შუმანის უსაფრთხოებისა და თავდაცვის ფორუმი 2024
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა, პროფესორმა კორნელი კაკაჩიამ მონაწილეობა მიიღო შუმანის უსაფრთხოებისა და თავდაცვის ფორუმში (შუმანის ფორუმი 2024),რომელიც ევროკავშირის საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის უმაღლესი წარმომადგენლისა და ევროკომისიის ვიცე-პრეზიდენტის ხელმძღვანელობით ჩატარდა. #SchumanForum-ის მიზანია წვლილი შეიტანოს მნიშვნელოვან პარტნიორობაში, რომელიც მხარს უჭერს ევროკავშირის მაღალი დონის ამბიციას უსაფრთხოებისა და თავდაცვის სფეროში.
ეს არის ევროკავშირის უფრო ფართო ჩართულობის ფორმატი, რათა შეიქმნას ურთიერთობების უფრო თანმიმდევრული და ყოვლისმომცველი ქსელი საერთაშორისო და რეგიონალურ აქტორებთან და ორმხრივ პარტნიორებთან მთელ მსოფლიოში. კერძოდ, შუმანის ფორუმი მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს დიალოგს და სტრატეგიულ რეფლექსიას საერთაშორისო უსაფრთხოებისა და თავდაცვის შესახებ ევროკავშირს, მის წევრ ქვეყნებსა და მათ პარტნიორებს შორის, ასევე, მიმდინარე ტენდენციების, საკითხებისა და ინიციატივების შესწავლას.
აღნიშნული ფორმატი აერთიანებს პოლიტიკოსებს, გადაწყვეტილების მიმღებ მაღალჩინოსნებს, სამხედრო წარმომადგენლებს ევროკავშირის წევრი ქვეყნებიდან და პარტნიორი ქვეყნებიდან, ასევე, წარმომადგენლებს საერთაშორისო და რეგიონული ორგანიზაციებიდან, რომლებთანაც ევროკავშირი თანამშრომლობს უსაფრთხოებისა და თავდაცვის სფეროში. ფორუმში მონაწილეობა მიიღეს სამოქალაქო საზოგადოების წევრებმა და ანალიტიკოსებმა.

GIP Participated in the Schuman Security and Defence Forum 2024
Prof. Kornely Kakachia, Director of the Georgian Institute of Politics, took part in the Schuman Security and Defence Forum 2024 (Schuman Forum) under the authority of the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission. The #SchumanForum aims to strengthen the important partnerships that support the EUโ€™s ambitious security and defence goals.
As part of the EUโ€™s broader engagement strategy, the Schuman Forum strives to establish a more coherent and comprehensive network of relationships with international and regional actors, as well as bilateral partners worldwide. Its purpose is to facilitate dialogue and strategic reflection on international security and defence between the EU, its Member States, and their partners, addressing ongoing trends, issues, and initiatives.
The forum brings together politicians, senior decision-makers, and military representatives from EU Member States and partner countries, along with representatives from international and regional organizations that collaborate with the EU on security and defence. Additionally, members of civil society, thought leaders, and opinion formers are also invited to contribute to the discussions.