ევროკავშირისა და სომხეთის ურთიერთობები ვიზის ფასილიტაციისა და ლიბერალიზაციის ფარგლებში
ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლის რეჟიმის მიღება როგორც ევროკავშირის აღმოსავლეთ პარტნიორობის, ისე სომხეთის მთავრობის 2019 წლის პროგრამის ძირითად მიზანს წარმოადგენს. ვიზალიბერალიზაციის შეთანხმების ბოლო ეტაპი – სავიზო დიალოგი ევროკავშირსა და სომხეთს შორის – ჯერ კიდევ არ დაწყებულა. სომხეთი და ევროკავშირი სომხეთიდან არალეგალური მიგრაციის მაღალი რისკის წინაშე დგანან. ევროკავშირი სომხეთის მთავრობისგან მოელის დემოკრატიული რეფორმების გატარებისათვის ძლიერ პოლიტიკურ ნებას და მიგრაციის მართვის, რეადმისიის, დოკუმენტების უსაფრთხოების, ადამიანის უფლებებისა და კორუფციასთან ბრძოლის მიმართულებების გაუმჯობესებას.
წინამდებარე დოკუმენტში წარმოდგენილია სომხეთის სახელმწიფო უწყებების მთავარი მიღწევები, მაგალითად ევროკავშირსა და სომხეთს შორის თანამშრომლობა მობილობისა და საზღვრის მართვის სფეროებში, ასევე 2014 წლის ვიზის ფასილიტაციისა და რეადმისიის შეთანხმებების რატიფიკაცია. დოკუმენტი დეტალურად აღწერს ვიზის ფასილიტაციის შეთანხმებით უზრუნველყოფილ უფლებებსა და სარგებელს სომხეთის მოქალაქეებისთვის. ნაშრომში ხაზგასმულია ბიომეტრულ პასპორტებზე სრულად გადასვლასთან, მონაცემთა დაცვასთან და რეადმისიასთან დაკავშირებული მთავარი საკითხები. დოკუმენტი ეფუძნება შენგენის ვიზის გაცემისა და საზღვარზე დაშვების უარის მაჩვენებლების სტატისტიკურ მონაცემებს დროთა განმავლობაში, ასევე სომხეთის მოქალაქეების მხრიდან თავშესაფრის მოთხოვნაზე განაცხადებების რაოდენობას. დასასრულს, დოკუმენტში წარმოდგენილია რეკომენდაციები, რომლებიც სომხეთის მთავრობას დაეხმარება ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლის რეჟიმის მიღებაში.
მიმომხილველი და საერთაშორისო კონსულტანტი:
• ალექსანდრა შტიგლმაიერი – უფროსი ანალიტიკოსი ბრიუსელში, ევროპული სტაბილურობის ინიციატივა (ESI).
ავტორი:
• დოქტ. სტეფან გრიგორიანი – საბჭოს თავმჯდომარე, გლობალიზაციისა და რეგიონული თანამშრომლობის ანალიტიკური ცენტრი (ACGRC, სომხეთი).
წინამდებარე პუბლიკაცია შემუშავდა პროექტის „საქართველოს, მოლდოვასა და სომხეთს შორის გამოცდილების გაზიარების გზით ვიზალიბერალიზაციის ხელშეწყობა“ ფარგლებში, რომელსაც ახორციელებს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი (GIP, საქართველო) ევროპული პოლიტიკის და რეფორმის ინსტიტუტთან (IPRE, მოლდოვა) და გლობალიზაციისა და რეგიონული თანამშრომლობის ანალიტიკურ ცენტრთან (ACGRC, სომხეთი) ერთად.
პუბლიკაცია შემუშავდა ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით. შინაარსზე პასუხისმგებელია სტეფან გრიგორიანი და ის შესაძლოა არ ასახავდეს ევროკავშირის მოსაზრებებს.

Obtaining a visa-free regime with the EU is one of the main goals set both in the EU’s Eastern Partnership and in the 2019 Programme of the Government of Armenia. The final stage for reaching the visa-liberalization agreement, namely the Visa-Dialogue between the EU and Armenia, has not been launched yet. Armenia and the EU face a high risk of irregular migration from Armenia.The EU also expects a strong political commitment from the Armenian government to carry out democratic reforms, and improve migration management, readmission, document security, human rights and the fight against corruption.
This paper highlights the Armenian authorities’ key achievements, such as the EU-Armenian cooperation in sectors of mobility and border management and the ratification of the 2014 Visa-Facilitation and Readmission Agreements. It details the rights and benefits that the Visa-Facilitation Agreement has provided to the citizens of Armenia. The paper highlights the main issues related to the full transition to biometrical passports, data protection, and readmission. The paper is based on statistical data about Schengen visa issuance and refusal rates over time, as well as the number of asylum-seeking applications from Armenian citizens. The paper concludes with series of recommendations that would assist the Armenian government in reaching a visa-free regime with the EU.
- Alexandra Stiglmayer – Senior Analyst in Brussels, European Stability Initiative (ESI).
- Dr. Stepan Grigoryan – Chairman of the Board, Analytical Centre on Globalization and Regional Cooperation (ACGRC, Armenia).
This publication was produced with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of Stepan Grigoryan and do not necessarily reflect the views of the European Union.