ინტერპარტიული საბჭოს გენერალური ასამბლეა 2025
26 თებერვალს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ხელშეწყობით გაიმართა ინტერპარტიული საბჭოს გენერალური ასამბლეა – “მდგრადი პოლიტიკური კულტურის გაძლიერება ქართულ პოლიტიკურ პარტიებში.” ასამბლეაზე სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენელმა იმსჯელეს ქვეყანაში არსებულ პოლიტიკურ კრიზისზე, ქალი პოლიტიკოსების გამოწვევებსა და ახალგაზრდა პოლიტიკოსების პერსპექტივებზე.
ღონისძიება სიტვით გახსნა პროფ. კორნელი კაკაჩიამ, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა, ღონისძიებაზე მისასლმებელი სიტყვა წარმოთქვეს თეონა ჭალიძემ, ქალთა ინტერპარტიული საბჭოს თავმჯდომარემ და გოგა ფოლადაშვილმა, ახალგაზრდების ინტერპარტიული საბჭოს თავმჯდომარემ.
პირველი პანელის ფარგლებში განიხილეს თემა “პოლიტიკური კრიზისი საქართველოში: ქალი პოლიტიკოსების გამოწვევები არჩევნებამდე და არჩევნების შემდეგ,” რომესაც მოდერატორობა გაუწია თეონა ყუფუნიამ, ქალთა პოლიტიკური ჩართულობის ექსპერტმა. ამ პანელზე იმსჯელეს ქალი პოლიტიკოსების გამოწვევებზე არჩევნებამდე და არჩევნების შემდეგ, მათ შორის გენდერული კვოტების მოხსნისა და შიდაპარტიული დემოკრატიის საკითხებზე, ამასთან განიხილეს სტრატეგიების გაძლიერის საკითხი საზოგადოების მნიშვნელოვანი ჩართულობის ხელშეწყობისთვის. პანელისტებმა ასევე ისაუბრეს პოლიტიკური პარტიების გრძელვადიანი განვითარების საჭიროებებსა და იმაზე, თუ რა სჭირდებათ პოლიტიკურ პარტიებს გაძლიერებისა და მომავალთან ადაპტირებისთვის.
მეორე პანელს სახელწოდებით, “პოლიტიკური კრიზისი საქართველოში: ახალგაზრდა პოლიტიკოსების პერსპექტივები,” მოდერატორობა გაუწია საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ანალიტიკოსმა, შოთა კაკაბაძემ. აღნიშნულ პანელზე ახალგაზრდა პოლიტიკოსებმა მიმოიხილეს მიმდინარე პოლიტიკური კრიზისის მართვის სტრატეგიები. მომხსენებლებმა  განიხილეს პოლიტიკური პარტიების როლს კრიზისის მოგვარების საქმეში, მათ კომუნიკაციას ამომრჩევლებთან, ასევე იმსჯელეს თუ როგორ ხდება მიზნებისა და სტრატეგიების არტიკულირება პარტიებში. დისკუსია ასევე შეეხებოდა  პარტიების ურთიერთობებს აქტივისტებთან, მათ შორის არსებულ ძირითადად განსხვავებებს და თანამშრომლობის გაძლიერების გზებს საქართველოს პოლიტიკური მომავლის ფორმირების ხელშესაწყობად.
პანელური დისკუსიების შემეგ გაიმართა ინტერპარტიული საბჭოს დახურული სესია ქალი პოლიტიკოსებისა და ახალგაზრდა პოლიტიკოსების კომიტეტების მონაწილეობით.
ინტერპარტიული საბჭოს გენერალური ასამბლეა გაიმართა პროექტის „საქართველოში პოლიტიკური კულტურის გაძლიერება ინკლუზიური პარტიული პოლიტიკის გზით“ ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება საქართველოში შვეიცარიის კონფედერაციის საელჩოს მხარდაჭერით.

On February 26, the Georgian Institute of Politics facilitated the General Assembly of the Interparty Council, “Strengthening Sustainable Political Culture Among Georgian Political Parties.” The event showcased Georgia’s political crisis, the challenges faced by women politicians, and the perspectives of young politicians.
The event opened with remarks from Prof. Kornely Kakachia, Director of the Georgian Institute of Politics; Teona Chalidze, Chairwoman of the Women Interparty Council, and Goga Poladashvili, Chairman of the Youth Interparty Council.
The first panel, “Political Crisis in Georgia: Challenges of Women Politicians Before and After Elections,” was moderated by Teona Kupunia, a women’s political engagement expert. It discussed women politicians’ challenges before and after elections, from changes like removing gender quotas to the state of internal party democracy and strategies for fostering meaningful grassroots engagement. Panelists also examined the long-term development needs of political parties and what they need to grow and adapt for the future.
The second panel, “Political Crisis in Georgia: Perspectives of Young Politicians,” was moderated by Dr. Shota Kakabadze, a Policy Analyst at the Georgian Institute of Politics. During this panel, young politicians examined strategies for navigating Georgia’s ongoing political crisis, the prospects for a united front among parties, and the search for a common political gravitational center. Speakers reflected on the role of political parties in crisis resolution, their communication with voters, and how they articulated goals and strategies. The discussion also explored party relations with activists, their key differences, and ways to foster greater collaboration in shaping Georgia’s political future.
The panels were followed by a closed session of the Interparty Council with the participation of the Committees of Women and Young Politicians.
The General Assembly of the Interparty Council was held with the support of the Embassy of Switzerland in Georgia as part of the project “Strengthening Sustainable Political Culture Among Georgian Political Parties.”