ივლისი 18, 2019 magda
ევროკავშირის შესახებ მოსახლეობის ინფორმირება: საქართველოს, პოლონეთის, სლოვაკეთისა და ჩეხეთის მედიაპრაქტიკოსების გამოცდილების გაზიარება
ეკატერინე ბასილაია, ფილიპ პაზდერსკი,
დოქტ. პეტრა კუხინკოვა, იან ცინგელი
წინამდებარე ანგარიში მომზადდა, პოლიტიკური პოლარიზაციის გაღრმავების, პოპულიზმის ზრდის, ევროსკეპტიციზმისა და ანტიდასავლური მოძრაობების, ყალბი ამბების, მედიაში დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის ზრდის ფონზე, იმ ქვეყნებში, რომლებშიც კვლევა ჩატარდა.
აღნიშნული კვლევა ყურადღებას ამახვილებს, მედიაპრაქტიკოსების გამოცდილებაზე ევროკავშირის საკითხების გაშუქებასთან დაკავშირებით საქართველოსა და ვიშეგრადის ოთხი ქვეყნიდან (V4) სამში, მათ შორის – პოლონეთში, ჩეხეთსა და სლოვაკეთში. კვლევის უფრო კონკრეტული მიზანი იყო, იმ სხვადასხვა მიდგომების გაანალიზება,  რომლებსაც ქართველი მედიაპროფესიონალები ევროკავშირს საკითხების გაშუქებისას იყენებენ. სლოვაკეთის, ჩეხეთის რესპუბლიკისა და პოლონეთის მედიის კვლევის შედეგები წარმოაჩენს ჟურნალისტების მუშაობას სხვა ქვეყნებში, ასევე აღნიშნულ ქვეყნებში ჟურნალისტების შესაძლო საუკეთესო პრაქტიკას. ევროკავშირის წევრი, აღმოსავლეთ და ცენტრალური ევროპის ქვეყნებიდან მედიასაშვალებების შერჩევისას მნიშვნელოვანი ფაქტორი მათი მუშაობის გამოცდილება იყო – ავტორიტეტული რეჟიმების მმართველობის დროს, გარდამავალ პერიოდსა და ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესში, 2000-იან წლების დასაწყისში. დღესდღეობით, როდესაც აღმოსავლეთ და ცენტრალურ ევროპაში ბევრი ქვეყანა არაპროგნოზირებადი გარემოსა და პოლიტიკური და იდეოლოგიური კრიზისიდან მომდინარე პრობლემების წინაშე დგას, აუცილებელი გახდა, იმის შესწავლა, თუ როგორ უმკლავდება (ხარისხიანი/წამყვანი) საინფორმაციო მედია ზემოთხსენებულ გამოწვევებს, აუდიტორიის ინფორმირების პროცესში.  ევროკავშირის წევრ ქვეყნებში მედიის გამოცდილება შეიძლება კარგი მაგალითი აღმოჩნდეს ქართული მედიისთვის,  ევროკავშირთან დაახლოების ნელი პროცესისა და მრავალი შიდა პრობლემის, განსაკუთრებით მემარჯვენე ნარატივების ზრდის ფონზე, რომელთა გაღვივებას რუსული პროპაგანდა უწყობს ხელს. აღნიშნული გამოწვევების ფონზე, ჩნდება კითხვა – როგორ ეხმარებიან ჟურნალისტები საქართველოში, სლოვაკეთში, ჩეხეთის რესპუბლიკასა და პოლონეთში თავიანთ აუდიტორიებს შეიტყონ ევროკავშირში მიმდინარე პროცესების შესახებ.
აღნიშნული ანგარიში ეფუძნება, ოთხ ქვეყანაში შერჩეული მედიასაშუალებებიდან 94 წარმომადგენლის გამოკითხვას. მათ შორის, ახალი ამბების რედაქტორების, ჟურნალისტებისა და პროდიუსერების –  ამ ჯგუფის გარეთ, ინტერვიუ 19 რესპონდენტთან ჩატარდა. 45-მა რესპონდენტმა საკუთარი თავი წარადგინა რედაქტორად, 8-ამ აღნიშნა, რომ ახალი ამბების პროდიუსერად მუშაობდა, ხოლო 41-მა აღნიშნა, რომ  ჟურნალისტად მუშაობდა. გამომდინარე იქიდან, რომ ანგარიში ყურადღებას ამახვილებს საქართველოზე, რესპონდენტების ყველაზე დიდი ჯგუფი (59 სხვადასხვა მედიასაშუალებიდან) წარმოდგენილია საქართველოდან. კვლევამ აჩვენა, რომ არსებული განსხვავებების მიუხედავად, რაც იმ გარემოებებითაა გამოწვეული, რომელშიც ჟურნალისტები მოღვაწეობენ, ისინი იზიარებენ ბევრ ასპექტს, იმასთან დაკავშირებით, თუ როგორ უდგებიან ევროკავშირთან დაკავშირებული თემების გაშუქებას.
რედაქტორი:  ეკატერინე ბასილაია
ავტორები:      ეკატერინე ბასილაია, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი, საქართველო
ფილიპ პაზდერსკი, საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი, პოლონეთი
დოქტ. პეტრა კუხინკოვა, მასარიკის უნივერსიტეტი, ჩეხეთი
იან ცინგელი, გლობსეკის პოლიტიკის ინსტიტუტი, სლოვაკეთი
წინამდებარე პუბლიკაცია პროექტის – „ვიშეგრადის 4 ქვეყნის გამოცდილების გაზიარება საქართველოს ევროინტეგრაციის საკითხების პროფესიონალური მედიაგაშუქების ხელშეწყობისთვის“ – ფარგლებში მომზადდა. პროექტი საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) მიერ, გლობსეკის პოლიტიკის ინსტიტუტთან (GLOBSEC, სლოვაკეთი), საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტთან (ISP, პოლონეთი) და მასარიკის უნივერსიტეტთან (ჩეხეთის რესპუბლიკა) თანამშრომლობით ხორციელდება.
პროექტი თანადაფინანსებულია ჩეხეთის, უნგრეთის, პოლონეთისა და სლოვაკეთის მთავრობების მიერ, ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდის მეშვეობით. აღნიშნული ფონდის მისიაა, ცენტრალურ ევროპაში, მდგრად რეგიონულ თანამშრომლობასთან დაკავშირებული იდეების განვითარებას შეუწყოს ხელი.
წინამდებარე პუბლიკაციაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ავტორებს და შესაძლოა არ გამოხატავდეს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის, ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდის, გლობსეკის პოლიტიკის ინსტიტუტის, საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტისა და მასარისკის უნივერსიტეტის შეხედულებებს.

Informing the Public About the EU: The Media Practitioners from Georgia, Poland, Slovakia and Czech Republic Share Experiences #ReportEU
Ekaterine Basilaia
12-07-2019
This report was commissioned in view of the deepening political polarization, rising populism, growing Euroscepticism and anti-Western movements as well as concerns over fake news, disinformation and propaganda in the media in the countries where the research was carried out.
This study focuses on the experiences of the media practitioners in Georgia and three of the four Visegrad countries—Poland, Czech Republic and Slovakia—when reporting on EU-related issues. The more specific aim of this study was to provide insight into the different approaches that Georgian media professionals employ and the choices they make, when reporting on EU-related topics. The research results from the media of Slovak and Czech Republic and Poland provide a picture of how journalists work elsewhere as well as the potential best practices from the journalists of these countries. An important factor for the selection of the media from EU member countries in Eastern and Central Europe was their experience working under authoritarian regimes, in the times of transition and in the process of joining the EU in early 2000s. Today too, when many countries in Eastern and Central Europe are facing problems stemming from a political and ideological crisis and unpredictability, it has become necessary to explore how the (quality/mainstream) news media are handling these complexities when informing their audiences. The experience of the media in EU member countries could serve as a good example for the Georgian media now, during the country’s slow approximation to the EU and the plethora of internal problems, particularly the growth of right-wing discourses fed and fueled by Russian propaganda. Amidst these challenges, the question arises as to how journalists in Georgia, Slovakia, the Czech Republic and Poland are helping their audiences learn about the EU.
This report is based on a survey of 94 representatives from media outlets in four countries, including news editors as well as journalists and producers— out of the group, 19 were also interviewed. Forty-five of the respondents identified as editors, 8 said they work as news producers and 41 said they work as journalists. Since Georgia is the main focus of this report, the largest pool of respondents (59 from various media outlets) came from there. The research found that despite the differences created by the various conditions in which the journalists work, they share many aspects about how they approach reporting on EU-related topics.
This report is part of the project “Experience-Sharing of V4 Countries to Promote Media Professionalism in reporting Georgia’s European integration,” funded by the International Visegrad Fund and implemented from October 2018 – August 2019. The project aims to promote more informed discussions on topical issues such as EU integration and DCFTA implementation; contribute to dispelling anti-EU myths and countering Russian propaganda; and promote media expertise on Euro integration issues.
The project was implemented by an international consortium led by the Georgian Institute of Politics (GIP) in partnership with GLOBSEC Policy Institute (Slovakia), Masaryk University (Czech Republic) and the Institute of Public Affairs (Poland).