მაისი 22, 2020 magda
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი (GIP) გერმანულ პარტნიორ ორგანიზაცია Polis180-თან თანამშრომლობითა და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით იწყებს პროექტს “ახალგაზრდების ჩართულობა საქართველოს პოლიტიკურ პროცესებში”.
ინფორმაცია პროექტის შესახებ:
გასული წლის განმავლობაში, ახალგაზრდები აქტიურად მოექცნენ პოლიტიკური აქტორების ყურადღების ქვეშ – მაგალითად, გაეროს უშიშროების საბჭოს 2250-ე და 2419-ე რეზოლუციებში, მდგრადი განვითარების მიზნებსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის 2020 წლისთვის მისაღწევ შედეგებში. მიუხედავად აღნიშნული პოზიტიური ნაბიჯებისა, ახალგაზრდების ხმა პოლიტიკურ პროცესებში ჯერ კიდევ არ ისმის. ისინი  საქართველოს მოსახლეობის მხოლოდ 12%-ს შეადგენენ და შესაბამისად, აქვთ მცირე ბერკეტი არჩევნებზე გავლენის მოსახდენად.
საქართველოს მთავრობა ხაზს უსვამს ახალგაზრდების განსაკუთრებულ როლსა და საჭიროებებს „ახალგაზრდული პოლიტიკის დოკუმენტში“ (2014), რომელიც მიზნად ისახავს ხარისხიანი განათლების, დასაქმებისა და გადამზადების ხელშეწყობას, ახალგაზრდებში ჯანსაღი ცხოვრების წესის გავრცელებასა  და სამოქალაქო უფლებების დაცვას, ასევე ახალგაზრდების ჩართულობის მხარდაჭერას სოციალურ, ეკონომიკურ, კულტურულ და პოლიტიკურ ცხოვრებაში. მიუხედავად იმისა, რომ ახალგაზრდები უფრო და უფრო აქტიურად ერთვებიან სხვადასხვა ონლაინ პეტიციის გავრცელებაში, უფროს თაობასთან შედარებით, ისინი ორჯერ უფრო ნაკლებად იღებენ არჩევნებში მონაწილეობას. ქართველი ახალგაზრდობა ასევე არ გამოირჩევა დიდი ინტერესით გაწევრიანდნენ პოლიტიკურ პარტიებში, რომლებიც კვლავ არასტაბილურ ორგანიზაციებად რჩებიან. გარდა ამისა, რეგიონებში მცხოვრებ ახალგაზრდებთან შედარებით, რომლებიც უმეტესად იგნორირებულები არიან ქართულ პოლიტიკაში, თბილისელები უფრო აქტიურად გამოხატავენ პოლიტიკურ პროტესტს ქუჩის დემონსტრაციების საშუალებით.
Polis180 და საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი (GIP) მიიჩნევენ, რომ საჭიროა საქართველოს ყველა რეგიონში მცხოვრები ახალგაზრდების იდეებისა და პოზიციების გახმოვანება. #GEOYOUTH2020 ინიციატივით, რომელიც ეფუძნება GIP-ის 2018 წლის წარმატებულ პროექტს #GEOEUvalues, ორგანიზაცია მიზნად ისახავს ქართველი ახალგაზრდების გაძლიერებას, რათა მათ შეძლონ თავიანთი პოზიციის ხმამაღლა დაფიქსირება 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების კამპანიის პროცესში.
• ახალგაზრდების პოლიტიკურ პრიორიტეტებზე დაყრდნობით, 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის, „ახალგაზრდული მანიფესტის“ შექმნა და მისი არჩევნებში მონაწილე პარტიებისთვის მიწოდება.
• ტრენერების ტრენინგი პოლიტიკურ პროცესებში ახალგაზრდების მონაწილეობისა და მოხალისეების ჩართულობის შესახებ (03/2020).
• 10 „ახალგაზრდული სამიტის“ ჩატარება მთელი საქართველოს მასშტაბით: გურიაში, აჭარაში, ქვემო ქართლში, სამეგრელო-ზემო სვანეთში, სამცხე-ჯავახეთში, იმერეთში, შიდა ქართლსა და თბილისში (03/2020). თითოეული სამიტი მოიცავს ნახევარდღიან ტრენინგს ახალგაზრდების პოლიტიკური მონაწილეობის შესახებ. ამის შემდეგ ახალგაზრდები მონაწილეობას მიიღებენ სამუშაო შეხვედრაში, სადაც განავითარებენ და გამოხატავენ თავიანთ პოლიტიკურ პრიორიტეტებს პირად გამოცდილებებზე დაყრდნობით. აღნიშნული პრიორიტეტების ერთ სივრცეში თავმოყრისთვის, პროექტი გამოიყენებს ონლაინ ინოვაციურ საშუალებას – „პოლიტიკის სამზარეულოს“, რომლის ავტორიცაა Polis180-ის შვეიცარიული პარტნიორი ორგანიზაცია „Foraus”. ახალგაზრდული სამიტების სამუშაო ენა იქნება ქართული. GIP-ი, პროექტის ფარგლებში, ითანამშრომლებს ადგილობრივ პარტნიორებთან რეგიონებში.
• საჯარო ღონისძიებების ორგანიზება თბილისსა (06/2020) და ბერლინში (10/2020), სადაც ზემოთაღნიშნული „ახალგაზრდული მანიფესტის“ (05/2020) პრეზენტაცია და დისკუსია გაიმართება.
• სამი ბლოგის გამოქვეყნება, რომელშიც განხილული იქნება ახალგაზრდების პოლიტიკური მონაწილეობის საკითხი გერმანიაში, საქართველოსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის რეგიონში.
ინტერსექციურობის პრინციპზე დაყრდნობით, გათვალისწინებულია ახალგაზრდების მრავალფეროვანი ჯგუფების (18-35 წლის) ჩართულობა პროექტში, მათ შორის, რეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდების, ქალებისა და გოგონების, LGBTIQ თემის წევრებისა და ეთნიკური და რელიგიური უმცირესობების.
აღნიშნული აქტივობებისა და მისაღწევი შედეგების გათვალისწინებით, პროექტის მიზნები და ამოცანებია:
• ახალგაზრდებთან მუშაობის გერმანული მოდელის, მეთოდებისა და გამოცდილების გაზიარება და მისი ქართულ კონტექსტზე მორგება.
• ქართველი ახალგაზრდების ცნობიერების ამაღლება მათი პოლიტიკურ მონაწილეობისა და პერსპექტივების შესახებ საქართველოს 2020 წლის არჩევნებში.
• ქართველ ახალგაზრდებში პოლიტიკის ტრადიციული გაგების გაფართოება (პოლიტიკა, როგორც უფრო მეტი, ვიდრე „ბინძური თამაში“).
• პოლიტიკის შემქმნელების/ექსპერტების თვალსაწიერის გაფართოება ახალგაზრდების პოლიტიკური მონაწილეობის საკითხზე.
• ქართულ-გერმანულ თანამშრომლობის განვითარება და ქვეყნებს შორის კავშირების გაძლიერება ახალგაზრდული საკითხებისა და ადვოკატირების მიმართულებით.
მზად ხარ ახალი გამოწვევისთვის? გინდა ახალგაზრდების ხმა მიიტანო პოლიტიკურ აქტორებთან და ადვოკატირება გაუწიო იმ პრობლემებს, რომელიც გინდა მოხვდეს 2020 წლის არჩევნების დღის წესრიგში? მაშინ ეს შესაძლებლობა შენთვისაა. ჩაერთე ახალ ინიციატივაში GEOYOUTH2020!
თუ გსურთ, რომ გახდეთ პროექტის მონაწილე, გადადით ბმულზე და შეავსეთ სააპლიკაციო ფორმა 30 მაისს, 18:00 საათამდე – https://bit.ly/3cXfO0L

In collaboration with a German partner organization, Polis180, Georgian Institute of Politics launches a new project – Manifesto Engaging Youth in Politics in Georgia financially supported by the Federal Foreign Office.
Over the course of the last years, youth have increasingly caught the eye of policy makers – for instance, in UN Security Council Resolutions 2250 and 2419, in the SDGs, and in the Eastern Partnership’s 20 Deliverables for 2020. Despite these positive developments, young voices have remained marginalized in political processes. In Georgia, youth make up only 12% of the population and therefore have little leverage at the election booth.
The Georgian Government acknowledges the special roles and needs of youth in its Youth Policy Document (2014), which seeks to support youth involvement in social, economic, cultural and political life, high quality education, employment and training opportunities, healthy lifestyles for youth, and the promotion of civil rights and duties. Nevertheless, young Georgians continue to lack opportunities for political participation. Although they are more inclined to signing of online petitions, they are also twice more likely not to vote in elections than the older generation. Moreover, they discuss politics and current events with others much less than older people. Georgian youth are not very active in political parties either, which remain rather unstable organizations. While Tbilisians have increasingly taken to the streets to voice their political opinions, young people living in rural areas remain mostly unheard in Georgian politics.
Polis180 and the Georgian Institute of Politics believe that ideas and visions of youth from all across the country need to be heard in order to move the Georgian transition forward. In #GEOYOUTH2020, building on our successful #GEOEUvalues project in 2018, we seek to empower Georgia’s youth to voice their positions in the 2020 parliamentary elections campaign – across party lines.
Project Activities:
• For the 2020 Georgian elections, we seek to develop a Manifesto of young people’s political priorities & hand it over to campaigning parties. In this way, the project brings together “traditional” youth work with the grassroots think tank approach of Polis180.
• Train-the-trainers seminar on youth participation and policy crowdsourcing (03/2020).
• 10 Youth Summits to be held across Georgia: in Guria, Adjara, Kvemo Kartli, Samegrelo-Zemo Svaneti, Samtskhe-Javakheti, Imereti, Shida Kartli, Tbilisi (03/2020). All Youth Summits will include a half-day training on youth political participation, followed by a workshop in which young people, based on their everyday life experiences, develop and express their own political In order to assemble these priorities, we are considering to use an online crowd innovation tool such as “Policy Kitchen”, developed by Polis’ Swiss partner organization Foraus. The Summits will be held in Georgian, and we will collaborate with multipliers and local partners in the regions.
• Public events will be organized in Tbilisi (06/2020) & Berlin (10/2020), where the said Manifesto (05/2020) will be presented and discussed.
• We will publish three blog articles that seek to discuss youth participation in Germany, Georgia and the EaP region.
The project acknowledges the principle of intersectionality and therefore seeks to include the perspectives of diverse youth (aged 18-35), including rural youth, women and girls, LGBTIQ persons, and ethnic and religious minorities.
Through these activities and outputs, the project aims to:
• Bring methods for youth participation tested in Germany to Georgia
• Increase knowledge among Georgian youth of possibilities for political participation and make their voices heard in the context of the 2020 election
• Further a sense of appreciation for politics (being much more than a “dirty game”) among Georgian youth
• Increase awareness among the expert/policy practitioner community on the importance of youth participation