Donor: ნატო-ს სახალხო დიპლომატიის დეპარტამენტი
მედეგობა, როგორც მნიშვნელოვანი სამოქალაქო-სამხედრო ცნება, ბოლო პერიოდში საერთაშორისო აქტორების, მათ შორის ევროკავშირისა და ნატოს, დღის წესრიგის საკვანძო კომპონენტად ჩამოყალიბდა, რომელიც პარტნიორ სახელმწიფოებში მდგრადი განვითარებისა და ეფექტური კრიზის მენეჯმენტისკენ არის მიმართული. აღნიშნული პერსპექტივიდან გამომდინარე, პოლიტიკური თვალსაზრისით აქტუალური და საინტერესოა იმის შესწავლა, თუ რა როლი შეიძლება ითამაშოს ნატოს მიერ მხარდაჭერილმა მედეგობის მშენებლობის პროგრამებმა საქართველოს წინაშე მდგარ მთავარ რისკებსა და საფრთხეებთან გასამკლავებლად და ასევე, ქვეყანაში არსებული კრიზისებიდან თავის დასაღწევად. უფრო კონკრეტულად, შემდეგი სამი საკითხი ამ მიმართულებით განსაკუთრებით აქტუალურია და ამავდროულად, ჯერ კიდევ არ არის სათანადოდ შესწავლილი: (1) რომლებია მედეგობის შიდასახელმწიფოებრივი/ადგილობრივი წყაროები და უფრო ზოგადად, რა მდგომარეობაა საქართველოში მედეგობის მშენებლობის მიმართულებით; (2) რომლებია ნატო-ს მიერ მხარდაჭერილი მედეგობის მშენებლობის საკვანძო კომპონენტები და მათი რა ნაწილის იმპლემენტაციაა შესაძლებელი ორგანიზაციის არაწევრ პარტნიორ სახელმწიფოებში; (3) რამდენად შეუძლია ნატო-ს მედეგობის დღის წესრიგს საქართველოს მედეგობის წყაროების გაძლიერება და რომელი ინსტრუმენტები და პოლიტიკის კომპონენტები უნდა გამოიყენოს ალიანსმა იმისთვის, რომ მედეგობის მშენებლობის დღის წესრიგის პოზიტიური გავლენის მაქსიმიზაცია მოახდინოს.
პროექტის “საქართველოს მედეგობის გაძლიერება ბუნდოვანი გარემოს პირობებში” მიზანია საქართველოში ნატო-ს როლისა და ალიანსში ფორმალური გაწევრების მიღმა არსებული გავლენის შესახებ ცნობიერების ამაღლება, განსაკუთრებით ქვეყანაში ნატო-ს მიერ მხარდაჭერილი მედეგობის მშენებლობის მიმართულებით. პროექტი მიზნად ისახავს საქართველოში მედეგობის გაძლიერების მნიშვნელობის გარშემო ფართო დისკუსიის წახალისებას როგორც საჯარო, ასევე პოლიტიკურ სივრცეში, რომლის საბოლოო მიზანსაც საქართველოზე მორგებული მედეგობის დღის წესრიგის ჩამოყალიბება და ხელშეწყობა წარმოადგენს.
პროექტის მიზნები:
• სახელმწიფოს მთავარი რისკების, საფრთხეების, სისუსტეებისა და სამოქალაქო მზაობის დონის შეფასების საშუალებით საქართველოს მედეგობის მიზნებისა და ეროვნული მედეგობის სისტემის ჩამოყალიბების მხარდასაჭერად შემდგომი საჭიროებების განსაზღვრა;
• შესაბამის სახელმწიფო ინსტიტუტებთან ადვოკატირების, ნატო-ს წევრი სახელმწიფოებიდან საერთაშორისო ექსპერტებთან სტრატეგიული კომუნიკაციისა და უკრაინასთან გამოცდილების გაზიარების გზით საქართველოს მედეგობის მიზნების შესახებ უფრო ვრცელი დიალოგის ხელშეწყობა;
• ნატო-ს მიერ მხარდაჭერილი მედეგობის გაძლიერების ძალისხმევის ხილვადობისა და მის შესახებ საქართველოს მოსახლეობისა და პოლიტიკური საზოგადოების ინფორმირებულობის ხარისხის გაზრდა. განსაკუთრებით ეს ეხება რისკების შეფასებას, სამოქალაქო მზაობას, სამხედრო შესაძლებლობას და კოლექტიური ძალისხმევის საშუალებით მედეგობის გაძლიერებისკენ მიმართულ სხვა აქტივობებს.
• პოლიტიკის ნარკვევის მომზადება საქართველოს მედეგობის ეროვნული მიზნების შესახებ;
• დახურული შეხვედრის ორგანიზება კვლევის პირველადი შედეგებისა და რეკომენდაციების პრეზენტაციისთვის, რომელსაც დაესწრებიან შესაბამისი სამინისტროების წარმომადგენლები და პარლამენტის წევრები, ასევე საქართველოში ნატო-ს სამეკავშირეო ოფისისა და ნატო-ს სახალხო დიპლომატიის განყოფილების წარმომადგენლები;
• სამუშაო შეხვედრის ორგანიზება ქართველი ექსპერტებისთვის ნატოს მედეგობის პრინციპებისა და მიზნების შესახებ;
• საერთაშორისო საჯარო დისკუსია მედეგობის შესახებ, რომელიც გაანალიზებს ნატო-ს გამოცდილებას წევრი სახელმწიფოების კოლექტიური ძალისხმევის გზით უსაფრთხოების გამოწვევების გადაჭრის მიმართულებით; ასევე, დისკუსიის ფარგლებში განხილული იქნება ნატო-ს არაწევრი სახელმწიფოების – უკრაინისა და საქართველოს – წინაშე მდგარი საფრთხეები, მათი სისუსტეები და გამოცდილებები, რამდენადაც ისინი რუსული აგრესიის სამიზნეს წარმოადგენენ.

Project Duration: 04.2022 || 12.2022
Resilience, as a significant civil-military concept, has recently become key to the agendas of international actors, such the EU and the NATO, to support sustainable development and effective crisis-management in the partner states. From this perspective, it is interesting and politically relevant to explore how NATO-promoted resilience-building can help Georgia to tackle main risks and threats and rebound from crises the country has been exposed to. Specifically, three topics are particularly relevant and have been unexplored so far in this regard: (1) what are the domestic/local sources of resilience and, more generally, what is the state of the art regarding resilience-building in Georgia; (2) what are the key components of NATO-promoted resilience-building and which part of them can be deployed in non-member partner countries; (3) how NATO’s resilience agenda can strengthen sources of resilience in Georgia and which instrument- and policy-mix the alliance should use to maximize the positive outputs of its resilience-building agenda.
The goal of the project “Enhancing Georgia’s resilience in uncertain times” is to raise public awareness about NATO’s role and impact beyond the formal membership process in Georgia, with a specific focus on NATO-promoted resilience-building in Georgia. The project aims to inspire a broad policy and public discussion in Georgia about the importance of fostering resilience with the final goal of defining and promoting Georgia’s nationally-tailored resilience agenda.
Project objectives:
- Defining Georgia’s resilience goals by assessing the state’s key risks, threats, vulnerabilities, degree of civil preparedness, and further needs in support of establishing the national system of resilience;
- Supporting broader dialogue about Georgia’s resilience objectives by advocacy work with the relevant state institutions, strategic communication with the international experts from NATO member states as well as experience-sharing with Ukraine;
- Increasing visibility and understanding of the Georgian public and policy community about NATO-promoted resilience-building with a focus on risk assessment, civil preparedness, military capacity and other activities for strengthening resilience through collective effort.
- Developing policy paper about nationally-tailored resilience goals of Georgia
- Organizing closed presentation of the research preliminary results and recommendations before the representatives of the relevant ministries, MPs as well as the NLO and NATO PDD representatives
- Workshop for Georgian experts about NATO’s resilience principles and objectives
- International public discussion about resilience, analyzing the NATO experience of tackling the security challenges through the collective effort of the member states; and addressing threats, vulnerabilities and experiences of the non-NATO member states like Ukraine and Georgia that are being targeted by the Russian aggression.