იანვარი 29, 2023 magda
პოლკოვნიკი (გადამდგარი) დოქტ. რობერტ . ჰამილტონიარის აშშ ჯარის ომის კოლეჯის ევრაზიის კვლევების ასოცირებული პროფესორი და საგარეო პოლიტიკის კვლევის ინსტიტუტის შავი ზღვის მკვლევარი
მართალია მხოლოდ რუსეთის საქართველოში შეჭრისა (2008) და უკრაინაზე ორი თავდასხმის (2014, 2022) შემდეგ, თუმცა შავმა ზღვამ როგორც იქნა ამერიკის ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკაში მნიშვნელოვანი ადგილი დაიკავა. ამ რეგიონის აღზევება არ იყო მშვიდი და შეუფერხებელი პროცესი. როგორც ამერიკის საგარეო პოლიტიკისათვის არის დამახასიათებელი, ეს პროცესი თანდათანობით და არათანაბრად მიმდინარეობდა. მხოლოდ დაახლოებით ერთი წლის წინ, რუსეთის უკრაინაში სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ დარწმუნდა აშშ ორ რამეში: რომ რუსეთი აშშ-ს ინტერესებისათვის სერიოზულ საფრთხეს წარმოადგენს და რომ კრემლმა შავი ზღვის რეგიონი აშშ-ს ლიდერობით არსებულ წესებზე დაფუძნებული მსოფლიო წესრიგის გამოწვევის ადგილად აირჩია.
იმისათვის რომ გავიგოთ, თუ როგორ მოექცა შავი ზღვის რეგიონი ამერიკის საგარეო პოლიტიკის ყურადღების ცენტრში, აუცილებელია  რეგიონის მიმართ აშშ-ს ცივი ომის შემდგომი მიდგომის ისტორიის მიმოხილვა. რუსეთი დიდი ხანია აქტიურია ამ რეგიონში, მაგრამ აშშ 1990-იან წლებში მოსკოვის საქართველოსა და მოლდოვაში ჩარევას თუ უკრაინაში მის პოლიტიკურ გავლენებს მცირე ყურადღებას უთმობდა. იმ ათწლეულებში, ამერიკის საგარეო პოლიტიკის ელიტა რუსეთს ყოფილ საბჭოთა კავშირის წევრ სახელმწიფოებს შორის ყველაზე მნიშვნელოვან პარტნიორად აღიქვამდა და შავი ზღვის რეგიონის სხვა პოსტ-საბჭოთა ქვეყნებს შედარებით ნაკლებ ყურადღებას აქცევდა. აშშ-ს მთავარ ფოკუსს რუსეთის პოლიტიკური სტაბილურობა და მისი ბირთვული არსენალის უსაფრთხოება წარმოადგენდა. ამ პრობლემების მასშტაბურობამ კი, თავის მხრივ, საქართველოში, მოლდოვასა და უკრაინაში არსებულ გამოწვევებზე ფოკუსირების სივრცე არ დატოვა. აშშ ამ ქვეყნების პრობლემების მოგვარების საკითხის რუსეთისთვის დატოვებით კმაყოფილი  იყო, მათ შორის იმ პრობლემების, რომლებიც ნაწილობრივ რუსეთის მიერვე იყო შექმნილი.
2003 წლის ვარდების რევოლუციამ და 2004 წლის უკრაინის ნარინჯისფერმა რევოლუციამ ამ ქვეყნების მიმართ ამერიკის ინტერესი გაზარდა. ჯორჯ ბუშ უმცროსის ადმინისტრაციის ხედვით, თუ ეს ქვეყნები დემოკრატიზაციას შეძლებდნენ, მათ დიდი ალბათობით სხვა ქვეყნებიც მიჰყვებოდნენ. სამწუხაროდ, ამ რევოლუციების მემკვიდრეობა ორაზროვანია. შიდა დაპირისპირებებისა და მცოცავი ავტორიტარიზმის ფონზე, ხანგრძლივად სტაბილურობის შენარჩუნება ვერც ერთმა ხელისუფლებამ ვერ შეძლო. მიუხედავად იმისა, რომ აშშ უკრაინისა და საქართველოს მხარდაჭერას აგრძელებდა, მათი დასავლეთისკენ მობრუნება რეგიონისთვის ამერიკის ყოვლისმომცველი საგარეო პოლიტიკისა თუ სტრატეგიის შესაქმნელად  საკმარის საფუძველს არ წარმოადგენდა.
უკრაინისა და საქართველოსთვის სამწუხაროდ, მიუხედავად იმისა, რომ რევოლუციებმა ამერიკელი გადაწყვეტილების მიმღები პირების ხანგრძლივი ყურადღება ვერ მიიპყრეს, ისინი რუსეთის ყურადღების ცენტრში აღმოჩნდნენ. კრემლი საზღვარზე მომხდარ ამ და სხვა მასობრივ რევოლუციებს „ფერად რევოლუციებს“ უწოდებს და ამტკიცებს, რომ ისინი კორუმპირებული, ავტორიტარულ რეჟიმების წინააღმდეგ სახალხო ამბოხების ნაცვლად, რუსეთის მიმართ მეგობრულად განწყობილი მთავრობების წინააღმდეგ ამერიკის ცენტრალური სადაზვერვო სააგენტოს (CIA) მიერ მხარდაჭერილ გადატრიალებებს წარმოადგენენ. ვარდებისა და ნარინჯისფერი რევოლუციების საწყის ეტაპზე, მოსკოვმა შავი ზღვის რეგიონში სამხედრო წარმომადგენლობის მნიშვნელოვნად გაძლიერება დაიწყო. ძალიან მალევე, რუსეთმა მოძებნა შანსი მისი ახალი სამხედრო შესაძლებლობების გამოსაყენებლად. 2008 წლის აგვისტოს, ოთხი თვის თავზე მას შემდეგ, რაც ნატომ განაცხადა, რომ უკრაინა და საქართველო ალიანსის წევრები გახდებოდნენ, მაგრამ მათ გაწევრიანების სამოქმედო გეგმა არ მიანიჭა, რუსეთ-საქართველოს ომმა კარგად აჩვენა, თუ რაზე იყო რუსეთი წამსვლელი რეგიონში საკუთარი ინტერესების გასატარებლად.
ამერიკის პასუხი ორაზროვანი იყო. ამერიკელმა გადაწყვეტილების მიმღებმა პირებმა რუსეთის თავდასხმა დაგმეს, მაგრამ ომი იქამდე იყო დამთავრებული, სანამ აშშ შესაბამისი პასუხისა და მისი განხორციელების გზების შესახებ გადაწყვეტილებას მიიღებდა. შესაბამისად, აშშ-ს პასუხი ძირითადად საქართველოსთვის ჰუმანიტარულ დახმარებას მოიცავდა. ომიდან ხუთი თვის თავზე, ობამას ადმინისტრაციამ  რუსეთთან „გადატვირთვის“ პოლიტიკა წამოიწყო. გადატვირთვის ფარგლებში, ამერიკელ პოლიტიკოსებს ერჩივნათ 2008 წლის ომი გამონაკლისად, და არა რუსეთის ქმედებების ზოგად გამოხატულებად, ჩაეთვალათ. იმის ნაცვლად, რომ ეკითხათ „სად იქნება რუსეთის შემდეგი შეტევა?“, ვაშინგტონში ბევრი კითხულობდა, თუ „რატომ გათვალა საქართველომ ასე არასწორად?“.
რუსეთის მიერ 2014 წელს ყირიმის ანექსიამ და აღმოსავლეთ უკრაინაში ომის მომზადებამ საბოლოოდ დაასამარა იდეა, რომ 2008 წელი გამონაკლისს წარმოადგენდა. ამერიკელმა გადაწყვეტილების მიმღებმა პირებმა რუსეთის, როგორც დასავლეთთან დაპირისპირებისკენ მიდრეკილი აქტორის აღქმა დაიწყეს. საინტერესოა ისიც, რომ რუსეთის საქართველოსა და უკრაინაში შეჭრის შედეგად, აშშ-მ და მისმა ნატოელმა მოკავშირეებმა გადაწყვიტეს, რომ ბალტიისპირეთის რესპუბლიკები საფრთხის წინაშე იდგნენ. მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთის მიერ მის დასავლეთ საზღვარზე ძალის გამოყენების ყველა შემთხვევა შავი ზღვის რეგიონში მოხდა, ნატომ თავისი ოთხი საბრძოლო ჯგუფის ბალტიისპირეთსა და პოლონეთში განლაგება გადაწყვიტა.
ერთი მხრივ, ეს წინდახედული ნაბიჯი იყო: ბალტიისპირეთის რესპუბლიკები ნატოს მოკავშირეები არიან, რომლებსაც ალიანსის დახმარების გარეშე თავდაცვა არ შეუძლიათ. ასე რომ, იქ შენაერთების განლაგება მომავალზე გათვლილი შემაკავებელ ზომას წარმოადგენდა. თუმცა, მეორე მხრივ, შედარებისთვის, შავი ზღვა, სადაც რუსეთმა სამხედრო ძალა არაერთხელ გამოიყენა, უგულებელყოფილი დარჩა.
2022 წლის 24 თებერვლის შემდეგ, აშშ-მ და ნატომ საბოლოოდ, თუმცა ზოგიერთი მოსაზრებით დაგვიანებულად, დაასკვნეს, რომ რუსეთი შავი ზღვის რეგიონისთვის სერიოზულ საფრთხეს წარმოადგენდა. შედეგად, ნატო ბალტიისპირეთისა და პოლონეთის მსგავსად, ბულგარეთში, რუმინეთში, სლოვაკეთსა და უნგრეთში მრავალეროვნული საბრძოლო შენაერთების  შეიქმნაზე შეთანხმდა. თავის მხრივ, ბაიდენის ადმინისტრაციამ ეროვნული უსაფრთხოების სტრატეგის (NSS) ფუნდამენტური გადახედვა დაიწყო. წინა სტრატეგია, 68 გვერდიანი დოკუმენტი, რომელიც 2017 წელს ტრამპის ადმინისტრაციის პერიოდში დაიწერა, რუსეთს 25-ჯერ, უკრაინასა და საქართველოს კი მხოლოდ ერთხელ ახსენებს. ბაიდენის ეროვნული უსაფრთხოების სტრატეგიაში, რომელიც 2022 წელს რუსეთის უკრაინაზე თავდასხმის შემდეგ გამოქვეყნდა, რუსეთი 71-ჯერ, უკრაინა 32-ჯერ, ხოლო მოლდოვა და საქართველო კი ერთხელ არის ნახსენები. ბაიდენის ადმინისტრაციის ეს დოკუმენტი ასევე ბევრად უფრო პირდაპირია რუსეთის შეფასებებში. მაშინ, როდესაც წინა სტრატეგიები რუსეთს ძირგამომთხრელ ან მადესტაბილიზირებელ ძალად ახასიათებდნენ, ბაიდენის ეროვნული უსაფრთხოების სტრატეგია მას „უკიდურესად საშიშ“ ქვეყანას უწოდებს, რომელიც „თავისუფალი და ღია საერთაშორისო სისტემისთვის“ „უშუალო საფრთხეს“ წარმოადგენს.
შავი ზღვის რეგიონი კონგრესის ინტერესის საგანიც გახდა. კონგრესი ამერიკის ეროვნული უსაფრთხოების სისტემაში პირდაპირ როლს იშვიათად თამაშობს. მაგრამ, როდესაც ის პროცესში ერთვება, შედეგები ხშირად მნიშვნელოვანი და ხანგრძლივია. მართლაც, სისტემის ფუნდამენტური რეფორმის უმრავლესობა ხელისუფლების აღმასრულებელ შტოზე კონგრესის მიერ იქნა დაწესებული. ამის მაგალითებია 1947 წლის „ეროვნული უსაფრთხოების აქტი“, რომელმაც ცენტრალური სადაზვერვო სააგენტო (CIA) შექმნა და ეროვნული უსაფრთხოების საბჭო (NSC); ასევე, 1986 წლის გოლდვოთერონიკოლსის აქტი“, რომელმაც თავდაცვის დეპარტამენტი ჩამოაყალიბა და ყველა ადმინისტრაციას ეროვნული უსაფრთხოების სტრატეგიის შექმნა დაავალა. 2022 წლის რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ, კონგრესი ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის შექმნის პროცესში კიდევ ერთხელ ჩაერთო, რაც „2022 წლის შავი ზღვის უსაფრთხოების აქტის“ ინიცირებით გამოიხატა, რომელიც ამ ეტაპზე როგორც წარმომადგენელთა პალატაში, ასევე  სენატში ცირკულირებს. შავი ზღვის უსაფრთხოების აქტს იმ ყურადღებისა და რესურსების მობილიზაციის პოტენციალი აქვს, რომელიც ამერიკის შავი ზღვის  პოლიტიკას ასე სჭირდება.
თუ ეს ინიციატივა კანონად იქცა, მისი ორპარტიული  მხარდაჭერის გათვალისწინებით, ბაიდენის ადმინისტრაცია ვალდებული იქნება, შავი ზღვის უსაფრთხოების მიმართ თავისი მიდგომა გააძლიეროს. თეთრი სახლი ვალდებული იქნება, კანონპროექტის კანონად ქცევიდან 120 დღის განმავლობაში კონგრესს წარუდგინოს ანგარიში, რომელიც „გამოკვეთს ამერიკის შეერთებული შტატების მიმდინარე ქმედებებსა და მის პოლიტიკას შავი ზღვის ქვეყნებისა და ფართო რეგიონის მიმართ“. ანგარიში ასევე უნდა შეეხოს 18 კონკრეტულ საკითხს, რომელიც კანონპროექტშია გამოთქმული. კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია ის, რომ კანონპროექტის მიღებიდან 360 დღეში, თეთრმა სახლმა უნდა წარმოადგინოს „სტრუქტურათაშორისი  სტრატეგია… იმისთვის, რომ გაიზარდოს სამხედრო დახმარება და კოორდინაცია ნატოსა და ევროკავშირთან, გაღრმავდეს ეკონომიკური კავშირები, გაძლიერდეს ეკონომიკური და ენერგეტიკული უსაფრთხოება და გაიზარდოს შავი ზღვის ქვეყნებისთვის უსაფრთხოების მიმართულებით დახმარება, ასევე, ხელი შეეწყოს ამ ქვეყნების დემოკრატიების მედეგობას.“
ახალი უსაფრთხოების სტრატეგია და შავი ზღვის უსაფრთხოების პოტენციური აქტი შავი ზღვის რეგიონში აშშ-ს პარტნიორებისა და მოკავშირეებისთვის მოვლენების მისაღებ განვითარებას უნდა წარმოადგენდეს. აშშ-ს რესურსებისა და ყურადღების რეგიონისკენ მიმართვის გარდა, ახალი მიდგომა ამერიკული სახელმწიფო სააგენტოების კოორდინირებას საჭიროებს, რაც სპონტანურად იშვიათად ხდება. სააგენტოთა შორის კოორდინირებულ თანამშრომლობით მიდგომას შეუძლია, ამერიკის დიპლომატიური, ეკონომიკური და სამხედრო ძალის საერთო მიზნების მისაღწევად თანმხვედრი მოქმედება უზრუნველყოს.  შენარჩუნების შემთხვევაში, აშშ-ს რეგიონზე ფოკუსს მისი ეკონომიკური პერსპექტივის, უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის განვითარება შეუძლია.
თუმცა, აშშ-ს ახალი მიდგომა შავი ზღვის ყველა ქვეყანაზე თანაბარ გავლენას არ მოახდენს. ზოგიერთი, მაგალითად თურქეთი, ბულგარეთი და რუმინეთი, როგორც ნატოს წევრები, ამერიკის ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის მნიშვნელოვან ელემენტებად დარჩებიან. უკრაინა ნატოს წევრი არ არის, მაგრამ რუსეთის აგრესიისთვის წინააღმდეგობის გაწევის გამო, ის ამჟამად აშშ-ს ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკისთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი ცალკეული სახელმწიფოა. ამის ფონზე, ამერიკის რეგიონალურ პოლიტიკაში საქართველოს როლი, რომელიც არც ნატოს წევრია და არც რუსეთის აგრესიის წინააღმდეგ  იბრძვის აქტიურად, სამ ფაქტორზე იქნება დამოკიდებული.
პირველი, თბილისი უსაფრთხოების მიმწოდებლად უნდა პოზიციონირებდეს, როგორც ის ამას ერაყსა და ავღანეთში აშშ-თან ხანგრძლივი პარტნიორობით წარმატებით ახერხებდა. ამ მისიების დასასრულს, როგორც აშშ-ს, ასევე საქართველოს მთავრობებმა ახალ სამხედრო პარტნიორობაზე უნდა დაიწყონ მუშაობა. მეორე, საქართველომ, რეგიონის სხვა ქვეყნებთან თანამშრომლობით,  მისი, როგორც შავი ზღვის სახელმწიფოს როლს უნდა გაუსვას ხაზი. ეს განსაკუთრებით ეხება უკრაინასთან, როგორც ნატოში გაწევრების პროცესში საქართველოს მთავარ პარტნიორთან, თანამშრომლობას. ბოლოდროინდელი უაზრო კინკლაობა საქართველოსა და უკრაინის მთავრობებს შორის, რომელიც დასავლეთში თბილისის მიერ დაწყებულ პროცესად აღიქმება, საქართველოს რეპუტაციას სერიოზულად ვნებს.
ბოლოს, საქართველომ დემოკრატიზაციის გზაზე პროგრესი უნდა აჩვენოს. შემთხვევითი არ არის, რომ „შავი ზღვის უსაფრთხოების აქტის“ ერთ-ერთი ძირითადი ფოკუსი დემოკრატიული მედეგობის გაძლიერებაა. ბაიდენის ადმინისტრაციის ახალი უსაფრთხოების სტრატეგიაც ძლიერ აქცენტს აკეთებს დემოკრატიაზე: მაშინ, როდესაც ტრამპის უსაფრთხოების სტრატეგია დემოკრატიას ექვსჯერ ახსენებს, ბაიდენის ადმინისტრაციის დოკუმენტში ის 38-ჯერ არის მოხსენიებული. საქართველოს პოლიტიკური სიტუაცია კი ამ მიმართულებით არც თუ ისე ხელსაყრელია. სენატორმა ჯინ შაჰინმა, რომელიც „შავი ზღვის უსაფრთხოების აქტის“ სპონსორია, გააჟღერა მოსაზრება, რომ საქართველოს დახმარება უნდა შეუჩერდეს და აღნიშნა: „ჩვენ უნდა დავფიქრდეთ იმაზე, ხომ არ არის დრო  საქართველოს მიმართ ჩვენს სტრატეგიას გადავხედოთ.“
ახალი უსაფრთხოების სტრატეგია და „შავი ზღვის უსაფრთხოების აქტი“ რეგიონის ქვეყნებს ამერიკის შეერთებული შტატებისგან ყურადღებისა და დახმარების გაზრდის შესაძლებლობას სთავაზობს. იმას, თუ რამდენად შეძლებს საქართველო ამ შესაძლებლობისგან სარგებლის მიღებას, მომავალი აჩვენებს.
აქ გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ავტორს და შესაძლოა არ გამოხატავდეს აშშ ჯარის ომის კოლეჯის, ჯარისა თუ თავდაცვის დეპარტამენტის პოზიციას

The Black Sea’s Back in American Foreign Policy But What Does This Mean for Georgia?
Colonel (Retired) Robert E. Hamilton, Ph.D. – an Associate Professor of Eurasian Studies at the U.S. Army War College and a Black Sea Fellow at the Foreign Policy Research Institute.
It took one Russian invasion of Georgia (2008) and two invasions of Ukraine (2014, 2022), but the Black Sea region has finally gained a prominent place in American national security policy. The region’s emergence was not a smooth, uninterrupted process. As so often happens in American foreign policy, the process unfolded incrementally and unevenly. It was only with the full-scale invasion of Ukraine almost a year ago that the U.S. finally became convinced of two things: that Russia was a grave threat to U.S. interests, and that the Kremlin has chosen the Black Sea region as the place to make its challenge to the U.S.-led, rules-based world order.
Understanding how the Black Sea emerged as a focal point in U.S. foreign policy requires delving into the history of the post-Cold War U.S. approach toward the region. Russia had long been active there, but the U.S. paid little attention to Moscow’s military interventions in Georgia and Moldova – and its political meddling in Ukraine – in the 1990s. In that decade, the American foreign policy elite saw Russia as the most important partner among the former Soviet states and paid scant attention to its post-Soviet neighbors in the Black Sea region. The chief U.S. concerns were Russia’s political stability and the security of its nuclear arsenal. The magnitude of these problems left little room for focusing on problems in Georgia, Moldova, and Ukraine. The U.S. was content to let Russia manage the problems in those countries, even if those problems were partly of Russia’s making.
It was the 2003 Rose Revolution in Georgia and the 2004 Orange Revolution in Ukraine that increased U.S. interest in these countries. In the view of the George W. Bush Administration, if these countries could make the transition to democracy, others in the former Soviet Union might follow. Unfortunately, the legacy of these revolutions is mixed. Neither government proved stable over the long-term, with infighting and creeping authoritarianism bedeviling them. Although the U.S. continued to support Ukraine and Georgia, their Western turn was not enough to spur the creation of a comprehensive American policy or strategy for the region.
Unfortunately for Ukraine and Georgia, although their revolutions failed to gain the enduring attention of American policymakers, they gained the attention of Russia. The Kremlin calls these and other popular revolutions along its borders “Color Revolutions”, and claims they are not popular uprisings that overthrew corrupt, authoritarian regimes, but CIA-assisted coups targeting governments friendly to Russia. In the wake of the Rose and Orange Revolutions, Moscow embarked on a sustained military buildup in the Black Sea region. Unsurprisingly, Russia soon found opportunity to use its new military capability there. In August 2008, four months after NATO had declared that Ukraine and Georgia would become members of NATO but declined to offer then a Membership Action Plan, the Russia-Georgia War made clear how far Moscow was willing to go to advance its interests in the region.
The U.S. response was mixed. While it condemned Russia’s invasion, American policymakers found themselves with a fait accompli – the war was over before the U.S. could even decide what the appropriate response was, much less put it into action. So, the U.S. response was largely limited to the delivery of humanitarian assistance to Georgia. Five months after the invasion, the Obama Administration embarked on its “reset” with Russia. Under the reset, American policymakers preferred to believe the 2008 war was an aberration instead of part of a pattern of Russian behavior. Instead of asking, “Where might Russia push next?”, many in Washington D.C. asked, “How did Georgia miscalculate so badly?”.
Russia’s 2014 seizure of Crimea and fomenting of war in eastern Ukraine put to rest the idea that 2008 was an aberration. U.S. policymakers now began to see Russia as bent on confronting the West. Curiously, the U.S. and its NATO allies reacted to the Russian invasions of Georgia and Ukraine by concluding that Russia posed a threat to the Baltic republics. Never mind that all use of Russian military force along its western border had been in the Black Sea region, NATO decided to deploy four battle groups to the Baltics and Poland. On one hand, this was prudent: the Baltics were NATO allies unable to defend themselves without NATO assistance, so deploying forces there is a prudent deterrent measure. On the other hand, the Black Sea, where Russia had repeatedly used military force, was neglected by comparison.
After February 24th, 2022 the U.S. and NATO finally, some would say belatedly, concluded that Russia posed a serious threat to the Black Sea region. NATO agreed to establish multinational battlegroups – like those in the Baltics and Poland – in Bulgaria, Romania, Slovakia, and Hungary. For its part, the Biden Administration embarked on a fundamental revision of its National Security Strategy (NSS).  The previous NSS, written by the Trump Administration in 2017, had mentioned Russia 25 times, Ukraine once, and Georgia once in a 68-page document. The Biden NSS, released after the 2022 Russian invasion of Ukraine, mentioned Russia 71 times, Ukraine 32 times, and Georgia and Moldova once each. The Biden NSS also uses far more blunt language about Russia. Where previous strategies had seen Russia as a disruptive or destabilizing force, the Biden NSS calls it a “profoundly dangerous” state posing “an immediate threat to the free and open international system”.
Congress also got interested in the Black Sea region. In the U.S. national security system, Congress rarely plays a direct role. But when it does, the consequences are often significant and enduring. Indeed, many of the most fundamental reforms of the system were imposed on the Executive Branch by Congress. Examples include the National Security Act of 1947, which created the Central Intelligence Agency (CIA) and the National Security Council (NSC), and the Goldwater-Nichols Act of 1986, which reorganized the Department of Defense and required each administration to produce a National Security Strategy. In the aftermath of Russia’s 2022 invasion of Ukraine, Congress once again inserted itself into the national security policymaking process, by drafting the Black Sea Security Act of 2022 A bill currently circulating in both the House of Representatives and the Senate, entitled the Black Sea Security Act, has the potential to bring needed focus and resources to U.S. policy on the Black Sea region.
If passed into law, which seems likely given its broad bipartisan sponsorship, the bill would require the Biden Administration to strengthen its approach to Black Sea security. Within 120 days of the bill becoming law, it would require the White House to submit to Congress a report that “outlines current United States efforts and policy options toward Black Sea countries and the broader region”. The report would also be required to address 18 specific issues Congress raises in the bill. More importantly, 360 days after the bill’s approval, the White House would be required to submit “an interagency strategy… to increase military assistance and coordination with NATO and the European Union, deepen economic ties, strengthen economic and energy security and enhance security assistance with Black Sea countries, and support efforts to bolster their democratic resilience.”
The new NSS and the potential Black Sea Security Act should be welcome developments for U.S. allies and partners in the Black Sea region. Aside from focusing U.S. attention and resources on the region, the new American approach requires coordination among U.S. government agencies, something that doesn’t often happen spontaneously. A coordinated, interagency approach can ensure that American diplomatic, economic and military power are aligned in pursuit of the same set of objectives. If sustained, U.S. focus on the region could enhance its economic prospects, its security, and its stability.
But the new U.S. approach will not affect each Black Sea littoral country equally. Some, like Turkey, Bulgaria, and Romania are NATO allies. As such, they have been and will remain important in U.S. national security policy. Ukraine is not a NATO ally but is arguably the most important single country for U.S. national security policy now, due to its fight to reverse Russia’s aggression against it. This leaves Georgia. As neither a NATO ally nor a country fighting an active Russian invasion, Georgia’s role in U.S. policy toward the region depends on three things.
First, Tbilisi must position itself as a provider of security, as it did so successfully during its long partnership with the U.S. in Iraq and Afghanistan. With those missions at an end, a new U.S.-Georgian military partnership is something both governments should be exploring. Next, Georgia should emphasize its role as a Black Sea country by prioritizing its partnerships with other countries in the region. This is especially true of Ukraine, Georgia’s partner in the NATO accession process. The pointless spats between the Georgian and Ukrainian governments, seen in the West as instigated by Tbilisi, do significant damage to Georgia’s reputation.
Finally, Georgia must be seen as making progress in building democracy. It is no accident that one of the key focus areas of the Black Sea Security Act is building democratic resilience. The new Biden Administration NSS also has a strong focus on democratic development: whereas the Trump NSS mentioned democracy six times, the Biden strategy mentions it 38 times. Georgia’s political situation does not position it well in this area. Indeed, Senator Jeanne Shaheen, a sponsor of the Black Sea Security Act, has recently mooted the idea of withholding aid to Georgia and has said “we need to think about whether it’s time to rethink our strategy on Georgia.”
The new National Security Strategy and the Black Sea Security Act offer regional countries an opportunity to increase the level of attention and assistance they receive from the United States. Whether Georgia will be able to avail itself of this opportunity remains to be seen.
The opinions expressed here are the author’s and do not necessarily reflect the policy or position of the U.S. Army War College, the Army, or the Department of Defense.