Home Events EU-LISTCO-ის ფარგლებში გამართულ კონფერენციში მონაწილეობის მისაღებად GIP ბერლინში გაემგზავრა
EU-LISTCO-ის ფარგლებში გამართულ კონფერენციში მონაწილეობის მისაღებად GIP ბერლინში გაემგზავრა
25-27 აპრილს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორი, კორნელი კაკაჩია და პოლიტიკის ანალიტიკოსი, ბიძინა ლებანიძე ბერლინში გამართულ კონფერენციაზე გაემგზავრნენ, რომელსაც ბერლინის თავისუფალი უნივერსიტეტი მასპინძლობდა.
სამწლიანი პროექტი – „ევროპის საგარეო მოქმედება, შეზღუდული სახელმწიფოებრიობისა და სადავო საერთაშორისო წესრიგის ორმაგი გამოწვევა“ (EU-LISTCO)  – ჰორიზონტ 2020-ის ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება. კვლევებზე ორიენტირებული ევროკავშირის პროგრამა, ხორციელდება საერთაშორისო კვლევითი კონსორციუმის მიერ, რომლის შემადგენლობაშიც 14 აკადემიური და კვლევითი ცენტრია, როგორც ევროკავშირის, ასევე მისი სამეზობლოდან. საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტს, სხვა პარტნიორებთან ერთად – ისრაელიდან, გერმანიიდან და ნორვეგიიდან,  წამყვანი როლი აკისრია პროექტის ფარგლებში, რათა იკვლიოს ის გლობალური საფრთხეები, რომლებიც ევროკავშირის სამეზობლოში არსებობს და ასევე შეისწავლოს, რამდენად ეფექტურია ევროკავშირის სამეზობლო პოლიტიკა.
სხვა საკითხებთან ერთად, პროექტი ევროკავშირსა და მის წევრ ქვეყნებს შესაძლებლობას აძლევს, ხელი შეუწყონ ევროკავშირის სამეზობლოში მდგრადობის გაზრდას, რათა თავიდან იქნეს აცილებული უსაფრთხოების რისკები სუსტი სახელმწიფოებრიობის პირობებში. პროექტის კოორდინატორები არიან: პროფ. ტანია ბერცელი, ევროპული ინტეგრაციის ცენტრის დირექტორი (ოტო-სურის პოლიტიკის მეცნიერებების ინსტიტუტი) და პროფ. დოქტ. თომას რისე (ოტო-სურის პოლიტიკის მეცნიერებების ინსტიტუტი), ტრანსნაცინალური ურთიერთობების ცენტრის დირექტორი.

The GIP director, Kornely Kakachia and senior analyst, Bidzina Lebanidze participated at the kick-off conference held in Berlin on April 25-27 at premises of Free University of Berlin.
Funded by Horizon 2020, a 3-year project – “Europe’s External Action and the Dual Challenges of Limited Statehood and Contested Orders” (EU-LISTCO) – is the EU framework programme for research and innovation and is implemented by the international research consortium, consisting of 14 academic facilities and think tanks across the EU and its neighborhoods. Together with other partners from Israel, Germany and Norway, the GIP assumes a leading role in exploring the impact of global and diffuse threatsin the EU’s neighborhood regions and on effectiveness of EU foreign policy in terms of limited statehood and contested orders.
Among other things, the project will address the possibilities of the EU and its member states to foster resilience in the neighborhood of the EU, in order to deal with security risks and threats in areas of limited statehood. The EU-LISTCO project is coordinated by Prof. Dr. Tanja A. Börzel, director of the Center for European Integration, and Prof. Dr. Thomas Risse, director of the Center for Transnational Relations, both at the Otto Suhr Institute of Political Science.