ინტერპარტიულმა საბჭომ განიხილა ქალ პოლიტიკოსთა როლი 2024 წლის არჩევნებში
16 ივლისს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის მხარდაჭერით ინტერპარტიული საბჭოს (IPC) – ქალთა კომიტეტის წევრების მონაწილეობით გაიმართა მრგვალი მაგიდის დისკუსია, სადაც შეაფასეს ქალი პოლიტიკოსების გამოწვევები და მათი როლი მომავალ საპარლამენტო არჩევნებში.
ქალთა პოლიტიკური მონაწილეობა საქართველოში ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება მაშინ, როცა დემოკრატიის განვითარებისთვის სრულფასოვანი წარმომადგენლობითობის უზრუნველყოფა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. ქალი პოლიტიკოსები აწყდებიან არაერთ ბარიერს როცა საქმე შეეხება გადაწყვეტილების მიმღებ როლებს პოლიტიკასა და პარტიებში, ან სახელმწიფო ინსტიტუციებში. გენდერული კვოტების გაუქმება ქალთა წარმომადგენლობის უზრუნველყოფას კიდევ უფრო დიდი გამოწვევების წინაშე აყენებს 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინ. გარდა ამისა, დაძაბული პოლიტიკური გარემო ნეგატიურ გავლენას ახდენს ქალი პოლიტიკოსების შესაძლებლობებზე, სრულფასოვნად წარმოადგინონ საკუთარი ამომრჩეველი. იმის გათვალისწინებით, რომ ამომრჩევლის 52% ქალია, ქალი პოლიტიკოსების ჩართულობაც ორმაგად მნიშვნელოვანი ხდება. მათი როლი და მონაწილეობა წინასაარჩევნო კამპანიებში, და ზოგადად პოლიტიკური პარტიების ხედვების ფორმულირებაში სასიცოცხლოა, თუკი პარტიას სურს, ქალი ამომრჩევლის საჭიროებები ადეკვატურად იყოს ასახული პროგრამებსა და პლატფორმებში.
საჯარო დისკუსია მიეძღვნა ქალ პოლიტიკოსთა წინაშე არსებულ ბარიერებს, რომლებსაც ისინი აწყდებიან პოლიტიკური აქტივიზმის დროს. დისკუსიაზე მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდა  თეონა ჭალიძე, ინტერპარტიული საბჭოს ქალ პოლიტიკოსთა კომიტეტის თავმჯდომარე. სალომე დოლიძემ, კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის მკვლევარმა ისაუბრა კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის კლვლევაზე საზოგადოებრივი აზრის შესახებ ქალთა პოლიტიკურ ჩართულობაზე. დისკუსია დაფუძნებული იყო ინტერპარტიულ მანიფესტზე სახელად „ქალი ამომრჩევლების და ქალი პოლიტიკისების გამოწვევები: როგორ პასუხობენ პარტიები ამომრჩევლის მოლოდინებს?“ მანიფესტი მომზადდა ინტერპარტიული საბჭოს ქალთა კომიტეტის წევრების მიერ 2023 წელს განხორციელებული რეგიონული საველე სამუშაოების საფუძველზე. მრგვალი მაგიდის დიკსუსიის მოდერატორი იყო ირმა პავლიაშვილი, ღია სივრცე კავკასიის (COS) თავმჯდომარე. ასევე, პანელური დისკუსიის მონაწილეები იყვნენ  ტატა ხვედელიანი – გახარია საქართველოსთვის;  ანა გოგოლაძე – ახალი; ბარბარა ჯიმელი სულაშვილი – ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა; მაია ახალკაცი – ლელო საქართველოსთვის; ნანა ტოხვაძე – სტრატეგია აღმაშენებელი; ანა ჩიქოვანი – გირჩი მეტი თავისუფლება; ნინო წულაძე – ანა დოლიძე ხალხისთვის.
ქალმა პოლიტიკოსებმა ხსენებული შვიდი პოლიტიკური პარტიიდან იმსჯელეს იმ გამოწვევებზე, რომლებიც ბოლო წლიდან მოყოლებული, მათ წინაშე კიდევ უფრო მწვავედ დგას, ასევე, განიხილეს აღნიშნული პრობლემის გადაჭრის გზები, რომლებზეც პოლიტიკური პარტიები აქტიურად მუშაობენ.

IPC Discussed Role of Women Politicians in 2024 Elections
On July 16, GIP facilitated a roundtable discussion with Interparty Council (IPC) – Women’s Committee members, assessing challenges for women politicians, and their role in the upcoming Parliamentary elections.
Women’s political participation in Georgia remains a challenge while their proper representation is crucial for democratic developments. On the other hand, women politicians face a series of barriers when it comes to seeing them in the leadership positions or decision-making bodies of the parties or state institutions. Annulling the gender quotas makes it challenging to ensure equal female representation in the 2024 parliamentary elections. Additionally, a tense political environment raises even more difficulties for women to represent their voters properly. Considering that more than 52% of the Georgian electorate are women, active engagement of women politicians is crucially important. The role of women politicians and their participation in electoral campaigns or, more generally, in formulating party visions is crucial if the needs of women voters are adequately reflected in party platforms and strategies.
The roundtable discussion was dedicated to the barriers women politicians face during their political activism. Teona Chalidze, Secretary General of the Women’s Committee of the Interparty Council, delivered welcoming remarks. CRRC findings on public opinion about women’s political engagement were presented by CRRC researcher Salome Dolidze. The following debate was based on the Interparty Manifesto “Challenges Faced by Women Voters and Politicians: How Do Political Parties Respond to Their Expectations?”, prepared by the Women’s Committee of the Interparty Council (IPC) as a result of regional field works in 2023. The panel, moderated by Irma Pavliashvili, Head of Caucasus Open Space, included IPC members and party representatives: Tata Khvedeliani (For Georgia), Ana Gogoladze (Ahali), Barbara Gimelli Sulashvili (United National Movement), Maia Akhalkatsi (Lelo), Nana Tokhvadze (Strategy Aghmashenebeli), Ana Chikovani (Girchi More Freedom) and Nino Tsuladze (Ana Dolidze for People). Women politicians from seven different political parties discussed the challenges for women in politics, the needs of women voters, and ways to better address them by political parties.