ოქტომბერი 18, 2023 GIP
შუალედური ანგარიშის პრეზენტაცია – საქართველო კანდიდატის სტატუსის მოლოდინში: სცენარები საქართველოსთვის
2023 წლის 16 ოქტომბერს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით გაიმართა შუალედური ანგარიშის პრეზენტაცია თემაზე “საქართველო კანდიდატის სტატუსის მოლოდინში: სცენარები საქართველოსთვის”.
დისკუსია მიზნად ისახავდა დარგში სპეციალიზებული აუდიტორიის მხრიდან რისკების და შესაძლებლობების შესახებ იდეების შეგროვებას, აღნიშნული დისკუსიისა და შუალედური ანგარიშის საფუძელზე კი მომზადდება დასკვნითი დოკუმენტი ფართო აუდიტორიისთვის გამოსაქვეყნებლად. რისკებს შორის მოიაზრება ავტორიტარიზმის გამყარება საქართველოში, ნიჰილიზმის გავრცელება, ანტიევროპული ძალების მომძლავრება და საქართველოს რუსულ ორბიტაზე დარჩენის მეტი საფრთხე. შესაძლებლობების მხრივ, მნიშვნელოვანია ორივე სცენარში საქართველოს რეფორმების პროცესზე მეტი წვდომა ბრიუსელის მხრიდან, ადგილობრივი პროდემოკრატიული აქტორების გაძლიერება, საზოგადოების მეტი მხარდაჭერის მობილიზება და საქართველოს დასავლურ გეოპოლიტიკურ ფოკუსში დარჩენა.
ღონისძიება გახსნეს ფონდ ღია საზოგადოების საქართველოს ევროინტეგრაციის პროგრამის ხელმძღვანელმა ვანო ჩხიკვაძემ და GIP-ის დირექტორის მოადგილემ, რენატა სკარჯუტე-კერესელიძემ. მრგვალი მაგიდის დისკუსიის ფარგლებში GIP-ის დირექტორმა, პროფ. კორნელი კაკაჩიამ და მკვლევარმა, ნინო სამხარაძემ წარადგინეს პირველადი მიგნებები იმ დოკუმენტიდან, რომელიც ასახავს კანდიდატის სტატუსის შესახებ ევროკავშირის გადაწყვეტილების ორ შესაძლო სცენარს. თითოეული სცენარი მოიცავს შესაძლებლობებსა და რისკებს, რომლებიც წარედგინათ დისკუსიაზე სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს, ექსპერტულ წრეებს, ჟურნალისტებს და პოლიტიკის ანალიტიკოსებს. ღონისძიებას მოდერაციას უწევდა რონდელის ფონდის ევროპული კვლევების ცენტრის დირექტორი კახა გოგოლაშვილი.
აღნიშნული ღონისძიება ჩატარდა პროექტის ფარგლებში „საქართველოს თავსებადობის გაზრდა ევროკავშირის საერთო საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკასთან“ საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდის (OSGF) მხარდაჭერით.

Presentation of Interim Report – Ahead of Decision about the Candidate Status: Scenarios for Georgia
The Georgian Institute of Politics (GIP) organized the presentation of the interim report “Ahead of Decision about the Candidate Status: Scenarios for Georgia” on October 16, 2023.
Discussion aimed at collecting insights from established Georgian experts about the risks and opportunities in each scenario, and preparing the final scenarios report, which will then be published and presented to wider audience. In the frameworks of the discussion the risks to strengthen the authoritarian tendencies in Georgia, Russian soft power and anti-European actors, also increasing public nihilism towards the EU integration process were outlined.  In terms of opportunities strengthening Brussel’s accessibility to Georgia’s reform process, local pro-Western actors and broad public support were highlighted. Remaining Georgia in the geopolitical focus of the EU was also considered one of the important opportunities for Tbilisi.
The event was opened by Vano Chkhikvadze, EU Integration Program Manager at the Open Society Georgia Foundation and Renata Skardžiūtė-Kereselidze, Deputy Director of GIP. In the framework of the round table discussion format GIP Director Prof. Kornely Kakachia and Policy Analyst Nino Samkharadze presented the first findings examining the two possible scenarios regarding the EU’s decision about the candidate status. Each scenario entails its own opportunities and risks, which were presented for discussion with the civil society representatives, expert community, journalists and policy professionals. The discussion was moderated by Kakha Gogolashvili, Senior Fellow, Director of the EU Studies Center at GFSIS.
The event was organized under the framework of the project “Strengthening Georgia’s Alignment with the EU Foreign and Security Policy” financially supported by the Open Society Georgia Foundation (OSGF).