მარტი 17, 2020 magda
პროექტის „წაახალისე და იმოქმედე ევროპისთვის“ ფარგლებში, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) მეორე ფოკუს ჯგუფი ჩაატარა სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში, ამჯერად ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტში. ფოკუს ჯგუფში მონაწილეობა ნინოწმინდასა და მის შემოგარენში მცხოვრებმა მამაკაცებმა მიიღეს, რომლებიც ეთნიკურ უმცირესობას წარმოადგენენ. ფოკუს ჯგუფის დისკუსიას, ჯამში ათი მამაკაცი დაესწრო, რომელთაგანაც 4 იყო 30 წელს ქვემოთ ასაკის, ხოლო დანარჩენი – 30 წელს გადაცილებული. მათგან ნაწილს აქვს უმაღლესი განათლება, ნაწილს კი – არა.
კვლევით აქტივობას ფასილიტაცია გაუწია ნორიკ გასპარიანმა, რომელიც ადგილობრივი თემის მობილიზაციასა და მკვლევართა გუნდის დახმარებას უზრუნველჰყოფს პროექტის ფარგლებში. დისკუსია სომხურ ენაზე მიმდინარეობდა და აუდიო-ვიდეო კამერით ჩაიწერა.
ფოკუს ჯგუფის მიზანი იყო გამოგვევლინა, თუ რამდენად განსხვავებულად აფასებენ მამაკაცები ადგილობრივ გამოწვევებსა და იმ ბარიერებს, რომლებსაც ისინი ევროკავშირის მიერ შემოთავაზებული სიკეთეებით (თანაბრად) სარგებლობისას აწყდებიან. ყველაზე მწვავე საკითხი, რომელიც დისკუსიისას გამოიკვეთა და რომლის განხილვაც მონაწილეებს უფრო სიღრმისეულად სურთ სხვა აქტორებთან ერთადაც, მიწის რეგისტრაციას შეეხებოდა. ეს თემა კი, თავის მხრივ, სერვისის მიწოდების პრობლემას უკავშირდება.
მთლიანობაში, ფოკუს ჯგუფი იყო საკმაოდ ინტერაქციული და ის საინტერესო მასალას იძლევა შემდგომი ანალიზისა და კვლევითი დოკუმენტის მოსამზადებლად.

As part of the research activity of the Jean Monnet project “Promote and Act for Europe”, Georgian Institute of Politics (GIP) held the second focus group in Ninotsminda municipality of the Samtskhe-Javakheti region. The focus group was conducted with male participants both with and without higher education. Overall, 10 representatives of the local ethnic minority participated in the all-male focus group. Out of these, 4 were below the age of 30 and the rest above 30. The focus group was conducted in Armenian language and was recorded with the use of a special recorder. The facilitator of the focus group was Norik Gasparyan, who assists the project team in conducting the research activities and is responsible for mobilizing the members of the local community.
The aim of the focus group was to find out how the male representatives of the ethnic minority group of the Samtskhe-Javakheti region see local problems and the challenges related to the equal access to the opportunities offered by the EU. The most acute issues that the locals emphasized during the discussion were the land registration barriers connected with the service delivery problem, which they want to discuss in the public format during the next activities of the project. Overall, the focus group was interactive and has generated interesting research material. The results are sufficient to be used for developing four research pieces in the future.