ქართველი და უცხოელი ექსპერტები განვლილ 2017 წელს აფასებენ
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა „ექსპერტპოლის“ პროექტის ფარგლებში, 2017 წლის შემაჯამებელი გამოკითხვა ჩაატარა. გამოიკითხა 20 ქართველი და უცხოელი მიმომხილველი, ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკური და ეკონომიკური პროცესების და სამომავლო პერსპექტივების შესახებ. ქართველ და უცხოელ ექსპერტთა მოსაზრებები ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენების შესახებ მეტწილად იდენტური იყო და კარგად ასახავს საქართველოს მთავრობის  მიერ მიღწეულ ამბივალენტურ შედეგებს დემოკრატიზაციის, საგარეო პოლიტიკის, სოციალური და ეკონომიკური პოლიტიკის კუთხით.
გამოკითხულ ექსპერტთა მოსაზრებები გაიყო 2017 წელს საქართველოში დემოკრატიის ხარისხის ცვლილებასთან დაკავშირებით (გრაფიკი 1). ექსპერტთა ერთი ნახევარი  ფიქრობს, რომ  საქართველოში 2017 წელს დემოკრატიის ხარისხი „მცირედით შემცირდა“, ხოლო გამოკითხულთა მეორე ნახევრის აზრით იგი „იგივე დონეზე შენარჩუნდა“ (გრაფიკი 1). გამოკითხულთა 11 პროცენტი ასევე ფიქრობს, რომ დემოკრატიის ხარისხი „მცირედით გაიზარდა“, ხოლო 5 პროცენტი მიიჩნევს რომ იგი „მნიშვნელოვნად შემცირდა.“
გრაფიკი 1: თქვენი აზრით, საქართველოში დემოკრატიის ხარისხი გაიზარდა თუ შემცირდა, 2017 წლის განმავლობაში?
გამოკითხვის შედეგები გაცილებით ცალსახაა კონსტიტუციურ ცვლილებებთან მიმართებაში. გამოკითხულ ექსპერტთა უმრავლესობა უარყოფითად აფასებს ქართული ოცნების მიერ ინიცირებულ საკონსტიტუციო ცვლილებებს (გრაფიკი 2). ექსპერტთა 70 პროცენტი საკონსტიტუციო ცვლილებებს „მეტწილად ნეგატიურად“ ან „ძალიან უარყოფითად“ აფასებს, და მხოლოდ 10 პროცენტი „მეტწილად დადებითად.“
გრაფიკი 2: როგორ შეაფასებთ 2017 წლის საკონსტიტუციო ცვლილებებს საქართველოში დემოკრატიული განვითარების თვალსაზრისით?
გამოკითხულ ექსპერტთა ხმები გაიყო მედიის თავისუფლების ხარისხთან დაკავშირებით (გრაფიკი 3). გამოკითხულთა ორმოც-ორმოც პროცენტი ფიქრობს რომ, მედიის თავისუფლების ხარისხი „მცირედით შემცირდა“ ან „იგივე დონეზე შენარჩუნდა“, ხოლო 20 პროცენტი კი ფიქრობს რომ, „მცირედით გაიზარდა“ (გრაფიკი 3).
გრაფიკი 3: მთლიანობაში 2017 წელს მედიის თავისუფლების ხარისხი
როგორც ჩანს, ესპერტთა მოსაზრებით, ეკონომიკური და სოციალური პოლიტიკა კვლავინდებურად საქართველოს მთავრობის აქილევსის ქუსლად რჩება. ყველაზე უარყოფითი შეფასება ქართული ოცნების მთავრობამ სწორედ ეკონომიკის და სოციალურ სფეროებში დაიმსახურა (გრაფიკი 4, 5). ორივე გამოკითხულთა 65 პროცენტი მთავრობის მუშაობას „მეტწილად“ ან „ძალიან“ უარყოფითად აფასებს. გამოკითხულთა მხოლოდ 5 პროცენტი მიიჩნევს მთავრობის პოლიტიკას „მეტწილად“ დადებითად ეკონომიკის სფეროში (გრაფიკი 4), ხოლო სოციალური პოლიტიკის სფეროში, 2017 წელს დადებითად მხოლოდ და 10 პროცენტი აფასებს (გრაფიკი 5).
გრაფიკი 4: როგორ შეაფასებთ საქართველოს მთავრობის მუშაობას ეკონომიკური პოლიტიკის მიმართულებით?
გრაფიკი 5: როგორ შეაფასებთ საქართველოს მთავრობის მუშაობას სოციალური პოლიტიკის მიმართულებით?
საგარეო პოლიტიკა კვლავაც ერთადერთ სფეროდ რჩება, სადაც გამოკითხული ექსპერტები უფრო მთავრობის საქმიანობას უფრო დადებითად აფასებენ, ვიდრე უარყოფითად (გრაფიკი 6). მთლიანობაში, გამოკითხულთა 40 პროცენტი საქართველოს მთავრობის საგარეო პოლიტიკის „მეტწილად დადებითად“ აფასებს და მხოლოდ 25 პროცენტი – „მეტწილად უარყოფითად.“ საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის მიერ 2017 წლის დასაწყისში ჩატარებული გამოკითხვის შედეგებიც მიხედვითაც, ქართული ოცნების მთავრობა ყველაზე მეტი დადებითი შეფასება სწორედ საგარეო პოლიტიკის სფეროში მიიღო.
გრაფიკი  6: მთლიანობაში, როგორ შეაფასებდით საქართველოს მთავრობის საგარეო პოლიტიკას?
გარდა სტანდარტული კითხვებისა, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა სთხოვა რესპონდენტებს, დაესახელებინათ სამი პოლიტიკური მოვლენა ან მთავრობის გადაწყვეტილება, რომელთაც მნიშნელოვანი უარყოფითი ან დადებითი გავლენა იქონიეს ქვეყნის დემოკრატიის ხარისხზე 2017 წელს (ცხრილი 1, 2). ნეგატიური მოვლენების ჩამონათვალში ერთმნიშვნელოვნად ლიდერობს საკონსტიტუციო ცვლილებები (ცხრილი 1). როგორც ქართველი, ისე უცხოელი ექსპერტები მიიჩნევენ, რომ საკონსტიტუციო ცვლილებს უარყოფითი გავლენა ექსნებთ დემოკრატიიხ ხარისხზე. თუმცა, მეორეს მხრივ, ცვლილები დადებითად იქნა შეფასებული რამდენიმე ექსპერტის მიერ, ძირითადად მთავრობის მიერ ვენეციის კომისიის რიგი რეკომენდაციების გათვალისწინების გამო (ცხრილი 2).  ასევე, როგორც დადებითად, ისე უარყოფითად იქნა შეფასებული მთავრობის დამოკიდებულება რუსთავი 2-ს საქმისადმი, შესაბამისად რუსთავი 2 ასევე მოხვდა როგორც ნეგატიური, ისე პოზიტიური პოლიტიკური პროცესების ჩამონათვალში. ექსპერტთა მოსაზრება უფრო ცალსახაა სხვა საკითხებთან მიმართებაში. კერძოდ, ერთმნიშვნელოვნად უარყოფითად შეფასდა საზოგადოებრივი მაუწყებლის რეფორმა და სასამართლო სისტემის რეფორმა, ხოლო დადებითად – მსუბუქი ნარკოტიკების დეკრიმინალიზაცია და ახალი სახალხო დამცველის დანიშვნა.
ცხრილი 1: გთხოვთ, დაასახელოთ სამი პოლიტიკური მოვლენა ან მთავრობის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება, რომელმაც მნიშვნელოვანი უარყოფითი გავლენა მოახდინა დემოკრატიის ხარისხზე 2017 წელს.
ყველაზე ხშირად ნახსენები თემებიქართველი ექსპერტებისაერთაშორისო ექსპერტებისულ ხსენება
საკონსტიტუციო ცვლილებები7613
რუსთავი 2-ის საქმე426
საზოგადოებრივი მაუწყებლის რეფორმა156
სასამართლო სისტემის რეფორმა336
მონოპოლიზებული საარჩევნო გარემო და ადგილობრივი არჩევნების შედეგები314
კორუფცია033
აფგან მუხთარლის საქმე123
არაფორმალური მმართველობა022
ცხრილი 2: გთხოვთ, დაასახელოთ სამი პოლიტიკური მოვლენა ან მთავრობის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება, რომელმაც მნიშვნელოვანი დადებითი გავლენა მოახდინა დემოკრატიის ხარისხზე 2017 წელს.
ადგილობრივი არჩევნები437
რუსთავი 2-ის გაკონტროლების მცდელობაზე უარის თქმა235
მარიხუანას დეკრიმინალიზაცია235
საკონსტიტუციო ცვლილებები213
ახალი სახალხო დამცველი123
როგორც მოსალოდნელი იყო, ექსპერტები მეტწილად იზიარებენ მოსახლეობის დადებით განწყობას ევროკავშირთან ვიზალიბერალიზაციის მიმართ. კითხვაზე, თუ რა იყო საქართველოს ყველაზე დიდი წარმატება 2017 წელს, ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლის შემოღება ერთმნიშვნელოვნად ლიდერობს. 2017 წლის რიგით მეორე წარმატებად ექსპერტები აშშ-თან ორმხრივ ურთიერთობებს ასახელებენ, კონკრეტულად, უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლების გაღრმავებას და „ჯაველინების“ შესაძლო შეძენის საკითხს. აღსანიშნავია რომ საქართველოს მთავრობის მიერ მიღწეული წარმატებების დიდი ნაწილი საგარეო პოლიტიკის სფეროს უკავშირდება. ექსპერტთა გამოკითხვაში, 6 ნახსენები საკითხიდან, რომელთაც 3 ან მეტი ხმა მიიღეს, 5 სწორედ საგარეო პოლიტიკას მიეკუთვნება (ცხილი 3).
ცხრილი 3: გთხოვთ დაასახელოთ პოლიტიკის ნებისმიერი სფეროდან სამი ყველაზე დიდი მიღწევა, რომელიც საქართველოს მთავრობას 2017 წელს ჰქონდა (ეკონომიკური, სოციალური და საგარეო პოლიტიკის ან დემოკრატიული განვითარების სფეროში).
ვიზალიბერალიზაცია ევროკავშირთან9312
აშშ-სთან თანამშრომლობის გაღრმავება527
ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის მშენებლობის დასრულება314
ტურისტების ნაკადის ზრდა303
ევროკავშირთან თანამშრომლობის დინამიკა213
მძღოლებისთვის ჯარიმების 100-ქულიანი სისტემის შემოღება213
რაც შეეხება საქართველოს მთავრობის წარუმატებლობებს 2017 წელს, აქ როგორც მოსალოდნელი იყო, ლარის გაუფასურება ლიდერობს (ცხრილი 4). ექსპერტები უარყოფითად აფასებენ ასევე ეფექტურ მმართველობას (სამინისტროების მუშაობა, კრიზისების მართვა) და დემოკრატიის ხარისხს. გამოკითხული ექსპერტები წარუმატებლად აფასებენ ასევე მთავრობის ანტიტერორისტულ პოლიტიკას და შიდაუსაფრთხოების უზრუნველყოფის ხარისხს.
ცხრილი 4: გთხოვთ დაასახელოთ პოლიტიკის ნებისმიერი სფეროდან სამი ყველაზე დიდი ჩავარდნა, რომელიც საქართველოს მთავრობას 2017 წელს ჰქონდა (ეკონომიკური, სოციალური და საგარეო პოლიტიკის ან დემოკრატიული განვითარების სფეროში).
ლარის გაუფასურება718
ეფექტური მმართველობის პრობლემები437
დემოკრატიული მმართველობის პრობლემები426
წარუმატებელი სოციალური პოლიტიკა336
ტერორიზმთან ბრძოლა და შიდა უსაფრთხოება426
გამოკითხული ექსპერტების მოსაზრებით, 2018 წელს საქართველოს მთავრობა მთავარ გამოწვევებს კვლავაც ეკონომიკის და სოციალური პოლიტიკის სფეროდან უნდა მოელოდეს (ცხრილი 5). როგორც ქართველი ისე საერთაშორისო მიმოხილველების აზრით, ლარის გაუფასურება და ნელი ეკონომიკური ზრდა კვლავაც ნომერ პირველ პრობლემად რჩება. ექსპერტები მნიშვნელოვან გამოწვევად მოიაზრებენ ასევე კონფლიქტების საკითხებს და მძიმე გეოპოლიტიკურ ვითარებას რეგიონში, რაც ბოლო პერიოდში კიდევ უფრო აქტუალური გახდა ტერორიზმისა და შიდა უსაფრთხოების პრობლემების გამწვავებით.
ცხრილი 5: თქვენი აზრით, რა იქნება ყველაზე დიდი პოლიტიკური, ეკონომიკური და/ან სოციალური საკითხი, რომელთანაც საქართველოს 2018 წელს მოუწევს გამკლავება?
ლარის გაუფასურება549
ეკონომიკური სტაგნაცია156
კონფლიქტები და უსაფრთხოება426
სიღარიბე და უმუშევრობა325
დემოკრატიული მმართელობა213
შეჯამების სახით შეიძლება ითქვას, რომ ქართველი ისე უცხოელი ექსპერტები საქართველოს მთავრობის მოღვაწეობას 2017 წლის განმავლობაში საკმაოდ დიფერენცირებულად აფასებენ. ყველაზე წარმატებულად მთავრობის მუშაობა საგარეო პოლიტიკის კუთხით ფასდება, ხოლო ყველაზე უარყოფითად – სოციალური და ეკონომიკური პოლიტიკის სფეროში. ექსპერტთა აზრი შუაზე იყოფა იმის შესახებ, თუ რამდენად დემოკრატიულად მართავს ქვეყანას ქართული ოცნება, თუმცა მოსაზრებები უფრო კრიტიკულია 2017 წლის კონსტიტუციურ ცვლილებთან მიმართებაში, რომლებსაც ექსპერტთა უმრავლესობა უფრო უარყოფითად აფასებს. ზოგადად, ასევე შეიძლება ითქვას, რომ 2017 წლის განმავლობაში პოლიტიკურ მიმომხილველთა მოსაზრებები დიდად არ შეცვლილა. საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის მიერ, 2017 წლის თებერვალში ჩატარებულმა მსგავსმა გამოკითხვამაც იდენტური შედეგები აჩვენა. მთავრობის მუშაობაც მაშინაც მეტწილად წარმატებულად მხოლოდ საგარეო პოლიტიკის სფეროში ფასდებოდა, ხოლო უარყოფითად – ეკონომიკის და სოციალურ სფეროებში. რაც შეეხება დემოკრატიას და ადამიანის უფლებებს, პოლიტიკურ მიმომხილველთა მოსაზრებები ამ სფეროში მაშინაც ყველაზე მეტად არის გაყოფილი. როგორც ჩანს, ექსპერტულ საზოგადოებას ჯერჯერობით უჭირს ქართული ოცნების მთავრობის მმართველობის დემოკრატიულობის ხარისხის შესახებ საბოლოო ვერდიქტის გამოტანა.

The Georgian Institute of Politics (GIP) conducted a survey to sum up 2017 as part of the “expert polls” project. The poll collected opinions and assessments about the ongoing political and economic processes in the country and its future prospects from 20 well-informed Georgian and international observers. Both Georgian and international experts expressed similar opinions, which served as a good reflection of the ambivalent results achieved by the Georgian government in terms of democratization, social, economic and foreign policies in 2017.
Opinions diverged in the survey on changes in the degree of democracy in Georgia in 2017 (Graph 1). Some experts said that the degree of democracy “slightly declined” in Georgia in 2017, while the others believed that it “remained at the same level” (Graph 1). 11 percent of surveyed experts said that the degree of democracy “slightly increased” and 5 percent said it “declined significantly”.
Graph 1: In your opinion, has the degree of democracy increased or declined in 2017 in Georgia?
The results of the latest expert poll were even more unambiguous concerning the constitutional amendments. The majority of respondents negatively evaluated changes to the constitution, which were initiated by Georgian Dream (GD) (Graph 2). 70 percent of experts “rather negatively” or “very negatively” assessed the constitutional amendments and only 10 percent evaluated them “rather positively”.
Graph 2: How would you evaluate the impact of 2017 constitutional amendments on Georgia’s democratic development?
Experts were divided on the issue of the degree of press freedom (Graph 3): 40 percent of respondents said that the degree of freedom of media has “slightly declined” – and an equal number believed that it “remained at the same level” in 2017. 20 percent said that it “slightly increased” (Graph 3).
Graph 3: Overall degree of the press freedom in 2017.
The opinions expressed by the experts who participated in the poll seem to indicate that economic and social policies remain the government’s Achilles’ heel, as the GD government received the most negative assessments (Graph 4, 5) in those two areas. 65 percent of pundits “rather” or “very” negatively evaluated the performance of the Georgian government. Only 5 percent of respondents said that the economic policies driven by the government were “rather” positive (graph 4), while the area of social policy was positively evaluated by only 10 percent of the surveyed experts (Graph 5).
Graph 4: How would you assess the overall performance of the Georgian government in the economy?
Graph 5: How would you assess the overall performance of the Georgian government in the area of social policy?
Foreign policy remains the only sphere where experts viewed the government’s efforts more positively than negatively (Graph 6). Overall, 40 percent of the respondents assessed performance of the Georgian government in foreign policy “rather positively’’ and only 25 percent assessed it “rather negatively”. This overall outcome is similar to the responses from the previous expert poll conducted by GIP in the beginning of 2017; the GD government also received the highest number of positive evaluations in the area of foreign policy in that survey.
Graph 6: Overall, how would you assess the performance of the Georgian government in foreign policy?
In addition to standard questions, GIP also asked its respondents to name three political developments or governmental decisions that had the biggest negative or positive impact on the quality of democracy in Georgia in 2017 (Table 1, 2). The constitutional amendments topped the list of negative political events and developments (Table 1), with the majority of Georgian and international experts reporting that the changes will negatively affect the quality of democracy in Georgia. A minority of respondents disagreed, however, arguing that changes to the constitution were a positive political development, in large part due to the fact that the Georgian government took into consideration the recommendations of the Venice Commission (Table 2). Additionally, the Georgian government’s position on the Rustavi 2 TV case received both positive and negative assessments in the survey and, as a result, it was included on both lists. Concerning other political processes, experts’ opinions are more unequivocal: while the reforms at the Public Broadcaster and in the judicial system were negatively assessed, the decriminalization of soft drugs and the appointment of Georgia’s new Public Defender were seen as positive developments.
Table 1: Please, name three political developments or governmental decisions that had the most negative impact on the quality of democracy in Georgia in 2017.
| Most frequently mentioned issues/topics | Georgian Experts | International Experts | Total |
| Constitutional amendments | 7 | 6 | 13 |
| Case of Rustavi 2 | 4 | 2 | 6 |
| Reform of Public Broadcaster | 1 | 5 | 6 |
| Reform of Judicial System | 3 | 3 | 6 |
| Monopolized election environment and results of local elections | 3 | 1 | 4 |
| Corruption | 0 | 3 | 3 |
| Afgan Mukhtarli Case | 1 | 2 | 3 |
| Informal governance | 0 | 2 | 2 |
Table 2: Please name three political developments or governmental decisions that had the most negative impact on the quality of democracy in Georgia in 2017.
| Local elections | 4 | 3 | 7 |
| Discarding an attempt to control Rustavi 2 | 2 | 3 | 5 |
| Decriminalization of marijuana | 2 | 3 | 5 |
| Constitutional amendments | 2 | 1 | 3 |
| New Public Defender | 1 | 2 | 3 |
Survey respondents largely agreed with society’s positive attitude towards Georgia achieving the visa liberalization agreement with the EU, which was expected. In response to the question “What was the biggest achievement of Georgian government in 2017?” the introduction of visa-free travel to the Schengen zone was unambiguously the leader. Bilateral relations with the US, specifically the deepening of cooperation in the field of security and the issue of Tbilisi’s possible purchase of Javelin missiles from the US, came in second. It should be noted that a significant part of the achievements credited to the Georgian government were related to foreign policy: out of the six most frequently mentioned issues (those that received three or more votes from respondents), five were related to the field of foreign policy (Table 3).
Table 3: Please name the Georgian government’s three biggest policy achievements in 2017 (economic, social and foreign policies or democratic development).
| Visa liberalization with the EU | 9 | 3 | 12 |
| Deepening of cooperation with the US | 5 | 2 | 7 |
| Completion of Baku-Tbilisi-Kars railway construction | 3 | 1 | 4 |
| Increased number of tourists | 3 | 0 | 3 |
| Increased cooperation with the EU | 2 | 1 | 3 |
| Introduction of 100-point fine system for drivers | 2 | 1 | 3 |
The depreciation of Georgian currency – Lari (GEL) was widely viewed by pundits as the government’s most unsuccessful policy in 2017 (Table 4). Respondent also negatively evaluated developments in the area of effective governance (performance of the ministries, crisis management) and the quality of democracy as well as the counterterrorism policy and the level of domestic security.
Table 4: Please name the Georgian government’s three biggest policy failures in 2017 (economic, social and foreign policies or democratic development).
| Lari depreciation | 7 | 1 | 8 |
| Problems of effective governance | 4 | 3 | 7 |
| Problems of democratic governance | 4 | 2 | 6 |
| Unsuccessful social policy | 3 | 3 | 6 |
| Fighting against terrorism and internal security | 4 | 2 | 6 |
The survey also asked the experts to identify the biggest challenge facing the country in 2018. According to pundits, the main challenges for the government will be linked to the economy and social issues (Table 5), including the further devaluation of the Lari. Both Georgian and international experts agree that a devaluated currency and slow economic growth remain the number one problem for the country. Additionally, the country’s unresolved conflicts with breakaways Abkhazia and South Ossetia and the complex geopolitical situation in the region are seen as serious challenges that have gained importance in the context of issues with domestic security and terrorism.
Table 5: In your opinion, what will be the biggest political, economic and social issues that Georgia will face in 2018?
| Lari depreciation | 5 | 4 | 9 |
| Economic stagnation | 1 | 5 | 6 |
| Conflicts and security | 4 | 2 | 6 |
| Poverty and unemployment | 3 | 2 | 5 |
| Democratic governance | 2 | 1 | 3 |
In conclusion, survey respondents reported very different views on the Georgian government’s performance in 2017. The government’s work was most positively assessed in the area of foreign policy; its social and economic policies received the poorest marks. Experts differ in their views on how democratically the GD governed the country in 2017, but most respondents negatively assessed the 2017 constitutional amendments. Generally, it can be noted that throughout the year, the opinions of well-informed Georgian and international observers did not significantly change. A similar expert poll conducted in February 2017 by GIP resulted in identical outcomes: the performance of the government was evaluated as relatively successful in the realm of foreign policy, while efforts in economic and social areas were negatively assessed. In the previous survey, opinions were the most divergent in areas concerning democracy and human rights. Based on these results, it appears that the expert community is having difficulty deciding how well the Georgian Dream government is protecting the quality of democracy in the country.