GIP სტრატეგიული დიალოგის საჯარო სესიაზე
2025 წლის 14 მაისს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) მონაწილეობა მიიღო კონფერენციაში სახელწოდებით: „სტრატეგიული დიალოგის საჯარო სესია: რუსეთისგან მომავალი საფრთხე და მისი აღქმა — გაკვეთილები პოლონეთის, უკრაინისა და საქართველოს მაგალითზე.“ ღონისძიება ორგანიზებული იყო პოლონეთის რესპუბლიკის საელჩოს, უკრაინის საელჩოსა და CASE-ის თანამშრომლობით.
ღონისძიების პირველ პანელში, მიწვეულ მომხსენებელთა შორის იყო საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორი, პროფ. კორნელი კაკაჩია თემაზე: „რუსული აგრესიის განზომილებები და გაკვეთილები მეზობელი ქვეყნებიდან: სტრატეგიული წარმატებები და წარუმატებლობები.“ კონფერენცია, ასევე, მოიცავდა მეორე პანელს სახელწოდებით: „დეზინფორმაცია რუსეთისა და სხვა აქტორების მხრიდან — სტრატეგიული ინსტრუმენტები, დადებითი და უარყოფითი პრაქტიკები მის წინააღმდეგ ბრძოლაში.“ კონფერენცია მისასალმებელი სიტყვით გახსნეს ბ-ნმა არტურ გებალმა (პოლონეთის მისიების ხელმძღვანელი საქართველოში), ბ-ნმა რომან იაკოვენკომ (უკრაინის საქმეთა დროებითმა რწმუნებული საქართველოში) და საქართველოში ევროკავშირის ელჩმა ბ-ნმა პაველ ჰერჩინსკიმ.
ღონისძიებამ თავი მოუყარა დიპლომატებს, საელჩოების წარმომადგენლებს, ექსპერტებს, პოლიტიკის ფორმირებაზე პასუხისმგებელ პირებსა და აკადემიკოსებს, რათა გაეზიარებინათ თავიანთი შეხედულებები ევროპის თავდაცვისა და უსაფრთხოების არქიტექტურაზე. დიკუსია პოკუსირებული იყო რუსეთისგან მომდინარე საფრთხეზე, მის აღქმებზე და იმ გაკვეთილებზე, რაც აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებმა — მათ შორის საქართველომ, უკრაინამ და პოლონეთმა — მიიღეს.

On May 14, 2025, the Georgian Institute of Politics participated in a conference titled “Strategic Dialogue Public Session: Russian Threat and Its Perceptions – Lessons Learned from Poland, Ukraine, and Georgia.” The event was organized by the Embassy of the Republic of Poland in cooperation with the Embassy of Ukraine to Georgia and CASE.
Prof. Kornely Kakachia, Director of GIP, was a featured speaker on the first panel of the session, which focused on “Dimensions of Russian Aggression and Lessons Learned from Its Neighbors: Strategic Successes and Failures.” The discussion included a second panel titled “Disinformation from Russia and Other Actors – Strategic Toolbox, Good and Bad Practices in Countering It.” The conference was opened with introductory speeches by Mr. Artur Gębal, Head of the Polish Mission to Georgia; Mr. Roman Yakovenko, Chargé d’Affaires a.i. of Ukraine to Georgia; H.E. Paweł Herczyński, Head of EU Delegation to Georgia.
The event gathered diplomats, embassy representatives, experts, policymakers, and academics to share their views on European defense and security architecture. It focused on the Russian threat, its perceptions, and the lessons learned by Eastern European countries, including Georgia, Ukraine, and Poland.