ივლისი 16, 2020 magda
აღმოსავლეთ პარტნიორობა კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებით: ევროკავშირი-საქართველოს თანამშრომლობის გამოცდილება
2020 წლის 13 ივლისს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) ევროპული პოლიტიკის კვლევის ცენტრთან (CEPS) პარტნიორობით უმასპინძლა ონლაინ დისკუსიას თემაზე: “აღმოსავლეთ პარტნიორობა კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებით: ევროკავშირი-საქართველოს თანამშრომლობის გამოცდილება.“
ღონისძიება გაიმართა GIP-ისა და CEPS-ის ერთობლივი დისკუსიების სერიის „აღმოსავლეთ პარტნიორობა 2020 წლის შემდეგ“ ფარგლებში, რომელიც განიხილავს აღმოსავლეთ პარტნიორობის პოლიტიკის პერსპექტივებს კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებით.  დისკუსიაში მონაწილეობა 40-ზე მეტმა მონაწილემ მიიღო, მათ შორის სამოქალაქო საზოგადოების, აკადემიური სფეროს, ექსპერტთა ჯგუფებისა და საჯარო სექტორის წარმომადგენლებმა. ონლაინ დისკუსიას მოდერირებას ევროპული პოლიტიკის კვლევის ცენტრის  (CEPS) მკვლევარი დოქტ. ირინა კუსტოვა უწევდა.
ღონისძიება გახსნეს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) დირექტორმა, კორნელი კაკაჩიამ, და ევროპული პოლიტიკის კვლევის ცენტრის  (CEPS) უფროსმა ასოცირებულმა მკვლევარმა/3DCFTAs პროექტის ლიდერმა, მაიკლ ემერსონმა.
დისკუსიის ფარგლებში, ბრამ დე ბოტსელიერმა, ევროპის კოლეჯის აკადემიურმა ასისტენტმა, წარადგინა თავისი კვლევის მთავარი შედეგები, რომელიც სულ მალე გამოიცემა პოლიტიკის დოკუმენტის სახით სათაურით „აღმოსავლეთ პარტნიორობა კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული გლობალური ამბიციური მიზნის მისაღწევად: ევროკავშირი-საქართველოს თანამშრომლობის გამოცდილება“.
შემდეგმა მომხსენებელმა, შარუნია კუბილიუტემ, საქართველოში ლიეტუვის რესპუბლიკის ელჩის მოადგილემ, განიხილა ევროკავშირსა და საქართველოს შორის თანამშრომლობა კლიმატის ცვლილების საკითხებზე,  ხოლო მაია ცხვარაძემ, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს კლიმატის ცვლილების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ყურადღება გაამახვილა საქართველოს მიერ აღებულ ვალდებულებებსა და ევროკავშირი-საქართველოს ასოცირების შეთანხმების ფარგლებში მიმდინარე ჰარმონიზაციის პროცესზე.

On 13 July, 2020 Georgian Institute of Politics (GIP) in partnership with the Centre for European Policy Studies (CEPS) hosted an online discussion “Establishing an Eastern Climate Partnership: Lessons from EU-Georgia Cooperation on Climate Change”. The online event, which took place using the online platform Zoom, was held in the framework of the GIP-CEPS joint discussion series ‘EaP Beyond 2020’ reflecting on future prospects of the Eastern Partnership program.
The discussion gathered more than 40 participants, including but not limited to the representatives of civil society, academia, expert groups and public officials. Online panel was moderated by Dr. Irina Kustova, Researcher at the Centre for European Policy Studies (CEPS).
The discussion was opened by Kornely Kakachia, Director of Georgian Institute of Politics (GIP) and Michael Emerson, Associate Senior Research Fellow at the Center for European Policy Studies (CEPS)/the Leader of 3DCFTAs project.
During the discussion, Bram De Botselier, Academic Assistant at College of Europe presented the findings of his policy paper – “Establishing an Eastern Climate Partnership to Enhance Global Ambition: Lessons from EU-Georgia Cooperation on Climate Change”.
Ms. Šarūnė Kubiliūtė, Deputy Head of Mission of the Embassy of the Republic of Lithuania to Georgia discussed EU-Georgia cooperation on climate change, while Ms. Maia Tskhvaradze, Acting Head of the Climate Change Division of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia focused on Georgia’s commitments and harmonization process under the EU-Georgia Association Agreement.
The presentations were followed by the Q&A session allowing the participants of the online event for more engagement in the discussion.