ოქტომბერი 4, 2024 GIP
რაც უფრო უახლოვდება საქართველო  26 ოქტომბრის გადამწყვეტ საპარლამენტო არჩევნებს, მით უფრო მეტი კითხვა ტრიალებს მოსალოდნელი შედეგების გარშემო. მთავრობა აგრძელებს დასავლეთისგან დისტანცირებას, შედეგად კი შემდგომი მოწვევის საკანონმდებლო ორგანოს შემადგენლობაზე იქნება დამოკიდებული თუ რამდენად შეძლებს ქვეყანა შემოატრიალოს ეს საგანგაშო ტენდენცია.
საქართველოსა და აშშ–ის შორის ურთიერთობები დაბალ ნიშნულზეა და ქვეყნის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსი, უვიზო მიმოსვლასთან ერთად, გაუქმების რისკის წინაშე დგას.
აქედან გამომდინარე, საქართველოს მომავლისათვის განმსაზღვრელი იქნება თუკი მოახლოებული არჩევნები იქნება აღიარებული თავისუფლად და სამართლიანად და აგრეთვე, შეინარჩუნებს თუ არა მმართველი პარტია ერთპარტიულ ძალაუფლებას. არჩევნების შედეგი განსაზღვრავს, შეძლებენ თუ არა ქართველები განაგრძონ მნიშვნელოვანი პროგრესი ევროკავშირში გაწევრიანებისკენ და გააგრძელონ ევროპული სახელმწიფოს მშენებლობა, რათა საქართველო საბოლოოდ გაწევრიანდეს  ევროკავშირში, თუ  ისინი დაბრუნდებიან პოსტსაბჭოთა ჭაობს და იცხოვრებენ სტაგნაციის რისკის ქვეშ. წინამდებარე ანალიზი გვთავაზობს ორ შესაძლო სცენარს იმის შესახებ, თუ როგორ შეიძლება განვითარდეს სიტუაცია საქართველოში ამ გადამწყვეტ პერიოდში და თუ რა გავლენა შეიძლება ჰქონდეს ამას ქვეყნის შიდა და საგარეო პოლიტიკაზე.
პირველი სცენარი – სტატუს ქვოს შენარჩუნება
პირველ სცენარში, ქართული ოცნება, რომელიც ფლობს უზარმაზარ ადმინისტრაციულ და ოლიგარქიულ რესურსებს, დაშინების, ამომრჩევლის მოსყიდვისა და გაყალბების გზით, იგებს არჩევნებს და ქმნის ერთპარტიულ უმრავლესობას პარლამენტში. საქართველოს პოლიტიკური ხელმძღვანელობა გააგრძელებს თავდაცვით რეჟიმში ყოფნას და არ იტყვის უარს საკუთარ პოლიტიკურ დღის წესრიგზე,რამაც შეიძლება გამოიწვიოს უფრო ღრმა პოლიტიკური კრიზისი და ხელისუფლების რეპრესიული პასუხი. ვერც შიდა და ვერც გარე ზეწოლა ვერ უბიძგებს მას მეტი დემოკრატიზაციისა და ძალაუფლების დანაწილებისკენ. მეორე მხრივ, მმართველი პარტია გააძლიერებს თავის პოლიტიკურ მონოპოლიას, აქცევს ქვეყანას ბელორუსის სტილის ავტორიტარიზმად არაფორმალური მმართველ-ოლიგარქის ქვეშ. ასეთი შედეგი კარტ ბლანშს მისცემს ქართულ ოცნებას სახელმწიფოს მიტაცების პროცესის დასასრულებლად. აღსანიშნავია, რომ ახალმა საკონსტიტუციო ცვლილებებმა პრეზიდენტობა სახალხო არჩევნებიდან ამომრჩეველთა საპარლამენტო კოლეგიაში გადაანაცვლა. საპრეზიდენტო არჩევნები ოქტომბრის არჩევნებიდან მხოლოდ რამდენიმე თვის შემდეგ უნდა ჩატარდეს და ამ სცენარით კოლეგიაში „ქართული ოცნება“ დომინირებს.
კიდევ ერთი შედეგი – რომელიც უკვე იქნა დაპირებული – იქნება ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების, კრიტიკული მედიისა და სამოქალაქო საზოგადოების დევნა და მათზე ზეწოლა.
საქართველოს ე.წ რუსული სტილის უცხოური აგენტების კანონი, სავარაუდოდ, მთელი ძალისხმევით იქნება გამოყენებული პოლიტიკურ დამკვირვებელთა დასაშინებლად. შესაბამისად, ეს გაზრდის საზოგადოებაში  ნიჰილიზმის დონეს, რაც  საბოლოოდ გამოიხატება ტვინების მასობრივ გადინებაში, განსაკუთრებით ახალგაზრდების მხრიდან.
ეს სცენარი ასევე ძალიან შემაშფოთებელი იქნება საგარეო პოლიტიკისთვის. დასავლეთისგან ნებისმიერი დისტანცირება გულისხმობს საქართველოს შეტრიალებას რუსეთის, ირანისა და ჩინეთისკენ. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ამჟამინდელი მმართველი პარტიის ე.წ მრავალვექტორიანი საგარეო პოლიტიკა გახდება თბილისის ოფიციალური პოლიტიკა. ჩვენ ვიხილავთ ევროინტეგრაციის პროცესის შეჩერებას, რომელიც შესაძლოა ჩანაცვლდეს პარტნიორობის გაღრმავებით ევრაზიულ არალიბერალურ ძალებთან და ალიანსებთან, როგორიცაა 3+3 ფორმატი (თურქეთი, ირანი, რუსეთი, სომხეთი, აზერბაიჯანი და საქართველო), BRICS ან ევრაზიის ეკონომიკური კავშირი.
საქართველომ შეიძლება დაკარგოს სანდოობა საერთაშორისო დონორებსა და ფონდებში,  შეამცირებს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციებს. თუ აშშ აამოქმედებს „ქართველი ხალხის აქტს“ („საქართველოში დემოკრატიისა და კანონის უზენაესობის მხარდასაჭერად და სხვა მიზნებისთვის“), დასავლელი დონორების დიდი ინფრასტრუქტურული პროექტების მნიშვნელოვანი დაფინანსება შეიძლება დაიკარგოს, რაც ჩინეთსა და რუსეთს საშუალებას მისცემს ჩაერთონ ამ პროცესსში.
დასავლეთთან, განსაკუთრებით ამერიკის შეერთებულ შტატებთან ურთიერთობების გაუარესება, ასევე ზეწოლას ახდენს საქართველოს დიპლომატიურ ძალისხმევაზე რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების არაღიარების პოლიტიკის შესანარჩუნებლად.
მიუხედავად იმისა, რომ დასავლეთი აგრძელებს საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის ურყევ მხარდაჭერას და აქამდე იცავდა საქართველოს სტრატეგიულ ინტერესებს, შეიძლება ველოდოთ მის მკვეთრ შესუსტებას.
პირველ სცენარს ორი ქვესცენარი აქვს. პირველ, ყველაზე ნაკლებად სავარაუდო ქვესცენარში, „ქართული ოცნება“ მიიღებს საკმარის მანდატებს მთავრობისა და საკონსტიტუციო უმრავლესობის დასაკომპლექტებლად, ქვეყანა დააჩქარებს სრულმასშტაბიან ავტორიტარიზმს, საერთაშორისო იზოლაციას და მოსკოვზე დამოკიდებულებას. შეიძლება მოხდეს სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის დამოუკიდებლობის აღიარება და მათთან კრემლის შუამავლობით რაიმე სახის კონფედერაციის შექმნა.
მეორე, ნაკლებად სავარაუდო ქვესცენარში, „ქართული ოცნება“ გაიმარჯვებს თავისუფალ და სამართლიან არჩევნებში და მართავს, როგორც ერთიანი პარტია ან კოალიცია მცირე პარტიებთან.  ამ სცენარის შედეგები შესაძლოა  იყოს საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსისა და უვიზო მიმოსვლის გაუქმება და ახლანდელ თურქეთში არსებული მმართველობის მსგავსი მოდელის ჩამოყალიბება.
მეორე სცენარი– იმარჯვებს ოპოზიცია
მეორე შესაძლო სცენარის მიხედვით, ოპოზიციური პარტიები იღებენ საკმარის ხმებს, რათა კოლექტიურად გადააჭარბონ ქართულ ოცნებას და შექმნან კოალიცია. ვინაიდან თითქმის ყველა დიდი ოპოზიციური პარტია პრიორიტეტს ანიჭებს ევროატლანტიკურ ინტეგრაციას, შედაგად საქართველო განაგრძობს სვლას რეფორმების გზაზე.
ამ ახალმა მთავრობამ შესაძლოა ხელი შეუწყოს დემოკრატიზაციისა და ლიბერალიზაციის პოლიტიკას, აღადგინოს ასოცირებული ტრიო (საქართველო, მოლდოვა და უკრაინა), გააძლიეროს ევროკავშირის წევრობის მოლაპარაკებები და გააღრმავოს თანამშრომლობა ნატოსთან. ეს სცენარი გულისხმობს უფრო მჭიდრო ურთიერთობას აშშ-სთან ვაჭრობისა და მოგზაურობის საკითხებში და შემოთავაზებულ „მეგობრის აქტს,“ რომელსაც შეუძლია სანქციების დაწესება საქართველოს ოფიციალური პირებისთვის, რომლებიც ძირს უთხრიან დემოკრატიას.
მეორე მხრივ, ამ სცენარმა შეიძლება მიგვიყვანოს საქართველოსთვის მზარდ რისკებამდე და მისი მოწყვლადობის ზრდამდე. მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთის პირდაპირი სამხედრო ინტერვენცია უკრაინაში ომის გამო არ არის სავარაუდო, ჩვენ შეგვიძლია ველოდოთ ქართული საზოგადოების წინააღმდეგ ოკუპირებული ტერიტორიების გამოყენებით რუსული ჰიბრიდული ომის ტაქტიკის გაძლიერებას. კრემლთან დაძაბულობამ ასევე შეიძლება გამოიწვიოს ეკონომიკური და სატრანსპორტო ემბარგოები თუ სავიზო შეზღუდვები, რასაც მოჰყვება რუსეთიდან ქართული ფულადი გზავნილების შემცირება, საბოლოოდ კი, მოკლევადიანი, მაგრამ მნიშვნელოვანი შოკი საქართველოს ეკონომიკისთვის.
საშინაო ფრონტზე, კოალიციური მთავრობა გულისხმობს კონტროლისა და ბალანსის სისტემის აღდგენას და საჯარო ინსტიტუტების დეპოლიტიზირებას. მიუხედავად იმისა, რომ კოალიციის პარტნიორებს შორის ყველა საკითხზე კონსენსუსის მიღწევა რთული იქნება, ნებისმიერმა დემოკრატიზაციის პროცესმა შეიძლება გააძლიეროს საქართველოსადმი ნდობა საერთაშორისო დონორებსა და ბიზნეს ელიტებში,რამაც შესაძლოა გაზარდოს დასავლური ინვესტიციების წილი ინფრასტრუქტურულ პროექტებში, განსაკუთრებით ისეთ დიდ პროექტებში, როგორიცაა ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტი. ასეთი სცენარის ალბათობა დიდად არის დამოკიდებული იმაზე, თუ რამდენად სურთ და მზად არიან ქვეყანაში პოლიტიკური ძალები გვერდით გადადონ პირადი ამბიციები და ითანამშრომლონ ქართულ სამოქალაქო საზოგადოებასთან. კოალიციური მთავრობის გარდამავალ პერიოდში აუცილებელია საერთაშორისო პარტნიორების აქტიური ჩართულობა და მონაწილეობა რათა უზრუნველყონ, რომ ქვეყნის დემოკრატიულ გზაზე დაბრუნება შეუფერხებლად და ევროპულ სტანდარტებთან შესაბამისობით მოხდება.
მეორე სცენარსაც ასევე  ორი ქვესცენარი აქვს. პირველი, პოლიტიკური პარტიები ქმნიან ფუნქციურ კოალიციას და ფეხდაფეხ მიჰყვებიან პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის წინადადებებს, რითაც  შეთანხმდებიან ტექნოკრატიულ მთავრობაზე და პრემიერ-მინისტრზე, რომელიც გააკონტროლებს რეფორმებს. მეორე ქვესცენარი კი უფრო რადიკალურია: პოლიტიკურმა პარტიებმა შეიძლება ვერ შექმნან კოალიცია, რაც შეიყვანს ქვეყანას ჩიხში და, შესაძლოა, დაინიშნოს ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნები. მოვლენების ასეთი განვითარება ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსს ან უვიზო რეჟიმს არ გააუქმებს, მაგრამ შეაფერხებს ქვეყნის ევროკავშირში ინტეგრაციის პროგრესს. გარდა ამისა, ნებისმიერ პოტენციურ პოლიტიკურ კრიზისს შეუძლია შეუქმნას კრემლს ჩარევისა და არასტაბილურობის გამოწვევის შესაძლებლობა.
პოლიტიკური ვითარება საქართველოში ჯერ კიდევ არასტაბილური და საკმაოდ არაპროგნოზირებადია. ქართული საზოგადოება და საერთაშორისო თანამეგობრობა მზად უნდა იყოს ნებისმიერი მოულოდნელი განვითარებისთვის ან კიდევ უფრო გახანგრძლივებული პოლიტიკური კრიზისისა თუ ჩიხისთვის. არჩევნების შემდგომი, საქართველოს ახალი ხელისუფლების ფორმირება და შიდა პოლიტიკური სიტუაციის სტაბილურობა განსაზღვრავს როგორც დასავლურ, ისე რუსულ მიდგომებს. ორი ძირითადი სცენარი – სტატუს ქვო ან რეფორმა – ბოლომდე ვერ ასახავს რეალურ მოსალოდნელ შედეგს. ბევრი რამ იქნება დამოკიდებული საერთაშორისო და შიდა ფაქტორებზე. მნიშვნელოვანი იქნება ომის შედეგი უკრაინაში და აშშ-ის საპრეზიდენტო არჩევნები 5 ნოემბერს, რომელიც გავლენას მოახდენს საქართველოს მომავალზე– მიჰყვება თუ არა იგი პროდასავლურ კურსს, თუ დარჩება კრემლის ჩრდილში.

As Georgia approaches decisive parliamentary elections on October 26, questions swirl regarding the potential implications. The Tbilisi government continues to freefall from the West, making the composition of the next legislative term either reverse this alarming trend or accelerate it further.
Relations between the US and Georgia are at a low point, and the country’s EU membership candidacy status and visa-free travel regime are under threat of being revoked.
Hence, it is consequential for the future of Georgia if the upcoming elections are recognised as free and fair and whether the ruling party will maintain its one-party grip on power. The outcome will determine whether Georgians can recoup their significant progress toward EU membership and continue building a European state to eventually join the EU or risk reverting to post-Soviet stagnation. This analysis offers two possible scenarios on how the situation in Georgia could develop during this crucial period and explores the consequences on the country’s internal and foreign policies.
Scenario One—The Status Quo Remains
In the first scenario, GD which possesses overwhelming administrative and oligarchic resources, through intimidation, voter buying and fraud, the ruling party wins the elections and forms a one-party majority in the parliament. Georgian political leadership will remain defensive and unwilling to compromise its own political agenda. This may lead to a deeper political crisis and a repressive response from the government. Neither internal nor external pressure can push it toward more democratisation and power sharing. On the contrary, the ruling Georgian Dream party consolidates its political monopoly, turning the country into Belarus-style authoritarianism under an informal ruler-oligarch. Such a result would give carte blanche to Georgian Dream to complete its state capture process. New constitutional changes have moved the presidency from popular elections to a parliamentary college of electors. Presidential elections are to take place only months after the October elections, and in this scenario, the college would be dominated by Georgian Dream.
Another implication—as was already promised—will be the persecution and oppression of opposition political parties, critical media and civil society.
Georgia’s so-called Russian-style foreign agent law will probably be used in full swing to intimidate political watchdogs. Consequently, this would lead to increased nihilism across society, resulting in a major brain drain, especially among the youth.
This scenario will also be highly disquieting for foreign policy. Any distancing from the West implies a Georgian pivot toward Russia, Iran and China. In other words, the current ruling party’s multi-vector foreign policy will become official policymaking in Tbilisi. We would see the freezing of European integration probably replaced by deepening partnerships with Eurasian illiberal powers and alliances, such as the 3+3 format (Turkey, Iran, Russia, Armenia, Azerbaijan and Georgia), BRICS or the Eurasian Economic Union.
Georgia may lose its credibility among international donors and funds, leading to a drastic decrease in direct foreign investments. If the US enacts the Georgian People’s Act (‘To Support Democracy and the Rule of Law in Georgia, and for Other Purposes’), considerable funding may be lost for large infrastructural projects from Western donors, allowing China and Russia to step in.
Worsening relations with the West, particularly with the US, also pressurises Georgian diplomatic efforts to maintain the Non-Recognition Policy of Russian occupied territories.
Although the West continues to offer unwavering support for Georgia’s territorial integrity, one could expect its diminishment—even though it has defended Georgia’s strategic interests.
The first scenario has two sub-scenarios. In the unlikely setting that Georgian Dream wins enough mandates to form a government and a constitutional majority, the country will accelerate into full-scale authoritarianism, international isolation and dependence on Moscow. We may see the recognition of the independence of South Ossetia and Abkhazia and the forming of some kind of confederation with them under Kremlin tutelage.
The other, less likely sub-scenario sees Georgian Dream winning in free and fair elections and ruling either as a single party or in a coalition with smaller parties. Consequences could be freezing Georgia’s EU candidate status and visa-free travel, creating a Turkish-style governing apparatus.
Scenario Two—The Opposition Wins
In the second possible scenario, opposition parties get enough votes to collectively outnumber Georgian Dream and form a coalition. Since almost all of the larger opposition parties prioritise Euro-Atlantic integration, Georgia would then experience a refresh and restart of reforms.
This new government might well boost democratisation and liberalisation policies, restoring the Associated Trio (Georgia, Moldova and Ukraine), enhancing EU membership negotiations and deepening cooperation with NATO. This scenario implies closer relations with the US on trade and travel, and the suggested Megobari act that could sanction Georgian officials who undermine democracy.
On the other hand, this scenario could lead to increasing risks and vulnerabilities for Georgia.
Although direct military intervention by Russia is not likely due to the war in Ukraine, we can expect increased Russian hybrid warfare tactics targeting Georgian society and the occupied territories. Tension with the Kremlin could also lead to economic and transport embargos and visa restrictions, leading to a drop in Georgian remittances from Russia, thus inflicting short-term but major shocks to the Georgian economy.
On the domestic front, a coalition government implies restoring checks and balances and depoliticising public institutions. While reaching a consensus on all issues among coalition partners would be challenging, any democratisation could enhance Georgia’s credibility among international donors and business elites. This could increase shares of Western investments in infrastructural projects, particularly large ones such as the Anaklia Deep Sea Port. The probability of such a scenario depends heavily on the extent to which political forces in the country are willing and ready to put aside their personal ambitions and cooperate with the Georgian public and civil society. During coalition government transitional period, the active involvement and participation of international partners is necessary to ensure that the returning to democratic path goes smoothly and aligns with European standards.
The second scenario also has two sub-scenarios. First, political parties form a functional coalition and follow President Salome Zourabichvili’s proposals, agreeing on a technocratic government and prime minister overseeing reforms. The other sub-scenario is more extreme. Political parties may fail to form any coalition, leading to a stalemate and possibly snap parliamentary elections. This route would not necessarily uproot Georgia’s EU candidate status or visa-free regime but would stall its EU integration progress. Further, any potential political crisis could create opportunities for the Kremlin to interfere and cause instability.
The political situation in Georgia remains unstable and rather unpredictable. Georgian society as well as the international community must be prepared for any unexpected development or even more prolonged political crisis or stalemate. Post-election, the formation of the new Georgian government and the stability of the domestic political situation will determine both Western and Russian approaches. The two main ensuing scenarios—status quo or reformation—are not exhaustive. Much will depend on international and internal factors. Of significance will be the war’s outcome in Ukraine and the US presidential elections on November 5 on whether Georgia follows a pro-Western course or remains in the Kremlin’s shadow.