თებერვალი 10, 2022 keta
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტo (GIP) “ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის” თბილისის ოფისთან თანამშრომლობით აგრძელებს პროექტს ახალგაზრდა მკვლევარებისათვის სახელწოდებით „სამხრეთ კავკასიაში მიმდინარე გეოპოლიტიკური ცვლილებების ანალიზი.“ პროექტის მიზანია ქართველი, სომეხი და აზერბაიჯანელი ახალგაზრდა მკვლევრების ხელშეწყობა, სამხრეთ კავკასიაში არსებული ცვალებადი გეოპოლიტიკური გარემოს შესახებ პოლიტიკის მემორანდუმის ან პოლიტიკის ნარკვევის შემუშავების მიზნით. პროექტი მხარს უჭერს საქართველოს, სომხეთისა და აზერბაიჯანის მიმართ ინფორმირებული პოლიტიკის განვითარებას და ამ გზით რეგიონში ევროკავშირის გავლენის ეფექტურ უზრუნველყოფას.
პროექტი ახალგაზრდა მკვლევრებს საქართველოდან, სომხეთიდან და აზერბაიჯანიდან, საშუალებას მისცემს გაიღრმავონ კვლევითი, ანალიტიკური და წერითი უნარ-ჩვევები პროფესიონალი ექსპერტების მხარდაჭერით. ასევე, ისინი იმუშვებენ  რეგიონში გეოპოლიტიკური ცვლილებების შესახებ კვლევაზე და აღნიშნული ცვლილებების შედეგებზე ევროკავშირისა და სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებისთვის.
პროექტის ფარგლებში, ორგანიზატორები იწვევენ ორ-ორ ახალგაზრდა მკვლევარს საქართველოდან, აზერბაიჯანიდან და სომხეთიდან პოლიტიკის ნარკვევის/მემორანდუმის შესამუშავებლად.  შესაბამისად, სამხრეთ კავკასიის რეგიონიდან ჯამში ექვსი მკვლევარი მიიღებს პროექტში მონაწილეობას.
პოლიტიკის დოკუმენტები უნდა ეხებოდეს შემდეგ საკითხებს:
• კონფლიქტები და ეროვნული უსაფრთხოება;
• ენერგეტიკა და უსაფრთხოება;
• ომი უკრაინაში და მისი შედეგები სამხრეთ კავკასიის რეგიონზე;
• სამხრეთ კავკასიის სახელმწიფოები, როგორც სატრანზიტო ქვეყნები;
• თურქეთის, რუსეთისა და ირანის, როგორც რეგიონალური აქტორების როლი;
• შიდა დებატები რეგიონის გეოპოლიტიკასა და უსაფრთხოებაზე;
• ევროკავშირის პოლიტიკა სამხრეთ კავკასიაში და აღმოსავლეთ პარტნიორობის სახელწიფოები;
•  სამხრეთ კავკასიისა და ევროკავშირის სამხელმწიფოებს შორის ურთიერთბები;
• ფემინისტური პერსპექტივა რეგიონში მშვიდობასა და უსაფრთხოებაზე.
ამასთანავე, მკვლევრებს შეუძლიათ პოლიტიკის დოკუმენტი სხვა ისეთ თემაზეც მოამზადონ, რომელიც არ არის აღნიშნულ ჩამონათვალში. თუმცა, მნიშვნელოვანია რომ მკვლევრის მიერ შერჩეული საკითხი არ დაშორდეს პროექტის ძირითად თემას – გეოპოლიტიკური ცვლილებების საკითხი სამხრეთ კავკასიის რეგიონში და მათი შედეგები სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებისა და ევროკავშირისთვის.
სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან და საქართველოდან შერჩეული ექვსი მკვლევარი მონაწილეობას მიიღებს ონლაინ სემინარში და ხუთ დღიან საზაფხულო აკადემიაში, რომელიც გაიმართება თბილისში. აკადემიის  ფარგლებში, მკვლევარები შეხვდებიან მენტორებს და განიხილავენ თავიანთ კვლევით პროექტებს, პოლიტიკის დოკუმენტის შემუშავების დეტალებსა და  კვლევასთან დაკავშირებულ სხვა რელევანტურ საკითხებს.
პოლიტიკის დოკუმენტები უნდა დაიწეროს ინგლისურ ენაზე  2,000-2,500 სიტყვის ფარგლებში. მკვლევარები საბოლოო ნაშრომებს ონლაინ წარუდგენენ აკადემიის, სამოქალაქო საზოგადოებისა და ფართო საზოგადოების წარმომადგენლებს.
პროგრამის მონაწილეების შერჩევა შემდეგი კრიტერიუმების მიხედვით მოხდება:
• მაგისტრის ხარისხი პოლიტიკის მეცნიერებაში, საერთაშორისო ურთიერთობებში ან სოციალური მეცნიერებების სხვა დისციპლინაში; პრიორიტეტი მიენიჭებათ დოქტორანტობის კანდიდატებს ან დოქტორის ხარისხის მფლობელ მკვლევარებს საქართველოდან, სომხეთიდან და აზერბაიჯანიდან;
• ასაკი – 35 წლამდე;
• ინგლისური ენის სრულყოფილად ფლობა;
• კარგი წერითი და ანალიტიკური უნარები, მათ შორის კრიტიკული აზროვნების უნარ-ჩვევები;
• გამართული ზეპირი კომუნიკაციის უნარები;
• სამხრეთ კავკასიის რეგიონული პოლიტიკის მიმართ ინტერესი და ცოდნა; სასურველია, ჰქონდეს ამ თემატიკაზე გამოქვეყნებული ნაშრომები;
• სემინარებში, საზაფხულო აკადემიაში და პოლიტიკის ბრიფინგების ონლაინ პრეზენტაციაში მონაწილეობა და დასწრება სავალდებულოა;
• ჰქონდეთ მზადყოფნა თავიანთ ნაშრომებზე მიიღოს კონსტრუქციული კრიტიკული კომენტარები, ჩაერთოს დისკუსიებში და ს შესაბამისად განაახლონ თავიანთი ნაშრომები.
დაინტერესებულმა პირებმა უნდა გამოაგზავნონ:
დაინტერესებულმა კანდიდატებმა დოკუმენტები უნდა გაგზავნოთ მხოლოდ ინგლისურ ენაზე, 2022 წლის 16 მარტამდე შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: [email protected], საკონტაქტო პირი: სალომე კანდელაკი.

Georgian Institute of Politics (GIP) in cooperation with the Heinrich Boell Foundation Tbilisi Office – South Caucasus Region is launching the second cycle of the call for the proposals for the policy briefs/memos that address the geopolitical shifts in the region and their consequences for the South Caucasus (SC) states and the EU. The call is announced under the project “Analyzing Geopolitical Shifts in the South Caucasus,” which aims to encourage young researchers from Armenia, Azerbaijan, and Georgia to further develop their policy-relevant analytical, research, and writing skills and networks.
In the framework of the project, the organizers are pleased to announce a call for two young researchers from Georgia, Armenia, and Azerbaijan – overall six young fellows from the South Caucasus region. The candidates will be requested to submit a pitch for a policy brief or memo, which should analyze:
- Conflicts and (human/national) security in the region
- Energy and security
- War in Ukraine and its implications on the South Caucasus region
- The SC states as transit countries
- The role of regional actors, such as Turkey, Russia, and Iran
- Domestic debates on geopolitics/security in the region
- The EU policies in the SC and EaP states
- Relations between the EU and South Caucasus states
- Feminist perspectives on peace and security in the region
Researchers are free to offer topics of their choice which are not listed above. However, it is important to stay close to the mainline of interest – the question of geopolitical changes in the SC region and their consequences for the SC states and the EU.
All six selected researchers from Georgia, Armenia, and Azerbaijan will take part in a series of kick-off online workshops and a 5-day long summer academy in Georgia. The drafting process of the policy briefs/memos, written in English, will be supervised by the GIP and the Heinrich Boell Foundation Tbilisi Office. Their length is limited to 2,000-2,500 words. The final publications will be presented to policy makers as well as representatives of academia, civil society, and the general public.
Eligibility and selection criteria for the young researchers:
- MA degree in political science, international relations, or other social science disciplines. Ph.D. students or Ph.D. degree holders from Georgia, Armenia, and Azerbaijan will be given priority
- Age – up to 35
- Fluency in English
- Excellent writing and analytical skills as well as critical thinking
- Good verbal communication skills
- Interest and background knowledge on SC regional politics and preferably previous related publications
- Commitment to take part in the kick-off and follow-up workshops, summer academy, and the online presentation of the policy briefs
- Readiness to receive constructive critical feedback, to engage in discussions and to revise the paper accordingly
Submission – interested candidates should send:
- CV
- Abstract for policy briefs/memos – filled in the form, please download >>
- One sample of an article that you previously published on a related topic
The documents should be submitted only in English by email to Salome Kandelaki at [email protected], the latest by March 16, 2022.
Each selected researcher will receive an honorarium of 1,150 GEL (NET, excluding taxes) throughout the project.