13/06/2022 ნინო სამხარაძე
2022 წლის  ივნისი ისტორიული პერიოდია საქართველოს ევროინტეგრაციული მომავლისთვის. კანდიდატის სტატუსის მინიჭება-არმინიჭების საკითხის თბილისის სასარგებლოდ გადაწყვეტა, არაერთი მიზეზის გამო, გარდამტეხი იქნება ქვეყნის სწორი გზით განვითარებისთვის. ევროკავშირში ინტეგრაციის მიმართ საქართველოში ტრადიციულად მაღალი მხარდაჭერა არსებობს, რაც გამოხატულია და დაფიქსირებულია ქვეყნის კონსტიტუციაში. თუმცა, იმ შემთხვევაში, თუ საქართველო ამ ეტაპზე კანდიდატის სტატუსს ვერ მიიღებს, საზოგადოებრივ მხარდაჭერის შენარჩუნება გაძნელდება.
ჩვენთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, ბრიუსელმა განსაკუთრებული სიფრთხილით განიხილოს ის სარისკო შედეგები, რაც სწორედ ახლა საქართველოს კანდიდატის სტატუსის მიღმა დატოვებას შეიძლება მოჰყვეს. ამ რისკებზე მსჯელობა და მათ თავიდან აცილებაზე მუშაობა მნიშვნელოვანია, რადგან არაპროგნოზირებად და სწრაფად ცვალებად გეოპოლიტიკურ გარემოში, შეიძლება, ქვეყნის ევროპული მომავალი სერიოზულად დაზიანდეს, განსაკუთრებით, იმ შემთხვევაში, თუ საქართველო ევროპულ რადარს მიღმა დარჩება და კანდიდატის სტატუსს ვერ მიიღებს.
ბრიუსელის დადებითი გადაწყვეტილება, როგორც ევროსკეპტიციზმის პრევენცია
საქართველოში ევროინტეგრაციის მიმართ ტრადიციულად ძლიერი მხარდაჭერა არსებობს, თუმცა, თუ ამ განწყობებს და მათ დინამიკას უფრო მეტად ჩავუღრმავდებით, დავინახავთ, რომ ბრიუსელში საქართველოს მიმართ მიღებული გადაწყვეტილებები საზოგადოებრივ განწყობებზე პოზიტიურ გავლენას ახდენს.
ქართული საზოგადოების ევროკავშირში გაწევრების მომხრეთა მაჩვენებელი 60%-ზე დაბალი არასდროს ყოფილა. 2010 წლიდან დღემდე ყველაზე დაბალი ეს მხარდაჭერა იყო 2015 წელს (61%), ყველაზე დიდი, 10%-იანი ზრდა კი დაფიქსირდა 2015-2017 წლებში (გრაფა 1).
გრაფა 1: დროითი მწკრივი – ხვალ რომ რეფერენდუმი ტარდებოდეს, დაუჭერდით თუ არა მხარს გაწევრიანებას ევროკავშირში?
წყარო: https://caucasusbarometer.org/ge/eu_ge/EUMEMVOT/?fbclid=IwAR0dR8RKiVXy-oH0sEIbqc4wdVhzXtm4vjfJxs24Yb2qmg8uqTANC62xe_M
შესამჩნევია, რომ მხარდაჭერის ამგვარი ზრდის ეპიზოდი ემთხვევა საქართველოს მნიშვნელოვან წინსვლას ევროინტეგრაციის გზაზე: ამ პერიოდში დაიწყო 2014 წელს ხელმოწერილი ასოცირებისა და ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შეთანხმებების იმპლემენტაცია, ხოლო 2017 წლიდან ამოქმედდა უვიზო მიმოსვლის რეჟიმი. ამ მოვლენებმა, გარდა იმისა, რომ ხელშესახები სარგებელი მოუტანა საქართველოს მოსახლეობას, პოლიტიკურად შექმნა საზოგადოებაში გაძლიერებული კეთილგანწყობა და გამოკვეთა საზოგადოებრივი დაკვეთა ინტეგრაციული პროცესის გაღრმავების მიმართ. ამ პროცესის საბოლოო მიზანი კი, საქართველოს სახელმწიფოსთვის, შესაბამისად, მისი მოსახლეობისთვის, კავშირის წევრობაა.
2022 წლის თებერვლიდან მარტის ჩათვლით მოსახლეობის ევროინტეგრაციის მიმართ მხარდაჭერა ასევე აშკარა ზრდას განიცდის (გრაფა 2), რაც, სავარაუდოა, რომ გამოწვეულია რუსეთის მიერ უკრაინაში წამოწყებული ომით და, შედეგად, პრო-დასავლური განწყობების გაძლიერებით საქართველოში. ეს კიდევ ერთი უმნიშვნელოვანესი სიგნალია ბრიუსელის მიმართ საქართველოს საზოგადოებისგან, თუ რამდენად ძლიერი და ზრდადია მოთხოვნა ევროინტეგრაციის პროცესისადმი.
გრაფა 2: მხარს უჭერთ თუ ეწინააღმდეგებით საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანებას? 13 თებერვალი – 22 მარტი, 2022 (მისაწვდომია ინგლისურად)
წყარო: https://www.iri.org/wp-content/uploads/2022/04/IRI-Poll-Presentation-Georgia-March2022_Final.pdf?fbclid=IwAR2UvHfjE7_C_YJOFbRa2uxaG8wcnqnx2hvPvzDQ_of-BozSM1gvNHmiyjU
შესაბამისად, გადაწყვეტილება, რომელიც ბრიუსელში 23-24 ივნისს უნდა გამოცხადდეს, გარდამტეხ გავლენას მოახდენს საზოგადოების გაწყობაზე. საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭება იქნება ახალი ფაზა საზოგადოებრივი აზრის მობილიზებისთვის საქართველოში. ლოგიკურია, რომ სტატუსის მინიჭების შემთხვევაში, მხარდაჭერა და მოტივაცია კიდევ უფრო გაძლიერდება და საზოგადოებაში გაჩნდება მთავრობის კონტროლის მეტი რესურსი, რათა ის წარმატებით შეუდგეს კანდიდატი ქვეყნისთვის დაკისრებული ვალდებულებების ძირეულად შესრულებას.
თუმცა, თუკი საქართველო, ამ ეტაპზე, ვერ მიიღებს კანდიდატის სტატუსს, ან მის რაიმე ჩამნაცვლებელ ფორმასთან მოუწევს ადაპტირება, დიდი ალბათობით, ეს ხელს შეუწყობს ევროსკეპტიციზმის გავრცელებას და მნიშვნელოვნად შეამცირებს საზოგადოებრივ მხარდაჭერას ევროინტეგრაციული პროცესისადმი. ეს დინამიკა იქნება ერთგვარი გაგრძელება, ერთი მხრივ, იმედგაცრუებისა, რომელიც ქართველმა ხალხმა 2008 წელს აგვისტოს ომის დროს დასავლეთის ინერტულობის გამო განიცადა. მეორე მხრივ, ეს შეიძლება იყოს ანარეკლი სამომავლო პერსპექტივის გარშემო ნიჰილისტური განწყობისა, რომ საქართველომ უკვე გაუშვა ხელიდან მნიშვნელოვანი შანსი, რომელიც მომავალში ძნელად ექნება.
მომძლავრებული რადიკალური მემარჯვენე ნარატივის შეკავება
განსაკუთრებულ საფრთხეს, ამ ეტაპზე, ქვეყნის შიგნით, ევროინტეგრაციული პროცესისთვის, წარმოადგენენ ის რადიკალური მემარჯვენე ჯგუფები, რომლებიც, განსაკუთრებით უკრაინაში მიმდინარე ომის ფონზე, პრო-რუსული და ანტი-დასავლური რიტორიკის გამოყენებით მოქმედებენ. გამოკვეთილად მნიშვნელოვანია სამი ულტრა-მემარჯვენე პოლიტიკური პარტია – კონსერვატიული მოძრაობა, პატრიოტთა ალიანსი და ერი – რომლებსაც, ამავდროულად, გააჩნიათ საზოგადოებრივი მობილიზაციის საკმაოდ ძლიერი ინსტრუმენტები სატელევიზიო მაუწყებლობების სახით: სამივე პარტია სატელევიზიო სივრცეში მაუწყებლობს და აგრესიულ პროპაგანდას ეწევა ევროკავშირის საწინააღმდეგოდ და რუსული ნარატივების სასარგებლოდ.
ამ თვალსაზრისით, სახიფათოა ორი მიმართულება, რომლითაც ეს ძალები მოქმედებენ ევროინტეგრაციული პროცესის საზიანოდ: ეს არის, ერთი მხრივ, საინფორმაციო პროპაგანდა და საზოგადოებრივ აზრზე გავლენის მოხდენა, და, მეორე მხრივ, ძალადობრივი მოქმედება. ორივე მიმართულებით განსაკუთრებული აქტიურობით გამოირჩევა  კონსერვატიული მოძრაობა და მის ხელთ არსებული მედია-ინსტრუმენტები, რომლებიც ალტ-ინფოს სახელით მოქმედებენ, მათ შორის, რეგიონული მაუწყებლობების სახით.
ანტიევროპული პროპაგანდისტული ნარატივები, ძირითადად, მოიცავს ისეთ სპეკულაციებს, რომლის მიხედვითაც, „ევროინტეგრაციის მომხრე მოქალაქე პირდაპირ ლგბტ აქტივისტია“, ან ევროპა მარცხდება რუსეთთან, დასავლეთი ვერ უმკლავდება რუსეთს და, შესაბამისად, ის არ შეიძლება, ქართულ საზოგადოებისთვის პრიორიტეტი იყოს. ამას ემატება ისიც, რომ, ბოლო დროს, განსაკუთრებით ლგბტ უმცირესობებთან დაკავშირებული საკითხების გარშემო ეს ძალები ან აანონსებენ ძალადობრივ მოქმედებას ლიბერალური ძალების მიმართ, ან უკვე მოქმედებენ კიდეც სხვადასხვა ევროპულ საელჩოებთან, აზიანებენ ევროკავშირის დროშას და მიმართავენ სხვა რადიკალიზებულ ქმედებებს. 2021 წლის ივლისის მოვლენების გამოცდილება გვიჩვენებს, რომ ამ ძალების აგრესიული მოქმედება სახელმწიფო ინსტიტუტების კონტროლს რთულად ექვემდებარება.
შესაბამისად, ადვილად წარმოსადგენია, რომ ასეთ ძალებს საკმაოდ ფართო არეალი მიეცემათ ანტიევროპული ნარატივების კიდევ უფრო ფართოდ გავრცელებისთვის იმ შემთხვევაში, თუ ბრიუსელი გეოპოლიტიკური გარემოებებით შექმნილ შესაძლებლობის ფანჯარას საქართველოსთვის, ამ ეტაპზე, უშედეგოდ დახურავს. ბოლო წლებში განსაკუთრებით გააქტიურებული მემარჯვენე ანტი-ლიბერალური ძალები შეეცდებიან სწრაფადვე შეავსონ საზოგადოებრივი ნიჰილიზმის და ევროსკეპტიციზმის შედეგად გაჩენილი ვაკუუმი, რაც კიდევ უფრო გრძელვადიან პერიოდში დასავლურ რბილ ძალის კიდევ უფრო განდევნას შეუწყობს ხელს საქართველოდან. ეს კი, ამ ეტაპზე მხოლოდ კრემლის და საქართველოში მოქმედი პრო-რუსული ძალების ინტერესებში შედის.
მმართველი ძალის კონფრონტაციული რიტორიკა
იმ შემთხვევაში, თუ საქართველო ამ ეტაპზე კანდიდატის სტატუსს ვერ მიიღებს, არსებობს საფრთხე, რომ მმართველი „ქართული ოცნება“ კიდევ უფრო გაამძაფრებს კონფრონტაციულ ტონს და კონტრ-დადანაშაულების სტრატეგიას ევროკავშირის მიმართ. ამის თქმის საფუძველს იძლევა ის მწვავე რიტორიკული დაპირისპირება, რომელშიც „ქართული ოცნების“ წევრები, ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში, ხშირად შედიან, როდესაც საქმე საქართველოს დემოკრატიზაციის ტემპის მიმართ კრიტიკულად განწყობილ ევროპარლამენტარებს ეხება.
ევროპარლამენტში საქართველოს შესახებ 9 ივნისს მიღებული კრიტიკული რეზოლუციის პასუხად, მმართველი პარტიის ოფიციალურ განცხადებაში გაჩნდა ფრაზები, როგორიცაა ის, რომ „რეზოლუციას არაფერი აქვს საერთო ევროპულ ღირებულებებთან და მას ჩალის ფასი აქვს“. პარტიის ოფიციალურ განცხადებაში, ასევე, გამოიკვეთა მცდელობა, რომ ევროპარლამენტის შეფასებები დაპირისპირებაში მოვიდეს ქართველი ხალხის ნებასთან: „ის, რაც არ მოსწონთ კრიმინალების მფარველებს [ევროპარლამენტარებს], მოსწონს ქართველ ხალხს“. ამგვარი მცდელობები ხელს უწყობს უფრო ფართო იდეის გავრცელებას, რომ ქართული საზოგადოებისა და ევროკავშირის ღირებულებები ერთმანეთთან თანხვედრაში არ არის, რაც საქართველოს ევროპული მისწრაფებებისთვის სერიოზულ საფრთხეს წარმოადგენს.
მოსალოდნელია, რომ საქართველოს კანდიდატის სტატუსის მიღმა დატოვების შემთხვევაში, ხელისუფლებას საზოგადოების წინაშე თავის მართლების რეჟიმში კიდევ უფრო აქტიურად მოუწევს გადასვლა. ეს კი პირველ რიგში კონტრ-ბრალდებებში და ევროკავშირის მოქმედი პირების მიმართ რიტორიკის კიდევ უფრო გამძაფრებაში, შეიძლება, გამოიხატოს. ეს კი, საზოგადოების ნაწილის განწყობებზე დამატებით დამაზიანებელ გავლენას იქონიებს.
საქართველოს საზოგადოების დაკვეთა და კანდიდატის სტატუსი თბილისს
გამოკვეთილი და სტაბილური  საზოგადოებრივი მხარდაჭერა ის უმნიშვნელოვანესი ფუნდამენტია, რომელიც განსაზღვრავს საქართველოს ევროინტეგრაციულ კურსს, როგორც კონსტიტუციურად დადგენილ საგარეოპოლიტიკურ პრიორიტეტს. იმ დროს, როცა ორ კვირაზე ნაკლებ დროში მოსახლეობა ბრიუსელიდან ისტორიულ გადაწყვეტილებას ელის, საზოგადოების სტაბილური მხარდაჭერა ევროინტეგრაციული პროცესის მიმართ არაერთი საფრთხის წინაშე დგება.
ეს საფრთხეები კიდევ უფრო მომძლავრდება იმ შემთხვევაში, თუ საქართველო შესაძლებლობების ამ კონკრეტული ფანჯრის მიღმა დარჩება. სწორედ ამიტომ, მიუხედავად იმისა, რომ, ამ ეტაპზე, ქართული დემოკრატიზაციის მიმართ დასავლეთში არაერთი შენიშვნა არსებობს, ახლა საქართველოსთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია კანდიდატის სტატუსის მინიჭება, რათა შენარჩუნდეს და გაძლიერდეს საზოგადოებრივი მობილიზაცია სამომავლო დემოკრატიული რეფორმებისთვის ბრძოლისთვის.

13/06/2022 Nino Samkharadze
June 2022 is a memorable date for Georgia’s European future. For many reasons, if the decision on whether to grant Georgia candidate status is positive, it will be a turning point for the country’s development in the right direction. Historically, European integration has been supported in Georgia for the most part  as expressed and stated in the Constitution. However, if Georgia is not granted “candidate” status at this stage, maintaining public support will be difficult.
For us, it is vital that the alarming outcomes that might follow if Georgia is denied “candidate” status, are discussed in Brussels with the utmost caution.  Consideration of these risks and attempts to alleviate them is crucial. Due to the rapid geopolitical shifting, Georgia’s European future might be severely damaged, especially if the country remains outside the European radar without “candidate” status.
Positive Decision Made in Brussels as a Prevention of Euroscepticism
Traditionally, there has been robust support for Euro-integration in Georgia.  Yet, when examining the dynamics of this attitude one can see that the decisions on Georgia made in Brussels have had a significant positive impact on public attitudes in the country.
The number of supporters for Georgia’s accession to the EU has never been below 60%. In the period from 2010 until now, 2015 showed the lowest number of supporters (61%), while the most significant growth was in 2015-2017 (Table 1).
Table 1: If there were a referendum tomorrow would vote for or against EU membership? (%)
Source: https://caucasusbarometer.org/en/eu_ge/EUMEMVOT/?fbclid=IwAR0dR8RKiVXy-oH0sEIbqc4wdVhzXtm4vjfJxs24Yb2qmg8uqTANC62xe_M
It’s noteworthy that the period of such growth coincides with significant advances in terms of the European integration process –  implementation of the Association Agreement and DCFTA, signed in 2014, was enacted; also in 2017 visa liberalization entered into force. In addition to the tangible results these developments brought to citizens, they also strengthened political support among the public and highlighted the popular demand to continue the European integration process. Accordingly, the final outcome of this process for Georgia is accession to the EU.
During February-March 2022 public support for EU integration increased noticeably (Table 2). This was most probably conditioned by the start of Russia’s war in Ukraine and the subsequent strengthening of pro-Western attitudes in Georgia. This is one of the most important signals to Brussels from the Georgian public, indicating that the demand for European integration is strong and steady.
Table 2: Do you support or oppose Georgia joining the EU? 13 February – 22 March, 2022
Source: https://www.iri.org/wp-content/uploads/2022/04/IRI-Poll-Presentation-Georgia-March2022_Final.pdf?fbclid=IwAR2UvHfjE7_C_YJOFbRa2uxaG8wcnqnx2hvPvzDQ_of-BozSM1gvNHmiyjU
Accordingly, the decision made in Brussels on 23-24 June will have a crucial impact on public attitudes. Granting “candidate” status to Georgia will lead to a new phase of mobilization of popular opinion in the country. Logically, in the case of “candidacy” status, support and motivation will increase and the public will have more resources with which to exercise control over the government to ensure that it actually implements candidate country requirements.
However, if Georgia doesn’t obtain “candidate” status at this stage, or if the country has to adapt to a changed format, this will most probably raise the levels of Euroscepticism in the country and significantly decrease public support towards the European integration processes. On the one hand, this outcome may cause continuation of the Georgian public’s disappointment with Western inertia during the August War in 2008, on the other hand it might lead to future Georgian negativity, reflecting an important missed opportunity that won’t re-appear in the near future.
Containment of Strengthened Far Right Narrative
At this stage, one of the central threats towards EU integration process in the country comes from the far-right groups, driven by pro-Russian and anti-western rhetoric, especially in the context of the ongoing war in Ukraine. It is important to observe the following three far-right political parties, the Conservative Movement, Alliance of Patriots of Georgia and the Nation, as they own instruments for public opinion mobilization in the form of TV broadcasts. All the three parties broadcast on TV and lead aggressive propaganda campaigns against the EU and in favor of Russian narratives.
In this regard, there are two ways in which the actions of these parties’ might damage the EU integration process: on the one hand information propaganda and its impact on public opinion, on the other hand their violent actions. The Conservative Movement and its media-tools are especially active in both directions, acting under the name on Alt-info with their regional broadcasts.
Anti-European propaganda narratives include mainly speculation, such as “a citizen in favor of European Integration is directly an LGBT activist” or Europe is losing against Russia, the West can’t deal with Russia and thus it can’t be a priority for Georgia. In addition to that, these groups recently  publicized plans for violent actions, especially against the LGBT community, and they acted violently outside various European embassies, damaged the EU flag and performed radical actions. The events of July 2021 showcase that the radical actions of these groups are hard for the state institutions to control.
Accordingly, it is easy to imagine that if Brussels shuts the window of opportunity for Georgia against the background of the ongoing geopolitical shifts, these groups will take the field to spread their anti-European narratives. Anti-liberal right groups that have been especially active during recent years will attempt to rapidly fill the vacuum created as a result of public nihilism and Euroscepticism. This will lead to the exclusion of Western soft power from the country, which will in the long run directly benefit the Kremlin and pro-Russian forces acting in Georgia.
Confrontational Rhetoric of the Ruling Party
Georgia not obtain “candidate” status at this stage, there is a risk that the ruling “Georgian Dream” party will further enhance its confrontational rhetoric and counter-blaming strategy towards the EU. The rationale behind this claim is that in recent years’ representatives of the ruling party often hold fierce rhetorical arguments with MEPs (Members of the European Parliament) who are sceptical about the pace of democratization in Georgia.
In response to the critical resolution adopted by the European Parliament on June 9, the official statement of the ruling party contained phrases that the “resolution has nothing in common with European values and this sort of resolution, I’ll say it directly, is not worth a dime”. The official statement also highlighted the attempt to oppose the assessments of the MEPs with the will of Georgian public: “that what the protectors (MEPs) of criminals’ dislike, the Georgian public likes”. Such attempts spread the idea that the values of Georgian public and the EU are not in line, a narrative that seriously threatens Georgia’s European aspirations.
Probably, should Georgia be left without “candidate” status, the ruling party will have placed itself in a defensive position with the public. This will lead to counter-blaming and strengthen the rhetoric hurled at European policy-makers, which will have a negative impact on the attitudes of part of the public.
Public Demand and “Candidacy” Status for Tbilisi
Strong, steady popular support has been the foundation that determines Georgia’s European aspirations, the foreign policy course reaffirmed in the Constitution. While the public is eagerly waiting for an historical decision from Brussels in less than two weeks, this steady popular support for European integration is under numerous threats.
These threats will be enhanced if this window of opportunity closes for Georgia. For this reason, despite the fact that there are significant Western remarks / criticism towards the progress of democratization processes in Georgia in the West, granting “candidate” status now is vital to maintain and enhance societal mobilization in the fight for future democratization reforms.