2008 წლის ბუქარესტის სამიტის შემდეგ, საქართველოს ნატოში გაწევრების მიმართ ალიანსი და მისი წევრი სახელმწიფოები უცვლელ მიდგომას ინარჩუნებდნენ: „საქართველო გახდება ნატოს წევრი და წევრობის სამოქმედო გეგმა იქნება ამ პროცესის განუყოფელი ნაწილი“. მას შემდეგ, საქართველო განიხილებოდა ერთ-ერთ მოწინავე ასპირანტ ქვეყნად, რომელიც სწრაფად უახლოვდებოდა ნატოს სტანდარტებს. დაიწყო თანამშრომლობის არაერთი ფორმატი ნატოს კრიტერიუმებთან დაახლოების გზაზე საქართველოსთვის ძლიერი და მტკიცე ევრო-ატლანტიკური მხარდაჭერის უზრუნველსაყოფად თავდაცვისა და უსაფრთხოების, ისევე როგორც დემოკრატიისა და ლიბერალური ღირებულებების მიმართულებით.
2024 წლის ვაშინგტონის სამიტი საქართველოსთვის ისტორიული უკუსვლის ნიშნულია: პირველად 2008 წლის ბუქარესტის სამიტის შემდეგ, ნატოს ვაშინგტონის სამიტის დეკლარაციაში, რომელიც წევრი სახელმწიფოების ლიდერებმა 2024 წლის 11 ივლისს მიიღეს, აღარ არის ტრადიციული ჩანაწერი, რომ საქართველო ალიანსის წევრი გახდება. ექსპერტების თქმით, ნატოს დეკლარაციიდან ამ ფორმულირების გაქრობა საგანგაშო დინამიკაა. ამის საპირისპიროდ, საგარეო საქმეთა მინისტრი ილია დარჩიაშვილი, რომელიც ქვეყანას ვაშინგტონის სამიტზე წარმოადგენდა, ირწმუნება, რომ დეკლარაციის ზომა არ იძლეოდა შესაძლებლობას დოკუმენტის ტექსტში საქართველოს პოტენციურ გაწევრებაზე წინადადება მოხვედრილიყო. მისი თქმით, საქართველოს მთავრობა აგრძელებს „პარტნიორებთან მუშაობას კონკრეტული, ხელშესახები შედეგების მისაღწევად“ ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესში.
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის თხოვნით, სხვადასხვა ქვეყნის რამდენიმე ექსპერტმა შემდეგ კითხვებზე გვიპასუხა:
- როგორია 2024 წლის ნატოს ვაშინგტონის სამიტის მთავარი შედეგები საქართველოსთვის და ქვეყნის ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციისთვის?
- როგორ შეუძლია საქართველოს თავიდან აიცილოს ნატოსთან ორმხრივი ურთიერთობების გაუარესება და როგორ შეიძლება ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის რელსებზე დაბრუნება?

Since the 2008 Bucharest Summit, NATO and its member states have been fairly consistent in their response to Georgia’s stated desire to join the alliance: “Georgia will become a member[…]with the Membership Action Plan as an integral part of the process.” Georgia’s bid for NATO membership has been taken seriously, and was for quite some time assessed as growing closer to meeting the standards of NATO. Multiple cooperative projects have been launched to ensure that strong Euro-Atlantic support for Georgia is maintained as the country continues on in its endeavor to meet NATO’s criteria—both in terms of defense and security, as well as democracy and liberal values.
The 2024 Washington Summit marked a historical low for Georgia’s integration prospects: for the first time since the 2008 Bucharest Summit, the NATO Washington Summit Declaration, adopted by the heads of state of the allied countries on July 11, 2024, lacked language indicating that Georgia would eventually become a member of the Alliance. According to pundits, the decision to omit this formulation from the NATO declaration represented an alarming shift in policy. In contrast, the Minister of Foreign Affairs of Georgia, Ilia Darchiashvili, who represented the country at the Washington Summit, insisted that the size of the declaration was such that NATO could not have included a sentence on Georgia’s potential membership in the alliance. According to him, the Georgian government is continuing to “actively work with partners for specific, tangible results” on Euro-Atlantic integration.
- What are the main implications of the 2024 NATO Washington Summit for Georgia and its Euro-Atlantic integration?
- How can Georgia avoid harming its bilateral relations with NATO and how can the country get back on the Euro-Atlantic integration track(s)?