ივნისი 23, 2021 სალომე კანდელაკი
სახელმწიფო სოციალური პროტესტების პირისპირ: რატომ არის ნამახვან ჰესის საწინააღმდეგო პროტესტი უნიკალური?
სალომე კანდელაკი [1]
ნამახვან ჰესის მშენებლობას “რიონის ხეობის მცველები” უკვე ექვს თვეზე მეტია, აპროტესტებენ. სახელმწიფოს მხრიდან ადგილობრივებთან კომუნიკაცია მანამდე არ მომხდარა, სანამ ქუთაისში პირველი ფართომასშტაბიანი აქცია არ გაიმართა, თუმცა ისიც უშედეგოდ დასრულდა. ხელისუფლების მხრიდან კითხვები პასუხგაუცემელი დარჩა. შეუმდგარი მოლაპარაკებების პასუხად, ხელისუფლებამ ძალადობრივ გზას მიმართა და საპროტესტო კარვები დაშალა.
ჩიხში შესული მოლაპარაკების გამო, მედიაციის პროცესში ევროკავშირის ენერგეტიკული გაერთიანების ჩართვაც გახდა საჭირო. როგორია სახელმწიფოს დამოკიდებულება ნამახვანის საწინააღმდეგო პროტესტისადმი და რა პარალელები შეიძლება გაივლოს სხვა სოციალურ პროტესტებთან? აღნიშნულ შეკითხვებზე პასუხის გაცემით, ბლოგში ახსნილია, თუ რა შემთხვევაში იპყრობს ხელისუფლების ყურადღებას ესა თუ ის სოციალური პროტესტი.
რამ გამოიწვია ნამახვან ჰესის პროექტის მიმართ საზოგადოების უკმაყოფილება?
ჰესების მშენებლობას საქართველოში არაერთხელ მოჰყოლია პროტესტი და უკმაყოფილება სოციალური, კულტურული, ეკოლოგიური და უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული რისკების გამო, რაც, შესაძლოა, დიდი კასკადების აშენებას ახლდეს თან. ნამახვან ჰესის შემთხვევაში აღნიშნულ შესაძლო საფრთხეებთან ერთად, ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევად ხელშეკრულების გაუმართაობა სახელდება, რამაც კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენა საქართველოს ენერგოდამოუკიდებლობის პერსპექტივა. კომპანია ‘ენკასთან’ გაფორმებული ხელშეკრულების მიხედვით, სახელმწიფო არათუ ენერგოდამოუკიდებლობას ვერ იძენს, არამედ ეკონომიკურ ზარალზე მიდის. საზოგადოების განსაკუთრებული აღშფოთება იმან გამოიწვია, რომ 15 წლის შემდეგ ელექტროენერგიის საქართველოზე გაყიდვა კომპანიისთვის სავალდებულო ხასიათის არ არის. შესაბამისად, ადგილობრივებში, სპეციალისტებში და ფართო საზოგადოებაში გაჩნდა კითხვები, თუ რის გამო შეიძლება სახელმწიფოს უღირდეს მსგავსი პროექტის წამოწყება, თუ სახელმწიფოებრივი ინტერესები არ იქნება გათვალისწინებული. ჩნდება შთაბეჭდილება, რომ ხელისუფლებას ან არ აქვს პასუხები შეკითხვებზე, ან არ აწყობს საზოგადოებისთვის ხელშეკრულებაში არსებული პირობების განმარტება, რადგან ამ შემთხვევაში, შესაძლოა, ისინი, როგორც ელექტორალურად, ისე სამართლებრივად არასახარბიელო მდგომარეობაში აღმოჩნდნენ.  თუმცა, სხვა სოციალური პროტესტების მსგავსად, აღნიშნულ პროტესტს იგნორირებასაც ვერ უკეთებენ, რადგან მისი მასშტაბები სხვებთან შედარებით გაცილებით დიდია.
რამ განაპირობა პროტესტის მაღალი მუხტი პერიფერიებში?
ნამახვანის შემთხვევაში, სამოქალაქო საზოგადოების პროტესტის გარშემო მობილიზება მოხერხდა რეგიონში, რაც უპრეცედენტო შემთხვევაა, რადგან პროტესტის ტალღა საქართველოში, ძირითადად, ცენტრიდან იწყება ხოლმე. თუმცა, აქვე სამართლიანობისთვის უნდა აღინიშნოს, რომ დედაქალაქში ჩატარებულ ფართომასშტაბიან პოლიტიკურ აქციებზე პარტიები ხალხის მობილიზებას ძირითადად რეგიონიდან ჩამოყვანილი მხარდამჭერების წყალობით ახერხებენ ხოლმე. რეგიონში ნამახვან ჰესის საწინააღმდეგო პროტესტის ფართო სამოქალაქო საზოგადოებრივი მხარდაჭერა შესაძლოა იმითაც იყოს განპირობებული, რომ რიონის ხეობის მცველებმა საკმაოდ ეფექტურად გამოიყენეს ვირტუალური საინფორმაციო ველი. გარდა ამისა, მათ მოსახლეობასთან ჩაატარეს საინფორმაციო შეხვედრები სხვადასხვა მუნიციპალიტეტებში, რამაც შესაძლოა ასევე შეუწყო ხელი ხალხის რეგიონებში მობილიზებას.
თბილისში ფართომასშტაბიანი საპროტესტო აქციისთვის ერთ თვიანი მზადების პარალელურად, ნამახვან ჰესზე მომუშავე კომპანია “ენკამ” სოციალურ მედიაში დაიწყო საპირისპირო საინფორმაციო კამპანია “მითები vs ფაქტები.” მეტიც, დედაქალაქში აქციისთვის მოსამზადებელ პერიოდში, პროტესტის ლიდერების წინააღმდეგ გამოყენებულ იქნა საინფორმაციო ბერკეტები, ნაცადი ხერხები პროტესტის ვიწრო-პოლიტიკურ ინტერესებად გასასაღებლად და “რიონის მცველების” ულტრანაციონალისტურ ძალებთან ასოცირების მიზნით, რამაც შესაძლოა დედაქალაქში მცხოვრებ მოსახლეობაზე გარკვეული ზეგავლენა მოახდინა და პროტესტის მუხტი თბილისში ისეთი არ იყო, როგორსაც აქციის ორგანიზატორები მოელოდნენ. თუმცა საგულისხმოა, რომ ნამახვანის პროტესტმა სრულიად განსხვავებული მსოფლმხედველობისა და ინტერესების მქონე ჯგუფები შეყარა ერთად.
რამ გამოიწვია პროტესტის გარშემო სხვადასხვა ინტერესთა ჯგუფების კონსოლიდაცია?
აღსანიშნავია, რომ მასობრივი მობილიზება საქართველოში ხდება არა უბრალო სოლიდარობის გამოხატვის მოტივით, არამედ უმეტესწილად ღირსების შელახვის, ეროვნული თვითმყოფადობის შებღალვის, ტერიტორიული მთლიანობის შერყევისა და რელიგიური გრძნობების შეურაცხყოფის ნიადაგზე. ნამახვანის პროტესტი ამ ყველაფრის ნარევია, რის გამოც საკითხი საზოგადოების მაღალი ინტერესის საგანი გახდა.
აქციის მონაწილე უბრალო მოქალაქეების გარდა, თემის გარშემო სხვადასხვა სოციალურმა ჯგუფმა თავისი ინტერესებიდან გამომდინარე დაინახა გარკვეული პრობლემები. კერძოდ მწვანე აქტივისტებმა ეკოლოგიური პრობლემები, მემარცხენეებმა სოციალური და სამართლებრივი გამოწვევები, ლიბერალებმა სამართლებრივი და სახელმწიფოებრივი გამოწვევები, ულტრანაციონალისტებმა ფსევდოპატრიოტული, შოვინისტური წუხილები და თურქოფობია, რამაც მათი ერთად თავშეყრა განაპირობა, რაც უპრეცედენტო შემთხვევა იყო. თუმცა, საბოლოო ჯამში ამ სხვადასხვა ინტერეს-ჯგუფების ერთ სივრცეში მოხვედრამ აქციის ადგილობრივ ორგანიზატორებს სოლიდარობის ნაცვლად, გარკვეული უხერხულობაც კი შეუქმნა. შედეგად, მათ თავის მართლების რეჟიმში ყოფნა მოუწიათ იმის შესახებ, თუ ვის დაიყენებდნენ გვერდში და ვის გვერდით იდგნენ თავად ისინი.
არის, თუ არა სახელმწიფო ერთგვაროვანი თავის ნაბიჯებში ყველა სოციალური პროტესტის დროს?
პარალელები შუქრუთელი მუშების პროტესტთან:
ნამახვან ჰესის საწინააღმდეგო მოძრაობის განსაკუთრებულობის ხაზგასასმელად მნიშვნელოვანია ხელისუფლების ქმედების გაანალიზება სხვა პროტესტებთან შედარებით ჭრილში. ნამახვან ჰესის საწინააღმდეგო პროტესტის პარალელურად, თვეზე მეტია რაც ჭიათურის სოფელ შუქრუთის მაცხოვრებლები პირამოკერილები აპროტესტებენ მათი სახლების დაზიანების და მათ საკუთრებაში მყოფი სამეურნეო მიწის განადგურებას კომპანია “ჯორჯიან მანგანეზის” მიერ მადნის მოპოვების სამუშაოების გამო. პროტესტმა თბილისში ამერიკის საელჩოსთან გადაინაცვლა, სადაც ისინი ღამეს მანქანებში ათენებენ. მათი პროტესტის შესახებ არც საზოგადოების დიდი ნაწილი არის ინფორმირებული, არც იმხელა მხარდაჭერა აქვთ, როგორიც “რიონის მცველებს” და არც სახელმწიფოს მხრიდან ხდება რაიმე სახის რეაგირება. სწორედ მსგავსი იგნორირების გამო, შუქრუთელები სხვა, დიდი  სახელმწიფოს საელჩოსთან მუდმივი პროტესტით ცდილობენ ხელისუფლების ყურადღების მიპყრობას, რათა მოხდეს მათი ქონების დროულად შეფასება, “ჯორჯიან მანგანეზისთვის” ზიანის ანაზღაურების დავალდებულება, მანამ სანამ მათი კარმიდამო მთლიანად განადგურდება და საბოლოოდ ქუჩაში არ აღმოჩნდებიან.
ამგვარი პარალელის გავლებისას, რამდენიმე მნიშვნელოვანი ფაქტორია გასათვალისწინებელი, პირველი ის რომ სოფელ შუქრუთის მაცხოვრებლები არ იყენებენ საინფორმაციო ველს ისე ეფექტურად, როგორც ეს “რიონის მცველების” შემთხვევაში ხდება; ამ საკითხზე საზოგადოების ნაკლებად ინფორმირებულობის გარდა, ის ფაქტორიც იკვეთება, რომ ამ შემთხვევაში საკითხი აღქმულია, როგორც კერძო და არა საზოგადო პრობლემა, შესაბამისად სოლიდარობის დონეც დაბალია; გარდა ამისა, გამოიკვეთა საინტერესო ტენდენცია, რომ ადგილობრივი პროტესტების დროს, ადამიანები ცდილობენ, მხარდაჭერის მოპოვებისთვის ხმა არა მხოლოდ თანამოქალაქეებს, არამედ საერთაშორისო მოკავშირეებსაც მიაწვდინონ, და ამ გზით მიიქციონ სახელმწიფოს ყურადღება. ამის ნათელი მაგალითია, რამდენიმე ევროპარლამენტარის მხარდამჭერი განცხადება ნამახვანჰესის პროტესტისადმი, რაზეც მათ ინფორმაცია საქართველოში არსებული მწვანე აქტივისტების მხრიდან მიეწოდათ. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანი იყო ამ საკითხზე საქართველოში აშშ-სა და ევროკავშირის ელჩების გამოხმაურებაც, სადაც მათ მთავრობას მოწინააღმდეგე მხარესთან დიალოგისკენ მოუწოდეს და ევროკავშირის ენერგეტიკული გაერთიანების მედიაციის პროცესში ჩართვას მიესალმნენ. ესეც კიდევ ერთი დასტური იმისა, რომ  გარე აქტორების ჩართულობის გარეშე ქვეყნის შიგნით მოლაპარაკებების წარმოება თითქმის შეუძლებელი ხდება. ამის მთავარი პრეცედენტი პოლიტიკური კრიზისის დასაძლევად, ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის მედიაციაში ჩართვა იყო, რამაც საზოგადოებას თითქოს შეუქმნა განცდა, რომ საერთაშორისო აქტორების გარეშე ადგილზე პრობლემების მოგვარება ქვეყანაში ვეღარ ხერხდება. ხელისუფლებასა და ხალხს შორის კომუნიკაციის გაუმართაობა და ყველა მნიშვნელოვანი საკითხის გადასაჭრელად საერთაშორისო მედიაციის მექანიზმის ამოქმედების აუცილებლობის გაჩენა, აზიანებს სახელმწიფოს სუვერენიტეტს და მის საერთაშორისო იმიჯს.
პარალელები ჭიათურელი მაღაროელების პროტესტთან:
ყოფილა სხვა შემთხვევებიც, როდესაც სოციალური პროტესტის დროს სახელმწიფოს უმაღლესი პირები ჩასულან ადგილზე და საკითხი კონსენსუსით დასრულებულა. მაგალითად, ერთ-ერთი ასეთი შემთხვევა იყო 2019 წელს, ჭიათურაში მაღაროელების პროტესტი შრომითი უფლებების დაცვის და ანაზღაურების გაზრდის მოთხოვნით.  სადაც სამთავრობო გუნდის წარმომადგენლების ჩართულობით, მაღაროელებსა და ჯორჯიან მანგანეზის ადმინისტრაციის წარმომადგენლებს შორის ორსაათიანი შეხვედრა კომპანიის ადმინისტრაციის მხრიდან მაღაროელებისთვის ხელფასების 35%-ით გაზრდით დასრულდა. აღნიშნული სოციალური პროტესტის შემთხვევაში გამოიკვეთა რამდენიმე მნიშვნელოვანი ფაქტორი, რაც ნამახვანის შემთხვევისგან განსხვავდება. პირველი და საყურადღებოა ის ფაქტი, რომ ჭიათურელი მაღაროელების გაფიცვების დროს მათ მხარდაჭერა, ძირითადად, ადგილობრივებმა, ასევე ტყიბულელმა მეშახტეებმა და მემარცხენე აქტივისტებმა გამოუცხადეს. მიუხედავად იმისა, რომ მათი პროტესტის შესახებ მედია საკმაოდ აქტიურად აშუქებდა, მაინც ვერ მოხერხდა ადგილზე ეროვნული დონის ფართომასშტაბიანი პროტესტის მობილიზება და პროტესტი, მეტწილად, ლოკალურ ხასიათს ატარებდა. ხოლო თუ პარალელებს გავავლებთ ნამახვანის პროტესტთან, ამ შემთხვევაში აშკარად შესამჩნევია როგორც ეროვნული მასშტაბის ვნებათაღელვა, ისე პროტესტანტთა სიჭრელე მათი ინტერესების, სოციალური მიკუთვნებულობისა, თუ სხვა მახასიათებლების გათვალისწინებით.
როგორია ხელისუფლების კომუნიკაციის სტრატეგია სხვადასხვა სოციალური პროტესტების დროს?
სახელმწიფოს მხრიდან მოლაპარაკებაში ჩართვის სურვილს, ან თავის შეკავებას რაც შეეხება, ჭიათურის მაგალითი მოწმობს, რომ მაშინ, როდესაც სახელმწიფო მხარედ არ არის ჩართული პროცესებში, მთავრობა მედიატორის როლის ფუნქციის შესრულებას ამჯობინებს. კერძოდ მაშინ, როდესაც მთავრობა ჭიათურაში მუშებსა და კომპანიას შორის ეცადა სიტუაციის დარეგულირებას და ამით პარალელურად ამომრჩეველთა კეთილგანწყობის მოპოვებას; რაც შეეხება, მეორე მაგალითს, შუქრუთელი მოსახლეობის პროტესტი სახელმწიფოს ყურადღების ღირსი, შესაძლოა, იმიტომ არ გახდა, რომ მათი პროტესტი საზოგადოების ვერც ერთი ჯგუფისთვის ვერ გახდა განსაკუთრებულად საინტერესო; ხოლო რაც შეეხება ნამახვან ჰესის გარშემო არსებული პრობლემის მოგვარებას, ამ შემთხვევაში, სახელმწიფო მხარედ წარმოჩინდა და, შესაძლოა, ამიტომაც შეწყვიტეს მათ პროტესტანტებთან პირდაპირი კომუნიკაცია, რამაც საბოლოო ჯამში ისევ საერთაშორისო მედიაციის მექანიზმის ამოქმედებამდე მიიყვანა სახელმწიფო. ევროკავშირის ენერგეტიკული გაერთიანების წარმომადგენლობის მედიაციაში ჩართვამ, კიდევ ერთხელ დაადასტურა ის, რომ ქვეყნის შიგნით მოლაპარაკება, იქნება ეს სოციალური, პოლიტიკური, ეკონომიკური, თუ სამართლებრივი საკითხი, ვერ ხერხდება პროცესში გარე მედიატორის ჩარევის გარეშე, რაც ერთგვარ ტენდენციად იქცა.
ზოგადად საქართველოში სოციალური პროტესტების მიმართ დამოკიდებულებები სელექციურია, როგორც საზოგადოების, ისე სახელმწიფოს მხრიდან. საზოგადოების გარკვეული ჯგუფები მანამ არ ხდებიან გარკვეული სოციალური პროტესტების მიმართ სოლიდარულნი, სანამ საკითხი მათ ინტერესებს არ ემთხვევა. ამავდროულად, ნამახვან ჰესის საწინააღმდეგო პროტესტი არის სხვადასხვა ინტერეს ჯგუფების ერთ სივრცეში თავშეყრის და პერიფერიებიში მაღალი სამოქალაქო შეგნების მქონე ადამიანების პროტესტის გარშემო გაერთიანების უნიკალური მაგალითი.  ხოლო მთავრობას რაც შეეხება, მისი წარმომადგენლები მხოლოდ იმ შემთხვევაში ეკიდებიან საკითხს ყურადღებით, თუ ის ეროვნული ვნებათაღელვის და საერთაშორისო აქტორების ინტერესის საგანი ხდება და, ასეთ შემთხვევაშიც მისი გადაჭრა საერთაშორისო პარტნიორების მედიაციის გარეშე ხშირად ვეღარ ხერხდება.

23/06/2021 Salome Kandelaki
A group calling themselves the “Rioni Gorge guards” have been protesting against the construction of the Namakhvani Hydro Power Plant (HPP) for more than six months. The state did not communicate with the locals until the first large-scale demonstration was held in Kutaisi, which ended in vain, and the protestors’ questions remained unanswered from the authorities. In fact, the government resorted to violence to end the unrest, and dismantled the protest tents in response to the failed negotiations. Due to the deadlocked negotiations, the involvement of the EU Energy Union in the mediation process has become necessary. How can the attitude of the state towards the protest against Namakhvani HPP  be described, and what parallels can be drawn with other social protests? By answering these questions, this blog post explains in which case the social protest attracts the attention of the government.
What caused the public dissatisfaction regarding the construction of the Namakhvani HPP project?
The construction of hydro power plants (HPP) in Georgia has repeatedly become a reason for public protests and unrest due to social, cultural, environmental, and security risks, which may be accompanied by the construction of large Hydro Power Plants. In the case of the Namakhvani HPP, along with the aforementioned possible threats, the deficiencies in the contract is one of the main challenges, which called the prospect of Georgia’s energy independence into question. According to the agreement signed with the  Enka company, the state will be able to acquire energy independence but at the cost of suffering economic losses. Significant public outrage was caused by the fact that the company is not obliged to sell electricity to Georgia after  15 years. Consequently, questions have arisen among locals, specialists, and the general public as to why it might be worthwhile for a state to launch a similar project if state interests are not taken into account. There is an impression that the government either does not have the answers to the questions or does not want to explain the terms of the contract to the public as they may be in an unfavorable situation, both electorally and legally. However, this protest cannot be ignored in the same way that other social protests were because its scale is significantly larger.
What caused the strong spark of protest in the peripheries?
In the case of Namakhvani, public protests were mobilized in the region, which itself is an unprecedented case due to the fact that in Georgia, waves of protests usually start from the capital, or other major cities. However, it should be noted that large-scale political rallies in Tbilisi are mobilized mainly thanks to the supporters brought from the regions. The widespread civil support for the protests against the Namakhvan HPP may also be because the Rioni Gorge guards have used social media and the internet quite effectively. In addition, they held information meetings with the population in various municipalities, which may also have helped them to mobilize people in the regions.
Enka, a company operating at the Namakhvani HPP, has launched a counter-information social media campaign dubbed “Myths vs Facts”, which has fallen in parallel with a month of preparations for a large-scale protest rally in Tbilisi. Moreover, in the run-up to the rally in the capital, information levers were used against protest leaders, in an attempt to use the protest for narrow political interests and associate “Rioni defenders” with ultranationalist forces, which may have had some impact on the population in Tbilisi. The spark in Tbilisi was not as strong as the rally organizers expected. However, the Namakhvani protest brought together groups with completely different worldviews and interests.
What led to the consolidation of different interest groups around the protest?
Mass mobilization in Georgia is not motivated by a simple expression of solidarity, but most often on the grounds of offending dignity and religious feelings, or alleged violations of national identity and territorial integrity. The Namakhvani protest is a mixture of all the above, which caused the issue to become a subject of high public interest.
Various social groups around the community saw some issues aligned with their own interests in addition to those of the citizens participating in the rally. In particular, green activists pointed towards environmental problems, leftists drew attention to social and legal challenges, liberals underlined legal and state challenges, while ultranationalists focused on pseudo-patriotic, chauvinist concerns, and Turkophobia. This protest brought them all together, which was an unprecedented event. However, the gathering of different interest groups in one space did create some inconvenience for the Rioni Gorge guards; indeed, the concerns of the various political groups superseded their initial intent to show solidarity with the local organizers of the rally.  As a result, the protest organizers  had to be in their righteous mode about whose support did they want or who they would stand by.
Does the government act uniformly during all social protests?
Parallels to the protest of Shukruti community:
To emphasize the uniqueness of the movement against the Namakhvani HPP, it is important to analyze the government’s actions in comparison with other protests. In parallel with the protest against the Namakhvani HPP, the residents of the village of Shukruti in Chiatura sewed up their lips in protest of the damage to their homes and the destruction of their farmland due to ore mining by the Georgian Manganese company. They have been protesting more than a month. The protest moved in front of the US Embassy in Tbilisi, where they have been spending nights in cars. Neither a large part of the public is informed about their protest, nor do they have as much support as the Rioni defenders, nor is there any response from the state. The locals from Shukruti are being ignored, which is  why they are consistently protesting in front of the embassy of another  state, trying to get the authorities’ attention in order to assess their situation in a timely manner, as well as force Georgian Manganese to pay damages before their home area is completely destroyed and they end up on the streets.
Several important factors need to be considered while drawing such a parallel; first and foremost, the residents of the village of Shukruti do not use the information field as effectively as the Rioni Defenders do. In addition to the lack of public awareness on the issue, the issue itself is perceived as a private matter and not a public problem: therefore the level of solidarity is low. Furthermore, an interesting trend has emerged in that during local protests, people try to gain support not only from their fellow citizens but also from international allies, and thus draw the attention of the state. As a clear example, several MEPs expressed their support towards the protestors of Namakhvani HPP in their official statements, the information about the protest has been provided by Georgian Greens. In addition, in their own responses to the issue, the US and EU Ambassadors to Georgia called on the government to engage in dialogue with the opposing side and welcomed the involvement of the EU Energy Union in the mediation process. This fact is further proof that negotiations within the country have become almost impossible without the involvement of external actors. The precedent for this came in the form of the involvement of the President of the European Council in mediation efforts to overcome the recent political crisis in the country, which seemed to create a feeling in the society that without international actors, domestic problems cannot not be solved. The lack of communication between the government and the people with the emergence of the need to launch an international mediation mechanism to resolve all important issues damages the sovereignty of the state and its international image.
Parallels with the protest of Chiatura miners:
On other occasions, state officials have arrived at the scene during a social protest and the issue has been resolved by consensus. For example, one of the incidents took place in 2019, when miners protesting in Chiatura demanded the protection of labor rights and pay increases. A two-hour meeting between the miners and representatives of the Georgian Manganese administration ended with a 35% increase in salaries with the involvement of representatives of a government team. Several important factors have emerged that differ this social protest from the Namakhvani case. Perhaps most notably is the fact that during the strikes of the Chiatura miners, support for their cause was mainly expressed by locals, as well as miners from Tkibuli and left-wing activists. Although the media was quite active in covering the protest, it was still not possible to mobilize large-scale nationwide protests on the ground, and the protests were largely local. If  parallels with the Namakhvani protest are drawn, the national level of coverage for this case is evident , as well as the diversity of protestors in terms of their interests, social affiliation, and other characteristics.
What is the government’s communication strategy during various social protests?
As for the desire of the state to engage in negotiations, or to restrain itself, the example of Chiatura proves that when the state is not involved in the process, the government prefers to act as a mediator, as when the government tried to settle the situation between the workers and the company in Chiatura and thus gain the sympathy of the voters.   The protest of the Shukruti population, though, was not worthy of the state’s attention, perhaps because their protest could not become particularly interesting to any group in society. As for solving the problem around the Namakhvani HPP, it appeared to be a state issue, and perhaps that is why they cut off direct communication with the protestors, which eventually led again to the launch of an international mediation mechanism by the state. The involvement of the EU Energy Community in mediation efforts has reaffirmed that internal negotiations, whether social, political, economic or legal, cannot be achieved without the intervention of an external mediator in the process.
Attitudes towards social protests in Georgia in general are selective, both on the part of the public and the state. Certain groups in society do not show solidarity with certain social protests until the issue is in their best interests. At the same time, the protest against the Namakhvani HPP is a unique example of gathering different interest groups in one space and uniting people with a high level of civil consciousness in the periphery around the protest. As for the government, its representatives pay attention to the issue only if it becomes a matter of national concern and interest of international actors, and even in such case it can often be unsolved without the mediation of international partners.