საქართველოს შესაბამისობა ევროკავშირის ერთიან საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკასთან
9 თებერვალს, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში “ჟან მონეს პროფესორისა” და “საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით” გაიმართა მრგვალი მაგიდის დისკუსია – დიალოგის შენება: საქართველოს შესაბამისობა ევროკავშირის ერთიან საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკასთან.
მრგვალი მაგიდის დისკუსია გაიმართა დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებისა და თბილისში ვიზიტით მყოფი “ბერლინის თავისუფალი უნივერსიტეტის” პროფესორების მონაწილეობით:
• ასუნსიონ სანჩეს რუისი – ელჩის მოვალეობის შემსრულებელი, ევროკავშირის დელეგაცია საქართველოში;
• ვესელინ ვალკანოვი – ბულგარეთის რესპუბლიკის ელჩი საქართველოში;
• პროფ. ტანია ა. ბიორცელი – ბერლინის თავისუფალი უნივერსიტეტის პოლიტიკური მეცნიერების პროფესორი; დირექტორი – The Cluster of Excellence “Contestations of the Liberal Script”;
• პროფ. თომას რისე – ბერლინის თავისუფალი უნივერსიტეტის ოტო სურის პოლიტიკური მეცნიერების ინსტიტუტის ტრანსნაციონალური ურთიერთობების, საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის ცენტრის დირექტორი.
მრგვალი მაგიდის დისკუსიას მოდერაცია გაუწია პროფ. კორნელი კაკაჩიამ, ჟან მონეს პროფესორი, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
მრგვალი მაგიდის დისკუსია მიზნად ისახავდა შინაარსობრივი დისკუსიების გაღვივებას საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესის გარშემო. კერძოდ, ქვეყნის შესაბამისობას ევროკავშირის ერთიან საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკასთან, ასევე, საქართველოსთვის უფრო ღრმა ინტეგრაციის გზების ძიება ევროპულ საზოგადოებაში.
გერმანელმა და ქართველმა მეცნიერებმა და პოლიტიკის პრაქტიკოსებმა რამდენიმე საკითხი განიხილეს – მათ შორის, CFSP-თან შესაბამისობის მნიშვნელობა საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანებისთვის, ლიბერალური ღირებულებების როლი ევროკავშირ-საქართველოს ურთიერთობების ჩამოყალიბებაში, ასევე საგარეო და საშინაო არალიბერალური ქცევის ზეგავლენა საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესზე.
დისკუსია ორგანიზებული იყო ჟან მონეს პროექტის ფარგლებში, რომელიც მიზნად ისახავს საქართველოს საგარეო პოლიტიკის ევროპეიზაციის კვლევის ხელშეწყობას, ახალგაზრდებს შორის ევროკავშირისა და საქართველოს ევროპული პერსპექტივის შესახებ ცნობიერების ამაღლებას, მონაწილეობაზე დამყარებული კვლევის ხელშეწყობისა და ქართულ საზოგადოებაში აღნიშნულ საკითხებზე აქტიური დისკუსიის წახალისების გზით. აღნიშნული ღონისძიება ჩატარდა პროექტ „საქართველოს თავსებადობის გაზრდა ევროკავშირის საერთო საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკასთან“ ფარგლებში, საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდის (OSGF) მხარდაჭერით.
მრგვალი მაგიდის დისკუსია დაფინანსებულია ევროკავშირის მიერ. თუმცა, გამოთქმული შეხედულებები და მოსაზრებები ეკუთვნის მხოლოდ ავტორ(ებ)ს და არ ასახავს ევროკავშირის ან ევროპის განათლებისა და კულტურის აღმასრულებელი სააგენტოს (EACEA) შეხედულებებს. არც ევროკავშირი და არც EACEA არ შეიძლება იყოს პასუხისმგებელი მათზე.

On February 9, a round table discussion titled “Bridging the Divide: Exploring Georgia’s Alignment with EU Security and Foreign Policy” was organized by the Jean Monnet Chair and the Georgian Institute of Politics (GIP). The event took place at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (TSU).
The discussion involved participation from diplomatic corps representatives and professors from the Free University of Berlin:
- Asunción Sánchez Ruiz, Chargée d’affaire, Delegation of the European Union to Georgia;
- H.E. Vesselin Valkanov, The Ambassador of the Republic of Bulgaria to Georgia;
- Prof. Dr. Tanja A. Börzel, Professor of Political Science, Freie Universität Berlin; The director of the Cluster of Excellence “Contestations of the Liberal Script”
- Prof. Dr. Thomas Risse, The Director of the Center for Transnational Relations, Foreign and Security Policy at the Otto-Suhr-Institute of Political Science at the Freie Universität Berlin;
Prof. Dr. Kornely Kakachia, Jean Monnet Chair at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, moderated the round table discussion.
The round table discussion aimed to spark insightful conversations about strengthening Georgia’s alignment with the EU’s security and foreign policy framework, as well as exploring pathways for deeper integration into the European community.
Distinguished German and Georgian scholars and policy practitioners deliberated on several topics, such as the significance of aligning with CFSP for Georgia’s EU accession, the influence of the liberal script on EU-Georgia relations, and both external and domestic illiberal challenges to Georgia’s European integration.
The round table discussion was organized in the framework of the Jean Monnet project, which aims to promote the study of the Europeanization of Georgia’s foreign policy by raising awareness among young people about the EU and Georgia’s European perspective, by promoting participatory-based research, and by encouraging active discussion on this topic in Georgian society. The event was organized under the framework of the project “Strengthening Georgia’s Alignment with the EU Foreign and Security Policy,” supported by the Open Society Georgia Foundation (OSGF).
The round table discussion was funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.