იანვარი 14, 2019 magda
GIP და NUPI ერთობლივ პროექტს იწყებენ – „კომპეტენციის გაღრმავება თანამშრომლობით: საქართველოს სტრატეგიული გზა ევროპისკენ“ (GEOPATH)
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი (GIP) და ნორვეგიის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტი (NUPI) იწყებენ ერთობლივ ოთხწლიან პროექტს GEOPATH-ს, რომელიც ნორვეგიის კვლევითი საბჭოს ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება.
GEOPATH კვლევითი პროექტია, რომელიც საზოგადოებას უმნიშვნელოვანესი საკითხის – საქართველოს სამომავლო სტრატეგიული კურსის შესახებ უახლეს, საფუძვლიან კვლევას წარუდგენს. რუსეთსა და დასავლეთს შორის დაძაბული ურთიერთობების ფონზე, პროექტი შეისწავლის, თუ როგორ აღიქვამენ საკუთარ როლს ევროკავშირი, რუსეთი და საქართველო და რა გავლენას ახდენს ეს ურთიერთობები საქართველოს კონფლიქტურ რეგიონებზე, მათ შორის აფხაზეთზე. პროექტში ჩართული იქნება ინტეგრირებული კვლევითი ჯგუფი საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტისა და ნორვეგიის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტის მკვლევრების მონაწილეობით უცხოეთში მოღვაწე ორ ქართველ მკვლევართან ერთად.
პროექტს საქართველოსთვის მნიშვნელოვანი და აქტუალური ორი ძირითადი მიზანი აქვს. პირველი ეს არის ქართველი და ნორვეგიელი მკლევარებისგან შემდგარი ინტეგრირებული კვლევითი პროექტის საშუალებით, საქართველოში ფაქტებზე დაფუძნებული კვლევითი პროცესების გაძლიერება. პროექტის მეორე მიზანს წარმოადგენს ქვეყანაში კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობა მათ შორის, სადოქტორო სტიპენდიის დაფინანსებითა და საქართველოს მასშტაბით დოქტორანტურის სტუდენტებისა და უმცროსი მკვევრებისთვის ყოველწლიური საგამომცემლო სემინარების ორგანიზებით. პროექტი ხელს შეუწყობს, პარტნიორი ინსტიტუტისა და სხვა ქართული ორგანიზაციების გაძლიერებას ქვეყნის მასშტაბით. რაც მთავარია, ამ მიზნების მიღწევით, პროექტი შექმნის საფუძვლიანი კვლევითი თანამშრომლობისა და ერთობლივი მუშაობის შესაძლებლობას ისეთ საკითხზე, რომელიც უმნიშვნელოვანესია, როგორც აკადემიური სივრცისთვის, ისე მთლიანად ქართული საზოგადოებისთვის.
ნორვეგიის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტი (NUPI)
ნორვეგიის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტი ნორვეგიის პარლამენტის მიერ 1959 წელს დაარსდა. ორგანიზაციას აქვს საერთაშორისო ურთიერთობების საკითხებში ქვეყნის საგარეო პოლიტიკის თემებზე მომუშავე წრეების ჩართულობისა და ნორვეგიელი საზოგადოების ინფორმირების 60 წლიანი გამოცდილება. NUPI-ის ასევე აქვს აკადემიური ნაშრომებზე მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება და აკადემიური საქმიანობის სრულყოფისკენ მიმართული შრომის კულტურა. ბოლო ორი ათწლეულია, ორგანიზაციის პრიორიტეტს ნორვეგიაში რუსეთისა და პოსტ-საბჭოთა სივრცის შესახებ ცოდნის გაღრმავება წარმოადგენს.
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი (GIP)
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი არის არაკომერციული, არაპარტიული, კვლევითი და ანალიტიკური ორგანიზაცია, რომელიც 2011 წლის დასწყისში დაარსდა. GIP ცდილობს საქართველოში დემოკრატიული ინსტიტუტების ორგანიზაციული საფუძვლების გაძლიერებას და ეფექტური მმართველობის პრინციპების განვითარებას პოლიტიკური კვლევისა და ადვოკატირების გზით. ორგანიზაციის მიზანია, გახდეს კვლევებისა და პოლიტიკური ინოვაციების წამყვანი ცენტრი საქართველოსა და შავი ზღვის რეგიონში და საკუთარი წვლილი შეიტანოს რეგიონული თანამშრომლობის განვითარებისა და პოლიტიკური სტაბილურობის მისაღწევად.

The Georgian Institute of Politics (GIP) is happy to announce the beginning of GEOPATH, a four-year collaboration project with Norwegian Institute of International Affairs (NUPI), funded by the Research Council of Norway.
GEOPATH revolves around a research project that will produce cutting-edge, well-informed research on the crucial question of Georgia’s future strategic path.  In a climate increasingly defined by rapidly deteriorating Russia-West relations, the project will study how key actors – Georgia, the breakaway Abkhazia, the EU and Russia– perceive their own roles and how it affects conflict resolutions in Georgia. The project will include a tightly integrated research team consisting of scholars from the Georgian Institute of Politics (GIP), Norwegian Institute of International Affairs (NUPI), and two Georgian ‘expat’ scholars who work abroad.
The project has two primary objectives, both of which are important and relevant for Georgia. First, the project will contribute to strengthening the Georgian research sector through an integrated research project that brings together Georgian and Norwegian scholars. Second, the project aspires to leave a lasting footprint in Georgia by funding a PhD scholarship and organizing annual publishing seminars for PhD students and junior researchers from across Georgia. The project will directly contribute to strengthening its Georgian partner institution as well as similar institutes around the country. Importantly the project aims to reach these goals through genuine research collaboration and joint work on a topic that is of great significance for the academic community as well as Georgian society as a whole.
About NUPI
Founded by the Norwegian parliament in 1959, NUPI has 60 years of experience engaging the Norwegian foreign policy community and informing the Norwegian public about international affairs. NUPI also has a strong track record of producing academic papers and a work culture geared towards academic excellence. For the last two decades, the institute has systematically prioritized developing Norwegian expertise on Russia and the post-Soviet space.
About GIP
The Georgian Institute of Politics (GIP) is a Tbilisi-based non-profit, non-partisan, research and analysis organization founded in early 2011. GIP strives to strengthen the organizational backbone of democratic institutions and promote good governance and development through policy research and advocacy in Georgia. GIP is working to distinguish itself through relevant, incisive research; extensive public outreach; and a brazen spirit of innovation in policy discourse and political conversation.