Photo: European Union
საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილთან შეხვედრის შემდეგ, ევროპული საბჭოს პრეზიდენტმა შარლ მიშელმა საკუთარ ტვიტერზე მმართველ პარტიას ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერის პირობითობის შესახებ შეახსენა.
რამდენიმე დღეში კი, გავრცელდა „ქართული ოცნების“ ლიდერების განცხადებები გადაწყვეტილების შესახებ, რომ საქართველომ, შესაძლოა, უარი უთხრას ბრიუსელს მაკროფინანსური დახმარების მიღებაზე.
ხელისუფლება ცდილობს, მაკროპოლიტიკური კონტექსტით ახსნას ეს გადაწყვეტილება, თუმცა არსებობს მოსაზრება, რომ ამით, მან დაასწრო ევროკავშირს, სანამ ის საქართველოსთან მიმართებით პირობითობის პრინციპს აამოქმედებდა. როგორც ჩანს, მმართველ პარტიას აქვს მიზანი, შეინარჩუნოს ხელისუფლება და ამ მიზნის მისაღწევად მზად არის იმისთვისაც კი, რომ საფრთხის ქვეშ დააყენოს ქვეყნის სტრატეგიულ პარტნიორებთან ურთიერთობები.
აქედან გამომდინარე, საინტერესოა, რა საფრთხეებს შეიძლება შეიცავდეს ხელისუფლების ეს გადაწყვეტილება საქართველოს დემოკრატიული განვითარების და ევროინტეგრაციის გზაზე და რა შეიძლება იყოს მმართველი პარტიის ამგვარი მიდგომის მოტივაცია.
რა რისკებს წარმოშობს ხელისუფლების მხრიდან ევროკავშირის ფინანსურ დახმარებაზე უარის თქმა?
ევროკავშირის მაკროფინანსურ დახმარებაზე უარის თქმა ისეთი რთული გეოპოლიტიკური მდებარეობის და პოლიტიკურ-ეკონომიკური რეალობის ქვეყნისთვის, როგორიც საქართველოა, არაერთ რისკს შეიცავს როგორც პოლიტიკური, ისე ფინანსური და უსაფრთხოების თვალსაზრისით.
- ხელისუფლების გადაწყვეტილება, განსაკუთრებით, საქართველოს უკვე დაზიანებული რეპუტაციის ფონზე, კიდევ უფრო მეტად დააზარალებს პოლიტიკურ ნდობას ბრიუსელში და 2024 წლისთვის საქართველოს გაწევრების ამბიციას პრაქტიკულად წერტილს დაუსვამს. „ქართული ოცნება“ ამ ჟესტით, ფაქტობრივად, ადასტურებს ინტერესის ნაკლებობას ბრიუსელთან ინტენსიური თანამშრომლობის თვალსაზრისით. ამას ისიც ემატება, რომ საქართველო, როგორც აღმოსავლეთ პარტნიორობის ფლაგმანი, თანდათან კარგავს ამ სტატუსს და მაკროსაფინანსო დახმარებაზე უარის თქმა კიდევ უფრო მეტად უსვამს ხაზს ამ ტენდენციას. ამ ყველაფრის ფონზე, პერიოდულად ჟღერდებოდა ევროპარლამენტარების გზავნილები, რომ „სასწორზე საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობებია“. ამჯერად კი, სასწორი გამოკვეთილად ამ ურთიერთობების საპირისპიროდ გადაიხარა.
- ამის გარდა, ქართული ოცნების გადაწყვეტილება არის, ფაქტობრივი დემონსტრირება, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ არ შეასრულა და, როგორც ჩანს, არც სურს, შეასრულოს ევროკავშირის წინაშე მემორანდუმის ფარგლებში აქამდე აღებული ვალდებულებები. ამას ადასტურებს ოცნების გადაწყვეტილების შესახებ ბრიუსელში აქამდე გაცხადებული პოზიციაც, რომლის მიხედვითაც, დახმარების მიღებისთვის საჭირო პირობები დაკმაყოფილებული არ არის. ამ ფონზე, ხელისუფლების მიერ დახმარებაზე უარის თქმა მიუთითებს პოლიტიკური კლასის მოუმწიფებლობაზე, რადგან მმართველ პოლიტიკურ ელიტას, საბოლოო ჯამში, არ ესმის, რა პოლიტიკური ფასის გადახდა მოუწევს ქვეყანას მნიშვნელოვანი ხარვეზებით განხორციელებული სასამართლო, საარჩევნო თუ სხვა რეფორმების გამო.
- გარდა ამისა, საბოლოოდ გამოიკვეთა, რომ ხელისუფლება ღრმა ღირებულებით კონფლიქტშია შესული ევროპულ ფასეულობებთან: „ქართული ოცნება“, ფაქტობრივად, თავად ამბობს უარს ევროკავშირთან პირობითობის პრინციპით მუშაობაზე, რაც იმაზე მიუთითებს, რომ დემოკრატიის ხარისხის ევროპულ სტანდარტებთან დაახლოების კეთილი ნება მას არ აქვს. შედეგად, თუკი აქამდე საქართველოს მისწრაფება, ყოფილიყო იმედისმომცემი დემოკრატია რეგიონში, საინტერესო იყო დასავლეთისთვის, ეს სურათი თანდათან შეიცვლება. საერთაშორისო დემოკრატიული საზოგადოების ღირებულებებზე დაფუძნებული პრინციპებისთვის ზურგის შექცევა, თავისთავად ნიშნავს წინააღმდეგობას ნატოსა და აშშ-ს ღირებულებით ფასეულობებთან.
ფინანსური და პრაქტიკული თვალსაზრისით, შეგვიძლია, ვიმსჯელოთ მოკლევადიან და გრძელვადიან დანაკარგებზე:
- ხელისუფლების მხრიდან იმის მტკიცება, რომ ბოლოდროინდელი ეკონომიკური ზრდის ფონზე ევროკავშირისგან 75 მილიონი ევროს არმიღება საგანგაშო არ არის, არადამაჯერებელია. ფინანსური დახმარების ის ნაწილი, რომელიც საქართველოს სექტემბერში უნდა მიეღო, განკუთვნილი იყო პანდემიასთან ბრძოლაში მხარდაჭერისთვის. პანდემიური განვითარების მოცემულ ეტაპზე, როდესაც საქართველო განსაკუთრებულად მძიმე მაჩვენებლებს აფიქსირებს, აღნიშნულ დახმარებაზე უარის თქმა კოვიდთან ბრძოლის შემცირებულ რესურსებს ნიშნავს. განსაკუთრებით იმის გათვალისწინებით, რომ ფინანსური დახმარების პირობები (პროცენტი და დაბრუნების ვადები) იმდენად ხელსაყრელია, რომ მცირედით განსხვავდება დახმარების გრანტის ნაწილის პირობებისგან.
- გრძელვადიან პერსპექტივაში, ნაკლებად სავარაუდო იქნება ევროკავშირის მაკროფინანსური დახმარების პროგრამიდან (MFA Programme) დახმარების სამომავლოდ მიღება. ევროკავშირი მაკროფინანსურ დახმარებას რამდენიმე ეტაპად გასცემს: საქართველოსთვის ეს, 2008 წლიდან, მეოთხე დახმარება უნდა ყოფილიყო. თუკი მის მიღებაზე ხელისუფლება უარს იტყვის, ეს, მეხუთე და შემდგომ ეტაპებზე ფინანსური დახმარების გამოყოფისას, ეს პრეცედენტი ევროკავშირში გადაწყვეტილების მიღებაზე ცალსახად უარყოფითად იმოქმედებს. ამასთან, ზოგიერთი ექსპერტის მოსაზრებით, ერთჯერადად დახმარებაზე უარის თქმა, საინვესტიციო გარემოს სანდოობის შემცირებას გამოიწვევს და, გრძელვადიან პერსპექტივაში, კიდევ უფრო მეტ ეკონომიკურ ზარალს მოიტანს. საბოლოო ჯამში, „ქართული ოცნების“ გადაწყვეტილებამ ქვეყანას იმაზე სერიოზული ფინანსური დანაკარგი შეიძლება მოუტანოს, ვიდრე ეს ერთი შეხედვით ჩანს.
რა გზავნილს შეიცავს ხელისუფლების გადაწყვეტილება არჩევნების წინ?
ოფიციალურად „ქართული ოცნების“ ლიდერების პოზიცია იმაში მდგომარეობს, რომ ქვეყანას საგარეო ვალის შემცირება სურს, რაც, თავისთავად, ცუდი მიზანი არ არის. საქართველოს სახელმწიფო ვალი, ამჟამად 31.57 მილიარდი ლარია, საიდანაც საგარეო დავალიანება სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და ქვეყნებისადმი 25.7 მილიარდს შეადგენს. როგორც ჩანს, მმართველმა პარტიამ წინასაარჩევნოდ გადაწყვიტა, საგარეო ვალის საკითხი გამოიყენოს საბაბად და, მაკროფინანსურ დახმარებაზე უარის თქმის გზით, თავიდან აიცილოს ევროკავშირის პირობითობის პრინციპის ამოქმედება საქართველოსთან მიმართებით. ამას ისიც ემატება, რომ ამ ნაბიჯით ოცნება ცდილობს, უფრო ადვილად მიიქციოს ევროსკეპტიკურად განწყობილი ამომრჩევლის ყურადღება, რაც, ივლისის მოვლენების შემდეგ, საქართველოს ევროპეიზაციისთვის, როგორც ქვეყნის სტრატეგიული მიზნისთვის, სახიფათო თამაშია.
დასკვნის სახით, შეიძლება ითქვას, რომ ხელისუფლების გადაწყვეტილება არაგონივრიულია, რადგან მეტნაკლებად არადამაჯერებელი ეკონომიკური განმარტებების საპირწონედ, სასწორის მეორე მხარეს დევს საქართველოს დეკლარირებული სტრატეგიული მიზანი – ევროატლანტიკური ინტეგრაცია და ევროპეიზაცია. ოცნების ლიდერების მიდგომა, რომ მათ გადაწყვეტილებას ნაკლები პოლიტიკური დატვირთვა უნდა მიენიჭოს, გვაჩვენებს, რომ პარტია ამ მოვლენის პოლიტიკურ ფასს ვერ ან არ აფასებს ჯეროვნად. ეს კი, მიუთითებს მართველი პარტიის მისწრაფებაზე, მოახლოებული არჩევნების წინ ნებისმიერ ფასად შეინარჩუნოს ხელისუფლება, მათ შორის სტრატეგიულ საერთაშორისო პარტნიორებთან გაუარესებული ურთიერთობების ხარჯზე.

06/09/2021 Nino Samkharadze
After meeting with Georgia’s Prime Minister Irakli Gharibashvili, the President of the European Council Charles Michel gave a reminder of the conditionality of the EU financial assistance on his own Twitter account.  A few days later the leaders of Georgian Dream stated that a decision had been made that Georgia might reject Brussel’s macro-financial assistance.
The government is trying to justify its approach within a macro-political context, although there is another point of view – that they made this decision before the EU could act first and apply the conditionality principle. It appears that the ruling party aspires to maintaining power and in order to achieve this goal it is ready to endanger even the country’s strategic partnership relations.
Therefore, it is interesting to examine what threats are linked to this government decision, the path of democratic development in Georgia and its European integration, and what might be the motives behind the approach of the ruling party.
What Are the Risks Caused by Rejecting the EU Financial Assistance?
Rejecting macro-financial assistance, for a country with such a complicated geopolitical location and political-economic reality as Georgia, implies many risks, in terms of political as well from the financial and security standpoints.
• The government’s decision, especially against the background that Georgia’s reputation has already been damaged,  will inflict even more harm to views of its political trustworthiness in Brussels and will practically end the ambition of submitting a formal application for EU membership by 2024. With this gesture, the Georgian Dream basically confirmed the lack of interest in any intensive cooperation with Brussels. Additionally, the country, seen as the flagman of the Eastern Partnership, is gradually losing this status and the rejection of macro-financial assistance will once again emphasize this. Against this background, Members of the European Parliament periodically spread messages about “EU-Georgian relations being on the verge of a breakup”. This time prospects for the relations look to be distinctly in favor of such a breakup.
• Besides, the decision of the Georgian Dream is basically a demonstration that the Georgian government didn’t carry out and, as it appears, doesn’t want to carry out the obligations it took on under the memorandum with the EU. This is confirmed by Brussel’s stated position about the decision of the Georgian Dream: according to the statement, Georgia failed to meet the conditions for issuing Considering this background, the government’s decision to reject the support indicates the immaturity of the political class, because ultimately the ruling political elite doesn’t understand what political price the country will have to pay as a result of carrying out significantly flawed judicial, electoral or other types of reforms.
• Moreover, it has become absolutely clear that the government is in deep conflict with European values: Georgian Dream basically refuses to work under the EU Conditionality Principle, which means that it doesn’t have the goodwill to get closer to European standards of democracy. As a result, if before Georgia was aspiring to be a hopeful Democracy in the region and was attracting the West, this picture will gradually change. Turning its back on the values of international democratic society automatically implies a contradiction of the values of NATO and the USA.
We can also discuss the short-term and long-term losses in terms of financial and practical standpoints:
• The claim of the government that it’s not alarming to reject EUR 75 million from the EU because of the background of recent economic growth in the country, is unconvincing. The part of the financial aid that Georgia was supposed to receive in September was intended to support the country in its fight against the pandemic. At this stage of the pandemic, when Georgia has especially severe indicators, rejecting the above-mentioned support reduces resources in terms of fighting against COVID. Especially given the fact that the conditions of the financial support are so favorable (percentage and the dates of return) that it’s almost similar to the grant part of the support.
• In the long-term, it will be less likely to receive support in the future from the EU MFA Programme. The EU issues macro-financial assistance within multiple stages: it should have been the fourth time granting aid for Georgia since 2008. If the government rejects the assistance, it will for sure be reflected negatively in the EU’s decision-making in terms of issuing the fifth and next stages of the financial support. At the same time, according to some pundits’, this one-time rejection will reduce ratings of the reliability of the investment environment and in the long-term will cause even heavier economic loss. Ultimately, the decision of the Georgian Dream can inflict a bigger financial loss to the country than is visible at first glance.
What Message Does the Decision of the Government Contain Before the Elections?
According to the official position of the leaders of Georgian Dream, the objective is to reduce the external debt of Georgia, which by itself is not a bad objective. Currently, Georgia’s state debt has risen to GEL 31.57 billion, of which external debt from the various international organizations and countries is GEL 25.7 billion. As it seems, the government decided to use the issue of the external debt in the pre-election period as the excuse to avoid the application of the EU conditionality principle in Georgia. Additionally, through this step the Georgian Dream tries to attract the attention of the euro skeptical voters, which is a dangerous game for the Europeanisation of Georgia, as well as its strategic objectives, after the events of July, 2021.
In conclusion, it can be said that the government’s decision is unreasonable, and on the other end of the more or less unconvincing economic explanation there is Georgia’s declared strategic objective – Euro-Atlantic integration and Europeanisation. The approach of the leaders of the Georgian Dream, to attribute less political meaning to their decision, shows us that the party cannot properly evaluate the political price of this event. This indicates the aspirations of the ruling party to maintain power at any cost at the upcoming elections, even at the cost of the deterioration of relations with strategic international partners.