GEO4EU პოლიტიკის დიალოგი ზუგდიდსა და ბათუმში
18-19 მარტს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) ორგანიზებით,  ბერლინში ევროპული პოლიტიკის ინსტიტუტთან (IEP) თანამშრომლობით, ქალაქ ზუგდიდსა და ბათუმში GEO4EU-ს პროექტის ფარგლებში ადგილობრივი პოლიტიკის დიალოგი გაიმართა.
დისკუსიები ფოკუსირებული იყო საქართველოს ევროპული მომავლის საწინააღმდეგო ნარატივების გამოვლენაზე, საქართველოს მიმართ ევროკავშირის პოლიტიკის შესახებ ცნობიერების ამაღლებასა და ევროინტეგრაციის შესახებ საზოგადოების აღქმის შეფასებაზე. ღონისძიების ფარგლებში ასევე იმსჯელეს, დემოკრატიას, ევროინტეგრაციასა და სოციალურ-ეკონომიკურ გამოწვევებს შორის ურთიერთობაზე. საუბარი ასევე შეეხებოდა იმას, თუ რატომ არის დემოკრატია მნიშვნელოვანი და სინამდვილეში რას ნიშნავს ის ქართულ კონტექსტში.
დისკუსია წარიმართა შემდეგი კითხვების გარშემო:
• რა არის საქართველოში დემოკრატიის უკუსვლის და ანტიევროპული განწობების გაძლიერების ძირითადი ფაქტორები?
• რატომ არის მნიშვნელოვანი დემოკრატია ისეთი საკითხების მოგვარებაში, როგორიცაა უმუშევრობა თუ ჯანდაცვა?
• როგორ მოქმედებს ევროკავშირის საწინააღმდეგო ნარატივები და დეზინფორმაციული კამპანიები ევროინტეგრაციის პროცესის საზოგადოების აღქმაზე და რა ეფექტური სტრატეგიების გამოყენება შეიძლება მათ წინააღმდეგ?
• რა როლი უნდა ითამაშოს ადგილობრივი პოლიტიკის დიალოგებმა და საზოგადოების ჩართულობამ დემოკრატიული ღირებულებების განმტკიცებისა და ევროინტეგრაციის შესახებ ინფორმირებული დისკუსიების ხელშეწყობაში?
შეხვედრა ორგანიზებულია ბერლინში Institut für Europäische Politik (IEP)-თან თანამშრომლობით, პროექტის „საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოება ევროკავშირში ინტეგრაციისთვის GEO4EU“ ფარგლებში, რომელიც მხარდაჭერილია გერმანიის ფედერალური საგარეო უწყების მიერ აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებისა და რუსეთისათვის, სამოქალაქო საზოგადოების თანამშრომლობის პროგრამის მეშვეობით.

On March 18-19, the Georgian Institute of Politics (GIP), in cooperation with the Institut für Europäische Politik (IEP) e.V. in Berlin, organized GEO4EU policy dialogues in Zugdidi and Batumi.
The discussion was focused on countering anti-EU narratives, raising awareness about EU policies toward Georgia, and assessing public perceptions of European integration. Most importantly, it explored the relationship between democracy, European integration, and socio-economic challenges. The dialogue centered on why democracy matters and what it truly means in the Georgian context.
- What are the main factors contributing to the decline of democracy and the rise of illiberalism in Georgia?
- Why does democracy matter in addressing issues like unemployment and healthcare?
- How do anti-EU narratives and disinformation campaigns influence public perception of European integration, and what strategies can be employed to counter them effectively?
- What role should local policy dialogues and community engagement play in strengthening democratic values and promoting informed discussions about European integration?
The event is organized with Institut für Europäische Politik (IEP) e.V. in Berlin in the framework of the project “Georgian Civil Society for EU Integration GEO4EU”, supported by the Federal Foreign Office through the Civil Society Cooperation Programme for the Eastern Partnership countries and Russia.