ფეხაკრებით “მიტმასნება”? რუსეთის მიმართ საქართველოს დაშოშმინების პოლიტიკის ახსნა
ფორუმმა “ევროპული უსაფრთხოება,” რომელიც განიხილავს უსაფრთხოების გამოწვევებსა და მიდგომებს როგორც რეგიონში, ასევე ევროპისთვის გლობალურ კონტექსტში, გამოაქვეყნა სტატია სათაურით “ფეხაკრებით მიტმასნება?  რუსეთის მიმართ საქართველოს დაშოშმინების პოლიტიკის ახსნა“, ავტორები – პროფ. კორნელი კაკაჩია (საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორი) და ბიძინა ლებანიძე (PhD, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) პოლიტიკის უფროსი ანალიტიკოსი).
აბსტრაქტი
“ფეხაკრებით მიტმასნება” ეხება სიტუაციას, როდესაც პატარა სახელმწიფოს მთავრობა ცდილობს დაუახლოვდეს დიდ ძალას, ამავდროულად აგრესორს, ძლიერი საზოგადოებრივი წინააღმდეგობის ფონზე. აღნიშნული ტერმინი შეგვიძლია ავხსნათ  2012- 2022 წლებში რუსეთის მიმართ საქართველოს საგარეო პოლიტიკის მაგალითზე. არსებობს მტკიცება, რომ 2012 წლიდან საქართველოს მცდელობა დაუახლოვდეს რუსეთს შეიძლება განიმარტოს ორი, ერთ დონეზე მყოფი ცვლადით: (1) ქვეყნის ხელმძღვანელობის რწმენა, რომ  რუსეთთან დაახლოება აუცილებელია და (2) საზოგადოებრივი და საჯარო წინაარმდეგობა რუსეთთან დაახლოების პოლიტიკის მიმართ. ამ ურთიერთწინააღმდეგობრივ დინამიკას, რუსეთთან დაახლოებულ მთავრობასა და რუსეთისადმი სკეპტიკურად განწყობილ საზოგადოებას შორის, მოჰყვა სწორედ ე.წ. “ფეხაკრებით მიტმასნების” პროცესი – დეფაქტო და ნაწილობრივი დაახლოება რუსეთთან, ისე რომ, ფორმალურად არ შეცვლილა საქართველოს საგარეო პოლიტიკისთვის ოფიციალურად დეკლარირებული პროდასავლური მიმართულება.

Bandwagoning by stealth? Explaining Georgia’s Appeasement Policy on Russia
European Security, a forum for discussing challenges and approaches to security within the region as well as for Europe in a global context, published an article titled “Bandwagoning by stealth? Explaining Georgia’s Appeasement Policy on Russia,” Authored by Kornely Kakachia, director at GIP, and Bidzina Lebanidze, a senior policy analyst at GIP.
Abstract
Bandwagoning by stealth refers to a situation when a government of a small state tries to accommodate a great power turned to aggressor amid a strong public opposition. We explain it with the example of Georgia’s foreign policy towards Russia in the period of 2012–2022. It is argued that Georgia’s attempt for rapprochement to Russia since 2012 can be explained by two unit-level variables: (1) a belief of the country’s leadership in the need to accommodate Russia and (2) a societal and public opposition to the Russia-accommodating policy. A conflictual dynamic between the Russia-accommodating government and Russia-sceptic public resulted in bandwagoning by stealth – a defacto and partial bandwagoning with Russia without formally changing Georgia’s declared pro-Western foreign policy.