ადგილი: სასტუმრო რედისონ ბლუ ივერია, შეხვედრების ოთახი #3
16 მაისს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი მართავს საერთაშორისო კონფერენციას – საქართველო დემოკრატიზაციისა და ევროპეიზაციის პირისპირ: პერსპექტივები და გამოწვევები.
კონფერენციის სტუმრები სამეცნიერო, სამთავრობო და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან ერთად იმსჯელებენ საქართველოში დემოკრატიზაციის იმ გამოწვევებზე, რომლებიც დემოკრატიული განვითარებისა და ევროპეიზაციის გზაზე გვხვდება.
საერთაშორისო კონფერენცია სამი პანელისგან შედგება:
• პარტიული პოლიტიკა და დემოკრატიზაცია – პანელი დაეთმობა მსჯელობას ისეთ საკითხებზე, რომლებიც საქართველოში პოლიტიკური პარტიების გაძლიერებასა და განვითარებას უკავშირდება.
• პარლამენტარიზმი – მომხსენებლები ისაუბრებენ, თუ რა გზებითაა შესაძლებელი საქართველოს პარლამენტის გაძლიერება და მისი ეფექტურობის გაზრდა.
• ევროპეიზაცია & დემოკრატია – მომხსენებლები საკუთარ ხედვას წარმოადგენენ, თუ როგორ უნდა განავითაროს საქართველომ ევროკავშირთან და ნატოსთან ურთიერთობების წარმართვის უფრო თანმიმდევრული სტრატეგია.
ამას გარდა, დაგეგმილია საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ახალ პუბლიკაციას – პოლიტიკის დოკუმენტების კრებულის – პრეზენტაცია, რომელიც აერთიანებს ქართველი ანალიტიკოსების მიერ ჩატარებულ კვლევებს ზემოთ აღნიშნულ თემებზე. პუბლიკაცია ასევე მოიცავს კვლევის ძირითად მიგნებებსა და რეკომენდაციებს.

Working languages – Georgian and English
Georgian Institute of Politics is hosting the international conference – „Georgia at the Nexus of Democratization and Europeanization: Prospects and Challengeson May 16th, 2017.
Civil society representatives, public officials, academics, and members of the business community are invited to discuss the state of democratization and europeanization in Georgia, and to identify obstacles and opportunities for futher democratic development.
The conference includes three panels:
• Party Politics and Democratization – this panel addresses issues related to the further development and strengthening of political parties in
• Parliamentarism – this session is devoted to discussion of the role that parliament can and does play in Georgia’s political system
• Europeanization and Democracy – panelist will discuss how can Georgia develop a coherent strategy to guide its relations with both the EU and NATO?
GIP will present its newest publication, a compendium of policy briefs written by Georgian researchers on the above topics. The policy briefs contain findings and recommendations for civil society organizations, governmental bodies, and international stakeholders.