13/04/2021 ნინო სამხარაძე
საქართველოში პოლიტიკური კრიზისი ხუთ თვეზე მეტია გრძელდება. ქვეყნის პოლიტიკური პროცესების მიმართ ევროკავშირმა სამეზობლოსთვის უპრეცედენტო ინტერესი გამოიჩინა და კრიზისის დაძლევის პროცესში მნიშვნელოვნად მაღალ დონეზე ჩაერთო: ინტერპარტიული დიალოგის შუამავლობა ევროპული პარლამენტის პრეზიდენტმა შარლ მიშელმა აიღო საკუთარ თავზე და მოლაპარაკებების გარკვეულ ეტაპზე მედიაციაში სპეციალური წარმომადგენელი კრისტიან დანიელსონი ჩართო. თუმცა, ევროკავშირის მხრიდან ამ მასშტაბის მცდელობაც კი უშედეგო გამოდგა: ქართულმა პოლიტიკურმა ელიტამ შეთანხმებას ვერ მიაღწია და ევროკავშირის მედიაციამ, ამ ეტაპზე, მარცხი განიცადა.
ზოგიერთი მოსაზრებით, ევროკავშირის „მარცხი“ საქართველოს პოლიტიკური კრიზისში მედიაციის პროცესში, გარკვეულწილად, ლოგიკურია, რადგან თავად ევროკავშირი არ ქმნის გაწევრების მსურველი სახელმწიფოებისთვის რეალისტური პერსპექტივის მოლოდინებს. შესაბამისად, მისი მნიშვნელობა პოლიტიკური ელიტებისთვის, შეიძლება, მცირდებოდეს. თუმცა, აუცილებელია იმაზე მსჯელობა, თუ რას ელოდა თავად ევროკავშირი საქართველოს პოლიტიკური ლიდერებისგან და როგორ შეიძლებოდა, ეს კონკრეტული მედიაციის პროცესი, როგორც ერთგვარი პრივილეგია, საქართველოს თავის სასარგებლოდ გამოეყენებინა.
რას ელოდა ევროკავშირი საქართველოში მედიაციის პროცესისგან?
ევროკავშირისთვის მნიშვნელოვანია კომპრომისისა და თანხმობის მიღწევის გზით სტაბილურობის და განვითარების შენარჩუნება, რასაც ადასტურებს ისეთი ბოლოდროინდელი კრიზისული მოვლენები, როგორიცაა ბრექსიტის თითქმის ერთწლიანი მოლაპარაკებების შედეგად მიღწეული შეთანხმება ან ბიუჯეტის დამტკიცების უჩვეულოდ გაჭიანურებული პროცესი. კრიზისების მოგვარების ამგვარი ტრადიცია გადამწყვეტ როლს თამაშობდა დანიელსონის ქართული მისიის ფორმირებაშიც. მისივე სიტყვებით, ევროკავშირს ჰქონდა მცდელობა, პრაქტიკაში გაეტარებინა მიდგომა „ყველა მხარის ინტერესების გათვალისწინების შესახებ“, რაც, ქართული პოლიტიკური ელიტის შემთხვევაში, უშედეგო აღმოჩნდა.
ევროკავშირის უსაფრთხოების სტრატეგიულ მიზნებს შორის ერთ-ერთი პრიორიტეტული საკითხია აღმოსავლეთ სამეზობლოში სტაბილური სახელმწიფოების წრის შექმნა. აღმოსავლეთ პარტნიორობის ინიციატივასაც ბრიუსელი სწორედ ამ კონტექსტში უყურებს: სტაბილურ გარემოში კარგი მმართველობის ხელშეწყობა მნიშვნელოვანი ფაქტორია საგარეო პოლიტიკის დაგეგმვისას, განსაკუთრებით, ისეთ სახელმწიფოებთან ურთიერთობისას, რომლებსაც კავშირში გაწევრების ამბიცია აქვთ. ასეთი ქვეყნებისგან ბრიუსელი მოელის შეუქცევად დემოკრატიულ გარდაქმნებს, თუმცა საქართველოში პოლიტიკურ ლიდერებს უნდა ახსოვდეთ, რომ, ამავე დროს, აქტიურად მუშაობს „მკაცრი და სამართლიანი პირობითობის“ პრინციპი.
ამ კონტექსტში, საქართველოს ხუთთვიანმა პოლიტიკურმა კრიზისმა წარმოშვა საფრთხე, რომ აღმოსავლეთ პარტნიორობის მოწინავე ქვეყანა თანდათან კარგავს სტაბილური განვითარების ფოკუსს და პოლიტიკურ ჩიხში შედის. საქართველოს დემოკრატიული უკუსვლის და პანდემიური გამოწვევების ფონზე, ქვეყანას რეფორმებზე ორიენტირების და სტაბილური გარემოს შენარჩუნების ნაკლები შანსი აქვს. შესაბამისად, ევროკავშირისთვის მნიშვნელოვანი ამოცანა გახდა საკუთარი რბილი ძალის დამტკიცება კრიზისულ პოლიტიკურ სიტუაციაში უპრეცედენტოდ მაღალი კალიბრის მედიაციის ჩარევით.
ბრიუსელში არსებობდა გარკვეული ხედვა იმის შესახებ, თუ როგორ შეეძლოთ ქართულ პარტიებს, დიალოგის პროცესი უფრო ეფექტიანად წარემართათ. ამ ხედვაში პასუხისმგებლობა ეკისრებოდა როგორც მმართველ, ისე ოპოზიციურ პარტიებს. ევროპულ მოლოდინებს შორის იყო, ასევე, ისიც, რომ განსაკუთრებით სენსიტიურ პოლიტიკურ კრიზისში პროცესები დაცლილი უნდა ყოფილიყო, ერთი მხრივ, მიხეილ სააკაშვილის, მეორე მხრივ, ბიძინა ივანიშვილის პერსონალიზებული გავლენებისგან. ამასთან, შარლ მიშელის ექვსპუნქტიანი დოკუმენტი, ასახავდა არა მხოლოდ კონკრეტულ კრიზისში შეუთანხმებელ საკითხებს, არამედ ზოგადად იმ პრობლემებს, რომელთა ძირეულმა გადაჭრამაც, წესით, საქართველო ევროინტეგრაციულ პროცესებში მნიშვნელოვნად უნდა წაწიოს წინ. მათ შორის არის სასამართლო რეფორმა, რომლის ძირეული განხორციელების გარეშე შეუძლებელი იქნება დემოკრატიზაციის პროცესის ბოლომდე მიყვანა და, შესაბამისად, მეტი წარმატების მიღწევა ევროინტეგრაციის გზაზე. დანიელსონის მიერ შეთავაზებულ დოკუმენტზე ხელმოწერაზე უარის თქმით, ქართულმა პოლიტიკურმა ელიტამ, პრაქტიკულად უარყო, ასევე, ჟან მონეს დიალოგის ფორმატის გამოყენების შესაძლებლობა, რომელიც პარტიებს ევროპარლამენტთან გრძელვადიანი კომუნიკაციის რეჟიმში ეროვნული პოლიტიკის პრიორიტეტულ საკითხებზე თანხმობის მიღწევის საშუალებას მისცემდა.
ყველა ეს მოლოდინი ეფუძნება ევროპული პოლიტიკის გამოცდილებას, რომელსაც, როგორც ზემოთ ითქვა, თავისი წესები აქვს, თუმცა საქართველოს პოლიტიკურ აქტორებს ჯერ კიდევ უჭირთ, ამ საერთო წესებში ჩაერთონ და ისწავლონ, როგორ შექმნან ევროპული მმართველობის სტილის სახელმწიფო. იმ ფონზე, რომ საქართველოს საპარლამენტო დემოკრატიად ჩამოყალიბების და კონსენსუსზე დაფუძნებული სახელმწიფოს მშენებლობის ამბიცია აქვს, პარტიებისთვის, როგორც ჩანს, გაცილებით მნიშვნელოვანი აღმოჩნდა, ერთი მხრივ, ის, რომ კონკრეტულ მხარეს, რაც შეიძლება, ნაკლებ დათმობაზე მოუწიოს წასვლა მოლაპარაკებების პროცესში და მონდომებით დაიცვას საკუთარი წითელი ხაზები, მეორე მხრივ კი, ეს ისე გააკეთოს, რომ კრიზისის გამწვავება აუცილებლად და მხოლოდ მოწინააღმდეგე მხარეს დაბრალდეს. აქედან გამომდინარე, როგორც მოლაპარაკებების პირველი ეტაპის ჩაშლის შემდეგ ქრისტიან დანიელსონმა განაცხადა, პასუხისმგებლობა სრულად ეკისრება პარტიებს. შეიძლება ითქვას, რომ ამ განცხადებით დანიელსონა მიანიშნა, რომ საქართველოს პარტიულ პოლიტიკაში არის შედეგზე ორიენტირებული თანამშრომლობის რესურსი, თუმცა ამისთვის პოლიტიკურ ლიდერებს შორის კეთილი ნება ნაკლებად არსებობს და მთავარი პრობლემა სწორედ ეს არის.
ევროკავშირის მედიაცია, როგორც პრივილეგია საქართველოსთვის
“მიზეზი, პრეზიდენტმა მიშელმა რატომ აიღო ეს როლი და გამომგზავნა აქ, არის ის, რომ მას სჯერა საქართველოს მნიშვნელობის ევროკავშირისთვის“ – დანიელსონის ეს განცხადება არის ერთგვარი ილუსტრაცია, თუ რა მასშტაბის პრივილეგიასთან აქვს საქართველოს საქმე. ერთი მხრივ, საქართველო ევროპასთან მჭიდრო თანამშრომლობის გზაზე ჯერ კიდევ ევროკავშირის განსაკუთრებულ ფოკუსშია. ევროკავშირის ამ დოზით ჩართულობა საყურადღებოა იმ ფონზეც, რომ ბრიუსელი საკმაო ინერტულობას იჩენდა და იჩენს ისეთი მნიშვნელოვანი მოვლენების შემთხვევაში სამეზობლოში, როგორიცაა ბელარუსის კრიზისი და მთიანი ყარაბაღის ომი აღმოსავლეთ პარტნიორობის ორ ქვეყანას – აზერბაიჯანსა და სომხეთს შორის. თუ უფრო შორსაც წავალთ, ევროკავშირის ამ კალიბრის ჩართულობა არ ახსოვს არც უკრაინას მისი კრიზისების სხვადასხვა – შიდაპოლიტიკურ და რუსული ინტერვენციის – ეტაპებზე. საქართველოში პოლიტიკური პროცესების მიმართ ევროკავშირის განსაკუთრებულ ინტერესს, ასევე, ადასტურებს, ერთი მხრივ, ევროპარლამენტში გამართული დებატები საქართველოს საკითხის შესახებ, მეორე მხრივ, დანიელსონის მისიის სპონტანური გახანგრძლივება ინტერპარტიული მოლაპარაკებების წარმატებით დასრულების მიზნით.
ამგვარად, საქართველოსთვის შარლ მიშელის მედიაციის ინიციატივა და დანიელსონის პირადი მოღვაწეობა თბილისისთვის ძლიერი პოლიტიკური გზავნილი იყო ევროკავშირის სტრატეგიული ურთიერთობების კონტექსტში, თუმცა, ქართულმა პოლიტიკურმა ლიდერებმა ვერ გაიაზრეს, ამ პრივილეგიის წონა ქვეყნის ევროპასთან დაახლოების გრძელვადიან კონტექსტში და მედიაციის პირობების ორმხრივი უარყოფით საფრთხის ქვეშ დააყენეს ამ მიმართულებით სამომავლო პერსპექტივებიც, რითაც ძლიერი დარტყმა მიაყენეს საქართველოს დიდი ხნის შეთანხმებულ საერთო ეროვნულ ინტერესს – ხელშესახებ და წარმატებულ ევროინტეგრაციას.
ამასთან, ქართულ პოლიტიკურ ელიტას ჰქონდა შანსი, უშუალოდ მაღალი რანგის გადაწყვეტილების მიმღები პირებისთვის ეჩვენებინა, რომ პოლიტიკურად საქართველო საკმარისად მომწიფებული სახელმწიფოა, რათა დაამტკიცოს, რომ 2024 წელს კავშირში გაწევრებაზე ოფიციალური განაცხადი საფუძველს მოკლებული არ არის. ქრისტიან დანიელსონი  გაფართოების საკითხებში მოქმედი გენერალური დირექტორის სტატუსით (Acting Director-General for Neigbourhood and Enlargement Negotiations) ჩართული იყო ხორვატიის ევროკავშირში გაწევრებაში. მან მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა ქვეყნის ევროკავშირში გაწევრებისთვის მომზადებაში იმ კონკრეტული ნაბიჯების და გეგმის დასახვით, რომლის შესრულებაც ხორვატიას მოუწია, რათა წარმატებით დაესრულებინა გაწევრების რამდენიმეჯერ გადადებული პროცესი. ამგვარად, ევროკავშირის გაფართოების საკითხებში დანიელსონს მაშინაც კი დიდი როლი შეიძლება ჰქონდეს, როდესაც ბრიუსელი „გაფართოებით გადაღლილობის“ გამოწვევის წინაშე დგას, როგორც ეს ხორვატიის გაწევრების შემთხვევაში მოხდა. ამასთან, ის 2015 წლიდან სამეზობლო საკითხების და გაფართოების თაობაზე მოლაპარაკების საქმეთა გენერალური დირექტორია, რაც ნიშნავს, რომ სწორედ მისი მისიის ფარგლებში საქართველოს პოლიტიკური მოწიფულობის ჩვენება საკვანძოდ მნიშვნელოვანი უნდა ყოფილიყო წამყვანი პოლიტიკური პარტიებისთვის ევროინტეგრაციული ამბიციების გათვალისწინებით. თუმცა, ამ რანგის მედიატორის ჩართულობა ქართულმა პოლიტიკურმა ელიტამ საკმარისად ვერ დააფასა და მისი ორმაგი მცდელობა, ფაქტობრივად, არაფრისმომტან მისიად იქცა, რაც განსაკუთრებით არალოგიკურია 2024 წელს ევროკავშირში გაწევრების ოფიციალური განაცხადის გაკეთების გეგმის ფონზე.
მიუხედავად იმისა, რომ გარკვეული პოლიტიკური აქტორები აცნობიერებდნენ, რომ მოლაპარაკებების საკმაოდ მტკივნეული პროცესის შედეგად, ცალსახად გამარჯვებული მხარე არ იარსებებდა, მოლაპარაკებების შედეგებით თუ ვიმსჯელებთ, საერთო ჯამში, ქართულმა პოლიტიკურმა ელიტამ ვერ ისწავლა მთავარი პოლიტიკური გაკვეთილი, რომ, როგორც დანიელსონი ამბობს, „კომპრომისი სისუსტის ნიშანი არ არის, სიძლიერის ნიშანია. ეს არის ქართული დემოკრატიის სიძლიერე და ევროპული გზა.“
საბოლოო ჯამში, ევროკავშირმა საკმარისად ნათლად გამოამჟღავნა თავისი ინტერესი საქართველოს პოლიტიკური სტაბილურობის და შეუქცევადი დემოკრატიზაციის მიმართ.  ევროინტეგრაციის გზაზე ეს ჟესტი სასიცოცხლოდ აუცილებელი გზავნილი იყო, რომელიც ქართულ პოლიტიკურ ელიტას აუცილებლად უნდა გამოეყენებინა, როგორც ევროპასთან პოლიტიკური დაახლოების შანსი. ევროკავშირის მოლოდინები, უმეტესად, უკავშირდებოდა კომპრომისსა და თანამშრომლობაზე კონცენტრირებულ პრაგმატულ ინტერპარტიულ დიალოგს, პოლიტიკური ნების რესურსს თანამშრომლობისთვის, რასაც, უფრო გრძელვადიან პერიოდში, საქართველო ევროპული ყაიდის ქვეყნად უნდა ექცია. ევროკავშირს სურდა, დაენახა სხვაობა „რეალურ და იმიტირებულ დემოკრატიას შორის“ ქვეყანაში. თუმცა, ქართულმა პოლიტიკურმა სპექტრმა ვერ შეძლო, ალღო აეღო ინტერპარტიული დიალოგის წარმოების ევროპული მეთოდისთვის. შესაბამისად, კიდევ უფრო გამძაფრდა ევროპელი პარტნიორების ერთგვარი „გადაღლის საფრთხე“, განსაკუთრებით, მას შემდეგ, რაც გამოჩნდა, რომ საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობები საფრთხის ქვეშ დადგა. იმ ამბიციების ფონზე, რაც თბილისს ევროინტეგრაციის გზაზე გააჩნია, აუცილებელია, რომ პოლიტიკურმა ელიტამ, როგორც ხელისუფლების ისე ოპოზიციის მხრიდან, ფუნდამენტურად გადააფასოს საკუთარი წითელი ხაზები და მთელი თავისი რესურსი მიმართოს ევროკავშირის უკვე დასრულებული მედიაციის მისიის გადააზრებისკენ და სტაბილურობის მიღწევის ახალი გზების ძიებისკენ.

13/04/2021 Nino Samkharadze
For five months, Georgia has faced a severe political crisis that has been worrying enough for its European partners to express unprecedented interest in the country’s ongoing political processes. Indeed, the EU has been actively involved  in attempting to solve the crisis: the President of the European Council, Charles Michel, was in charge of mediating an inter-party dialogue, and even mandated a personal envoy, Christian Danielsson, to engage in the mediation process. However, even the very high-level involvement of the EU proved unsuccessful: the Georgian political elite did not manage to reach an agreement, and the EU mediation in Georgia is considered to have failed at this stage.
According to certain analysis, the EU’s “failure” in the mediation process is logical to some extent, as the EU does not provide realistic perspectives for those countries hoping to become the EU members. Consequently, the importance of the European Union for Georgia’s political elites might be diminishing. However, it is important to discuss what the EU expected from the Georgian political leaders, and how could Georgia use the privilege of the EU mediation process to its own advantage.
What Did the EU Expect from the Mediation Process in Georgia?
The EU places importance on maintaining stability and development through agreement and compromise, which is exemplified by the recent crises, such as the Brexit agreement, which was reached after almost one year of negotiations and an unusually prolonged process of budget approval. A similar tradition of crisis management played a decisive role in Danielsson’s mediation mission in Georgia. In his words, the EU tried to “take into account the interests of all sides”, which proved unsuccessful in the case of Georgia’s political class.
Creating stability in the eastern neighborhood is one of the top priorities among the EU’s strategic security objectives.  Brussels sees the Eastern Partnership initiative through the same prism: promoting good governance in a stable environment is an important factor for foreign policy planning, especially with those countries that have membership ambitions. Brussels is expecting irreversible democratic changes from these nations,, and political leaders in Georgia have to keep in mind that the EU’s “strict and fair conditionality” principle is still in place.
In this context, the ongoing political crisis in Georgia puts the country in a vulnerable position, where a frontrunner EaP state has slowly lost its focus on steady development and fallen into political deadlock. Considering the recent democratic backsliding and the challenges related to the COVID-19 pandemic, Georgia is less likely to remain focused on democratic reforms and maintain a stable environment. Consequently, it became important for the EU to demonstrate its soft power by unprecedented high-level mediation in Georgia’s political crisis.
Brussels had certain expectations towards the ways that Georgian political parties could have handled the dialogue process more effectively. From Brussels’ perspective, both the ruling and opposition parties shared the responsibility. The EU also expected that in an overly sensitive political crisis, the processes would have been free from the personalized influence of both Mikheil Saakashvili and Bidzina Ivanishvili. Moreover, Charles Michel’s six-point document included not only disputed issues under the ongoing crisis, but also wider problems, which, if effectively addressed, could significantly advance Georgia’s EU integration process. Judicial reform is included as one of the most important issues, without which it is impossible for Georgia to complete the democratization process and thereby enjoy greater success in the EU integration process. By refusing to sign the document proposed by Danielsson, the Georgian political class also virtually lost an opportunity to use the Jean Monnet Dialogue format, which would otherwise allow the parties to communicate with the European Parliament in the long-run and reach an agreement on  priority issues in national politics.
As has already been mentioned, all of those expectations are based on the European political tradition that has its own rules. However, Georgian political actors still struggle to align with the aforementioned common rules and learn how to create a truly European state. Georgia has an ambition to establish a Parliamentary democracy and build a consensus-based state: however, the country’s political parties are apparently more interested in reaching an agreement with as few concessions as possible and without crossing their own red lines, while simultaneously attempting to pin the blame solely on their political opponents. Consequently, as Christian Danielsson stated following the unsuccessful first round of negotiations, the political parties are fully responsible for the crises. With this statement, Danielsson indicated that there is a resources for a result-oriented collaboration in Georgian party politics, but the main problem is the lack of political will among the party leaders.
EU Mediation as a Privilege for Georgia
“President Michel took up the [mediator] role and sent me here because he believes that Georgia is important for the EU” – this statement from Danielsson clearly shows the scale of the aforementioned privilege. Georgia still remains on the EU radar in terms of its close partnership with the EU: the active involvement of the European Union in the political processes of Georgia is even more significant considering Brussels’ lack of involvement during major recent political developments in the neighborhood, such as the Crisis in Belarus and Nagorno-Karabakh War between the two EaP countries of Azerbaijan and Armenia. If discussed further, the EU even was not involved to the same extent in Ukraine at different stages of the crisis, neither in that country’s internal political affairs nor with regards to Russia’s renewed military intervention. The EU’s special interest in political processes in Georgia can be additionally exemplified by the EU’s parliamentary debates around Georgia’s case  and the unplanned prolongation of Danielsson’s mission with the aim to achieve fruitful inter-party negotiations.
Therefore, Charles Michel’s initiative of the EU mediation in Georgia and Danielsson’s involvement in the process was a strong political message to Georgia in the context of the EU’s strategic relations. However, Georgian political leaders failed to acknowledge the importance of that kind of privilege for the EU-Georgia rapprochement in the long-term,  and by both sides’ refusal to sign the mediation document, they even endangered the country’s future prospects in that direction. This is an important setback for Georgia’s long-standing common national interest – tangible and successful EU integration.
Moreover, the Georgian political elite had an opportunity to demonstrate to the EU’s high-level decision-makers that Georgia is a politically mature state, and prove that the official membership application for 2024 is not an unrealistic proposition. Christian Danielsson was actively involved in Croatia’s accession to the EU as the Acting Director-General for Neigbourhood and Enlargement Negotiations: he contributed significantly to the country’s preparation process by outlining the specific plan and steps that Croatia needed to take in order to complete the already-delayed EU accession process. Therefore, even now when Brussels is facing a challenge coming from “enlargement fatigue”, Danielsson might still play a significant role in EU enlargement issues, as he did when Croatia became an EU member state. Moreover, he is the Director-General for Neigbourhood and Enlargement Negotiations since 2015, meaning that demonstrating Georgia’s political maturity during his mission should have been of key importance for the leading political parties in the country, considering Georgia’s EU integration ambitions. However, the Georgian political elite failed to properly appreciate the involvement of a high-level representative in the mediation process, and Danielsson’s double effort to solve the political crisses turned into an unsuccessful mission. That is even more illogical considering the Georgian government’s stated plan to officially apply for  EU membership in 2024.
Even though certain political actors did recognize that the “painful” process of negotiations could not have a clearly victorious side, the outcomes of those negotiations showed that the Georgian political elite has yet to learn the main political lesson, which, according to Danielsson is that »compromise is not weakness, compromise is strength. Compromise is a sign of the democracy in Georgia working, and compromise is the European way.”
Overall the EU has clearly showed its interest in and support for Georgia’s political stability and irreversible democratization. The EU mediation efforts were a key message to Georgia on its way towards European integration, which should have been effectively used by the Georgian political elite as an opportunity to politically become closer to Europe. Expectations from the EU’s side were mostly focused on pragmatic inter-party dialogue based on compromise and cooperation, political will for collaboration, which would then – in the long term – transform Georgia into a more European country.  The EU expected to see a difference between  “real and imitated democracy” in the country. However, Georgian political actors failed to employ European method of inter-party dialogue. Consequently, the risk of possible “fatigue” among Georgia’s European partners became even more evident, especially after the implications that EU-Georgia relations might be affected as well. Considering Georgia’s ambitions towards EU integration, it is essential for the political elite in the country, both in the government and opposition, to fundamentally rethink their red lines. They need to direct all of their efforts and resources towards a reassessment of the recent EU mediation mission, and look for the new ways that will lead to greater stability in the country.