The roundtable discussion “Between Limited Statehood and Contested Orders: How to Foster Societal Resilience in the EaP Countries” featured EU-LISTCO partners Dr. Agnieszka Legucka (Polish Institute of International Affairs), Maksym Bugriy (Ukrainian Institute of Public Policy), and Prof. Kornely Kakachia (Director, GIP). In addition, the panel included H.E. Hubert Knirsch (Ambassador of the Federal Republic of Germany to Georgia) and H.E. Giedrius Puodžiūnas (Ambassador of the Republic of Lithuania to Georgia), who remarked on the policies on the ground and the instruments that the EU countries bring to strengthen Georgia’s democracy and resilience. The discussion was moderated by Dr. Stefan Meister (Director, South Caucasus Office, Böll Foundation).
The EU-LISTCO is a research consortium that consists of 14 partner organizations and us financed by European Union’s Horizon 2020 framework. The project explores the challenges of areas of Limited Statehood and Contested Orders in EU’s neighborhood regions in the East and South. The GIP, together with the IDC Herzliya, co-leads the work package three, which analyzes the impact of global and diffuse risks in EU’s neighborhood regions.