პროექტის დასკვნითი კონფერენცია – “DCFTA-ის განხორციელება: პარტნიორობა, შემაფერხებელი ფაქტორები და პოტენციალი”
8 მაისს თბილისში პროექტის – „საქართველო ევროპულ გზაზე: DCFTA-ისა და მცირე და საშუალო საწარმოების სტრატეგიის იმპლემენტაციისთვის ეფექტური მოდელის შექმნა“ – დასკვნითი კონფერენცია – “DCFTA-ის განხორციელება: პარტნიორობა, შემაფერხებელი ფაქტორები და პოტენციალი” – გაიმართა.
კონფერენცია გახსნეს პროქტის მთავარმა მხარდამჭერებმა: საქართველოში ევროკავშირის ელჩმა, კარლ ჰარცელმა აღნიშნა, რომ „ევროკავშირს სურს უფრო მეტმა ქართულმა კომპანიამ ისარგებლოს საქართველოსა და ევროკავშირს შორის არსებული ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის (DCFTA-ის) შესაძლელობებით. ჩვენ ამ მიზნის მისაღწევად ბევრს ვმუშაობთ საქართველოს მთავრობასთან და სხვა დაინტერესებულ მხარეებთან ერთად, მათ შორის ინფორმაციის გაცვლის, ფინანსების, ტრენინგების და ბაზარზე შესვლის პრიორიტეტიზაციის მიმართულებით. ამ პროექტმა განსაკუთრებული წვლილი შეიტანა აღნიშნული მიზნის მიღწევაში, მათ შორის რეგიონის მასშტაბით გავრცელებისა და სამოქალაქო საზოგადოების სისტემატიური ჩართულობის წყალობით“.
H.E. Giedrius Puodžiūnas, Ambassador of Lithuania to Georgia at the conference.
საქართველოში ლიეტუვის ელჩმა, გიედრიუს პოუჯონასმა საქართველო-ევროკავშირს შორის ვაჭრობის პირველი კვარტლის ანგარიშის საფუძველზე მიმოიხილა საქართველოს ექსპორტი ევროკავშირში. როგორც ელჩმა პოუჯონასმა, ისე სლოვაკეთის ელჩმა საქართველოში, პაველ ვიზდალმა გამოხატეს საკუთარი ქვეყნების მხადრაჭერა საქართველოს ამბიციის მიმართ, გაზარდოს სავაჭრო ბრუნვა ევროკავშირთან. სლოვაკეთის ელჩმა განაცხადა, რომ სლოვაკეთის განვითარების დახმარების ახლად შემუშავებული საშუალოვადიანი სტრატეგიის მიხედვით, საქართველო SlovakAidi-ის პროგრამის მონაწილე ქვეყანა გახდა.
Khatia Tsilosani, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, at the conference.
ელჩების მისალმების შემდეგ, დამსწრე საზოგადოებას საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ ხატია წილოსანმა მიმართა. საკუთარ გამოსვლაში, ქალბატონმა ხატიამ დამსწრე საზოგადოებას სოფლის მეურნეობის სექტორში DCFTA-ის იმპლემენტაციის კუთხით მიმდინარე პროცესები გააცნო. მან აღნიშნა, რომ „ჯანსაღი საკვები და ჯანსაღი გარემო მთელი საქართველოსთვის მნიშვნელოვანია“. წილოსანმა ყურადღება გაამახვილა იმ ფაქტზე, რომ DCFTA-ი არ არის მხოლოდ ექსპორტზე ორიენტირებული, და რომ ის ქართველი მომხმარებლისთვის მაღალი ხარისხის პროდუქტის მიწოდებას უზრუნველყოფს.
კონფერენციაზე განხილული იყო DCFTA-ის განხორციელება სამი სხვადასხვა მიმართულებით: სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა, მცირე და საშუალო საწარმოების განვითარება და მათ წინაშე მდგარი გამოწვევები და რეგიონული პერსპექტივა – საქართველოში, უკრაინასა და მოლდოვაში. პროგრამა ეფუძნება პოლიტიკის რეფორმის რეკომენდაციებს, რომელიც შემუშავდა ორწლიანი კონსულტაციების პროცესში საქართველოს ათივე რეგიონში – მათ შორის რეკომენდაციებს ადგილობრივი და ცენტრალური საბჭოების მხრიდან და სლოვაკეთისა და ლიეტუვის საუკეთესო პრაქტიკას.
კონფერენციის მომხსენებლები განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებდნენ სამოქალაქო საზოგადოების აქტორების ჩართულობაზე რეფორმებისა და DCFTA-ის იმპლემენტაციის პროცესის გაუმჯობესების ადვოკატირების კუთხით. უკრაინელი სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლის მაქსიმ კორიავეტსის თქმით, „მცირე და საშუალო საწარმოების განვითარების კონტექსტში, სამოქალაქო საზოგადოება არამხოლოდ ინფორმაციის გამტარია მთავრობასა და ადგილობრივ ბიზნეს შორის – მას ასევე შეუძლია კონსულტაციების გაწევა, ცოდნისა და გამოცდილების გაცვლა მცირე და საშუალო საწარმოების გაძლიერებისა და DCFTA-ის მიერ შემქნილ ახალ რეალობასთან მათი ადაპტირების მიზნით“. პროექტის შედეგები, რომლიც მიხედვითაც სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა 500-მდე ღონისძიებას უმასპინძლეს საქართველოს რეგიონებში და დაახლოებით საქართველოს ერთ მილიონამდე მოქალაქეს მიაწვდინეს ხმა, სწორედ ამის დასტურია.
კონფერენციაზე შეთანხმდნენ, რომ DCFTA-ის იმპლემენტაცია მომავალ წლებში უფრო მეტად ხილვადი იქნება. „DCFTA-ი ქვეყნის ტრანსფორმაციის ინსტრუმენტია, რომლის მიღწევისთვისაც აუცილებლად ვიმუშავებთ“ – განაცხადა მარიამ გაბუნიამ, საგარეო ვაჭრობის პოლიტიკის დეპარტამენტის უფროსმა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროდან.
„ჩვენ უნდა მოვახდინოთ ძალისხმევის სინქრონიზაცია სხვა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებთან და სექტორების მასშტაბით, რადგან DCFTA-ი ყველას საქმეა“, აღნიშნა რუსუდან ყალიჩავამ – ასოციაცია ათინათის აღმასრულებელმა დირექტორმა ზუგდიდში, საქართველოში.
პროექტის განმახორციელებლები თავის მხრივ ახალისებდნენ ადგილობრივი და ცენტრალური DCFTA-ის საკონსულტაციო საბჭოს განგძობადობას, რომლებიც შეიქმნა პროექტის განხორციელებისას და ამ პროცესში მუდმივად მართავდა შეხვედრებს. ადგილობრივი საბჭოები საქართველოს ყველა რეგიონში წარმოადგენს პლატფორმას სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების, ადგილობრივი ბიზნესისა და საჯარო მოხელეების მონაწილეობით, სადაც განიხილება DCFTAი-ს იმპლემენტაციის მთავარი გამოწვევები. ადგილობრივი საბჭოების მიგნებები შემდეგ წარედგინება ცენტრალურ საბჭოს, სადაც დამატებით წარმოდგენილნი არიან DCFTA-ის იმპლემენტაციაზე პირდაპირ პასუხისმგებელი სამინისტროების წარმომადგენლები. მსგავსი ფორმატები უზრუნველყოფს ინფორმაციის გაცვლას, ცენტრალური მთავრობის ცნობიერების ამაღლებას ადგილობრივ საკითხებზე და ხელს უწყობს არსებულ გამოწვევებზე ერთობლივი ძალისხმევის გაწევას.
„საქართველო ევროპულ გზაზე: DCFTA-ისა და მცირე და საშუალო საწარმოების სტრატეგიის იმპლემენტაციისთვის ეფექტური მოდელის შექმნა“ (პროექტი ხორციელდება 2017 წლის აპრილიდან) დაფინანსებულია ევროკავშირის „ევროპული სამეზობლო ინსტრუმენტის“ მიერ, პროგრამების – ლიეტუვის განვითარების სფეროში თანამშრომლობისა და დემოკრატიის ხელშეწყობის პროგრამის და სლოვაკეთის განვითარების დახმარების (SlovakAid) თანადაფინანსებით.
პროექტი ხორციელდება არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და კვლევითი ცენტრების კონსორციუმის მიერ „აღმოსავლეთ ევროპის კვლევითი ცენტრის“ (EESC, ლიტვა) ხელმძღვანელობით: საქართველოს „ბიზნეს საკონსულტაციო ორგანიზა ციების ასოციაცია“ (ABCO, საქართველო), „საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი“ (GIP, საქართველო), „გლობსეკის პოლიტიკის ინსტიტუტი“ (GPI, სლოვაკეთი), ახალგაზრდა მეცნიერთა კავშირი “ინტელექტი” (საქართველო), „ათინათი“ (საქართველო) და ასოციაცია „კავკასიის გენეტიკა“ (საქართველო).

The Project Closing Conference – “DCFTA Implementation: Partnerships, Push-backs and Potential”
On May 8th, 2019 the implementers of the European Union funded project “Georgia on the European Way: Creation of Effective Model for DCFTA and SME Strategy Implementation” hosted the project’s closing conference – “DCFTA Implementation: Partnerships, Push-backs and Potential” – in Tbilisi.
Welcome remarks were delivered by the main supporters of the project: H.E. Carl Hartzell, Ambassador of the European Union to Georgia, stated that
“The EU is keen to see more Georgian companies taking advantage of the opportunities contained in the EU-Georgia DCFTA. We are working hard to this end together with the Georgian government and other stakeholders, including in the domains of information sharing, financing, training and market access prioritisation. Through this project a distinct contribution has been made to these efforts, not least thanks to its regional outreach and systematic involvement of civil society”.
H.E. Giedrius Puodžiūnas, Ambassador of Lithuania to Georgia, gave an overview of Georgia’s export to the EU, based on the first quarter report of Georgia-EU trade. Both H.E. Puodžiūnas and Ambassador of Slovakia Pavel Vizdal, continued voicing their countries’ support to Georgia’s ambition to increase the trade turnover with the EU. The Slovak Ambassador informed that Georgia has become a program country of the SlovakAid, according to the newly adopted mid-term strategy of the Slovak development assistance.
The keynote speech was delivered by Khatia Tsilosani, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture. In her remarks, Ms. Tsilosani updated the participants on the most current development in case of DCFTA implementation from the point of view of her sector. She noted that “healthy food and healthy environment are important for all Georgia”. She brought attention to the fact that DCFTA is not only about the export, but also about providing high quality products to Georgian consumers.
The conference panels discussed DCFTA implementation from three different angles: civil society engagement, development of SMEs and the challenges they face; and the regional perspective of the three DCFTAs in Georgia, Ukraine and Moldova. The program was based on recommendations for policy reforms developed during the two-year consultation process in all 10 Georgia’s regions – including the proposals of the local and central councils, and the good experiences of Lithuania and Slovakia.
Conference speakers continuously stressed the importance of civil society actors to advocate for reforms and improvements to the DCFTA implementation process. According to Ukrainian civil society actor Maksym Koriavets,
“In the context of SMEs development, the civil society can be not only a messenger between the government and local businesses – it can provide consultations, learning and experience exchange for making small and medium-sized enterprises stronger and adaptable to new conditions created by DCFTA.” Project results, when partnered civil society organizations hosted over 500 events in all Georgian regions and reached more than 1 million of Georgian citizens, stands as a proof.
It was agreed that results of DCFTA implementation to be more visible in the years to come. “DCFTA is an instrument for country’s transformation, which we will certainly work to achieve,” – re-assured Mariam Gabunia, Head of the Foreign Trade Policy Department at the Ministry of Economy and Sustainable Development.
“We should synchronize our efforts with other civil society organizations and across sectors, because DCFTA is everybody’s business”, noted Rusudan Kalichava, Executive director of Association ATINATI, Zugdidi, Georgia.
From their side the project implementers were encouraging continuation of local and central DCFTA advisory councils, which were established and regularly held during the duration of the project. The local councils in every Georgian region provide a platform for civil society representatives, local businesses and public administration to discuss major challenges of DCFTA implementation. Findings of local councils are then being presented at the central council, which additionally includes representatives of Ministries directly responsible for DCFTA implementation. Such format ensures exchange of information, increases central government’s awareness about local issues and leads to addressing existing challenges with a joint effort.
“Georgia on the European Way: Creation of Effective Model for DCFTA and SME Strategy Implementation” – (launched in April 2017), funded by the European Neighbourhood Instrument of the European Union and co-funded by Lithuanian Development Cooperation and Democracy Promotion Programme and the Slovak Official Development Assistance – SlovakAid, as well as Friedrich .
The Project is implemented by an international consortium of non-governmental organizations and think tanks under the leadership of the Eastern Europe Studies Centre (EESC, Lithuania) together with the Association of Business Consulting Organizations (ABCO, Georgia), the Georgian Institute of Politics (GIP, Georgia), the GLOBSEC Policy Institute (GPI, Slovakia), the Intellect Young Scientists Union (Georgia), ATINATI (Georgia) and Association Caucasus Genetics (Georgia).