როგორ გამოვაქვეყნოთ სამეცნიერო ნაშრომი? – მასტერკლასი დოქტორანტებისა და მკვლევარებისთვის
როგორ გამოვაქვეყნოთ სამეცნიერო ნაშრომი? – მასტერკლასი დოქტორანტებისა და მკვლევარებისთვის 2022 წლის 2 აპრილ, თბილისში გაიმართება
აკადემიაში ხშირად ვაწყდებით მეტი და უკეთესი ნაშრომების გამოქვეყნების გამოწვევას. საკუთარი ნაშრომების გამოქვეყნება განსაკუთრებით რთულია ახალგაზრდა მკვლევრებისთვის. ხშირია უარი გამომცემლობებისგან და რევიუებიც მეტისმეტად მკაცრია. როგორ გადავლახოთ ეს გამოწვევა?
მასტერკლასი აკადემიური ნაშრომების გამოქვეყნებასთან დაკავშირებულ პრაქტიკულ რჩევებს მოიცავს. ერთ დღიანი სემინარის განმავლობაში, მიიღებთ ინფორმაციას გამოქვეყნების პროცესის სხვადასხვა ეტაპის შესახებ:
• როგორ დავწეროთ აკადემიური სტატია
• როგორ შევარჩიოთ სწორი ჟურნალი ტექსტისთვის
• რა უნდა გავითვალისწინოთ ჟურნალისთვის ტექსტის გაგზავნისას
• როგორ გავუმკლავდეთ რევიუს პროცესს
• როგორ გავზარდოთ ნაშრომის კითხვადობა და ციტირების ინდექსი მისი გამოქვეყნების შემდეგ
მასტერკლასი მოიცავს ლექციებსა და პრაქტიკულ სავარჯიშოებს. მასტერკლასს გაუძღვებიან ჰელგე ბლაკისრუდი (ნორვეგიის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტი) და ნინო ქემოკლიძე (ჩიჩესტერის უნივერსიტეტი, დიდი ბრიტანეთი).
გთხოვთ გაითვალისწინოთ: მასტერკლასი ჩატარდება ინგლისურ ენაზე.
დაინტერესების შემთხვევაში, 2022 წლის 21 მარტამდე მიმართეთ საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტს ელ.ფოსტით: [email protected]
გთხოვთ, განაცხადს დაურთოთ:
• CV (მაქსიმუმ 2 გვერდი)
• აბსტრაქტი იმ ნაშრომისთვის, რომელზეც მუშაობთ ან გსურთ მუშაობა (250 სიტყვა)
მასტერკლასი გათვალისწინებულია საქართველოს უნივერსიტეტების სოციალური და ჰუმანიტარული მეცნიერებათა ფაკულტეტების დოქტორანტებისა და მკვლევარებისთვის.
მასტერკლასი მესამეა ყველწლიური სერიიდან, რომელიც GEOPATH პროექტის ფარგლებში მიმდინარეობს. რამდენიმე კვლევითი წინადადება, შესაძლოა, საერთაშორისო პუბლიკაციის მიზნით დამატებითი მენტორობისათვის შეირჩეს GEOPATH-ში ჩართული მკვლევრების მიერ.
________________________________________________________________________
ჰელგე ბლაკისრუდი ნორვეგიის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტის (NUPI) უფროსი მკვლევარია. მას საერთაშორისო აკადემიური ჟურნალებისათვის გამოქვეყნებისა და რევიუს 25-წლიანი გამოცდილება აქვს. ბლაკისრუდი ასევე მუშაობდა სხვადასხვა სარედაქტორო ბორდების წევრად და არის რამდენიმე ჟურნალის რედაქტორი. შესაბამისად, იგი აკადემიური ნაშრომების გამოქვეყნების პროცესს ორივე მხრიდან იცნობს.
ნინო ქემოკლიძე არის საერთაშორისო  ურთიერთობების ასოცირებული პროფესორი ჩიჩესტერის უნივერსიტეტში (დიდი ბრიტანეთი). ნინო ასევე ასწავლის კატალონიის ღია უნივერსიტეტში (Universitat Oberta de Catalunya) და არის ჟურნალ Caucasus Survey-ის ასოცირებული რედაქტორი.

Cover photo: RetroSupply @Unsplash.com
“How to get published?” – A master class for Ph.D. students and early career researchers will be held on 2 April 2022 in Tbilisi.
In academia, we all face the challenge of publishing more and better. For doctoral students and early career researchers, breaking into the publishing world may sometimes seem like an insurmountable hurdle. Rejections are frequent and the reviews often may seem harsh. How to navigate this?
This master class does exactly that – giving practical advice on the do’s and the don’ts of academic publishing. Over the course of the one-day workshop, you will learn more about the various steps of the publishing process:
- How to write an academic article;
- How to select the right journal for your text;
- What to bear in mind when submitting the text to the journal;
- How to handle the review process;
- How to increase your potential readership – and get cited – once published.
The master class combines lectures and practical exercises and will be conducted by Dr. Helge Blakkisrud (Norwegian Institute of Foreign Affairs) and Dr. Nino Kemoklidze (University of Chichester, UK).
If you are interested in taking part in the master class, please apply to the Georgian Institute for Politics (GIP) by 21 March, email: [email protected]
The application should include:
- a CV (no longer than 2 pages)
- an abstract of the paper you are working on/want to write (250 words)
The master class is open for Ph.D. students within humanities and social sciences enrolled in Georgian universities as well as early career researchers.
This is the third master class organized under the GEOPATH project. Promising paper proposals will be selected for further mentorship by GEOPATH researchers with the aim of international publishing.
Helge Blakkisrud is a Senior Researcher at the Norwegian Institute of International Affairs (NUPI) in Oslo, Norway. Besides having 25 years of experience from publishing and peer review for international academic journals, he has also long experience as a journal editor and from serving on various editorial boards. He thus has experience from both ends of the publishing process.
Nino Kemoklidze is a Senior Lecturer (Associate Professor) in International Relations at the University of Chichester, UK. She also teaches at the Universitat Oberta de Catalunya (UOC) and is an Associate Editor of the Caucasus Survey.