თებერვალი 16, 2024 magda
საქართველოს ევროკავშირისკენ მიმავალი მარშრუტის დაგეგმვა: ნავიგაცია გაწევრების წინა კომპლექსურ გარემოში
უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის უკანონო აგრესიის ფონზე, ევროკავშირის გაფართოების პროცესის განახლების შესახებ გადაწყვეტილება ევროკავშირის მხრიდან გეოპოლიტიკურ გადაწყვეტილებას წარმოადგენს. რუსეთის ქმედებებმა წარსულში სკეპტიკურად განწყობილი ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოებიც კი გაფართოების ერთსულოვან მხარდამჭერებად აქცია. 2022 წლის 23 ივნისს, ევროკავშირმა უკრაინასა და მოლდოვას კანდიდატის სტატუსი, ხოლო საქართველოს ევროპული პერსპექტივა მიანიჭა, რასაც 2023 წლის 14 დეკემბერს, უკრაინასთან და მოლდოვასთან გაწევრიანების შესახებ მოლაპარაკებების დაწყება და საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭება მოჰყვა, ცხრა ნაბიჯის შესრულების დათქმით. ამ ეტაპზე, ევროკავშირის გაფართოების გეგმა, დასავლეთ ბალკანეთის ხუთ ქვეყანასთან ერთად,  ჯამში 35 სახელმწიფოს მოიცავს.
ერთი მხრივ, საფრანგეთში Europe puissance-ის და გერმანიაში Zeitenwende-ის კონცეფციებმა და მეორე მხრივ, შვედეთის, დანიის, ბელგიის და ნიდერლანდების მიერ სტრატეგიული დონის დოკუმენტებში ევროკავშირის გაფართოების ასახვამ, ევროპის მასშტაბით ახალ სტრატეგიულ აზროვნებას ჩაუყარა საფუძველი. აღნიშნული ხედვის მიხედვით, ევროკავშირის გაფართოება ევროკავშირის მხრიდან ძალის დემონსტრირების შესაძლებლობას და რუსეთის მიერ ქვეყნების ერთმანეთის მიყოლებით „შთანთქმის“ პრევენციას გულისხმობს. „გაფართოებამშვიდობის, უსაფრთხოების, სტაბილურობისა და კეთილდღეობის მიმართულებით გეოსტრატეგიულ ინვესტიციას წარმოადგენს“, განაცხადა 40-ზე მეტი ქვეყნის წარმომადგენელმა მესამე ევროპული პოლიტიკური საზოგადოების შეხვედრაზე გრენადაში, ესპანეთში.
თუმცა, ის ფაქტი, რომ გაფართოებისადმი ბოლოდროინდელი მიდგომა „გეოპოლიტიკური“ ხასიათისაა, ევროკავშირისთვის კანდიდატი წევრების უპირობო მიღებას არ ნიშნავს. ევროპული საბჭოს 14 დეკემბრის დასკვნის მიხედვით, „სამუშაოები ორივე მიმართულებით ერთმანეთის პარალელურად უნდა პროგრესირებდეს“.  პირველი მიმართულება მომავალი წევრების მხრიდან გაწევრებისათვის მომზადებას, ხოლო მეორე მიმართულება ახალი წევრების მისაღებად ევროკავშირის მზადყოფნას გულისხმობს. ევროკომისიის პრეზიდენტი ურსულა ფონ დერ ლაიენი ხშირად უსვამს ხაზს, რომ „შემოვლითი გზები“ არ იქნება. კანდიდატი ქვეყნებისა და ევროკავშირის რეფორმებს შორის მსგავსი კომპლექსური ურთიერთკავშირი კანდიდატი ქვეყნებისგან რამდენიმე მიმართულებით მოითხოვს ყურადღების გამახვილებას:
პირველ რიგში, ჯერ არ დათქმულა ევროკავშირის გაფართოების თარიღი.
ამ დრომდე, მხოლოდ პრეზიდენტმა შარლ მიშელმა განაცხადა, რომ „ჩვენ – ორივე მხარე – მზად უნდა ვიყოთ გაფართოებისთვის 2030 წლისთვის“. თუმცა, წევრი სახელმწიფოები კონკრეტული თარიღის დასახელებისგან თავს იკავებენ. ამდენად, გაფართოების ეს ახალი ტალღა ბოლოდროინდელ განვითარებებზე პასუხს წარმოადგენს და მიუხედავად იმისა, რომ უკვე არსებობს მტკიცე გადაწყვეტილება, მისი დეტალები შესაძლოა გარემოებების ცვლილებასთან ერთადვე შეიცვალოს.
მეორე, ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოები ინარჩუნებენ რეფორმებზე ფოკუსს.
შესაბამისად, ევროკავშირის რეფორმებსა და ევროკავშირის გაფართოებას შორის ცირკულარული კავშირი არსებობს. რეფორმების საჭიროება კომპლექსურია, რაც, მათ შორის, გულისხმობს ისეთ საკითხებს, როგორიცაა ფერმერების სუბსიდირება, რეგიონული განვითარების ფონდები, გაფართოების გავლენა ევროკავშირის ბიუჯეტზე, და კანონის უზენაესობის მოთხოვნები. აღნიშნულ სფეროებში უკვე არსებობს სირთულეები, რომლებიც ორმხრივი კონფლიქტების რაოდენობის მატებასთან ერთად კიდევ უფრო იზრდება, რაც ევროკავშირში გადაწყვეტილებების მიღების პროცესს აფერხებს. ამ მიმართულებით, ზოგიერთი წევრი სახელმწიფო მხარს უჭერს მრავალსიჩქარიანი ევროპის იდეას, თუმცა ყველა მათგანი, განსაკუთრებით კი საფრანგეთი და გერმანია, ყურადღებას ერთიანობასა და ინსტიტუციურ რეფორმებზე ამახვილებენ; მაგალითად, გადაწყვეტილებების მიღების ერთსულოვნების პრინციპიდან გადაწყვეტილების კვალიფიციური უმრავლესობით მიღება, ასევე კვალიფიციური უმრავლესობის პრინციპის ეტაპობრივი გავრცელება ერთიანი საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის (CFSP) სფეროზე. ყოველივე ეს 27 წევრ სახელმწიფოს შორის შესათანახმებელი  კომპლექსური საკითხებია და ამის ფონზე, არ უნდა შესუსტდეს მათი მტკიცე დამოკიდებულება გაფართოებისადმი კანდიდატ ქვეყნებში რეფორმების არაჯეროვანი ტემპის გამო.
ზემოთ აღნიშნული მიზეზებიდან გამომდინარე, გარანტირებული არაფერი არ არის და მნიშვნელოვანია რამდენიმე ფაქტორის გათვალისწინება, თუკი საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების სტრატეგიული მიზნის მიღწევა სურს:
• ცხრა ნაბიჯის სწრაფი და ეფექტური შესრულება ისეთი ინკლუზიური და შედეგზე ორიენტირებული პროცესის საშუალებით, რომლის შედეგებიც არ იქნება სადავო ევროკავშირს, მთავრობას, ოპოზიციასა და სამოქალაქო საზოგადოებას შორის. ამის მისაღწევად, საქართველოს სჭირდება კონსესუსზე დაფუძნებული და დემოკრატიული პროცესი მრავალპარტიული და სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობით. ამგვარი კულტურის ჩამოყალიბების გარეშე, პროცესი ღირებულებას მოკლებული იქნება და შესაძლებლობების ფანჯრის არაჯეროვნად გამოყენების რისკი გაიზრდება. არც ერთმა პასუხისმგებლობით აღჭურვილმა სახელმწიფო მმართველობამ არ უნდა მისცეს თავს ამ რისკის უგულებელყოფის უფლება.
• საქართველოში გაწევრიანებამდელი პროცესი უნდა დაიწყოს საფუძვლიანი და სიღრმისეული ტრანსფორმაციული რეფორმით რამდენიმე სექტორში, პირველ რიგში კი საჯარო მმართველობის მიმართულებით. მაგალითად, დეცენტრალიზაცია და ადგილობრივი თვითმმართველობა ის ფუნდამენტური სფეროებია, სადაც აუცილებელია ყოვლისმომცველი რეფორმების გატარება, რადგან ევროკავშირში საკანონმდებლო პროცესები, როგორც წესი, ადგილობრივ და რეგიონულ დონეებზე მიმდინარეობს. გაწევრების პროცესში თვითმმართველი ერთეულები ევროკავშირის კანონთა კრებულის 70%-მდე შესრულებაზე არიან პასუხისმგებელნი. მსგავსი მიდგომა მოეთხოვება საქართველოსაც. ქვეყანას სჭირდება ფუნქციური, ძლიერი და დამოუკიდებელი ადგილობრივი თვითმმართველი ორგანოები, სადაც უზრუნველყოფილია პარტიული პლურალიზმი და ინკლუზიურობა. ამასთან, უფრო მეტი ყურადღება იქნება გასამახვილებელი რეფორმების ისეთ მუდმივად ფუნდამენტურ სფეროებზე, როგორიცაა დეპოლიტიზირება, ინსტიტუტების დამოუკიდებლობა და კანონის უზენაესობა.
• გაწევრიანებამდელი პროცესი საქართველოს მხრიდან ასევე საჭიროებს ქვეყნის მზადყოფნას, ეფექტურად აითვისოს დამატებითი თანხები. მაგალითად, 2007 წლიდან, ევროკავშირი გაფართოების ქვეყნებს უწევს ფინანსურ და ტექნიკურ დახმარებას გაწევრიანებამდე დახმარების ინსტრუმენტის (IPA) გამოყენებით. 2021-2027 წლების ახალი ფინანსური ჩარჩოს მიხედვით, IPA III-ის ბიუჯეტი 14.162 მილიარდი ევროთი განისაზღვრა. აღნიშნული ფონდის გამოყენება უფრო მეტ მზადყოფნასა და ინსტიტუციურ შესაძლებლობებს საჭიროებს, რადგან ამ რეგულაციის მიხედვით, დახმარება ეფუძნება როგორც შედეგებზე ორიენტირებულ მიდგომას, ისე სამართლიანი განაწილების პრინციპს. IPA-ს პრინციპი ითვალისწინებს განსხვავებულ მასშტაბებსა და ინტენსივობას ბენეფიციარების მიერ ნაჩვენები შედეგების გათვალისწინებით, რომელიც, თავის მხრივ, არა მხოლოდ საჭიროებებს, არამედ რეფორმების განხორციელების პროგრესსაც ეფუძნება (Article 8, Regulation 2021/1529). გარდა ამისა, IPA-ს რეგულაციების მიხედვით, რეგრესის შემთხვევაში, IPA-ს ფინანსები შესაძლოა შემცირდეს ან საერთოდ შეჩერდეს. ბენეფიციარების ეფექტურობა, როგორც წესი, ისეთი სფეროებზე დაყრდნობით იზომება,  როგორიცაა კანონის უზენაესობა და ფუნდამენტური უფლებები, დემოკრატიული ინსტიტუტები და საჯარო ადმინისტრირების რეფორმა, ასევე, ეკონომიკური განვითარება და კონკურენტუნარიანობა. მიუხედავად იმისა, რომ ასოცირებული ტრიო ჯერ კიდევ არ არის IPA III-ის ნაწილი, სასურველია, ამ ქვეყნებმა უკვე დაიწყონ ევროკავშირის რეგულაციის (Regulation (EU) 2021/1529) შესწავლის პროცესი, რადგან იმის მიუხედავად, თუ რა ფონდები იქნება გამოყენებული ასოცირებული ტრიოს ქვეყნების გაწევრიანებამდელი პროცესის მხარდასაჭერად, ევროკავშირის მხრიდან თანხების გამოყოფა როგორც საჭიროებებზე, ისე შედეგებზე ორიენტირებულ მიდგომას დაეფუძნება.
რეფორმების ეფექტური იმპლემენტაცია საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსთან დაკავშირებული სიკეთეების მიღების მთავარი საშუალება იქნება. კანდიდატის ფაზიდან ტრანზიციის პროცესში, ასოცირებული ტრიოს მიერ გეოპოლიტიკური ფაქტორით მიღებული დივიდენდები შემცირდება, რადგან გაწევრების მოლაპარაკებების ეტაპზე, გადაწყვეტილების მიღებისას ტექნიკურ და შედეგზე-ორიენტირებულ მაჩვენებლებს ექნება წამყვანი მნიშვნელობა. ნებისმიერი კანდიდატი ქვეყნის მთავრობისთვის, აღნიშნულ რეფორმებზე მუშაობის დაწყება როგორც სტრატეგიულ, ისე პრაგმატულ ვალდებულებას წარმოადგენს, რადგან ამ პროცესის წარმატება შედეგების მიღწევის ხარისხზე იქნება დამოკიდებული.
საქართველოს მხრიდან ევროკავშირის გაფართოების პროცესის მხოლოდ გეოპოლიტიკურ ჭრილში განხილვა არა მხოლოდ არამიზანშეწონილი, არამედ სახიფათოც კი იქნება საფუძვლიანი უსაფრთხოების სტრატეგიის გარეშე. საქართველომ თავი უნდა შეიკავოს მინიმალური წინააღმდეგობის გზის არჩევისგან ევროკავშირის რეკომენდაციებთან მინიმალური თავსებადობის უზრუნველყოფით და სანაცვლოდ, აქტიურად მოახდინოს რეფორმების დღის წესრიგის შედეგების დემონსტრირება. ამის პარალელურად, საქართველო იმაზე უფრო ენერგიულად უნდა ესწრაფოდეს ნატოში ინტეგრაციის პოლიტიკას, ვიდრე ის ამას ამჟამად აკეთებს. ჯერჯერობით, ევროკავშირი სრულფასოვანი უსაფრთხოების ორგანიზაცია არ არის და მისი 42(7)-ე მუხლი არ იძლევა ყოვლისმომცველი თავდაცვის ქოლგის გარანტიას. შესაბამისად, საქართველო უფრო აქტიურად უნდა ესწრაფოდეს ნატოში ინტეგრაციის გზას, განსაკუთრებით ახლა, როდესაც ნატოს გაფართოების მიმართ სკეპტიციზმი მინიმალურ ნიშნულზეა.
შეჯამებისთვის უნდა აღინიშნოს, რომ საგარეო საფრთხეების პირობებში, დემოკრატიული რეფორმები საუკეთესო თავდაცვას წარმოადგენს და საქართველოსთვის, სტრატეგიული პარტნიორების გარიყვისა და გეოპოლიტიკური ფორტუნის იმედზე ყოფნის ნაცვლად, სწორედ ეს უნდა იქცეს პრიორიტეტულ მიმართულებად. ქვეყანა უნდა ფოკუსირდეს მნიშვნელოვან და კომპლექსურ სახელმწიფოებრივ საკითხებზე, მათ შორის, ევროკავშირსა და ნატოში ინტეგრაციის ეფექტური პოლიტიკის გატარებაზე.
სწორედ ესაა საქართველოს უსაფრთხოების გარანტი. ყველა სხვა გზა არაეფექტური და სარისკოა და სასურველი უსაფრთხოების მიღწევის ცრუ დაპირებას ეფუძნება.
პერსპექტივა მომზადდა „ღია საზოგადოების ფონდის“ მხარდაჭერით. მასში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ავტორს და შესაძლოა, არ ემთხვეოდეს „ღია საზოგადოების ფონდის“ და “საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის” შეხედულებებს.

16/02/2024 Eka Akobia
The decision to reignite the EU enlargement process in the face of Russia’s unwarranted military aggression against Ukraine was a geopolitical decision on the part of the EU. Russia’s action prompted formerly skeptical member states to pivot unanimously in favor of further EU enlargement. The EU granted candidacy to Ukraine and Moldova and a European perspective to Georgia on June 23, 2022, which was followed by the announcement on December 14, 2023, of the start of accession talks with Ukraine and Moldova, and candidate status to Georgia alongside an understanding that the implementation of nine steps would take place. As of now, together with five Western Balkan countries, the EU is planned to enlarge to encompass 35 countries.
Concepts such as Europe puissance in France, Zeitenwende in Germany, and updates to strategic documents to include EU enlargement in Sweden, Denmark, Belgium, and the Netherlands have quickly led to the crystallization of new strategic thinking across Europe. In this view, EU enlargement is a means to assert EU power and block Russia from “swallowing” countries one after another.  “Enlargement is a geo-strategic investment in peace, security, stability, and prosperity,” stated over 40 European countries at the end of a 3rd European Political Community meeting in Granada, Spain.
However, for the EU, the fact that the latest approach to enlargement is ‘geopolitical’ does not amount to free passage for candidate countries. The 14 December European Council conclusion stated that “work on both tracks should advance in parallel.” One track focuses on future members preparing for accession and the other track focuses on preparing the EU to integrate new members. European Commission President Ursula von der Leyen often underlines that there are “no shortcuts”. This complex interdependence between reforms in candidate countries and reforms in the EU warrants candidate countries’ attention in several respects:
Firstly, there is no enlargement date set.
So far, only President Charles Michel has stated that “we must be ready – on both sides – by 2030 to enlarge”. However, member states have avoided naming dates. Therefore, this newfound enlargement push is not happening without countervailing reactions, and while strong resolve remains, the details might change as the environment changes.
Second, member states maintain a focus on reforms.
There is a circular relationship between EU reforms and EU enlargement. The needed reforms are complex, dealing with issues such as farmer subsidies, regional development funds, the implications of enlargement for the EU budget, and the rule of law requirements. Difficulties related to these areas exist, and also arise from the increased number of bilateral conflicts that could stall decision-making in the EU. In that respect, some member states support the idea of a multi-speed Europe, but all of them, especially France and Germany, maintain a strong focus on cohesion and institutional reform, such as moving from unanimity to qualified majority voting (QMV) as well as the gradual extension of QMV to common foreign and security policy (CFSP).  These are complex matters to resolve among the 27, and so their resolve to enlarge must be prevented from weakening due to underperformance in candidate countries.
For the reasons outlined above, nothing should be taken for granted, and careful attention must be paid to several conditions that need to be taken into account if Georgia is to realize its strategic goal of becoming an EU member state sooner rather than later:
• Fulfilling the nine steps must be done quickly and effectively through an inclusive and meaningful process which is not contested by stakeholders such as the EU, the government, the opposition, and CSOs. To make this possible, Georgia needs a consensus-based and inclusive democratic process, with multi-party and CSO involvement. Without fostering such a culture there can be no meaningful process and hence the risk of letting the window of opportunity escape grows. No responsible statecraft should overlook this risk.
• The pre-accession process must see the start of profound and deeply transformative reform in several sectors but first and foremost in the public administration of Georgia. For example, decentralization and local self-government are the fundamental areas where comprehensive progress is needed as the legislative process in the EU customarily goes through regional and local levels. In the accession process, self-governing units are responsible for up to 70% of the EU acquis implementation. The same approach will be required from Georgia. The country needs functioning, strong, and independent local self-government bodies, which have party pluralism and inclusivity. Furthermore, the perennial fundamental areas of reform, such as depoliticization, the independence of institutions, and the rule of law will require much greater attention.
• The pre-accession process also requires readiness from Georgia to effectively absorb additional funds. For example, since 2007, the EU has been supporting the enlargement countries with financial and technical assistance from the Instrument for Pre-accession Assistance (IPA). For the new multiannual financial framework period 2021-27, the IPA III budget is EUR 14.162 billion. Drawing on the IPA III funds requires greater preparedness and institutional capacity as assistance under this Regulation is based both on a performance-based approach and the fair share principle. IPA employs the principle of differentiated scope and intensity according to the performance of the beneficiaries which will depend on progress in implementing reforms not only the needs (Article 8, Regulation 2021/1529). Further, the IPA regulation states that in case of regression, IPA funds can be reduced and redirected. The performance of beneficiaries is primarily assessed in the fields of the rule of law and fundamental rights, democratic institutions, and public administration reform, as well as economic development and competitiveness. While the Trio is not yet part of the IPA III, they could start an inclusive process of thoroughly reviewing the Regulation (EU) 2021/1529 because whether it is IPA or some other ad hoc fund that is used to support the pre-accession process of the Associated Trio countries, the disbursement of needed funds from the EU will be both need and performance-based.
As such, the effective implementation of reforms will be the key to unlocking the benefits of EU candidate status for Georgia. Transitioning from the candidacy phase, the geopolitical dividend enjoyed by the Trio will fade, yielding solely to technical and performance-based considerations as they commence chapter negotiations. Addressing the reforms from early on is both a strategic and pragmatic duty of any candidate country’s government. In this process, performance pays off and vice versa.
It would be not only imprudent for Georgia to bet on EU enlargement being a purely geopolitical process, but actively dangerous without a sound security strategy. Georgia should avoid the path of least resistance of only minimally complying with EU recommendations and instead actively demonstrate performance in its reform agenda. Georgia must also pursue a parallel, drastically more vigorous NATO integration policy than it currently has. The EU is not a fully-fledged security organization and its Article 42(7) does not provide a comprehensive defense umbrella. Therefore, Georgia must, at the very least, pursue its NATO integration path far more energetically while skepticism of NATO enlargement is at its lowest point.
In a nutshell, democratic reform constitutes the best defense from foreign threats and as such, Georgia should be prioritizing this rather than alienating strategic partners and playing a game of fortune with geopolitics.
Georgia must focus on serious and complex statecraft, including pursuing effective EU and NATO accession policies. It is this that is the true security safeguard for Georgia. All other paths are simply insufficient and too risky and carry a false promise of security.
This Perspective was produced in cooperation with the Open Society Georgia Foundation (OSGF). The contents of this publication are the sole responsibility of the author and can in no way be taken to reflect the views of the Georgian Institute of Politics (GIP) and the Open Society Georgia Foundation (OSGF).