ასოცირების შეთანხმების მონიტორინგის ჯგუფების საერთაშორისო სემინარი
საქართველოს, უკრაინისა და მოლდოვის სამოქალაქო საზოგადოების ლიდერები და ექსპერტები 6-7 სექტემბერს ლოპოტაში შეიკრიბნენ, რათა აღნიშნული სამი ქვეყნის ასოცირების შეთანხმების ფარგლებში მიმდინარე რეფორმებზე ემსჯელათ. საერთაშორისო სემინარის იდეის ინიციატორი და ორგანიზატორი, ღია საზოგადოების ფონდების ქსელის მხარდაჭერით, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი იყო.
ღია საზოგადოების ფონდების ქსელის მიერ მოწვეულმა სტუმრებმა კორუფციისა და დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლაში არსებულ გამოწვევებზე იმსჯელეს და სამართლიანობისა და კანონის უზენაესობის საკითხები მიმოიხილეს. ამასთანავე, ევროკავშირის ინსტიტუტებში მონიტორინგისა და ადვოკატირებისთვის, ექსპერტებმა გაიარეს ტრენინგი პოლიტიკის დოკუმენტების მომზადებასა და ადვოკატირების საკითხებში. ლოპოტაში გამართულ მრგვალი მაგიდის ფორმატის დისკუსიაში მათთან ერთად მონაწილეობდა საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციის პოლიტიკის, პრესისა და საინფორმაციო მიმართულების ხელმღძვანელი ქ-ნ დოროტა დლუჩი-სულიგა.
ღია საზოგადოების ფონდების ადგილობრივი კოორდინატორების დახმარებით, პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორი – კორნელი კაკაჩია – უხელმძღვანელებს სამივე ქვეყნის რეგიონული ანგარიშის შედგენის პროცესს, რომლის პრეზენტაცია მოხდება ბრიუსელში.
2016 წელს ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო, სოროსის ფონდი-მოლდოვა, საერთაშორისო რენესანსის ფონდი, ევრაზიის პროგრამა და ფონდი ღია საზოგადოება ევროპის პოლიტიკის ინსტიტუტი ერთობლივად აწარმოებენ კვლევისა და ადვოკატირების პროექტს, რომლის მიზანია საქართველოში, მოლდოვასა და უკრაინაში რეფორმების იმპლემენტაციის ხელშეწყობა. ეროვნული ფონდების მიერ მომზადებული პოლიტიკის დოკუმენტები შეაფასებენ მიმდინარე რეფორმებს სამართლის, ანტიკორუფციისა და ანტიდისკრიმინაციის სფეროებში, ასევე კონკრეტული ქვეყნისთვის მნიშვნელოვან სპეციფიკურ საკითხებს.
ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო ასოცირების შეთანხმების მონიტორინგის პროექტს 2014 წლიდან წარმატებით ახორციელებს.
„ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის სახკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან მჭიდროდ ვთანამშრომლობთ და საქართველოს მთავრობის მიერ ასოცირების შეთანხმების იმპლემენტაციის ყოველწლიურ სამოქმედო გეგმის შემუშავებისას ჩვენი რეკომენდაციები ყურადღებით განიხილება.“ – აცხადებს ვანო ჩხიკვაძე, ფონდ ღია საზოგადოება საქართველოს ევროინტეგრაციის მიმართულების მენეჯერი. გასულ წლებში საქართველო, მოლდოვა და უკრაინა დამოუკიდებლად მუშაობდა ამ საკითხის ირგვლივ, ჩხიკვაძის თქმით, „ერთად მუშაობა გამოცდილების გაზიარების საშუალებას მოგვცემს, რაც ჩვენს საქმიანობას უფრო ეფექტურს გახდის“.

On September 6-7 civil society leaders and experts from Georgia, Moldova and Ukraine gathered in Lopota to discuss the state of reforms in the framework of Association Agreements (AA) in the three countries.
Invited by Open Society Foundations, they presented the state of reforms and challenges fighting corruption, discrimination and strengthening justice and rule of law. To prepare for monitoring and advocacy in the EU institutions, experts received training in writing policy briefs and effective presentation. They also participated in a roundtable discussion together with Dorota Dlouchy –Suliga, the Head of Political, Press and Information Section at Delegation of the EU to Georgia.
Georgian Institute of Politics was commissioned by Open Society Foundations to organize this international workshop. GIP director Kornely Kakachia will coordinate the regional report writing in all three countries, with the support of national OSF coordinators.
In 2016, based on the success of a similar pilot project carried out in 2015, Open Society Georgia Foundation (OSGF), Soros Foundation-Moldova (SF-M), the International Renaissance Foundation (IRF), the Eurasia Program (EP) and the Open Society European Policy Institute (OSEPI) will conduct a research and advocacy project aimed at supporting reform implementation in Georgia, Moldova and Ukraine. The national foundations will produce policy papers assessing reforms at least in the areas of justice, anti-corruption and anti-discrimination, as well as other areas of concern for the specific national context.
The Open Society Georgian Foundation has been implementing the project of AA monitoring since 2014. It proved to be a successful initiative as these were the only monitoring reports produced, apart from Georgian government’s assessment. “Additional we closely cooperate with the Office of the State Minister for European and Euro-Atlantic Integration and our suggestion and recommendation are broadly taken into consideration when the government of Georgia drafts the annual action plan of AA implementation,” – said Vano Chkhikvadze, EU Integration Program Manager at OSGF.
Previously Georgia, Moldova and Ukraine worked separately, but this year it was decided to merge the initiative, recognizing the added value of working together. According to V. Chkhikvadze, “Working together gives us better opportunity to exchange best practices of AA countries and our advocacy efforts will be more efficient.”