მრგვალი მაგიდა რელიგიისა და დემოკრატიის შესახებ
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის მიერ ორგანიზებულ საჯარო დისკუსიაზე სამეცნიერო წრეებისა და რელიგიური სფეროს წამომადგენლებმა და უმცირესობათა უფლებების აქტივისტებმა რელიგიისა და დემოკრატიის თემაზე იმსჯელეს.
დისკუსიის მთავარი კითხვა: როგორ უზრუნველვყოთ საქართველოს მართმადიდებელი ეკლესიის პოზიტიური მონაწილეობა ქვეყნის დემოკრატიზაციის პროცესში?
სპიკერები:
* ჯად ბერდსელ – კემბრიჯის უნივერსიტეტის რელიგიისა და საერთაშორისო კვლევების ინსტიტუტის დირექტორი
* რუსთავისა და მარნეულის მიტროპოლიტი იოანე (გამრეკელი) – წმ. დავით აღმაშენებლის სახელობის საპატრიარქოს განათლების ცენტრის ხელმძღვანელი
* კახა გოგოლაშვილი – საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდი
* ეკა ჭითანავა – ტოლერანტობისა და მრავალფეროვნების ინსტიტუტის დირექტორი
* გია ნოდია – ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი, მშვიდობის, დემოკრატიის და განვითარების კავკასიური ინსტიტუტის თავმჯდომარე.

Round Table on Religion & Democracy
Georgian Institute of Politics’ discussion on religion and democracy with academics, religious representatives, and minority rights activists exploring the democracy- relevant attitudes, values and behaviour of the Georgian Orthodox Church.
The main question of the debate: What measures can we consider to positively engage the Georgian Orthodox Church in the democratization process?
* Judd Birdsall – Managing Director, Cambridge Institute on Religion & International Studies
* Metropolitan Ioane (Gamrekeli) of Rustavi and Marneuli, director at St. David the Builder’s Education Center of the Patriarchate of Georgia.
* Kakha Gogolashvili – Georgian Foundation for Strategic and International Studies
* Eka Chitanava – director at Tolerance and Diversity Institute
* Ghia Nodia – professor at Ilia State University, director of Caucasus Institute for Peace, Democracy and Development.