დეკემბერი 13, 2022 GIP
შავი ზღვის რეგიონი და მისი უსაფრთხოება მსოფლიოს განსაკუთრებული ყურადღების ქვეშ 2022 წლის თებერვალში მოექცა, როცა რუსეთი უკრაინაში შეიჭრა. ამ მეტად არასტაბილურ და მყიფე ვითარებაში შავი ზღვის რეგიონის ქვეყნები ცდილობენ გაანალიზონ მიმდინარე მოვლენები, სიტუაციის განვითარების შესაძლო სცენარები და გამოსავლები.
მზარდი გეოპოლიტიკური გამოწვევების პასუხად, კონრად ადენაუერის სახელობის ფონდისა (KAS) და საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) ორგანიზებით, 9 დეკემბერს გაიმართა საჯარო დისკუსია შავი ზღვის დიალოგის ფორმატში, სახელწოდებით “შავი ზღვის რეგიონის უსაფრთხოება უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შემდეგ“.
ღონისძიებამ გააერთიანა საგარეო პოლიტიკისა და უსაფრთხოების ცნობილი ექსპერტები, ასევე, პოლიტიკის შემქმნელები რეგიონიდან და საქართველოდან. მათი შეხვედრის მიზანი შავი ზღვის რეგიონის ქვეყნებს შორის დიალოგის გაძლიერება იყო.
საჯარო დისკუსიის მონაწილეებმა გაცვალეს შეფასებები მიმდინარე გეოპოლიტიკურ მოვლენებზე, განიხილეს გაღრმავებული თანამშრომლობის, გაძლიერებული უსაფრთხოებისა და დემოკრატიის პოტენციალი შავი ზღვის რეგიონში. ღონისძიება გახსნა  საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ლაშა დარსალიამ.
შავი ზღვის დიალოგის ინიციატივა სამომავლოდ აქტიურად გაგრძელდება. დიალოგის ფორმატი მიზნად ისახავს თანამშრომლობის ხიდების გადებას სამხრეთ კავკასიას, აღმოსავლეთ ევროპასა და თურქეთს, ასევე, აშშ-სა და ევროკავშირს შორის.

Black Sea Dialogue – A Region in Turmoil: Black Sea security after the Russian invasion of Ukraine
The Black Sea region and its security came under the global spotlight in February 2022 when Russia invaded Ukraine. In this highly turbulent and fragile situation, the countries of the Black Sea region are trying to analyze the current events, possible scenarios and solutions.
In response to the growing geopolitical challenges, the Konrad-Adenauer-Stiftung South Caucasus and the Georgian Institute of Politics organized a public discussion “Black Sea Dialogue. A Region in Turmoil: Black Sea security after the Russian invasion of Ukraine“, which was held on December 9, 2022.
The event brought together well-known foreign policy and security experts and policymakers from the region and Georgia. The purpose of their meeting was to strengthen the dialogue between the countries of the Black Sea region.
The participants of the public discussion exchanged assessments on current geopolitical events and discussed the potential for enhanced cooperation, enhanced security, and democracy in the Black Sea region.  The event was opened by the First Deputy Minister of Foreign Affairs of Georgia, Lasha Darsalia.
The Black Sea Dialogue initiative will continue actively in the future. The dialogue format aims to build bridges of cooperation between the South Caucasus, Eastern Europe and Turkey, and the USA and the European Union.