სომხეთისა და ევროკავშირის ურთიერთობების დინამიკა რეგიონული გადაწყობის კონტექსტში და საქართველო-სომხეთის თანამშრომლობის პერსპექტივები
2024-07-08 11:29:54
ბოლოდროინდელი რეგიონული რეკონფიგურაციის გათვალისწინებით, საგარეო პოლიტიკის დივერსიფიცირების მცდელობის ფარგლებში სომხეთის მთავრობამ ევროკავშირთან ქვეყნის ურთიერთობების გაძლიერების ინტერესი გამოხატა. 2023 წლის დეკემბერში მეზობელი საქართველოს მიერ კანდიდატის სტატუსის მიღებამ ორი ქვეყნისათვის პოტენციური საფუძველი შექმნა ევროკავშირთან ურთიერთობების გაძლიერებისთვის იმ ფონზე, რომ საქართველო სომხეთისთვის ევროატლანტიკურ სივრცეში გამავალ დერეფნად მოიაზრება. თუმცა, უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ წინააღმდეგობრივი კანონის მიღების შედეგად გართულებული საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობების მომავალი ბუნდოვანი გახდა, ისევე როგორც სომხეთისა და საქართველოს ერთობლივი ძალისხმევა ევროკავშირთან მიმართებით. თუმცა, [თბილისსა და ერევანს შორის] თანამშრომლობის, ორმხრივი [ურთიერთობებისა] და გამოცდილების გაზიარების არაერთი პოტენციური გზა არსებობს, რაც შესაძლოა სასარგებლო აღმოჩნდეს მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო და სომხეთი “ავტომატურ პარტნიორებად” არ განიხილებიან გეოგრაფიული სიახლოვისა და საერთო მახასიათებლების მიუხედავადაც კი. მაგრამ, ევროკავშირთან მიმართებით საქართველო-სომხეთის პირდაპირი ძალისხმევის გარდა, სომხეთს ევროკავშირთან დაახლოების პროცესში საქართველოსგან არაერთ გაკვეთილის სწავლა შეუძლია.
საკვანძო სიტყვები: სამხრეთ კავკასია, სომხეთი, საქართველო, ევროკავშირი, ევროკავშირთან დაახლოება
პოლიტიკის დოკუმენტი #45 | ივნისი 2024
პუბლიკაცია მომზადებულია კონრად ადენაუერის ფონდის სამხრეთ კავკასიის ოფისთან თანამშრომლობით. მოცემული პუბლიკაციის შინაარსი წარმოადგენს მხოლოდ ავტორის პასუხისმგებლობას და არავითარ შემთხვევაში არ უნდა იქნას იმგვარად გაგებული, რომ ასახავს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის და ადენაუერის ფონდის სამხრეთ კავკასიის ოფისის შეხედულებებს.

Current dynamics in Armenia-EU relations amid regional reconfiguration: Possible ground for Armenia and Georgia to cooperate in EU rapprochement?
2024-07-08 11:29:54
Amid recent regional reconfiguration, the Armenian government has signaled interest in strengthening its country’s relations with the European Union as part of its efforts at foreign policy diversification. With neighbouring Georgia having advanced to EU candidacy in December 2023 and being perceived in Armenia as a gateway to the Euro-Atlantic space, potential ground for the two countries to cooperate in strengthening ties with the EU have come into focus. With the adoption of the controversial law on transparency of foreign influence, however, EU-Georgia relations face an uncertain future, as by extension do prospects of joint Armenia-Georgia efforts with regards to the EU. Potentially, at least, there are a variety of ways in which collaboration, bilateral exchange, and a sharing of experiences might prove beneficial, even though Georgia and Armenia, despite geographic proximity and shared traits, are not partners ‘by default’. But beyond more direct Armenia-Georgia endeavors with regard to the EU, too, there are lessons to be learned from the Georgian example for the current efforts at EU-Armenian rapprochement.
Keywords: South Caucasus, Armenia, Georgia, European Union, EU rapprochement
Policy Paper #45 | June 2024
This publication was produced in cooperation with the Konrad Adenauer Stiftung (KAS) South Caucasus Office. The contents of this publication are the sole responsibility of the author and should in no way be taken to reflect the views of GIP or the KAS South Caucasus Office.