თებერვალი 20, 2025 GIP
19 თებერვალს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა მონაწილეობა მიიღო კონფერენციაში სახელწოდებით “ევროკავშირის გაფართოება” (EUEC), რომელიც ტალინში გაიმართა. კონფერენცია შეეხებოდა უკრაინის, მოლდოვისა და დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნების ევროკავშირში გაწევრიანების პერსპექტივებს, ასევე ევროკავშირის უფრო ფართო სტრატეგიებს გაფართოებასა და ორგანიზაციის მომავალზე.
კონფერენციის ფარგლებში მომხსენებლსებს შორის იყვნენ საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორი პროფ. კორნელი კაკაჩია და საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე რენატა სკარჯუტე-კერესელიძე.
19 თებერვალს პროფესორმა კაკაჩიამ მონაწილეობა მიიღო კონფერენციის მეოთხე პანელურ სესიაში შავი ზღვის უსაფრთხოებაზე. პანელის ფარგლებში გამოჩენილმა ექსპერტებმა განიხილეს ისეთი ძირითადი საკითხები, როგორებიცაა საზღვაო ბრძოლის ველი, დიდი ძალების ცვალებადობა, ნავიგაციის თავისუფლება, ეკონომიკური ზონები და ევროკავშირის ახალი სტრატეგიის გადაუდებელი აუცილებლობა.
18 თებერვალს, რენატა სკარძიუტე-კერესელიძემ მონაწილეობა მიიღო კონფერენციის ფარგლებში გამართულ ერთ-ერთ ღონისძიებაში, სახელწოდებით “რუსეთის გავლენა სამხრეთ კავკასიაში და ევროკავშირის პოლიტიკის შესაძლო ვარიანტები”. დისკუსია ფოკუსირებული იყო ნაშრომზე, რომელიც აანალიზებს რუსეთის მიერ უკრაინაში შეჭრისა და აზერბაიჯანის მიერ მთიანი ყარაბაღის დაბრუნების შედეგებს. ამ მოვლენებმა გამოიწვია მნიშვნელოვანი გეოპოლიტიკური ძვრები, შეცვალა რუსეთის გავლენა სამხრეთ კავკასიაში, რეგიონში, რომელსაც მოსკოვი ტრადიციულად თავის „გავლენის სფეროდ“ მიიჩნევს. ანგარიში განიხილავს აღნიშნული მოვლენების გავლენას რუსეთის გეოპოლიტიკურ პოზიციაზე საქართველოში, სომხეთსა და აზერბაიჯანში. იგი აანალიზებს რუსეთის შესაძლებლობებსა და შეზღუდვებს სამხედრო, პოლიტიკურ, ეკონომიკურ, კულტურულ და სხვა სფეროებში.
კონფერენცია გაიმართა თავდაცვისა და უსაფრთხოების საერთაშორისო ცენტრისა და ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ერთობლივი ორგანიზებით, ესტონეთში ევროკომისიის წარმომადგენლობასთან, ტალინში შვედეთის საელჩოსთან და პოლონეთის რესპუბლიკის საელჩოსთან თანამშრომლობით.

On February 19, the Georgian Institute of Politics participated in the European Union Enlargement Conference (EUEC), which took place in Tallinn. The conference focused on the prospects of EU accession for Ukraine, Moldova, and the Western Balkan countries, as well as the EUโs broader strategy on enlargement and its future.
On February 19, Prof. Kornely Kakachia was among the speakers in the fourth panel on Black Sea Security, where distinguished experts explored key issues, including the maritime battlefield, great power dynamics, freedom of navigation, economic zones, and the urgent need for a new EU strategy.
On February 18, Renata Skardลพiลซtฤ-Kereselidze participated in a side event of the conference titled โA Mountain to Climb: Russiaโs Influence in the South Caucasus and EU Policy Options.โ The discussion was focused on a report analyzing the implications of Russiaโs invasion of Ukraine and Azerbaijanโs recapture of Nagorno-Karabakh. These events have led to significant geopolitical shifts, reshaping Russian influence in the South Caucasus, a region Moscow has traditionally considered its โsphere of influence.โ The report examines the implications of these events for Russiaโs geopolitical standing in Georgia, Armenia, and Azerbaijan. It analyses Russiaโs opportunities and constraints across military, political, economic, cultural, and other domains.
The conference is jointly organized by the International Centre for Defence and Security and the Estonian Ministry of Foreign Affairs in partnership with the European Commission Representation in Estonia, the Embassy of Sweden in Tallinn, and the Embassy of the Republic of Poland in Tallinn.