დეკემბერი 1, 2021 keta
აღმოსავლეთ პარტნიორობის (EaP) თანამშრომლობა უფრო ძლიერი დემოკრატიისთვის: საქართველო, მოლდოვა და სომხეთი
Project Duration: ||
Status: 0
Donor:
Partners: Institute for European Policies and Reforms (IPRE, Moldova), Analytical Centre on Globalization and Regional Cooperation (ACGRC, Armenia)
Budget: 67,170 EUR
აღმოსავლეთ პარტნიორობამ (EaP) თავისი მიზნები დააფუძნა „ფუნდამენტურ ღირებულებებზე, მათ შორის დემოკრატიაზე, კანონის უზენაესობაზე, ადამიანის უფლებებისა და ფუნდამენტური თავისუფლებების პატივისცემაზე“. მან ხაზი გაუსვა ღირებულებებზე დაფუძნებულ მიდგომას, რომელიც ხელმძღვანელობდა ევროკავშირის პოლიტიკას მის სამეზობლოში, ცდილობს მხარი დაუჭიროს მდგრად კეთილდღეობას და გააძლიეროს სტაბილურობა რეგიონში. ბოლო წლებში აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებთან ჩართულობის ნორმატიული საყრდენი აშკარად სუსტი იყო, ვიდრე სხვა ინსტრუმენტები, რამაც გამოიწვია დებატები ევროპის რბილ ძალასა და ღირებულებების როლზე მიმდინარე გეოპოლიტიკურ კონტექსტში.
პროექტი ეხებოდა საქართველოს, სომხეთისა და მოლდოვის დემოკრატიზაციის ფუნდამენტალურ დაბრკოლებებს, რაც ხელს უწყობს ცოდნისა და გამოცდილების გაცვლას აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს შორის. იმის გამო, რომ სამივე ქვეყნის საზოგადოებებმა შეცვალეს თავიანთი გაგება ევროპეიზაციის რეფორმების შესახებ, როგორც ქვეყნის საშინაო განვითარებისთვის აუცილებელი პირობა, პროექტი მიზნად ისახავდა სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების შეკრებას ღრმა დებატებისთვის, თუ როგორ გავაძლიეროთ ჩვენი დემოკრატიები, ვებრძოლოთ კორუფციას, გავაუმჯობესოთ არჩევნები და გავაძლიეროთ ნდობა ინსტიტუტების მიმართ.
პროექტის განმავლობაში პარტნიორები ატარებდნენ კვლევას, აქვეყნებდნენ პოლიტიკის ნარკვევებს, სტატიებსა და ბლოგებს, აწყობდნენ რეგულარულ დისკუსიებს დემოკრატიზაციის გამოწვევებზე.
პირველი სამუშაო შეხვედრა 2021 წლის ივლისში გაიმართა სომხური პარტნიორი ორგანიზაციის ACGRC-ის მიერ, სახელწოდებით – „საარჩევნო სეზონი“ აღმოსავლეთ პარტნიორობის რეგიონში: ფანჯარა ცვლილებებისა და რეფორმებისთვის სომეხი პარტნიორის ACGRC-ის მიერ 2021 წლის ივლისში ორგანიზებული პირველი სემინარი, „საარჩევნო სეზონი“ აღმოსავლეთ პარტნიორობის რეგიონში: ფანჯარა ცვლილებებისა და რეფორმებისთვის”? რომელიც ორიენტირებული იყო თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების გამოწვევებზე, რადგან სამივე პარტნიორს ამ კუთხით ბევრი რამ ჰქონდა გასაზიარებელი. სომხეთსა (2021 წლის 20 ივნისი) და მოლდოვაში (2021 წლის 11 ივლისი) რიგგარეშე არჩევნები ახლახან გაიმართა, საქართველოში კი მომავალი ადგილობრივი არჩევნებია ჩანიშნული, რომელიც ჯერ კიდევ პოლიტიკურად არასტაბილურ პროცესს ქმნის საპარლამენტო არჩევნებისა და შემდგომი პოლიტიკური კრიზისის გამო
🔗 ღონისძიების ვიდეო შეგიძლიათ იხილოთ აქ
GIP-ის მიერ ორგანიზებული მეორე დისკუსია 2021 წლის 7 დეკემბერს გაიმართა, თემაზე – „პოლარიზაციის შეფასება აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში: შერეული რეკორდი/ან წარმატების ისტორიების ძიებაში“, როემლიც შეეხებოდა პოლარიზაციის უარყოფით გავლენას პოლიტიკურ გარემოზე საქართველოში, მოლდოვასა და უკრაინაში, რამაც შეარყია კონსენსუსზე დაფუძნებული პოლიტიკის, კოალიციის მშენებლობისა და დემოკრატიული ინსტიტუტების გაძლიერების ძალისხმევა. მიუხედავად იმისა, რომ უახლესმა საკონსტიტუციო ცვლილებებმა შექმნეს პირობები მრავალპარტიული პარლამენტისთვის, საქართველო აღმოჩნდა პოლიტიკური კრიზისის მარწუხებში, რაც საზიანო გავლენას ახდენს ქვეყნის რეფორმებსა და ევროინტეგრაციის პროცესზე. მოლდოვაში გეოპოლიტიკა იყო წყალგამყოფი ფაქტორი, რომელსაც ხშირად ბოროტად იყენებენ პოპულისტური პოლიტიკური ჯგუფები, რამაც ხელი შეუშალა ხელშესახები პროგრესის მიღწევას ქვეყნის განვითარებაში. 2021 წლის მეორე ნახევრის დასაწყისში, პოპულისტურ დღის წესრიგში დომინირება დაიწყო ეთნიკურმა განხეთქილებებმა პოპულარობის მოსაპოვებლად. 2018 წლის ხავერდოვანი რევოლუციის შემდეგ სომხურ საზოგადოებას ცვლილებებისა და რეფორმების იმედი ჰქონდა. მაგრამ, რადგან 2018 წლის დეკემბერში საპარლამენტო არჩევნები ჩატარდა ძველი საარჩევნო კოდექსით, სომხეთმა აირჩია პარლამენტი მხოლოდ სამი ფრაქციის შემადგენლობით, სადაც მმართველ პარტიას აქვს საკონსტიტუციო უმრავლესობა. ძალაუფლების ასეთმა გადანაწილებამ შექმნა გამოწვევები პლურალისტური და ანგარიშვალდებული მმართველობისთვის, რაც მხოლოდ გაუარესდა მთიანი ყარაბაღის ომის შემდეგ.
• ნდობის ჩამოყალიბება: სამივე ქვეყანაში ბოლოდროინდელი კრიზისების გათვალისწინებით, პოლიტიკური ინსტიტუტებისადმი ნდობა რჩება მთავარ გამოწვევად დემოკრატიზაციისა და კარგი მმართველობის რეფორმების გასაგრძელებლად. პროექტის პარტნიორები პუბლიკაციების სერიის მეშვეობით ადარებენ გამოცდილებას და აწვდიან მიმოხილვას, თუ რა მუშაობდა და რა რჩება გამოწვევად საქართველოში, მოლდოვასა და სომხეთში.
• უკრაინაში რუსეთის ომის გამოწვევებზე რეაგირება: 2022 წლის თებერვალში დაიწყებულმა რუსეთის ომმა უკრაინაში, აიძულა გადაწყვეტილების მიმღები პოლიტიკოსები გადახედონ თავიანთ პრიორიტეტებს, შეაფასონ უსაფრთხოების გამოწვევები და გაცილებით მეტი ყურადღება დაუთმონ რეგიონულ მოვლენებს. მესამე დისკუსია გაიმართა 29 მარტს, როგორც #StopWar რეგიონალური სემინარი „პუტინის ომი უკრაინაში: გავლენა მოლდოვაზე, საქართველოსა და სომხეთზე – ევროკავშირის რეაქცია.”
საქართველოში, სომხეთსა და მოლდოვაში გამოქვეყნებული ანალიტიკური სტატიების სერია, რომელიც აანალიზებს დემოკრატიზაციის გამოწვევებს.
GIP-იმ გამოაქვეყნა ორი პოლიტიკის მემორანდუმი, პოლიტიკის ნარკვევი და პერსპექტივა, რომლებიც ამოწმებს ახალ ფორმატს, სადაც მოწვეული ავტორები უზიარებენ თავიანთ შეხედულებებს თავიანთი ექსპერტიზის თემაზე:
IPRE-მ მოამზადა სამი სტატია, რომლებიც გამოაქვეყნა პრესის სააგენტო IPN-მ. სტატიები ითარგმნა და გამოქვეყნდა სამ ენაზე – რუმინულ, რუსულ და ინგლისურ ენაზე:
ACGRC მოამზადა პოლიტიკის დოკუმენტები და ოპედები:
ბლოგის სერიები ახალგაზრდა მკვლევარების მიერ მოლდოვადან, საქართველოდან და სომხეთიდან.
GIP:
IPRE:
ACGRC (გამოქვეყნდა სომხურ ენაზე):
• “What effect will the Russian-Ukrainian war have on Armenia?”
• “The process of judicial reforms in post-revolutionary and post-election Armenia”
• “What to expect for Pashinyan’s party following defeat in municipal elections”
საქართველო-მოლდოვა-სომხეთის ფორუმი: როგორ შეცვლის უკრაინაში ომი დემოკრატიასა და მმართველობას აღმოსავლეთ პარტნიორობის რეგიონში?
შეხვედრა, რომელიც რეგიონში არსებულ დინამიკას განიხილავდა, ონლაინ რეჟიმში შედგა.
ფორუმის დღის წესრიგი ორ პანელად დაიყო. პირველმა პანელმა განიხილა ევროკავშირში ინტეგრაცია და მისი გავლენა კარგ მმართველობასა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის დემოკრატიულ პროცესებზე, შეხვედრა ასახავდა კვლევისა და ანალიზის შედეგებს, რომლებიც განხორციელდა პროექტის ფარგლებში საქართველოში, მოლდოვასა და სომხეთში. Პანელზე ასევე განიხილეს ცვალებადი ურთიერთობები ევროკავშირთან და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ზოგიერთ ქვეყანასთან – მაშინ, როცა საქართველომ და მოლდოვამ განაცხადეს ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსზე, მოსალოდნელი იყო, რომ ინტეგრაცია უფრო მაღალ მექანიზმზე გადაინაცვლებდა. რა გავლენა იქონია ევროპეიზაციამ და როგორ იმოქმედებს ახალი დინამიკა ამ ორი ქვეყნის დემოკრატიზაციის პროცესზე? უქმნის თუ არა ეს რაიმე გამოწვევას სომხეთს და რა შესაძლებლობები შეიძლება გაიხსნას საქართველოსა და მოლდოვის კანდიდატურის სტატუსის მინიჭების შემთხვევაში?
მეორე პანელი უკრაინაში ომის შემდგომ აღმოსავლეთ პარტნიორობის მომავალს დაეთმო. აღმოსავლეთ პარტნიორობა შეიქმნა ევროკავშირსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ექვს ქვეყანას შორის ურთიერთობების გაღრმავების მიზნით. ის ასევე მხარს უჭერს რეგიონის სტაბილურობის, კეთილდღეობისა და მედეგობის გაზრდას. რა ზომებმა შეიძლება უზრუნველყოს ამ მიზნების შენარჩუნება უკრაინაში რუსეთის ომის შემდეგ?

Project Duration: 06.2021 || 07.2022
Donor: The Netherlands Fund for Regional Partnerships MATRA for regional cooperation in the Eastern Partnership (EaP)
Partners: Institute for European Policies and Reforms (IPRE, Moldova), Analytical Centre on Globalization and Regional Cooperation (ACGRC, Armenia)
Budget: 67,170 EUR
The Eastern Partnership (EaP) has based its objectives on „fundamental values, including democracy, the rule of law and the respect for human rights and fundamental freedoms“. It underlined the value-based approach that guided the EU’s policies in its neighborhood, seeking to support sustainable prosperity and enhance stability in the region. In the last years the normative pillar of engagement with the EaP countries has been visibly weaker than other tools, inducing a debate on European soft power and the role of values in the current geopolitical context.
The project addressed some of the most prevalent obstacles for democratization in Georgia, Armenia and Moldova, promoting knowledge and experience exchange among the EaP countries. As the societies in all three countries have shifted their understanding of Europeanization reforms as necessary for internal development, the project aimed to bring civil society representatives for a deeper debate on how to strengthen our democracies, address corruption, improve elections and strengthen trust in institutions.
Throughout the project, partners conducted research, published policy briefs, op-eds and blogs, and organized regular discussions on democratization challenges.
The first workshop organized in July 2021 by the Armenian partner ACGRC, “Election season’ in the Eastern Partnership region: a window for change and reforms?”, focused on challenges with free and fair elections, as all three partners had much to share. Snap elections had just taken place in Armenia (June 20, 2021) and Moldova (July 11, 2021), and local elections were upcoming in Georgia, which was still reeling from the parliamentary elections and the political crisis that followed.
🔗 Watch the video of the event here
- The second discussion organized by the GIP on December 7, 2021, “Assessing Polarization in the EaP Countries: Mixed Record/or In Search of Success Stories”, explored the negative effects of polarization on the political environments in Georgia, Moldova and Ukraine, which undermined much of the efforts of consensus-based politics, coalition building, and strengthening of the democratic institutions. While the latest constitutional changes created conditions for multi-party parliament, Georgia has found itself in the grips of extended political crisis, which has damaging effects for the country’s reforms and European integration. In Moldova, geopolitics has been a dividing factor often abused by populistic political groups, which prevented seeking tangible progress in the country’s development. In mid-2021, ethnic cleavages started dominating the populist agenda to gain popularity. After the Velvet Revolution in 2018 Armenian society hoped for changes and reforms. But as the Parliamentary elections in December 2018 were carried out with an old electoral code, Armenia elected a Parliament with only three factions where the ruling party has a Constitutional majority. Such distribution of power created challenges for pluralistic and accountable governance, which only worsened after the war over Nagorno Karabakh.
- Building trust: considering the recent crises in all three countries, trust in political institutions remains the key challenge to continue with democratization and good governance reforms. Project partners compares experiences and provide overview of what worked and what remains a challenge in Georgia, Moldova and Armenia through a series of publications.
- Responding to the challenges posed by Russia’s war in Ukraine: in February 2022, the war in Ukraine broke out, forcing policy makers rethink their priorities, assess security challenges and pay much higher attention to the regional developments. The third discussion took place on March 29, as a #StopWar Regional Workshop “Putin’s War in Ukraine: Effects on Moldova, Georgia and Armenia, and the EU Response”.
Series of analytical articles analyzing the challenges to democratization published in Georgia, Armenia and Moldova:
GIP published two policy memo, a policy brief and a perspective, testing out a new format where invited authors share their insights on the topic of their expertise:
- “Political Polarization – a Vicious Circle or a Missed Opportunity for Small Political Parties?”, policy memo by Teona Zurabashvili;
- “Implications for Georgia of the Russian Invasion of Ukraine: Time to Act?”, policy brief by Ana Andguladze;
- “Poverty, as an Additional Challenge on the Country’s Path to EU Integration”, policy memo by Teona Zurabashvili;
- “Georgia’s Road to the European Union – Can the Country Catch a Train that has Left the Station?”, perspective by Ivane Chkhikvadze.
IPRE produced three op-eds that were published by IPN press agency. The articles were translated and published in three languages, Romanian, Russian and English:
- “Post-election takeaways for a transparent governance in the Republic of Moldova“. Op-Ed by Mihai Mogildea;
- “Ethnic polarization in the Republic of Moldova: how to counteract the discourse and actions instigating to division?” Op-Ed by Mihai Mogîldea;
- “Dismantling the fiefdom and cutting off the kleptocratic influence in Moldova’s justice system“, commentary by Dumitru Mînzărari.
ACGRC produced policy briefs and an op-ed:
- “Electoral Reforms in Armenia and Civil Society Engagement” policy brief by Vardine Grigoryan;
- “Political and Societal Polarization in Post-electoral Armenia and its Detrimental Effect on Good Governance and Democratic Process”, policy brief by Larisa Minasyan;
- “Implication of War in Ukraine”, expert opinion by Stepan Grigorian.
Blog series by young researchers from Moldova, Georgia and Armenia.
While GIP, IPRE and ACGRC exchanged publications by established analysts, to ensure higher impact, the project also provided the opportunity to involve young researchers, asking for their take on democratization challenges.
GIP:
- “Changes in the Election Administration and its Potential Impact on the Upcoming Local Self-Government Elections in Georgia”, by Teona Zurabashvili;
- “Political Polarization and Self-government: The Strive for Power”, by Salome Kandelaki.
- “War in Ukraine: Georgia-Moldova, One Approach, Two Different Outcomes”, by Salome Kandelaki.
IPRE:
- “Manipulation with geopolitical messages – increasingly ineffective in election campaigns?” by Mihaela Fedoseev;
- “Unity through Diversity” vs “Division through Disinformation”, by Valeria Lembas;
- “Pre-vetting – the first step in resetting the justice system in Moldova“, by Ecaterina Popșoi.
ACGRC (published in Armenian language):
- “What effect will the Russian-Ukrainian war have on Armenia?”
- “The process of judicial reforms in post-revolutionary and post-election Armenia”
- “What to expect for Pashinyan’s party following defeat in municipal elections”
Georgia-Moldova-Armenia Forum: How will the war in Ukraine reshape democracy and governance in EaP region? organized online, reflected on the regional dynamics and issues at the center of public discussion of the time.
The Forum agenda was divided into two panels. The first panel discussed the EU integration and its effects on good governance and democratic processes in EaP, reflecting on the findings within the research and analysis conducted during the project in Georgia, Moldova and Armenia. It also considered the changing relations with the EU and some of the EaP countries – while Georgia and Moldova had applied for the EU candidacy status, the dynamics of European integration was expected to be shifting to a higher gear. What has been the impact of Europeanization and how will the new dynamics affect the democratization process in these two countries? Does it pose any challenges to Armenia and what opportunities might open up if the candidacy status is granted to Georgia and Moldova?
The second panel looked onwards, towards the future of Eastern Partnership in the aftermath of war in Ukraine. The Eastern Partnership was created to deepen relations between the EU and the six EaP countries. It also supports increasing the stability, prosperity, and resilience of the region. What measures can ensure that these goals are preserved in the aftermath of the Russia’s war in Ukraine?