Home Events საჯარო დისკუსია „საქართველო ევროპულ დისკურსში: ტენდენციები და გამოწვევები“
საქართველოს ევროპული ინტეგრაცია დამოუკიდებულია მისი ევროპელი პარტნიორების პოლიტიკასა და პრიორიტეტებზე, ისევე, როგორც საქართველოს მიერ წარმატებით გატარებულ რეფორმებზე. საფრანგეთის, როგორც ევროკავშირის და ნატოს ერთ-ერთი ლიდერი სახელმწიფოს დეტალური შესწავლა მნიშვნელოვანი და ღირებულია. 2017 წლის 10 აპრილს, ფონდ “ღია საზოგადოება-საქართველოს” მხარდაჭერითა და კონრად ადენაუერის ფონდთან პარტნიორობით, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა უმასპინძლა საჯარო დისკუსიას, სახელწოდებით „საქართველო ევროპულ დისკურსში: ტენდენციები და გამოწვევები“, სადაც ძირითადი აქცენტი გაკეთდა საფრანგეთის საგარეო პოლიტიკის დისკურსებსა და პრიორიტეტებზე და ასევე იმაზე, თუ როგორ უკავშირდება ეს ყოველივე საქართველოსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის მონაწილე სხვა ქვეყნებს.
მოწვეულმა მომხსენებლებმა თავიანთი ხედვები წარმოადგინეს საფრანგეთში მიმდინარე მოვლენებსა და მათ შესაძლო გავლენაზე საქართველოზე. მოწვეული მომხსენებლები იყვნენ: დევიდ კადიე, ასოცირებული მკვლევარი, LSE IDEAS, ლონდონის ეკონომიკის სკოლა; თამარ ხულორდავა, საქართველოს პარლამენტის წევრი და ევროპასთან ინტეგრაციისკომიტეტის თავმჯდომარე; რეჟის ჟანტე, თბილისში დაფუძნებული ფრანგი ჟურნალისტი; და მამუკა კუდავა, საფრანგეთში საქართველოს ყოფილი ელჩი
დავიდ კადიემ ხაზი გაუსვა წევრი ქვეყნების პრიორიტეტებს და მათ მნიშვნელობას ევროკავშირის პოლიტიკების ფორმირებაში, წარმოებასა და მათ შედეგებზე, რამდენადაც, როგორც მან აღნიშნა სწორედ “წევრი ქვეყნები იღებენ გადაწყვეტილებებს, ხოლო მათ ევროკომისია ახორციელებს“. ასევე, კადიემ განაცხადა, რომ რამდენადაც საფრანგეთი არის ევროკავშირის წამყვანი სამხედრო და დიპლომატიური ძალა, შესაბამისად, ამ ქვეყანას ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკის წარმართვაში დიდი გავლენა აქვს. მისი თქმით, საფრანგეთს სურს, რომ ნატო უფრო მეტად მოქნილი იყოს და რუსეთის დასავლეთ ფლანგზე მყოფი ბლოკი, თავდაცვით მდგომარეობაში არ ჩაიკეტოს. სწორედ ეს პრიორიტეტი განაწყობს საფრანგეთს სკეპტიკურად ნატოს გაფართოებასა და იმ ინიციატივების მიმართ, რომელიც ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპაში თავდაცვითი ძალების გაძლიერებას შეეხება.
თამარ ხულორდავამ ისაუბრა იმაზე, რომ საქართველოს სჭირდება ევროკავშირის წამყვანი სახელმწიფოების მხარდაჭერა. უახლოეს მომავალში ევროკავშირის წევრობის ნაკლებ რეალისტური პერსპექტივიდან გამომდინარე, საქართველოს მხოლოდ მაშინ შეეძლება ევროკავშირთან უფრო ღრმა ინტეგრაციის მიღწევა,თუკი ევროკავშირიც სანაცვლოდ, ამისკენ კონკრეტულ ნაბიჯებს გადადგამს.
რეჟის ჟანტემ ისაუბრა საფრანგეთის პერსპექტივაზე საქართველოსთან მიმართებაში. მან  უკმაყოფილებით აღნიშნა, რომ საფრანგეთს ჯერ კიდევ არ გააჩნია თანმიმდევრული პოლიტიკა საქართველოს მიმართ, რადგან მას რუსეთთან მიმართებაშიც არ აქვს მსგავსი ტიპის პოლიტიკა. მისი აზრით, აღმოსავლეთ ევროპის მიმართ ერთიანი პოლიტიკის არარსებობას, შესაძლოა, საზიანო შედეგები მოჰყვეს, რისი ერთერთი მაგალითიც უკრაინის კრიზია.
მამუკა კუდავამ ხაზი გაუსვა, რომ ევროკავშირის წევრობისთვის მომზადებამდე,  საქართველოს ჯერ კიდევ ბევრი სამუშაო აქვს შესასრულებელი შიდა დონეზე. მისი განცხადებით საქართველო უნდა „მოიქცეს როგორც კარგი მოსწავლე“ და ბეჯითად და გულმოდგინედ გაატაროს ის რეფორმები, რომელიც ასოცირების შეთანხმებით არის გათვალისწინებული. კუდავამ ასევე აღნიშნა, რომ საქართველო უნდა დაელოდოს საფრანგეთსა და გერმანიაში მოახლოებულ არჩევნებს, სანამ ევროკავშირთან უფრო ღრმა ინტეგრაციაზე გააკეთებს საჯარო განცხადებებს.

Round Table Discussion “Georgia in European Discourses: Trends and Challenges”
Georgia’s European integration depends on the policies and priorities of its European partners as well its own successful reforms. As a leader in both the European Union and NATO, France is worth studying in detail. On 10 April 2017, the Georgian Institute of Politics with support of the Open Society Georgia Foundation (OSGF) and in partnership with the Kondrad Adenauer Foundation hosted the public discussion, “Georgia in European Discourses: Trends and Challenges”. The discussion focused on French foreign policy discourses and priorities and how they relate to Georgia and other Eastern Partnership countries.
Four speakers representing different fields of expertise shared perspectives on current developments in France which have implications for Georgia and its integration efforts: David Cadier, a TAPIR Fellow at the Center for Transatlantic Relations, SAIS Johns Hopkins University; Tamar Khulordava, a parliamentarian and chair of the EU Integration Committee; Regis Gente, a Tbilisi-based French freelance journalist; and Mamuka Kudava, Georgia’s former ambassador to France.
Cadier emphasized the importance of member states’ priorities in the development and implication of EU policies: “the member states decide and the EU Commission implements.” As the EU’s leading military and diplomatic power, France has a great degree of power in steering EU foreign policy. The implications for Georgia are the following: France wants NATO to be flexible, not locked into a defensive posture on Russia’s western flank. That priority makes France sceptical of NATO enlargement and initiatives to strengthen defensive forces in Central and Eastern Europe.
Khulordava spoke about Georgia’s need for support from leading EU member states. Knowing that EU membership is not realistic in the near future, Georgia can only integrate further if the EU makes steps toward it in return. Khulordava also noted the importance of Georgian efforts to engage public opinion in EU member states, including France.
Gente commented on the French perspective toward Georgia. He complained that France has not developed a coherent policy toward Georgia, because it hasn’t yet developed a coherent policy toward Russia. The current absence of a policy toward Eastern Europe can have dangerous consequences, the Ukraine crisis being an example.
In his speech, Kudava emphasized that Georgia has a lot of work to do domestically to prepare for EU membership: the country should “act like a good pupil” and diligently implement reforms specified by the Association Agreement. Kudava also said that Georgia should wait for the results of upcoming elections in France and Germany before publicly calling for deeper integration.